451 աստիճանը ըստ Լաչինի
Մինչև ամսվա վերջ անօրինական հայ վերաբնակիչները պետք է լքեն Ադրբեջանի համանուն շրջանի շրջկենտրոնը, Լաչին քաղաքը և մոտակա Զաբուխ գյուղը։ Սա նոր իրողություն է, որը ի հայտ է եկել նրանից հետո, երբ օգոստոսի սկզբին՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի պետությունների ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության համապատասխան շահագործման է հանձնվել Լաչին քաղաքը շրջանցող նոր ճանապարհը։ Բայց հայերը, ըստ երեւույթին, չեն շտապում դա ընդունել...
Կրակ, կրակ և նորից կրակ՝ հատկապես այսպիսի տեսք ունի այժմ Լաչինը, Զաբուխը և հարակից տեղանքը։ Հայերը, որոնց համար Ադրբեջանը ոչ միայն նոր ճանապարհ է կառուցել, այլև առաջարկել մնալ հանրապետության լիիրավ քաղաքացի դառնալու և նրա օրենքներով ապրելու պայմանով, ընտրեցին այլ ճանապարհ՝ ոչնչացման, բարբարոսության, շուրջբոլորը կրակին տալու ճանապարհ։ Այստեղ ինքնին զուգահեռներ են առաջանում Ռեյ Բրեդբերիի «451 աստիճան ըստ Ֆարենհայթի» վեպի հետ, որի գլխավոր հերոսը հրշեջ է, ով ոչ թե հանգցնում է կրակը, այլ, ընդհակառակը, շուրջբոլորը ամեն ինչ վառում է։ Էական տարբերությունն միայն նրանում է, որ այնտեղ գլխավոր հերոս Գայ Մոնթագը վերջիվերջո հասունացել է, իսկ այ շատ հայեր ակնհայտորեն դրանից շատ հեռու են ...
Ո՞ւմ են պետք այժմ այն ամենի ցուցադրական հրդեհումները, ինչը պետք է վերադառնա իրական տերերին։ Միթե՞ հայերը լրջորեն կարծում են, որ ադրբեջանցիներն իսկապես երազում են ապրել իրենց թողած կացարաններում։ Արթնացե՜ք։ Տեսեք, թե ինչ գեղեցիկ ժամանակակից տներ է կառուցել Ադրբեջանը Զանգիլանի Աղալը գյուղում, և համեմատեք դրանք նրանց հետ, որոնցից հիմա Զաբուխայում ծուխ է դուրս գալիս։ Համեմատությունը ակնհայտորեն ձեր օգտի՜ն չէ։
Իսկ ինչու՞ այրել ծառերը: Նրանք նո՞ւյնպես ձեր կողմից այդչափ չսիրված ադրբեջանցիներն են։ Իսկ նրանք ի՞նչ մեղք ունեն։
Այժմ հայերը, այդ թվում նաև Սիրիայից և Լիբանանից Լաչինի շրջանում վերաբնակվածները, կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում և ասում են, որ չեն ցանկանում հեռանալ այնտեղից, որտեղ ապրել են 30 տարի։ Բայց միևնույն ժամանակ համեստորեն լռում են այն մասին, թե ով է ապրել այս հողերում ավելի քան 30 տարի առաջ՝ չէ որ դա անապատ չէր: Լռում են, քանի որ չեն ցանկանում ճշմարտությունն ասել՝1989 թվականի մարդահամարի արդյունքներով գրեթե 100%-ով ադրբեջանցիներով բնակեցված ադրբեջանական Լաչինի մասին։ Նրանք լռում են, որովհետև ստիպված կլինեն պատմել այն մասին, թե լաչինցիները ինչպիսի դաժանությամբ են սպանվել հայերի կողմից կամ վտարել իրենց հողից, ինչպես են թալանվել ադրբեջանցիների տներն ու ունեցվածքը։ Իսկ դա անել բոլորովին չես ուզում...
Ահա, թե ինչպես է Լաչինի օկուպացիայի ժամանակ ադրբեջանական ժողովրդի դահիճներից և նրա հողերի զավթիչներից մեկը՝ Քրիստոֆեր Իվանյանը օպերատիվ խորհրդակցություն անցկացնում հայ ռազմական հանցագործների հետ և նրանց պատմում այն մասին, թե ինչպես ճիշտ օգտագործել «թալան», այսինքն ադրբեջանցիների կողմից հարկադրաբար թողած գույքի յուրացման տակտիկան։ Զզվելի տեսք ունի, բայց այս տեսանյութը լավ է ցույց տալիս հայ ռազմական հանցագործների էությունը...
Իմ սերունդը՝ նրանք, ովքեր Առաջին ղարաբաղյան պատերազմը հանդիպեցին դպրոցական նստարաններին, միայն ժպիտով կարող են ընկալել 30 տարի ադրբեջանական հողերում ապրելուց հետո Լաչինից առաջիկա բաժանման մասին հայերի ողբը։ Այդ երբվանի՞ց է օտար հողում 30 տարի ապրելը դարձել օկուպացիոն քաղաքականության արդարացում։ Դա նման է նրան, որ վարձակալը որոշ ժամանակ անց տիրոջը հայտարարի, որ այսուհետ բնակարանը պատկանում է իրեն, քանի որ նա արդեն երկար ժամանակ է այնտեղ ապրում։ Եվ իմ սերունդը շատ լավ հիշում է, թե ինչպես 90-ականների սկզբին մենք բոլորս տեսանք հայերի կողմից, այդ թվում նաև Լաչինից վտարված փախստականներին և հարկադիր տեղահանվածներին։ Հիմա հայերը կեղծավորությամբ փորձում են արցունք քամել համաշխարհային հանրությունից՝ սովորության համաձայն իրենց ներկայացնելով, որպես զոհ։ Բայց կան փաստեր՝ օկուպացնելով Լաչինը, հայերը վտարել են բոլոր ադրբեջանցիներին, թալանելով իրենք են բնակեցրել։ Իսկ հիմա այնտեղից խնդրել են։ Քաղաքավարի են խնդրել, որքան դա հնարավոր է ներկա իրավիճակում։ Բայց չէ որ կարող էին ներգրավել նաև բանակը։ Որպես Ադրբեջանի քաղաքավարության և մարդասիրության արդյունք՝ հայերը Լաչինից և Զաբուխից դուրս են գալիս բեռնատարներով, տանում են իրենց իրերն ու անասունները։ Եվ ամեն ինչ հրկիզում են...
Ի դեպ, շարունակելով մեր պատմության էքսկուրսիան, կցանկանայի հիշեցնել, որ հայերը արդեն երկրորդ անգամ են այրում Լաչինը։ Այդ ժամանակ, 1992թ. մայիսին, օտարերկրյա լրագրողները ականատես եղան Լաչինի թալանին և հրկիզմանը, այն բանից հետո, երբ այն անցավ հայկական զինված կազմավորումների վերահսկողության տակ։ Ըստ նրանց հաղորդագրությունների՝ Հայաստանից Լաչին ներխուժած կողոպտիչները, նախքան տները հրկիզելը, տարել են արժեքավոր ամեն ինչ, այդ թվում նաև անասունը: Մինչև ծայրը կահույքով և կենցաղային իրերով լցված բեռնատարներ ու մարդատար ավտոմեքենաները շարժվեցին դեպի Հայաստան, իսկ մեծ շարասյուները խցանումներ էին առաջացրել ճանապարհին։ Դրանից մի քանի ամիս հետո քաղաք այցելած Կանադացի լրագրող Դենիել Բրոքը հայտնել է նրա «բացարձակ ավերածության մասին», նշելով, որ «ոչ մի շենք, տուն, դպրոց կամ ավտոբուսի կանգառ չի փրկվել»։
Վերջերս Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը կիսվել է «The Times»-ում Հայաստանի կողմից Լաչին քաղաքի և Զաբուհ գյուղի անօրինական օկուպացիայի և թալանի մասին 30-ամյա վաղեմությամբ հոդվածով։ Լրագրող Ռոբերտ Սիլիի նյութը պարբերականը հրապարակել է 1992 թվականի մայիսին։ Նրանում ասվում է Հայաստանի կողմից Լաչինի և Զաբուխի անօրինական օկուպացիայի, հրկիզման և թալանման մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ օկուպացիայից հետո այնտեղ սկսվել է Մերձավոր Արևելքից հայերի վերաբնակեցումը …
