Վերլուծաբան Այվազյան. Հայաստանը չի կատարում իր պարտավորությունները Ադրբեջանի հանդեպ
«Իլհամ Ալիևը՝ ինչ որ պատահական, կամ հաղթական էյֆորիա առաջացնող պահանջներ չի ներկայացնում Հայաստանին։ Իլհամ Ալիևի բոլոր այս պահանջների համար Հայաստանի իշխանությունները պարտավորություններ են ստանձնել Արևմուտքում՝ Մակրոնի, Շոլցի, Բլինկենի և այլոց միջնորդությամբ։ Այժմ Ալիևն ասում է՝ եթե պարտավորություններ եք ստանձնել, կատարեք դրանք»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է՝ «Լույս» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հայկ Այվազյանը։
«Այստեղ ես չեմ հասկանում հայ ընդդիմադիրների վրդովմունքը Իլհամ Ալիևի այսօրվա պահանջների վերաբերյալ։ Վերջին երեք տարիներին Հայաստանի ընդդիմությունը զբաղված չի՞ եղել՝ վարկաբեկելով Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրված հայտարարությունները, ռուսական առաջարկներն ու համաձայնագրերն ընդհանրապես Ռուսաստանի միջնորդությամբ, բացահայտ կամ կուլիսներում ցեխ շպրտելով Ռուսաստանի վրա՝ մեղադրելով Ռուսաստանին չհամապատասխանող բաների մեջ։ Հայաստանի ընդդիմությունն ամբողջությամբ հասավ իր նպատակին. Ռուսաստանի առաջարկները վարկաբեկվեցին և չկատարվեցին։ Փոխարենը կատարվում են Ալիևի կողմից հնչեցված Արևմուտքի պահանջները։ Սրանք են Ռուսաստանի օգնությունից հրաժարվելու հետևանքները»,- գրում է Հայկ Այվազյանը։