Երևանը Մոսկվային մեղադրում է օգոստոսի 14-ի պայթյունին մասնակցություն ունենալու մեջ Հայաստանը նոտա է ստացել
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել, որում կտրուկ դատապարտել է հայաստանյան տեղեկատվական տարածքում շրջանառվող լուրերն ու մեկնաբանություններն առ այն, որ Երևանի Սուրմալու առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունին մասնակցություն ունեն ռուսական կառույցները (Սյուրմելի-Խմբ.):
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնել է՝ Հայաստանում ՌԴ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Telegram-ի իր ալիքում։
«Մենք վրդովված ենք տեղական տեղեկատվական տարածքում ուռճացված ցինիկ լցոնումներից, որոնք պարունակում են հայհոյանք ու կեղծ մեղադրանքներ ռուսական կառույցների հասցեին՝ այս տարվա օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգությանը մասնակցության վերաբերյալ:
Մենք սա դիտարկում ենք որպես ուղղակի սադրանք քաղաքական ուժերի կողմից, որոնք կանգնած են նման զրպարտությունների հետևում, որի նպատակն է խաթարել ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները։ Մենք Հայաստանի իշխանություններից ակնկալում ենք քայլեր՝ ուղղված նման անբարյացակամ դրսևորումները ճնշելուն, ներառյալ անհրաժեշտ հանրային մեկնաբանությունները։
Համապատասխան նոտան դեսպանատան կողմից ուղարկվել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն։
Նշենք, որ ռուսական կողմը՝ ի դեմս Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի, առաջին իսկ րոպեներից ներգրավվել է ողբերգության հետևանքների վերացման աշխատանքներին»,- ասված է Երևանում ՌԴ դեսպանատան հայտարարությունում։