Հայաստանի քաղաքական տարածք. բոլորն ընդդեմ բոլորի
Ինչպես գիտեք, մեծ քաղաքականության մեջ չկան մշտական թշնամիներ, կամ մշտական դաշնակիցներ։ Այստեղ առաջնահերթությունները անընդհատ փոխվում են։ Քոչարյան-Սարգսյան տանդեմը արդեն մի քանի տասնամյակ Հայաստանում ընկալվում է որպես երկու, եթե ոչ ընկերների, ապա հաստատ գոնե մտերիմ գործընկերների միություն։ Եվ իսկապես, այս դուետը նախ գլխավորում էր այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ի անջատողական շարժումը, իսկ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին Սարգսյանը, որպես հավատարիմ զինակիր միշտ եղել է Քոչարյանի կողքին։
Երկու պատերազմական հանցագործների համագործակցությունը չդադարեց նաև այն բանից հետո, երբ Հայաստանի այդ ժամանակվա նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նախ Սարգսյանին, ապա Քոչարյանին քարշ տվեց Երևան։ Իր գլխին, ինչպես ասում են՝ պատուհաս, քանի որ հենց վարչապետը Քոչարյանը և Հայաստանի ներքին գործերի և ազգային անվտանգության նախարար Սարգսյանը խաղացին երկրի լեգիտիմ նախագահին տապալելու գլխավոր ջութակը։ Ի դեպ, մինչև հիմա ընթացքի մեջ են խոսակցությունները այն մասին, որ Տեր-Պետրոսյանի պարտադրված հրաժարականից հետո որոշակի ուժեր հենց Սարգսյանին էին համարում որպես նախագահի թեկնածու։ Սակայն, ավելի խորամանկ Քոչարյանին հաջողվեց մի կողմ հրել իր զինակիրին, այդ թվում նաև ստանալով ելցինյան Ռուսաստանի աջակցությունը։
Սակայն, նույնիսկ դառնալով Հայաստանի նախագահ՝ Քոչարյանը բոլոր տարիներին Սարգսյանին պահել է իր մոտ՝ մի աթոռից մյուսը տեղափոխելով։ Սարգսյանը ուրեմն հասցրել է լինել և՛ Հայաստանի ներքին գործերի նախարար, և՛ ազգային անվտանգության նախարար, և՛ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, և՛ վերջապես՝ վարչապետ։ Իսկ երբ 2008-ին ծագեց Քոչարյանի իրավահաջորդի հարցը, վերջինիս ընտրություն ընկավ հենց Սարգսյանի վրա։ Հեռացող նախագահն նման ձևով իրեն ապահովեց քրեական հետապնդումից, որից, անշուշտ, չէր խուսափի 2008-ի ընտրություններում Տեր-Պետրոսյանի հաղթելու դեպքում (այդ ժամանակ Քոչարյանի ամենավտանգավոր մրցակիցները Հայաստանի նախկին երկարամյա կուսակցության նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը և բանակում ու երկրում խոշոր ազդեցություն ունեցող Վազգեն Սարգսյանը արդեն ոչնչացվել էին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության արդյունքում, որի թելերը տանում էին հենց դեպի Քոչարյանը)։ Քոչարյանի հասցեին մեղադրանքները կհավաքվեին տասնյակ հատորներով, սկսած իշխանության ամենաբարձր օղակներում խոշոր կոռուպցիայից մինչև Ազգային Ժողովում այդ նույն ահաբեկչությամբ։
Հետո եղան 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը, Սարգսյանի նախագահական պաշտոնի ստանձումը և Քոչարյանի ու Սարգսյանի 10-ամյա կուշտ, անհոգ ու անվտանգ կյանքը, երբ երկրի թալանը հասավ աննախադեպ չափերի՝ պատահական չէ, որ Քոչարյանը, Սարգսյանը և վերջինիս եղբայրները համարվում էին աշխարհի գրեթե ամենահարուստ հայերը։ Քանի դեռ չէր որոտացել «թավշյա հեղափոխությունը»։ Այդ ժամանակ Քոչարյանի և Սարգսյանի հարաբերություններում սկսեց լայնանալ այն խզված գիծը, որն ի հայտ եկավ 2015-ին երրորդ նախագահի կողմից նախաձեռնված Հայաստանի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններից և Արևմուտքի հետ նրա սիրախաղից հետո՝ Քոչարյանը, ինչպես գիտեք, ամբողջությամբ կենտրոնանում էր միայն Ռուսաստանի վրա եւ համաձայն չէր Երևանի արտաքին քաղաքականությունը դիվերսիֆիկացնելու իր իրավահաջորդ-պրոտեժեի փորձերին։ Քոչարյանը իր զինակիցների հետ զրույցում հայտարարել է, որ եթե ինքը լիներ նախագահ, Հայաստանում ոչ մի հեղափոխություն տեղի չէր ունենա։ Ինչն, իհարկե, հեռու չէ ճշմարտությունից, հիշատակելով այն մասին, թե ինչպես է նա 2008-ի փետրվար-մարտին հաշվեհարդար տեսաել սեփական ժողովրդի հետ՝ Երևանի փողոցները հեղեղելով արյան գետերով, այդ թվում նաև Ղարաբաղից կանչված իրեն հավատարիմ ջոկատների օգնությամբ։
