Հայ երիտասարդները նույնիսկ փողի դիմաց են հրաժարվում ծառայել բանակում
2016-ի 4-օրյա մարտերում Հայաստանի պարտությունից և պաշտպանության նախարարի պաշտոնից կաղ Սեյրանին հեռացնելուց ընդամենը մեկ տարի անց, նրա իրավահաջորդ Վիգեն Սարգսյանը, որին ժողովուրդը «պիջակ» էր անվանում, հայ հասարակությանը ներկայացրեց սպաների և ժամկետային զինծառայողների համար նախատեսված երկու ծրագիր՝ «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ»։ Երկու հայեցակարգերի էությունն էլ հանգեցում էին մեկ նպատակի՝ արտոնությունների և ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, որքան հնարավոր է շատ «թնդանոթի միս» գայթակղել հայկական բանակում, որում ծառայությունը դարձել է ծայրահեղ ոչ պոպուլյար և վտանգավոր այդ նույն մսի կյանքի և ռողջության համար։
Այսպիսով, «Պատիվ ունեմ» ծրագրի գաղափարը կայանում էր նրանում, որպեսզի բուհերը կապել սպայական ծառայության հետ, որին կարող էին մասնակցել բոլոր ուսանողները, եթե նրանք համապատասխանեին համապատասխան պահանջներին և ծառայեին ոչ թե երկու տարի, որպես ժամկետային զինծառայող, այլ երեք տարի, որպես սպա: Դրա համար քաղաքացիական բուհերում սովորող ուսանողները պետք է երկրորդ կուրսից մինչև չորորդ կուրսը ամեն շաբաթ օրը սովորեն Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում։ Բուհում ուսումը ավարտելուց հետո շրջանավարտները ստանում են նաև լեյտենանտի կոչում և երեք տարի ծառայում զինված ուժերում։ Ծառայության ընթացքում նրանք կստանան աշխատավարձ, իսկ ծառայությունից հետո՝ հավելավճար։
Երկրորդ ծրագիրը՝ «Ես եմ»-ը մշակվել է ժամկետային զինծառայողների համար և նույնպես նախատեսում է եռամյա ծառայություն, սակայն զինծառայողները ծառայության վեցերորդ ամսից յոթ ամիս արձակուրդում են լինելու։ Համաձայնելով մասնակցել այս ծրագրին` զինվորականները պետք է հինգ ամիս անցնեն վերապատրաստում, ապա անցնեն ծառայության սահմանամերձ շրջաններում: Յուրաքանչյուր ամսվա յոթ օրը նրանք կանցկացնեն տանը, իսկ մնացած 24 օրը զորամասերում և մարտական դիրքերում։ Ծառայության ավարտից հետո զինծառայողներին բնակարան ձեռք բերելու, փոքր բիզնես բացելու կամ կրթության ծախսերը վճարելու համար կվճարվի 5 մլն դրամ։
Սկզբում այս ծրագրերը հետաքրքրել են հայ երիտասարդության մի մասին, որոնց առջև ճուճվում էր բուհն ավարտելուց կամ բանակից զորացրվելուց հետո առանց աշխատանքի մնալու հեռանկարը։ Հեռանկարները, ընդհանրապես երկուսն էին, կամ սփյուռքի շարքերի համալրում, կամ երեք տարի Հայաստանի զինված ուժերում զրկանքներ քաշել, որի ավարտից հետո գոնե ինչ-որ բան կարող էին ստանալ սնանկ պետությունից։ Սակայն հետո որոտած 44-օրյա պատերազմը, որը Հայաստանը խայտառակ տանուլ տվեց։ Պարտությունը, միլիարդավոր դոլարների զինտեխնիկայի կորուստը, հազարավոր զոհվածները, տասը հազար դասալիքները, հրամանատարասպայական կազմի վախկոտությունն ու ոչ պրոֆեսիոնալիզմը՝ այս ամենը բացահայտվեց հայ երիտասարդության աչքին։ Բնականաբար, այս ամենը չէր կարող ավելացնել Հայաստանում զինվորական ծառայության հանրամատչելիությունը։
