Սադրանք, թե՞ ագրեսիա
Սեպտեմբերի 3-ից մինչև սեպտեմբերի 4-ի առավոտ հայկական զինուժը գնդակոծել է Քելբաջարի և Լաչինի շրջաններում տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերը։ Գնդակոծությունն իրականացվել է Հայաստանի Բասարքեչարի, Գյորուսի և Գարաքիլիսայի շրջաններում տեղակայված հայկական զինված ուժերի դիրքերից։
Այն սկսվել է Բրյուսելում Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների հանդիպումից գրեթե անմիջապես հետո։ Պատահականություններին չեմ հավատում, ըստ երևույթին, եվրոպացի կամ ռուս հովանավորները (ի հեճուկս եվրոպացիների) ինչ-որ բան են խոստացել հայերին։ Նախորդ անգամ՝ 1915-ին, երբ նույն եվրոպացիները և նույն ռուսները և՛ օգնեցին, և՛ խոստացան նույն հայերին, ամեն ինչ այնքան էլ լավ չավարտվեց։
Հայերը մինչ հիմա սարսափով են նայում Թուրքիայի կողմը: Իսկ գուցե նրանց հանգստացնելու այլ տարբերակ չկա՞։ Գուցե իմաստ ունի՞ ընդօրինակել թուրք եղբայրների փորձը։ Որպեսզի հարևանները նույն սարսափով նայեն Ադրբեջանի կողմը, որպեսզի ադրբեջանական անձնագրով մարդու (կարևոր չէ զինվորական, թե քաղաքացիական) վրա կրակելու միտքն անգամ ֆիզիկական ցավ պատճառի։ «Мине нарушают праздник»,- բղավեց Բենյան։ Իսկ ով կարդացել է գիրքը, պետք է հիշի, որ նրանք, ովքեր խանգարում էին Բենյային, հետո «վազելով բարձրացան ծխացող աստիճաններով ու պատուհաններից ցած նետեցին սնդուկները»։ Այնպես որ, սադրանքների և/կամ ահաբեկչական հարձակումների համար՝ «բայրաքթարներ» և պատժիչ արշավանքներ։ Ցանկացած չարություն պետք է հանգեցնի ծանր ու շատ ցավոտ հետևանքների։
Մեր դիրքերը գնդակոծվել են Հայաստանի տարածքից: Իրականում դա ագրեսիա է։ Եվ լկտի հարևանների դեմ փոքրիկ արշավանքի օրինական պատճառ: Այրել տարածքը հինգ կիլոմետր խորությամբ՝ որպես դաստիարակչական աշխատանքի բաղկացուցիչ մաս։ Դենացիֆիկացիա, դերատիզացիա և, ընդհանրապես, հատուկ գործողություն, օրինակ՝ Զանգեզուրի տարածքում։
Պրիմիտիվ արարածների դեմ լավագույնս աշխատում են պարզունակ և ոչ բարդ մեթոդները: Կոպտեց՝ ապտակել։ Արեցին մի բան, որը մեզ դուր չեկավ՝ աքացի տալ: Վստահ եմ, որ որոշ ժամանակ անց նրանց մոտ կառաջանա պայմանական ռեֆլեքս. «ավելի լավ է չանել», «հանգիստ կնստեմ», «ադրբեջանցիներին դուր է գալիս, երբ մենք համեստ ենք»։
Մի անգամ լաբորատորիայում մկներին բաժանել են երկու խմբի։ Նրանց պահել են նույն պայմաններում, սակայն փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ խմբերից մեկում մկները դարձել են գեր, կենսուրախ և նույնիսկ ժիր, ավելի գեղեցիկ և լավատեսությամբ լցված, իսկ մյուս խմբի մկները նիհարել են, դարձել տխուր և նյարդային։ Լաբորատորիայի ղեկավարին հարցրել են, թե ո՞րն է պատճառը, գուցե առաջին խումբն ավելի լավ է սնվել։ «Ոչ,- պատասխանել է էքսպերիմենտի ղեկավարը,- երկու խմբին էլ նույն կերպ են կերակրել, պարզապես երկրորդ խմբի մկներին ժամանակ առ ժամանակ կատու են ցույց տվել»: Վերջին անգամ մեր կատվին ցույց տվեցինք օգոստոսի սկզբին՝ մոտ մեկ ամիս առաջ։
Արևմտյան, մասնավորապես եվրոպական մոտեցումը պետք է ընդօրինակել։ Դա հեշտ է և միշտ արդյունավետ: Օրինակ՝ մի ձեռքով անջատողականներին ողջ-ողջ թաղել՝ գլխիվայր և նոյեմբերի 10-ից հետո կալանավորված ահաբեկիչներին ուղարկել այն տարածքներ, որտեղ ականների առկայությունն առավել հավանական է։ Մյուս ձեռքով՝ Բաքվում, օրինակ, հայկական կինոֆիլմերի շաբաթ կազմակերպել։ Ինչ վերաբերում է մեղադրանքներին, որոնք միանշանակ կլինեն, ապա այստեղ գլխավորը հայկական և եվրոպական կողմից ավելի բարձր բղավելն է: Հայամետ դիրքերից խոսող ցանկացած ճառախոսի դեմ (իսկ նրանց անունները հայտնի են) պետք է կոմպրոմատներ հավաքել (դժվար չէ, բոլորն էլ թաքցնելու և ամաչելու բան ունեն) և ծպտուն հանելուն պես հրապարակել դրանք։ Կարելի է անել հրապարակավ՝ հենց ԵԽ ամբիոնից, կամ հանգիստ՝ տրամադրելով շահագրգռված ընկերներին։ Եկեք ցինիկ լինենք, դա միշտ աշխատում է: Այո՛, թիկնոց ու շանտաժ, կաշառք ու դաշույն։ Հայաֆոբիա՞: Չէ, չեմ լսել, երեկ Ֆրունզիկ Մկրտչյանի մասնակցությամբ ֆիլմ ենք նայել։

Провокация или агрессия? Что скажут юристы?