Այդ պահից սկսած քաղաքը ակտիվորեն և համակարգված կերպով բնակեցված էր Լիբանանից և Սիրիայից եկած էթնիկ հայերով: Դա բացարձակապես անօրինական էր, բայց, այնուամենայնիվ, Հայաստանի կողմից նման քաղաքականությունը նպատակաուղղավ շարունակվում էր մինչև վերջերս։ Ադրբեջանցիներին վտարելով՝ Հայաստանը փորձում էր համաշխարհային հանրության մոտ ստեղծել այն տպավորությունը, թե Լաչինը մինչև 1992 թվականը անմարդաբնակ կղզի էր, իսկ հիմա փորձում են ստեղծել «հին հայկական» Լաչինի երևակայությունը՝ այս քաղաքին տալով մի զզվելի անուն, որը նույնիսկ չեմ ուզում այստեղ գրել...
Այն, ինչ հիմա տեսնում ենք՝ Լաչինի և Զաբուխի հրկիզված տներն ու անտառները՝ մենք արդեն 2020 թվականի նոյեմբերին տեսել ենք Քելբեջարում և Աղդամում, երբ Հայրենական պատերազմի ընթացքում պարտված հայկական զորքերը լքում էին այս օկուպացված շրջանները։ Եվ այնտեղ եղան հրկիզումներ, իրենց հետ տարված զուգարանակոնքեր, սպանված ընտանի կենդանիներ, նույնիսկ ավերված գերեզմաններ…
Տարիները անցնում են՝ բայց հայերի վառելու, թալանելու, քանդելու, ոչնչացնեու ձգտումները չի փոխվում։ Եվ այսքան բարբարոսությունից հետո նրանք խոսում են իրենց խաղաղության, հին հայկական «մարդկայնության» մասին՝ միաժամանակ մերժելով խաղաղության պայմանագրի ադրբեջանական բոլոր առաջարկները…
Բայց միթե՞այս ամենը կարող է կանգնեցնել ադրբեջանցիներին՝ այս հողի իսկական տերերին։ Ոչ, ադրբեջանցիները պետք է վերադառնան Լաչին, Զաբուխ և մեր մյուս հողեր, և նրանք դա կանեն։ Լաչինի և Զաբուխի այն բնիկները, որոնց Հայաստանը 1992 թվականին վտարել էր իրենց տներից , երազում են այնտեղ վերադառնալ։ Եվ նրանք հիանալի հիշում են, թե ինչպես են նրանց վտարել այնտեղից։ Նրանց չի վախեցնում այն, որ հայերը վառում են տները՝ այսքան ավերածություններից հետո սա ընդամենը բարբարոսության շարունակությունն է։ Բայց Ադրբեջանը ամեն ինչ կվերակառուցի և կվերականգնի իր հողի այս հատվածը։ Այո, ամեն ինչի համար ժամանակ է պետք, բայց նա մեր օգտին է:
Դրանում համոզվում ես՝ լսելով Զաբուխ գյուղի բնակիչ Մահար Գուլիևին, ով պատմել է, թե ինչպես են հայերը բռնի կերպով իրենց վտարել իրենց փոքրիկ հայրենիքից։ Բայց տղամարդը գիտի և հավատում է, որ չնայած բոլոր հրկիզումներին, ադրբեջանցիները նորից կվերադառնան Զաբուխ, առաջվա կյանքը նորից կվերադառնա։
«Ես համացանցի օգնությամբ հետաքրքրվեցի հայրենի գյուղի ճակատագրով, որտեղից մեզ բռնի ուժով վտարեցին։ Հիմա այնտեղ միայն հայերն են։ Բայց, ինչպես ասում է հարգելի նախագահը, իսկական տերերը պետք է վերադառնան իրենց հողեր։ Հայերը ասում են՝ «30 տարի է, ինչ այնտեղ եմ ապրում»։ Բայց դա նրանց Զաբուխի տերը չի դարձնում: Իսկ ես, լինելով հայերի կողմից Զաբուխից վտարված, ստիպված ապրում եմ նրանից բաժանված։ Թող հայերը հիշեն, թե ինչպես են մեզ այնտեղից դուրս հանել»,- հայտարարել է տղամարդը։
Դրանում էլ ավելի շատ ես հավատում այն լուրերից հետո, այն մասին, թե ինչպես է Լաչինի շրջանի Զաբուխ գյուղի բնակիչ Ալլահվերդի Աշրաֆ օղլու Ալիևը նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևին, քաջարի ադրբեջանական բանակին, մեր հերոս զինվորներին ու սպաներին երախտագիտություն հայտնել իրենց հայրենի հողերը օկուպացիայից ազատագրելու համար։ Նա նշել է, որ Զաբուխ վերադառնալուց հետո ադրբեջանցիները կվերակառուցեն իրենց տները և ավելի լավ կապրեն, քան առաջ։