Եվ այդ պատերազմից հետո գրեթե երկու տարի անց հայկական բանակում այսօր իրավիճակը մնում է ուղղակի խելառային։ Ինչը արդեն բացահայտորեն խոստովանում են ՀՀ Պնախարարությունում, որտեղ տրտնջում են, որ «Ես եմ» ծրագիրը լիովին ձախողվել է։ Այսպես, ՀՀ ՊՆ տվյալների համաձայն՝ 2021-2022 թթ. զորակոչի ժամանակ այս ծրագրի առնչությամբ ոչ մի դիմում չի ստացվել: Առավել ևս, 2020 թվականի պատերազմում կրած պարտությունից հետո բազմաթիվ զինվորականներ հրաժարվեցին շարունակել մասնակցել ծրագրին՝ որոշելով սահմանափակվել 2 տարվա ծառայության ժամկետով, նույնիսկ անտեսելով դրամական փոխհատուցումը։ Որպես տրամաբանական արդյունք՝ ներկայումս «Ես եմ» ծրագրին իրենց մասնակցությունը շարունակում են միայն ... երեք զինծառայողներ, որոնց ծառայության 3-ամյա ժամկետը ավարտվում է 2023 թվականի հունվարին։
Բայց դա դեռ դժբախտության կեսն է: Նույնիսկ միջազգային բանակային մրցումներում, որտեղ, ընդհանրապես, միշտ ընտրում են լավագույններին՝ Հայաստանը իրեն ծիծաղելի դրության մեջ դրեց։ Օրինակ, մենք արդեն գրել ենք Ալաբինոյի «Տանկային բիաթլոնում» հայերի խայտառակության մասին, երբ բոլոր երեք հայկական անձնակազմերը թույլ դիվիզիոնից գրավեցին վերջին տեղը իրենց թույլ խմբում և նույնիսկ հաջողեցրին բախվել Լաոսի թիմի տանկերի հետ։ Իսկ դիպուկահարների մրցումներին հայերն իրենց դրսևորեցին, որպես տարրական ապաշնորհներ։
Այնուամենայնիվ, չկա չարիք առանց բարիքի: Մրցումներից մեկում հայ զինծառայողները այնուամենայնիվ կարողացան գրավել մրցանակային տեղ։ Խոսքը Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում կայացած «Կավալիեր և տիկին» գրական, գեղարվեստական և պարային ստեղծագործական փուլի մասին է, որտեղ մասնակիցները մրցում էին այնպիսի անվանակարգերում, ինչպիսին են երգը, պարը, երաժշտական գործիք նվագելը, քնարերգությունը։ Այ այս գործում հայերը գրավեցին առաջին տեղը։ Հետո ի՞նչ, որ մարտական պատրաստվածության հետ ամեն ինչ վատ է։ Փոխարենը՝ պարել ու երգել հայ զինվորականները վարպետներ են։
Այնուամենայնիվ, նրանց ինչի՞ն է պետք մարտական պատրաստությունը։ Հայաստանի բանակն այժմ ոչ մի բանի պետք չէ։ Չէ՞ որ մեր ասկերը 2020 թվականի աշնանը նրանցից վերջնականապես խլեց ադրբեջանական հողեր տենչալու և նոր տարածքների մասին երազելու փափագը։ Այո և այնպես, որ պարերից ու երգերից բացի զինվորներին ոչինչ չի մնում։

Армянская молодежь отказывается служить в армии даже за деньги
Спустя всего год после поражения Армении в 4-дневных боях 2016 года и увольнения хромого Сейрана с поста министра обороны, его сменщик – Виген Саркисян, которого в народе прозвали «пиджаком», представил армянской общественности две программы – «Честь имею» и «Это я», предусмотренные для офицеров и солдат-срочников. Суть обеих концепций сводилась к единой цели – благодаря льготам и финансовой поддержке завлечь как можно больше «пушечного мяса» в армянскую армию, служба в которой стала крайне непопулярной и опасной для жизни и здоровья этого самого мяса.