Начиная с 3 сентября и до утра 4 сентября вооруженные силы Армении подвергли обстрелу позиции азербайджанской армии, расположенные в Кяльбаджарском и Лачинском районах. Обстрел велся с позиций ВС Армении, находящихся в Басаркечярском, Горусском и Гаракильсинском районах Армении.
Это началось практически сразу после встречи лидеров Азербайджана и Армении в Брюсселе. В совпадения я не верю, видимо, европейские или российские покровители (в пику европейцам) что-то армянам пообещали. В прошлый раз, в 1915-м году, когда тем же армянам те же европейцы и те же русские и помогали, и обещали – дело закончилось не очень хорошо. Армяне до сих пор с ужасом смотрят в сторону Турции. А может нет другого способа их успокоить? Может, есть смысл перенять опыт турецких братьев? Чтобы соседи с таким же ужасом смотрели в сторону Азербайджана, чтобы одна только мысль выстрелить в человека с азербайджанским паспортом (не имеет значения, военного или гражданского) вызывала бы физическую боль. «Мине нарушают праздник» – закричал Беня. А кто читал книжку, тот должен помнить, что те, кто нарушил Бене праздник, потом «тряся задами, бегали по задымленным лестницам и выкидывали из окон сундуки». Так что – за провокации и/или теракты – «Байрактары» и карательные рейды. Любая шалость должна привести к суровому и очень болезненному «ата-та».
Наши позиции были обстреляны с территории Армении. Вообще-то, это агрессия. И законный повод для небольшого рейда против обнаглевших соседей. Выжечь территорию километров на пять вглубь, в рамках воспитательной работы. Денацификация, дератизация, и, вообще, спецоперация, например, на территории Зангезура.
Лучше всего с примитивными созданиями работают простые и незатейливые методы. Нагрубил – оплеуха. Сделал что-то, что нам не понравилось – пинок. Выстрелил в нашу сторону – жаль, что перед этим не догадался спилить мушку, как в том анекдоте. Уверен, что через некоторое время у них выработается условный рефлекс: «лучше не надо», «буду сидеть тихо», «азербайджанцам нравится, когда мы ведем себя скромно».
Как-то раз в одной лаборатории мышей разделили на две группы. Их содержали в одинаковых условиях, но при обследовании выяснилось, что одна группа состояла из толстых, бодрых и даже игривых мышек, которые похорошели и были полны оптимизма, тогда как другая группа состояла из мышей худых, грустных и нервных. У руководителя лаборатории спросили в чем дело, может, первую группу лучше кормили? «Нет, - ответил руководитель эксперимента, - обе группы кормили одинаково, просто второй группе время от времени показывали кота». В последний раз мы показали нашего кота в начале августа, примерно месяц назад. Пищали они громко, но, видимо, этого оказалось недостаточно, условный рефлекс так и не выработан, сельскохозяйственные вредители снова ведут себя нехорошо. Во всяком случае, пока. Что ж, надеюсь, наше Министерство обороны снова покажет им кота. И желательно, не одного, а целый прайд сиамских котов. Быстрых, злых и несклонных к долгим церемониям и разговорам.
Западному, в частности европейскому подходу нужно учиться. Это несложно и всегда действенно. Например, одной рукой закапывать сепаратистов живьем в землю, вниз головой (поглубже, чтобы не нашли, нет тела – нет дела, но пусть ходят слухи) и посылать задержанных после 10 ноября террористов на те участки, где наличие мин наиболее вероятно. Другой рукой – организовать, например, в Баку неделю армянского кинематографа. Что касается обвинений, которые обязательно будут – тут главное перекричать что армянскую сторону, что европейскую. При случае - на той же трибуне СЕ. На любого оратора, выступающего с проармянской позиции (а их имена известны) - нужно нарыть компромат (это несложно, каждому есть, что прятать и чего стыдиться) и при первом же звуке - слить его. Можно публично, прям на трибуне СЕ, или втихую, заинтересованным товарищам. Будем циничнее, это всегда срабатывает. Да, плащ и шантаж, подкуп и кинжал. Армянофобия? Нет, не слышал, мы вчера смотрели кино с Фрунзиком Мкртычяном.