Նոր իշխանությունը՝ ի դեմս Փաշինյանի, հզոր ճնշում է գործադրել ղարաբաղյան կլանի ղեկավարների վրա, իսկ Հայաստանի երկրորդ նախագահին սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքով անգամ ուղարկեց ոչ այնքան հեռավոր վայրեր։ Մոսկվան փորձեց փրկել իր սնածուին, սակայն Փաշինյանը սկզբում անդրդվելի էր։ Ի վերջո, 2020 թվականի հունիսին Հայաստանի նախկին նախագահը կալանքից ազատ արձակվեց երկու միլիարդ դրամ գրավի դիմաց, որը կազմում է ավելի քան չորս միլիոն հարյուր հազար դոլար։
Կարծես թե Քոչարյանի և Սարգսյանի նկատմամբ շարքային հայերի ատելությունը այնքան ուժեղ է, որ մեծ քաղաքականության դռները նրանց համար ընդմիշտ փակվել են։ Սա այդպես էլ կլիներ, եթե չլիներ Հայաստանի խայտառակ պարտությունը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, երբ Հայաստանի գործող իշխանությունների տակ աթոռը լրջորեն ցնցվեց։ Եվ այստեղ էլ ղարաբաղյան կլանի ղեկավարներին և ներկայացվեց «վերականգնման» շանսը։ Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին Քոչարյանը և Սարգսյանը գնացին տարբեր դաշինքներով՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ», ինչը ակնհայտորեն վկայում էր նրանց միջև զգալի տարաձայնության մասին։ Ու թեև հանրության մեջ նրանք փորձում էին խաղալ «հին սրտակից ընկերների» դերը, այնուամենայնիվ, հետաքրքրասեր ուղեղներն արդեն եկան այն եզրակացության, որ նրանց միջև տարաձայնությունները ընդունել են անդարձելի բնույթ։
Ընթերցողներին չենք տանջի Հայաստանի իշխանությունների և ընդդիմության միջև վրանային ու հրապարակային առճակատման մասին երկար պատմությունով, միայն կասենք, որ այս փուլում, ներքին հակասություններից բզկտված և Հայաստանի պետականության համար մահացու վտանգավոր ռևանշի մասին առասպելից բացի հայ հասարակությանը ուրիշ ոչ մի բան առաջարկած Փաշինյանի ընդիմախոսները պարտություն կրեցին։ Սակայն հատկապես հիմա, երբ բոլորի համար ակնհայտ դարձավ, որ Փաշինյանը կանգուն է մնացել, իսկ ընդդիմության համախմբումը այդպես էլ տեղի չունեցավ, կրկին ջրի երես դուրս եկան Քոչարյանի և Սարգսյանի միջև կոշտ հակասությունները։ Դրանով հանդերձ, երկուսն էլ դա արդեն առանձնապես չեն էլ թաքցնում։
Այսպես, այսօր Սարգսյանի կողմից վերահսկվող մի շարք լրատվամիջոցներում հրապարակվել է Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ (նախագահ է ՀՀ երրորդ նախագահն) Արմեն Աշոտյանի հայտարարությունը, որում նա ցավով նշում է, որ « Հայաստանի պետականության շարունակվող փլուզման և հայ հասարակության տոտալ ապատիայի պայմաններում, իրենց հականիկոլական դիրքորոշող որոշ շրջանակները սկսել են ընդդիմադիր ճամբարի դաշնակիցների, մասնավորապես Հայաստանի հանրապետական կուսակցության վարկաբեկման կեխտոտ քարոզարշավը»։
«Ասածս վերաբերում է ուժերին և անհատներին, ինչպես երկրի ներսում, այնպես նաև սփյուռքային սպեկտրում։ Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ֆիգուրայի և Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նկատմամբ առանձնահատուկ անառողջ գրավչությամբ է աչքի ընկել նեղ շրջանակներում հայտնի և լայն շրջանակներում անհայտ մեդիա գործիչ Արամ Գաբրելյանովը, ով իր անձնուրաց հակասերժական էքստազում չի խորշում ստորանալար Փաշինյանական աղբանոցի նիկոլական փտոթյունից գարշահոտող մեդիա մանիպուլյացիաների մակարդակին։