Так, идея программы «Честь имею» заключалась в том, чтобы связать вузы с офицерской службой, в ней могли участвовать все студенты, если они отвечают соответствующим требованиям и прослужат не два года в качестве солдат-срочников, а три года - офицерами. Для этого студенты, обучаясь в гражданских вузах, должны со второго по четвертый курсы каждую субботу проходить обучение в Военном университете имени Вазгена Саркисяна. После окончании обучения в вузе выпускники получают также лейтенантское звание и служат в ВС три года. Во время службы они будут получать зарплату, а после службы - бонус.
Вторая программа – «Это я» была разработана для солдат-срочников и также предусматривает трехлетнюю службу, но семь месяцев военнослужащие будут в отпуске, начиная с шестого месяца службы. Согласившись участвовать в этой программе, военнослужащие должны пройти обучение в течение пяти месяцев, а затем перейти на службу в приграничных районах. Семь дней каждого месяца они проведут дома, а остальные 24 – в воинских частях и на боевых постах. После завершения службы военнослужащим будет выплачено по 5 млн. драмов на приобретение жилья, открытие малого бизнеса или оплаты обучения.
Поначалу эти программы заинтересовали часть армянской молодежи, перед которой маячила перспектива остаться без работы после окончания вуза или демобилизации из армии. Перспективы, в общем были две – либо пополнение рядов спюрка (диаспоры), либо три годы тянуть лямку в ВС Армении, по истечении которых они могли получить хоть что-то от государства-банкрота. Однако затем грянула 44-дневная война, которую Армения с треском проиграла. Поражение, потеря военной техники на миллиарды долларов, тысячи убитых, десять тысяч дезертиров, трусость и непрофессионализм командно-офицерского состава – все это открылось взору армянской молодежи. Естественно, что все это не могло добавить популярности военной службы в Армении.
И по прошествии почти двух лет после той войны, ситуация сегодня в армянской армии остается просто аховой. Что уже открыто признают в Минобороны РА, где сетуют, что программа «Это я» полностью провалена. Так, по сведениям МО РА, во время призывов 2021-2022 гг. не было получено ни одного обращения по поводу данной программы. Более того, после поражения в войне 2020 года многочисленные военнослужащие отказались от дальнейшего участия в программе, решив ограничиться 2-летним сроком службы, игнорируя даже денежную компенсацию.  Как логический результат - в настоящее время в программе «Это я» продолжают свое участие всего… трое военнослужащих, 3-летний срок службы которых к тому же завершается в январе 2023 года.
Но это еще полбеды. Даже на международных армейских соревнованиях, куда, вообще-то, всегда отбирают лучших, Армения выставила себя посмешищем. Например, мы уже писали о позоре армян на «Танковом биатлоне» в Алабино, когда все три армянских экипажа заняли последнее место в своей слабой группе из слабого дивизиона, да еще умудрились столкнуться танками с командой из Лаоса. И на соревнованиях снайперов армяне показали себя элементарными мазилами.
Впрочем, нет худа без добра. На одном из конкурсов армянские военнослужащие все же смогли занять призовое место. Речь идет о состоявшемся в военно-спортивном колледже имени Монте Мелконяна литературно-художественном и танцевальном творческом этапе «Кавалер и сударыня», где участники соревновались в таких номинациях, как песня, танец, игра на музыкальном инструменте, чтение лирического стихотворения. Вот в этом деле армяне как раз и завоевали первое место. Ну и что с того, что с боевой подготовкой все плохо? Зато отплясывать и песни петь армянские военные мастаки.
Хотя, а зачем им боевая подготовка? Армении армия-то сейчас ни к чему. Ведь охоту зариться на азербайджанские земли и мечтать о новых территориях наш аскер напрочь отбил у них осенью 2020 года. Да так, что кроме плясок и песен зинворам ничего и не остается.