Ավարտելով մեր զրույցը, կցանկանայի նշել այն շատ կարևոր ուղերձները, որոնք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտնել է Իսմայիլի շրջանի Բասգալ գյուղում ադրբեջանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։ Պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ Լաչինը շրջանցող 32 կիլոմետրանոց ճանապարհը կառուցվել է ընդամենը մեկ տարում, և դրա երթուղին համաձայնեցվել է։ «[...] Իհարկե, Լաչին քաղաքում, Զաբուխ և Սուս գյուղերում ապօրինի բնակություն հաստատած մարդիկ պետք է դուրս բերվեն։ Դա բնական է։ Այնտեղ նրանց ներկայությունը, ըստ էության, հանդիսանում է ռազմական հանցագործություն, որովհետև դա հակասում է Ժնևի կոնվենցիայի կանոններին: Օկուպանտ երկիրը չի կարող ապօրինի բնակեցում իրականացնել զավթված հողերում։ Դա ռազմական հանցագործություն է։ Միգուցե Սիրիայից, Լիբանանից, եկած, այնտեղ բնակվող հայերը դա չգիտեն, բայց Հայաստանի ղեկավարությանը այդ մասին շատ լավ հայտնի է։ Հետևաբար այնտեղից ինչ-որ հաղորդագրություններ են գալիս. մեկը ասում է՝ ես այստեղից չեմ հեռանա, մյուսը ասում է՝ չեմ հեռանալու։ Նրանք ավելի լավ են տեսնում: Նրանք ռազմական հանցագործներ են։ Թող նորից չփորձեն մեր համբերությունը։ Թող այնտեղից հեռանան իրենց կամքով։ Ուր են գնալու, մեզ չի հետաքրքրում։
Մենք պետք է վերադառնանք Լաչին, Զաբուխ, Սուս։ Փախստականների և հարկադիր վերաբնակների հարցերով պետական կոմիտեին կարգադրել եմ կապ հաստատել Լաչին քաղաքի, Սուս և Զաբուխ գյուղերի բնակիչների հետ, և մենք շուտով նրանց կվերադարձնենք հարազատ վայրեր։
[…] Եթե ինչ-որ մեկը Ղարաբաղում, հանուն ինչ-որ պոպուլիզմի կամ, ինչպես ասում են, ինչ-որ մեկի վախից, նորից պնդում է ինչ-որ կարգավիճակի, անկախության մասին, ապա պետք է իմանա, որ նա՝ հայ ժողովրդի առաջին թշնամին է, որովհետև Ղարաբաղում ապրող հայերը չեն ունենա ո՛չ կարգավիճակ, ո՛չ անկախություն, ո՛չ մի ինչ որ հատուկ արտոնություններ։ Ինչպես Ադրբեջանի քաղաքացիների, այնպես էլ նրանց համար։ Նրանց իրավունքները պաշտպանվելու են այնպես, ինչպես Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքները, ինչպես Ադրբեջանում ապրող ժողովուրդների իրավունքները։ Սա է միակ ճանապարհը։ Այս իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ մենք կրկին ըմբռնումով ենք մոտեցել։ […] Դուք երևի լսել եք, որ տեղի հայերը, այսինքն՝ հեղինակավոր մարդիկ, այնտեղ ապրողներին ասում են՝ ի սեր Աստծո, մի՛ հրկիզեք տները, մի՛ քանդեք տանիքները, մի՛ հանեք և մի տարեք սանտեխնիկան։ Երկու տարի առաջ նրանք դա ասու՞մ էին։ Ոչ։ Երկու տարի առաջ նրանք հպարտանում էին դրանով։ Ամոթ է ասել, որոշ առարկաներ դնում էին իրենց մեջքերին և ինչ որ տեղ էին տանում, խայտառակվեցին աշխարհով մեկ։ Իսկ հիմա ասում են՝ սա քո տունը չէ։ Դու այստեղ եկվոր ես, դու ե՞րբ ես այստեղ եկել։ 1994 թվականին։ Իսկ դրանից առաջ ո՞վ է այնտեղ ապրել: Ադրբեջանցին է ապրել, հեռացիր։