Վերջին նման արտանետումը երեկ հրապարակվեց «Արամը ասում է» տելեգրամ ալիքով, որտեղ Դմիտրի Կիսելյովի հետ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցից մի հատված մոնտաժված էր այնպես, որպեսզի անփորձ ընթերցողի մոտ ստեղծել «հակառուսականության» պատրանք։ Իսկ ինչ վերաբերում է էժանագին մոնտաժի տեխնոլոգիային, ապա մեծ է նման գարշելի հորինվածքի պատվիրատուների ցցված ականջների մասին հրապարակայնորեն բարձրաձայնելու օբյեկտիվ գայթակղությունը։ Առայժմ ձեռնպահ կմնամ»,- ասել է Աշոտյանը։
Այս հայտարարությամբ Սարգսյանի աջ ձեռքը փաստացի պատռեց դիմակները և բացահայտ ակնարկեց, որ գիտի, թե ով է ֆինանսավորում ռուս քարոզչի հակասարգսյանական հարձակումները։ Չէ որ յոթ կնիքների հետևում գաղտնիք չէ, որ Գաբրելյանովը վաղուց և ակտիվորեն դոփում է Քոչարյանի հետևից։ Ահա թե այդ առնչությամբ ինչ է այդ մասին ասել անձամբ Գաբրելյանովը. «Եթե նայեք Հայաստանի քաղաքական դաշտին, ապա իսկական խելացի քաղաքական գործիչները շատ քիչ են։ Ես նույնիսկ կասեի աղետալիորեն քիչ են։ Խորամանկներ, ամբարտավաններ, անպատկառներ, հաստափորներ, չսափրվածներ, տատանվողներ, երկերեսանիներ՝ – այդպիսիները շատ- շատ են: Խելացիներ, համարձակներ, հայրենասերներ, մտքով համարձակներ, գրեթե չկան։ Բոլորովին գրեթե բառից։ Նրանցից, ում տեսնում եմ, և ով ինձ քիչ թե շատ դուր է գալիս՝ Քոչարյանն է։ Առաջնորդ, ըստ էության, ով բնորոշվել է՝ դա Ռոբերտ Քոչարյանն է։ Նրանից բացի, ոչ ոք չունի առաջիկա երկու տարում երկիրը փոսից դուրս բերելու նվազագույն հնարավորություն։ Ժողովրդական զանգվածը Քոչարյանից գործողությունների հստակ ծրագիր է ակնկալում։ Հստակ պատկերացում, թե ուր պետք է գնա երկիրը և ինչ ուժերով դուր գալ»։
Հասկանալի է, որ Քոչարյանը ու Սարգսյանը դադարել են դաշնակիցներ լինելուց՝ վերածվելով չսպանված արջի կաշին կիսելուն շտապող հակառակորդների։ Նրանցից յուրաքանչյուրն իրեն համարում է Փաշինյանին փոխարինելու ամենաարժանի թեկնածու։ Սակայն նրանք հաշվի չեն առնում ամենակարևորը՝ հայ հասարակությանը, որը չնայած Փաշինյանի հանդեպ ունեցած հակակրանքին, այնուամենայնիվ իրեն հաշիվ է տալիս, որ Նիկոլ Վովաևիչը վատագույններից լավագույնն է, ինչպիսին հանդիսանիում են Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահները։ Հատկապես նրանց մեջ են ողջամիտ հայերը տեսնում իրենց բոլոր խնդիրների արմատը և Հայաստանի աղետալի վիճակը: Եվ նրանցից որևէ մեկի իշխանության վերադարձը անխուսափելիորեն կհանգեցնի Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի և, համապատասխանաբար «Եռաբլուր» զինվորական գերեզմանատան տարածքի ավելացմանը։ Հայաստանի հասարակությունը արդյո՞ք պատրաստ է դրան։ Հազիվ թե, այլապես թե՛ նախորդ տարվա արտահերթ ընտրությունների, թե՛ վրանային ճամբարի արդյունքները բոլորովին այլ կլինեին։ Ճակատներով բախված Ռոբերտ Սեդրակովիչին և Սերժ Ազատովիչին մնում է միայն հաշտվել իրենց պարտության հետ և աղոթել նրա համար, որ իրենց երիտասարդության կուռք Սիլվա Կապուտիկյանի կողքին հայտնվեն ավելի շուտ, քան նրանց կհասնի ադրբեջանական արդարադատությունը։

Политпространство Армении: все против всех
Как известно, в большой политике нет постоянных врагов или постоянных союзников – приоритеты меняются тут постоянно. Тандем Кочарян - Саргсян на протяжении нескольких десятилетий воспринимался в Армении как союз двух если и не друзей, то уж близких партнеров – точно. И действительно – этот дуэт сначала стоял во главе сепаратистского движения в тогдашней НКАО, а в годы Первой Карабахской войны Саргсян как верный оруженосец всегда был подле Кочаряна.
Не прекратилась кооперация двух военных преступников и после того, как тогдашний президент Армении Левон Тер-Петросян перетащил сначала Саргсяна, а затем и Кочаряна в Ереван. На свою, так сказать, голову, поскольку именно Кочарян-премьер и Саргсян - министр внутренних дел и национальной безопасности Армении сыграли главную скрипку в свержении законного президента страны. Кстати, до сих пор в ходу разговоры о том, что после вынужденной отставки Тер-Петросяна именно Саргсян рассматривался определенными силами в качестве кандидата в президенты. Однако более хитрому Кочаряну удалось отодвинуть своего оруженосца, в том числе, заручившись поддержкой ельцинской России.
Впрочем, даже став президентом Армении, Кочарян все годы держал Саргсяна при себе, пересаживая его из одного кресла в другое. Так, Саргсян успел побывать и министром внутренних дел Армении, и министром национальной безопасности, и главой Аппарата президента, и, наконец, премьер-министром. И когда встал вопрос о преемнике Кочаряна в 2008 году, выбор последнего пал именно на Саргсяна. Так уходящий президент обезопасил себя от уголовного преследования, которого наверняка он не избежал бы, победив на выборах 2008 года Тер-Петросян (к тому времени самые опасные конкуренты Кочаряна – бывший многолетний партийный хозяин Армении Карен Демирчян и имевший огромное влияние в армии и стране Вазген Саркисян – уже были уничтожены в результате теракта в армянском парламенте, ниточки которого вели как раз к Кочаряну). Обвинений к Кочаряну набралось бы на десятки томов – начиная от масштабной коррупции в высших эшелонах власти и заканчивая тем же терактом в Нацсобрании.
Потом были события 1 марта 2008 года, вступление в должность президента Саргсяна и долгие 10 лет сытой, беспечной и безопасной жизни Кочаряна и Саргсяна, когда грабеж страны достиг небывалых размахов – не случайно, что Кочарян, Саргсян и братья последнего считались чуть ли не самыми богатыми армянами в мире. Пока не грянула «бархатная революция». Уже тогда в отношениях Кочаряна с Саргсяном стала шириться линия разлома, которая появилась после инициированных третьим президентом изменений в Конституцию Армении 2015 года и его заигрываний с Западом – Кочарян, как известно, всецело ориентировался только на Россию и не одобрял попыток своего преемника-протеже диверсифицировать внешнюю политику Еревана. Кочарян в беседах с соратниками заявлял, что будь он президентом, никакой революции в Армении не произошло бы. Что, конечно, недалеко от истины, памятуя о том, как он расправился с собственным народом в феврале-марте 2008 года, затопив улицы Еревана реками крови с помощью в том числе вызванных из Карабаха верных ему отрядов боевиков.
Новая власть в лице Пашиняна мощно прессанула лидеров карабахского клана, а второго президента Армении даже отправили в места не столь отдаленные по обвинению в свержении конституционного строя. Москва пыталась спасти своего выкормыша, однако на первых порах Пашинян был непреклонен. В конце концов в июне 2020 года экс-президент Армении был освобождён из-под стражи под залог в размере двух миллиардов драмов, это больше четырех миллионов ста тысяч долларов.
Казалось бы, ненависть рядовых армян к Кочаряну и Саргсяну настолько сильна, что двери в большую политику для них были закрыты навсегда. Так это и произошло бы, если не позорное поражение Армении в ходе 44-дневной войны, когда кресло под действующими армянскими властями серьезно зашаталось. И вот тут-то лидерам карабахского клана и предоставился шанс на «реабилитацию». На внеочередные парламентские выборы Кочарян и Саргсян пошли разными блоками – «Айастан» и «Честь имею», что явно указывало на существенный разлад между ними. И хотя на людях они пытались играть роль «старых закадычных друзей», тем не менее, пытливые умы уже пришли к выводу, что разногласия между ними приобрели необратимый характер.
Не будем томить читателей долгим рассказом о палаточном и площадном противостоянии между армянскими властями и оппозицией, скажем лишь, что на данном этапе раздираемые внутренними противоречиями и не предложившие армянскому обществу ничего иного, кроме как смертельно опасного для государственности Армении мифа о реванше, оппоненты Пашиняна потерпели поражение. Однако именно сейчас, когда всем стало очевидно, что Пашинян выстоял, а консолидации оппозиции так и не произошло, на поверхность вновь всплыли жесткие противоречия между Кочаряном и Саргсяном. При этом, оба они этого уже особо и не скрывают.
Так, сегодня в ряде находящихся под контролем Саргсяна СМИ было опубликовано заявление зампреда Республиканской партии (председатель – третий президент РА) Армена Ашотяна, в котором он посетовал на то, что «в условиях продолжающегося распада армянской государственности и тотальной апатии армянского общества некоторые круги, позиционирующие себя как антиниколовские, начали грязную кампанию по дискредитации союзников по оппозиционному лагерю, в частности, РПА».
«Сказанное мною относится к силам и отдельным лицам как внутри страны, так и в диаспоральном спектре. Особым нездоровым влечением к фигуре третьего президента Армении Сержа Саргсяна и к Республиканской партии Армении в последнее время отличается известный в узких и безызвестный в широких кругах медиадеятель Арам Габрелянов, который в своём самозабвенном антисержевском экстазе не брезгует скатываться до уровня медиаманипуляций, смердящих николовской гнилью пашиняновских помоек.
Последний подобный выхлоп был опубликован вчера на ТГ канале «Арам говорит», где отрывок из интервью Сержа Саргсяна Дмитрию Киселёву был смонтирован таким образом, чтобы создать у неискушённого читателя иллюзию «антироссийскости». А что касается технологии дешёвого монтажа, то велик объективный соблазн публично озвучить мысль о торчащих ушах заказчиков подобной зловонной стряпни. Воздержусь. Пока», - сказал Ашотян.
Этим заявлением правая рука Саргсяна фактически сорвала маски и открыто намекнула, что знает, кто финансирует антисаргсяновские выпады российского пропагандиста. Ведь не является тайной за семью печатями, что Габрелянов давно и активно топит за Кочаряна. Вот что по этому поводу говорил сам Габрелянов: «Если посмотреть на политическое поле Армении, то настоящих умных политиков очень мало. Я бы даже сказал, катастрофически мало. Хитрые, наглые, хамоватые, пузатые, небритые, вибрирующие, двуличные — таких полным-полно. Умных, смелых, патриотичных, дерзких в мыслях, почти нет. От слова совсем почти. Из тех, кого я вижу, и кто мне нравится более-менее — это Кочарян. Лидер, по сути, определился — это Роберт Кочарян. Кроме него никто не имеет ни малейшего шанса в ближайшие два года вытащить страну из ямы. От Кочаряна массы людей ждут чёткого плана действий. Чёткого понимания, куда идти стране и какими силами выкарабкиваться».
Понятно, что Кочарян и Саргсян перестали быть союзниками, превратившись в противников, спешащих поделить шкуру неубитого медведя. Каждый из них мнит именно себя самым достойным кандидатом в сменщики Пашиняна. Однако они не учитывают самого важного – армянское общество, несмотря на свою неприязнь к Пашиняну, все же отдает себе отчет в том, что Никол Воваевич – это лучшее из худшего, коим являются второй и третий президенты Армении. Именно в них здравомыслящие армяне видят корень всех своих проблем и бедственного положения Армении. И возврат любого из них к власти неминуемо приведет к новой войне с Азербайджаном, и, соответственно, к увеличению площади военного кладбища «Ераблур». Готово ли армянское общество к этому? Вряд ли, в противном случае результаты и прошлогодних внеочередных выборов, и палаточного стояния были бы совершенно иными. Сошедшимся лбами Роберту Седраковичу и Сержу Азатовичу только и остается, что смириться со своим поражением и молиться о том, чтобы оказаться рядом с их кумиром молодости Сильвой Капутикян раньше, чем до них доберется азербайджанское правосудие.