Պետդեպարտամենտ. Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ուղիղ երկխոսությունը կայուն խաղաղության հասնելու բանալին է
26 0Հոկտեմբերի 2022 11:16
Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ուղիղ երկխոսությունը կայուն խաղաղության հասնելու բանալին է։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը` մեկնաբանելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը քննարկելու համար հերթական եռակողմ գագաթնաժողով անցկացնելու հրավերը:
Նեդ Փրայսը նշել է, որ ԱՄՆ-ը հակված է աջակցել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ բանակցություններին։
«Մենք երկու ղեկավարներին էլ կոչ ենք արել հանդիպել իրենց հարմար ցանկացած ձևաչափով։ Մենք կարծում ենք, որ ուղղակի երկխոսությունը խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու բանալին է։ Այդ իսկ պատճառով պետքարտուղար Բլինկենը սեպտեմբերին Նյու Յորքում հավաքեց իր գործընկերներին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին»,- նշել է Ն. Փրայսը։
Ինչպես հայտարարել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը, ի վերջո, Ադրբեջանն ու Հայաստանն իրենք պետք է որոշեն, թե «արդյո՞ք նախագահ Պուտինի հրավերը օգտակար կլինի նրանց տևական խաղաղության հասնելու համար»: