Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դիմել է համաշխարհային հանրությանը
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը և ԱՀ-ում գործող այլ հասարակական կազմակերպությունները կոչ են հղել միջազգային հանրությանը:
Ազերթաջը ներկայացնում է կոչը. «Հայաստանն էթնիկ ադրբեջանցիներին անխնա ենթարկել է դաժան վայրագությունների, տեղահանությունների, հալածանքների ողջ անհանգիստ 20-րդ դարում, ինչը խոր տառապանք է պատճառել և անջնջելի հետքեր է թողել ադրբեջանցիների հիշողության մեջ:
Ադրբեջանցիների դաժան վտարումը Հայաստանից 1987-1991 թթ. նշանավորեց՝ նրանց իրենց պապենական հայրենիքից վերացնելու հարյուրամյա արշավի սարսափելի ավարտը: Ադրբեջանական մշակույթի երբեմնի ծաղկուն բնօրրանները, Հայաստանում ադրբեջանական բնակավայրերը մնացել են լքված՝ տենչալով իրենց օրինական տերերին:
Բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վիճակը վառ ապացույցն է, թե որքան դաժան և անտարբեր կարող է լինել մարդկությունը։ Ադրբեջանական ժողովրդին հասցված սպիները կոչ են անում ուշադրության և գործողությունների, աշխարհից պահանջում են պատռել իր երկակի ստանդարտների դիմակը և ուղղակիորեն դիմակայել նման աղաղակող անարդարությանը։
Վաղուց ժամանակն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը խորհի իր գործողությունների մասին, շտկի իր ընտրովի մոտեցումը և իսկապես պաշտպանի արդարությունն ու մարդու իրավունքները՝ անկախ էթնիկական պատկանելությունից և դավանանքից: Միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք հուսալ ավելի հավասար և ներառական աշխարհ ստեղծելուն, որը կհրաժարվի խտրականությունից և կնպաստի իրական խաղաղությանն ու հաշտեցմանը: