«Զանգեզուրի միջանցքը կանցկացվի անկախ Երևանի կամքից»
Փլուզվեցին Երևանի գրեթե երկու տարվա ծածուկ հույսերը այն մասին, որ նրան կհաջողվի ինչ որ կերպ շեղել, ձգձել կամ ընդհանրապես, եթե բախտը բերի՝ անտեսել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում ամրագրված պայմանները։ Հիշեցնենք, որ հայտարարության 9-րդ կետում սեւով սպիտակի վրա գրված է տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին, իսկ Հայաստանը երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների տեղաշարժն անարգել կազմակերպելու նպատակով։ Ընդ որում, տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունը իրականացվում է ոչ թե Հայաստանի համապատասխան կառույցների, այլ Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինների կողմից։
Այս կետի իրագործումը հետաձգելու հայկական կողմի փլուզված հույսերի մասին են հայտնել հայ փորձագետները և փաշինյանամետ ՏԳ ալիքները, մասնավորապես՝ «Բաղրամյան 26»-ը։ Վերջինս, մասնավորապես, երկրի իշխանություններին կոչ է արել, որքան հնարավոր է շուտ համաձայնվել Զանգեզուրի միջանցքի բացմանը։
«Վառ փաստեր, որոնք բացահայտում են անմիջապես հիմա կուլիսների ետևում տեղի ունեցող վտանգավոր գործընթացները, որոնք կարող են դառնալ մոտ ապագայում նոր ճգնաժամի պատճառ»,- գրում է «Բաղրամյան 26»-ը։
Օգոստոսի 5-ին Սոչիում Պուտինի և Էրդողանի հանդիպման մասին մամուլի հաղորդագրությունում Հայաստանի և Ադրբեջանի մասին որևէ հիշատակում չկա։ Ինչպես մենք (և ոչ միայն մենք) հայտնել ենք, այս հանդիպմանը պետք է քննարկվեին Ղարաբաղին և հաղորդակցումների ապաշրջափակմանը առնչվող հարցեր։ Այն փաստը, որ մամուլի հաղորդագրության մեջ այս թեմայի մասին խոսք չի եղել, կարող է վկայել այն մասին, որ այդ հարցերի շուրջ բանակցություններն ու սակարկությունները շարունակվում են։
Օգոստոսի 8-ին և 9-ին Անկարայում կայացած դեսպանների համաժողովի ժամանակ Էրդողանը, Չավուշօղլուն և Յըլդըրըմն իրենց ելույթներում առանձին-առանձին խոսեցին Հայաստանի մասին՝ կոնկրետ նշելով միջանցքի թեման, իսկ Չավուշօղլուն նույնիսկ Հայաստանին սպառնել է «չդիմել նոր սադրանքների»։
Օգոստոսի 12-ին Ալիևը հայտարարել է, որ առաջիկա շաբաթներին ակնկալում է Հայաստանից ստանալ «Զանգեզուրի միջանցքի» երթուղին։
Օգոստոսի 18-ին Թուրքիայի առևտրի փոխնախարարը հայտարարել է, որ Անկարան «շարունակում է Ռուսաստանի հետ բարձր մակարդակով Զանգեզուրի միջանցքի բացման շուրջ բանակցություններ անցկացնել»։ Եվ նույնիսկ ընդգծել է, որ միջանցքի բացումը ակնկալում են շատ շուտով։
Վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ, ըստ իրենց աղբյուրների, ամսվա վերջին Մոսկվայում կարող է կայանալ Պուտին-Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը։
Համադրելով այս փաստերը՝ գալիս ենք այն եզրակացության, որ Սոչիում և դրանից հետո որոշակի սակարկություն կայացել է, և Հայաստանի թիկունքում ձեռք են բերվել որոշ պայմանավորվածություններ, որոնք հիմա փորձում են պարտադրել Երևանին։ Եվ պարտադրման գործընթացը ուղեկցվում է տարբեր շեղող հայտարարություններով, օրինակ այն մասին, որ Հայաստանի իշխանություններն իբր պատշաճ չեն արձագանքում դաշնակցի մասին տարածվող ապատեղեկատվությանը, ինչը դիվանագիտական լեզվից թարգմանությամբ նշանակում է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամբ պահանջներ ունի։
Եթե իրավիճակը իրականում այդքան անհուսալի է, ապա Հայաստանի իշխանությունները պետք է դիմեն նվազագույն կորուստներով լուծման, թեկուզ նաև «միջանցքային տրամաբանությամբ»։ Բայց նախքան նման որոշում կայացնելը, իշխանությունները պարտավոր են Հայաստանի հաշվին հայտարարել հերթական գործարքի մասնակիցների անունները, որպեսզի հանրությունը հստակ իմանա, թե իրականում ում հետ գործ ունի»։
Փաշինյանամետ ՏԳ ալիքին կրկնել է հայ քաղաքագետ Սուրեն Սահակյանը, ով «AliQ Media»-ին հայտարարել է, որ Զանգեզուրի միջանցք կամ ճանապարհ՝ անունը այնքան էլ կարևոր չէ՝ կանցկացվի անկախ Հայաստանի կամքից։
Նրա խոսքով, այս ճանապարհի կառուցումն առաջին հերթին բխում է Ռուսաստանի շահերից, որին անհրաժեշտ է ելք դեպի Արեւմուտք՝ կապված սահմանված պատժամիջոցների հետ։ Նա նշել է նաև, որ այդ հարցը անպայման կքննարկվի Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների միջև առաջիկա բանակցություններում։
«Իմ կարծիքով, միջանցքի հարցը, իհարկե, կքննարկվի։ Արդեն բացվում են մաքսակետեր, ճանապարհ են անցկացնում Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա։ Ինչ վերաբերում է մեր սուբյեկտիվությանը, Հայաստանի սահմանները պաշտպանում են ռուս սահմանապահները և ռուս մաքսավորները, ո՞վ ենք մենք այս դեպքում՝ սուբյեկտ, թե՞ օբյեկտ։ Եթե օբյեկտ, ապա այս առումով մեզ մոտ ոչինչ չի փոխվի։ Իսկ եթե սուբյեկտը կարող է իրեն պահել այնպես, ինչպես մենք, ապա մենք կշարունակենք մնալ, որպես սուբյեկտ»,- ընդգծել է Սահակյանը։

«Зангезурский коридор будет проложен независимо от воли Еревана»
Почти двухгодичные сокровенные надежды Еревана на то, что ему каким-то образом удастся заговорить, затянуть или вообще, если повезет, проигнорировать прописанные в пункте 9 Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года условия, рухнули. Напомним, что в пункте 9 заявления черным по белому говориться о разблокировке всех экономических и транспортных связей в регионе, а Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Причем, контроль за транспортным сообщением осуществляют не представители соответствующих структур Армении, а органы Пограничной службы ФСБ России.
О рухнувших надеждах армянской стороны на затягивание реализации данного пункта сообщили армянские эксперты и пропашиняновские ТГ-каналы, в частности, «Баграмян 26». Последний, в частности, призвал власти страны как можно скорее согласиться с открытием Зангезурского коридора.
«Яркие факты, раскрывающие опасные процессы, происходящие за кулисами прямо сейчас, которые могут стать причиной нового кризиса в ближайшем будущем, - пишет «Баграмян 26». В пресс-релизе о встрече Путина и Эрдогана 5 августа в Сочи нет какого-либо упоминания Армении и Азербайджана. Как мы (и не только мы) сообщали, на этой встрече должны были обсуждаться вопросы, связанные с Карабахом и разблокированием коммуникаций. Тот факт, что в пресс-релизе не было упоминания этой темы, может говорить о том, что переговоры и торг по этим вопросам продолжаются.
В ходе прошедшей в Анкаре 8 и 9 августа конференции послов, в своих выступлениях Эрдоган, Чавушоглу и Йылдырым отдельно говорили об Армении, конкретно указывая тему коридора, а Чавушоглу даже угрожал Армении «не прибегать к новым провокациям».
12 августа Алиев заявил, что в ближайшие недели ожидает получить от Армении маршрут «Зангезурского коридора».
18 августа замминистра торговли Турции объявил, что Анкара «продолжает вести переговоры на высоком уровне об открытии Зангезурского коридора с Россией». И даже подчеркнул, что открытие коридора они ожидают очень скоро.
В последние дни некоторые армянские и азербайджанские СМИ сообщают, что согласно их источникам в конце месяца в Москве может состояться встреча Путин-Пашинян-Алиев.
Совмещая эти факты, мы приходим к выводу, что в Сочи и после этого определенный торг состоялся, и за спиной Армении были достигнуты какие-то договоренности, которые сейчас пытаются навязать Еревану. И процесс навязывания сопровождается различными отвлекающими заявлениями, например о том, что власти Армения якобы не реагируют должным образом на распространяемую о союзнике дезинформацию, что в переводе с дипломатического языка означает, что у России есть претензии к Армении.
Если ситуация действительно так безнадежна, то властям Армении следует пойти на решение с наименьшими потерями, если даже и в «коридорной логике». Но прежде, чем пойти на такое решение, власть обязана объявить имена участников очередной сделки за счет Армении, чтобы общество знало точно, с кем имеет дело на самом деле».
Пропашиняновскому ТГ-каналу вторит армянский политолог Сурен Саакян, который заявил AliQ Media, что Зангезурский коридор или дорога — название не столь важно — будет проложен независимо от воли Армении.
По его словам, строительство этой дороги в первую очередь исходит из интересов России, которой нужен выход на Запад в связи с наложенными санкциями. Он также отметил, что этот вопрос точно будет обсуждаться на грядущих переговорах между премьер-министром Армении и президентами Азербайджана и России.
«На мой взгляд, вопрос коридора, конечно, будет обсуждаться. Уже открываются таможенные пункты, прокладывается дорога из Азербайджана в Турцию. А что касается нашей субъектности, границы Армении защищают российские пограничники и российская таможня, кто мы в этом случае — субъект или объект? Если объект, то у нас в этом плане ничего не изменится. Если же субъект может себя вести так, как мы, то мы продолжим оставаться субъектом», — подчеркнул Саакян.