[...] Ես լավատեսւոթյամբ եմ նայում ապագային: Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ասել, որ մենք միշտ հասնում ենք մեր նպատակին։ Իսկ նպատակը կայանում է նրանում, որպեսզի տարածաշրջանում տիրի խաղաղություն, հանդարտություն, որպեսզի պատերազմ չլինի։ Որպեսզի Ադրբեջանը հաջողությամբ զարգանա, որպեսզի մեր ժողովուրդը ապրի լավ, բարեկեցիկ»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
...Նրա խոսքերը հստակ ցույց են տալիս՝ Ադրբեջանը, ինչպես այս բոլոր տարիներին, հաստատակամորեն շարժվում է դեպի մտադրված նպատակը։ Եվ թող Լաչինից ու Զաբուխից հեռացող հայերը ցանկանան խաղալ «451 աստիճան ըստ Ֆարենհայթի», դա արդեն ոչինչ չի փոխի։ Անիմաստ չարությունը ու վանդալիզմը երբեք կառուցողական արդյունք չեն տվել։ Միայն ստեղծագործման, խաղաղության և այն մասին մտքերը, թե ինչպես կարող են երկու ժողովուրդները շարունակել ապրել կողք կողքի, ի վիճակի են ինչ-որ բան փոխել։ Բոլոր պատերազմները ինչ որ պահ ավարտվում են, և գալիս է խաղաղություն: Արդյո՞ք հայ հասարակությունը պատրա՞ստ է խաղաղության, թե՞ նրանում «անգղերը» չափազանց ուժեղ են։ Դատելով Լաչինի հրկիզումներից ու ապամոնտաժված զուգարանակոնքներից՝ հայերը այդ ուղղությամբ դեռ շատ անելիքներ ունեն։ Իսկ Ադրբեջանը անշեղ ու հետևողականորեն զարգանում է, մենք կվերականգնենք և՛ Լաչինը, և՛Զաբուխը, և՛ մնացած բոլոր հողերը, իսկ եթե որևէ մեկը ցանկանում է անընդհատ լինել, որպես տարածաշրջանում անիմաստ ապրող վտարանդի, ապա դա, ինչպես ասում են, նրա խնդիրն է։

16 Августа 2022 18:05
До конца месяца незаконные армянские переселенцы должны покинуть город Лачин – райцентр одноименного района Азербайджана – и расположенное неподалеку село Забух. Это новая реальность, появившаяся после того, как в начале августа, в полном соответствии с трехсторонним заявлением глав государств Азербайджана, России и Армении от 10 ноября 2020 года была сдана в эксплуатацию новая дорога в объезд города Лачин. Но принимать ее армяне, по всей видимости, не торопятся…
Огонь, огонь и снова огонь – именно так выглядят сейчас Лачин, Забух и прилегающая к ним местность. Тут сами собой напрашиваются параллели с романом Рэя Брэдбери «451 градус по Фаренгейту», главный герой которого является пожарным, не тушащим огонь, а наоборот, сжигающим все вокруг. Существенная разница лишь в том, что там главный герой Гай Монтэг в конце - концов прозрел, а вот многим армянам до этого явно очень далеко…
К чему сейчас это показательное предание огню того, что должно вернуться к истинным хозяевам? Неужели армяне всерьез думают, что азербайджанцы прямо-таки мечтают жить в оставленных ими жилищах? Очнитесь! Посмотрите, какие красивые современные дома построил Азербайджан в зангиланском селе Агалы, и сравните их с теми, что сейчас дымятся в Забухе. Сравнение явно не в вашу пользу!
А зачем сжигать деревья? Они тоже столь нелюбимые вами азербайджанцы? Они-то в чем виноваты?
Сейчас армяне, в том числе, переселенные в Лачинский район из Сирии и Ливана, льют крокодиловы слезы и говорят, что не хотят уходить оттуда, где прожили 30 лет. Но при этом скромно умалчивают о том, кто жил на этих землях более 30 лет назад – это ведь не пустыня была! Умалчивают потому, что не хотят говорить правду об азербайджанском Лачине, районе, почти на 100% населенном азербайджанцами по результатам переписи населения 1989 года. Умалчивают потому, что тогда придется и рассказать о том, как жестоко армянами были убиты или изгнаны со своей земли лачинцы, как были разграблены дома и имущество азербайджанцев! А делать это ох как не хочется…
Вот, посмотрите, как во время оккупации Лачина один из палачей азербайджанского народа и захватчик его земель Христофор Иванян проводит оперативное совещание с армянскими военными преступниками и рассказывает им о том, как правильно использовать тактику «талан», то есть присваивать вынужденно оставленное азербайджанцами имущество. Выглядит мерзко, но данное видео хорошо показывает сущность армянских военных преступников…
Мое поколение – те, кто встретил Первую Карабахскую войну за школьными партами – может только с усмешкой воспринимать стенания армян по поводу предстоящей разлуки с Лачином после 30 лет проживания на азербайджанских землях. С каких пор 30-летнее проживание на чужой земле стало оправданием оккупационной политики? Это все равно, что квартирант по истечении какого-то периода заявил хозяину, что отныне квартира принадлежит ему, так как он уже долго в ней прожил! И мое поколение прекрасно помнит, как в начале 90-х мы все увидели беженцев и вынужденных переселенцев, изгнанных армянами в том числе и из Лачина. Сейчас армяне лицемерно пытаются выдавить слезу из мирового сообщества, привычно представляя себя в качестве жертвы. Но есть факты - оккупировав Лачин, армяне выгнали всех азербайджанцев и заселили его сами, хищнически грабя. А сейчас из оттуда попросили. Вежливо попросили, насколько это возможно в нынешней ситуации. А ведь могли бы привлечь и армию. Как итог вежливости и гуманизма Азербайджана – армяне выезжают из Лачина и Забуха на грузовиках, вещи и скотину увозят. И все сжигают…
Кстати, продолжая наш экскурс в историю, хотелось бы напомнить, что армяне уже второй раз сжигают Лачин. Тогда, в мае 1992 года, иностранные репортёры стали свидетелями грабежей и поджогов в Лачине после его перехода под контроль армянских вооружённых формирований. По их сообщениям, мародёры, устремившиеся в Лачин из Армении, забирали всё ценное, в том числе домашний скот, прежде чем поджечь дома. Грузовики и легковые автомобили, доверху набитые мебелью и домашней утварью, двигались в Армению, и большие колонны образовали заторы на дороге. Канадский журналист Дэниел Брок, побывавший в городе несколько месяцев спустя, сообщил о его «абсолютном разрушении», отметив, что «не уцелело ни одно здание, дом, школа или автобусная остановка».
Недавно помощник президента Азербайджана, заведующий отделом внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился материалом The Times 30-летней давности о незаконной оккупации и разграблении Арменией города Лачин и села Забух. Материал журналиста Роберта Сили был опубликован изданием в мае 1992 года. В нем говорилось о незаконной оккупации, сожжении и разграблении Арменией Лачина и Забуха, а также о том, что после оккупации началось переселение туда армян из Ближнего Востока...
С того момента город активно и планомерно заселялся этническими армянами из Ливана и Сирии. Это было абсолютно незаконно, но, тем не менее, подобная политика целенаправленно продолжалась Арменией вплоть до недавнего времени. Изгнав азербайджанцев, Армения пыталась создать у мирового сообщество впечатление, будто Лачин вплоть до 1992 года был необитаемым островом, а сейчас пытается создать видимость «древнего армянского» Лачина, называя этот город мерзким названием, которое даже не хочется тут писать…
То, что мы сейчас видим – сожженные дома и леса Лачина и Забуха – мы уже видели в ноябре 2020 года в Кяльбаджаре и Агдаме, когда разбитые в ходе Отечественной войны в пух и прах армянские войска покидали эти оккупированные районы. И там были поджоги, увезенные с собой унитазы, убитая домашняя живность, даже разрушенные могилы…
Годы идут – но армянское стремление сжигать, грабить, рушить, уничтожать не меняется! И после всего этого варварства они говорят о своем миролюбии, древней армянской «гуманности», одновременно отклоняя все азербайджанские предложения о мирном договоре…
Но разве все это сможет остановить азербайджанцев – истинных хозяев этой земли? Нет, азербайджанцы должны вернутся в Лачин, Забух и другие наши земли, и сделают это! Те выходцы из Лачина и Забуха, которых Армения выгнала в 1992 году из родных домов, мечтают о том, чтобы вернуться туда. И они прекрасно помнят, как их выгнали оттуда. Их не пугает то, что армяне сжигают дома - после стольких разрушений это всего лишь продолжение варварства. Но Азербайджан все отстроит и восстановит эту часть своей земли. Да, на все нужно время, но оно играет в нашу пользу!
В этом убеждаешься, слушая жителя села Забух Махара Гулиева, который рассказал, как армяне насильно изгнали их с малой родины. Но мужчина знает и верит – несмотря на все поджоги, в Забух снова вернутся азербайджанцы, снова вернется прежняя жизнь!
«Я с помощью интернета интересовался судьбой родного села, откуда нас изгнали силой. Сейчас там только армяне. Но, как говорит уважаемый президент, истинные хозяева должны вернутся на свои земли. Армяне говорят – «Я живу там 30 лет». Но это не делает их хозяевами Забуха. И я, будучи изгнанный из Забуха армянами, вынужденно живу в разлуке с ним. Пусть армяне вспомнят, как выгоняли нас оттуда», - заявил мужчина.
