Աննա Հակոբյանի քավության նոխազները
Հայկական լրատվամիջոցներն ու փորձագետները արդեն մի քանի օր է փորձում են գուշակել պատճառները, որոնք դրդեցին Փաշինյանի կառավարությանը զբաղվել հայ գեներալներով։ Նշենք, որ այս շաբաթ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ քննչական կոմիտեն մեղադրանք է առաջադրել Ղարաբաղում հայկական օկուպացիոն բանակի նախկին հրամանատարներ Միքայել Արզումանյանին և Ջալալ Հարությունյանին։
Հիշեցնենք, որ Արզումանյանը օկուպացիոն զորամիավորման հրամանատարի պաշտոնում Հարությունյանին փոխարինել էր հոկտեմբերի 27-ին այն բանից հետո, երբ վերջինս «տապակվեց» ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքի հարվածից։
Ամենահավանական պատճառներից մեկը նշել են «Հրապարակ»-ի լրագրողները: Ըստ նրանց՝ Փաշինյանը վրեժխնդրությունից ելնելով է հետապնդում Արզումանյանին ու Հարությունյանին. պարզվում է, որ երկու գեներալներն էլ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Խանքենդիի բունկերում վիճաբանել են ՀՀ վարչապետի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ։
Բացի այդ, Արզումանյանն ու Հարությունյանն անխոհեմություն դրսևորելով անվայել արտահայտություններ են թույլ տվել Փաշինյանի հասցեին, ինչի մասին վարչապետին անմիջապես զեկուցել է ՀՀ ԱԱԾ պարտավորեցնող նախկին պետ Արգիշտի Քյարամյանը, ով պատերազմի ժամանակ նույնպես եղել է Ղարաբաղում՝ գաղտնի վերահսկելով անջատողականների գեներալներին ու առաջնորդներին։
Սակայն քանի որ Արզումանյանին ու Հարությունյանին չի կարելի մեղադրանք առաջադրել Աննա Հակոբյանին վիրավորելու համար, նրանք, ըստ «Հրապարակ»-ի, որոշել են նրանց դարձնել 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտության քավության նոխազ։

Козлы отпущения Анны Акопян
Ереванские СМИ и эксперты уже который день гадают над причинами, побудившими правительство Пашиняна заняться армянским генералитетом. Отметим, что на этой неделе стало известно о том, что Следственный комитет РА предъявил обвинения бывшим командующим армянской оккупационной армией в Карабахе Микаэлу Арзуманяну и Джалалу Арутюняну.
Напомним, что Арзуманян сменил Арутюняна на посту командующего оккупационным контингентом 27 октября после того, как его предшественника основательно «прожарил» азербайджанский БПЛА.
Одну из наиболее предполагаемых причин назвали журналисты издания «Грапарак». По их сведениям, Пашинян взялся за Арзуманяна и Арутюняна из мести – оказывается, оба генерала во время 44-дневной войны вступали в перепалки с находившейся в бункере в Ханкенди гражданской супругой армянского премьера Анной Акопян. При этом, оба генерала не стеснялись в публичных выражениях в адрес Анны Акопян, одаривая ее нелицеприятными эпитетами.
Кроме того, Арзуманян и Арутюнян имели неосторожность нелестно отзываться и о самом Пашиняне, о чем премьеру было немедленно доложено услужливым бывшим главой СНБ РА Аргишти Кярамяном, который также находился в дни войны в Карабахе, осуществляя негласный надзор за генералами и предводителями сепаратистов.
Однако, поскольку Арзуманяну и Арутюняну невозможно предъявить обвинения в оскорблении Анны Акопян, их, согласно «Грапараку», решили сделать козлами отпущения за поражение Армении в 44-дневной войне.