В это еще больше веришь после новостей, подобных той, как житель села Забух Лачинского района Аллахверди Ашраф оглу Алиев выразил благодарность президенту, Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву, доблестной азербайджанской армии, нашим героическим солдатам и офицерам за освобождение родных земель от оккупации. Он отметил, что после возвращения в Забух азербайджанцы отстроят дома и будут жить еще лучше, чем раньше.
Завершая нашу беседу, хочется отметить очень важные месседжи, которые президент Азербайджана Ильхам Алиев высказал в интервью Азербайджанскому телевидению в поселке Басгал Исмаиллинского района. Глава государства напомнил, что 32-километровая дорога в обход Лачина построена всего за год, и ее маршрут был согласован. «[…] Конечно, люди, незаконно расселенные в городе Лачин, селах Забух и Сус, должны быть выведены. Это естественно. Их присутствие там, по существу, является военным преступлением, потому что это противоречит правилам Женевской конвенции. Страна-оккупант не может проводить незаконное заселение на захваченных землях. Это – военное преступление. Возможно, проживающие там армяне, приехавшие из Сирии, Ливана, этого не знают, но руководству Армении об этом хорошо известно. Поэтому оттуда поступают некоторые сообщения: один говорит, я не уйду отсюда, другой говорит – не уйду. Им виднее. Они – военные преступники. Пусть не испытывают снова нас, наше терпение. Пусть уходят оттуда по доброй воле. Куда уйдут, нас не интересует.
Мы должны вернуться в Лачин, в Забух, в Сус. Я дал указание Государственному комитету по делам беженцев и вынужденных переселенцев связаться с жителями города Лачин, сел Сус и Забух, и мы в скором времени вернем их в родные места.
[…] Если кто-то в Карабахе вновь, ради какого-то популизма или же, как говорится, из-за страха перед кем-то твердит о каком-то статусе, независимости, то следует знать, что он – первый враг армянского народа, потому что у проживающих в Карабахе армян не будет ни статуса, ни независимости, ни каких-то особых привилегий. Как у граждан Азербайджана, так и у них. Их права будут защищены так же, как права граждан Азербайджана, так же, как права народов, проживающих в Азербайджане. Путь только в этом. Эти события показали, что мы вновь подошли с пониманием. […] Вы, наверное, слышали, что местные армяне, то есть, авторитетные люди говорят проживающим там, мол, ради бога, не жгите дома, не сносите крыши, не снимайте и не увозите сантехнику. Два года назад они это говорили? Нет! Два года назад они гордились этим. Стыдно говорить, взваливали на себя некоторые предметы и куда-то уносили, опозорились на глазах у всего мира. А сейчас они говорят: это не твой дом. Ты здесь пришлый, когда ты приехал сюда? В 1994 году. А кто до этого жил там? Азербайджанец жил, уходи.
[…] я с оптимизмом смотрю в будущее. Еще раз хочу сказать, что мы всегда добиваемся поставленной цели. А цель заключается в том, чтобы в регионе господствовали мир, спокойствие, чтобы не было войны. Чтобы Азербайджан успешно развивался, чтобы наш народ жил хорошо, благополучно», - подчеркнул глава государства.
…Его слова четко показывают – Азербайджан, как и все эти годы, твердо идет к намеченной цели. И пусть покидающие Лачин и Забух армяне хотят поиграть в героев «451 по Фаренгейту» - это ничего уже не изменит. Бессмысленная злоба и вандализм никогда не давали конструктивного результата. Только мысли о созидании, о мире, о том, как двум народам дальше жить рядом, способны что-то изменить. Все войны когда-то заканчиваются, и наступает мир. Готово ли армянское общество к миру или «стервятники» в нем слишком сильны? Судя по поджогам в Лачине и демонтируемым унитазам, армянам еще многое предстоит сделать в данном направлении. Азербайджан же неукоснительно и последовательно развивается, мы восстановим и Лачин, и Забух, и все другие земли, а если кто-то хочет постоянно прозябать в аутсайдерах региона, то это, как говорится, его проблемы.