Մեկ դերասանի թատրոնը
Դժվար է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը լուրջ ընկալել, իսկ նրա վարչապետի ելույթները արժանի են «Comedy club»-ի թողարկումների զարդ դառնալուն։ Այլևս ոչնչի չեն կարող հավակնել։ Վլադիվոստոկի տնտեսական ֆորումում Հայաստանի վարչապետի ելույթը վերածվել է իսկական մեկ դերասանի թատրոնի, իսկ Փաշինյանի որոշ հայտարարությունները ընդհանրապես ստիպում են կասկածել Երևանի քաղաքականության գոնե որոշ ողջամտության մեջ։ Ամեն դեպքում, նրանում թուլամտության նշանները ակնհայտորեն գերակշռում են։
Արևելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում Փաշինյանի ելույթը տարբերվում է մի շարք հետաքրքրաշարժ խրատական ասացվածքներով, որոնք թույլ են տալիս եզրակացնել, թե ընդհանրապես որքան անհեթեթ և ամորֆ է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը։ Իր ողջ ելույթի ընթացքում Փաշինյանը անդադար շնորհակալություն էր հայտնում Ռուսաստանին ամեն ինչի համար, ինչ միայն հնարավոր է՝ Հայաստանի քաղաքականությանը աջակցելու համար, երկրի տնտեսական օգնության և բարեկեցության համար, Ղարաբաղում խաղաղապահ միջնորդության համար։ Նա գուցե միայն շնորհակալություն չհայտնեց, համաշխարհային պատմության մեջ և Վիքիպեդիայում Տիգրան թագավորի կերպարի հաստաման համար, մնացած բոլոր բնագավառներում և ոլորտներում, ինչպես պարզվում է, Հայաստանը ամեն ինչ համար պարտական է Ռուսաստանին։ Առավել ևս, ինչպես երևում է Փաշինյանի ելույթից, Հայաստանը իր քաղաքականությունը նույնպես նախատեսում է համակարգել «Ռուսաստանի օգնությամբ»։
Բայց չէ որ բոլորովին վերջերս մաեստրո Փաշինյանը չափազանց դժգոհ էր Հարավային Կովկասում խաղաղ կարգավորման մեջ Ռուսաստանի դերից և ընդհանրապես կասկածի տակ էր դնում ռուս խաղաղապահների առաքելության նպատակահարմարությունը։ Առավել ևս, նա հստակ հասկացրեց, որ Հայաստանի իշխանություններին ձեռնատու չէ Երեւանի, որպես իր դաշնակցի նկատմամբ Մոսկվայի շատ ուղղություններով վերաբերմունքը։ Եվ հանկարծ ահա այսպիսի մտքի պայծառություն:
Փաշինյանը կարծես թե բոլորովին մոռացել է, այո և, ի դեպ, ֆորումի պանելային նիստում նրա կողքին նստած Ռուսաստանի նախագահը, որ հուլիսի կեսերին Երևան է այցելել Մոսկվայի համար ամենաանցանկալի հյուրը՝ ԿՀՎ ղեկավար Ուիլյամ Բյորնսը, և որ Փաշինյանի տենդագին ելույթի պահին ինչ-որ տեղ Վաշինգտոնում՝ պաշտպանության նախարար Պապիկյանը բանակցություններ է անցկացրել ԱՄՆ պաշտպանական արդյունաբերության ներկայացուցիչների հետ։ Եվ հավանաբար այնտեղ խոսել են ինչ որ կարևոր բանի մասին, ոչ միայն եղանակի և Բրայթոն-բիչում հուշանվերներ գնելու մասին։
Քանի դեռ ֆորումը շարունակվում էր՝ Փաշինյանը ամբողջ ժամանակ քծնում էր Պուտինին։ Նա կարծես ինչ-որ ոչ երկրային երանության մեջ էր ընկղմվել նրանից, որ Ռուսաստանի նախագահը նրան «դու»-ով ու «Նիկոլ»-ով էր անվանել։ Նրանում, ակնհայտորեն, նա երևակայեց Պուտինի մերձավոր անձանց մեծ խմբի հետ՝ Կրեմլի որոշակի մեծությանը մերձեցում։ Իջեւանցի գավառական քաղաքական գործչի համար սա, անկասկած, մի տեսակ «աստղային ժամ» էր։ Չնայած ակնհայտորեն ոչ մեծ խելքից: Որովհետև, բոլորովին վերջերս Փաշինյանը ներկա էր Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը, որտեղ Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ քննարկում էր խաղաղության պայմանագրի նախագիծը և Բաքվի ու Երևանի միջև երկխոսության հաստատման այլ կարևոր ասպեկտներ։ Եվ հատկապես այդտեղ էլ, հավանաբար տեղի ունեցավ Փաշինյանի իսկական «աստղային ժամը», հենց այդ՝ գոնե մի երկու ժամով եվրոպացի քաղաքական գործչի և ոչ թե կեղծ, այլ իսկական խաղաղարարի դափնին իր վրա փորձելու հնարավորությունը։ Բայց, ավաղ, չստացվեց։
Եվ Վլադիվոստոկի ֆորումում «չլուծված կարգավիճակի հարցի» և «խաղաղության բանաձեւի» տարբեր տեսլականների մասին իր հայտարարություններով Փաշինյանը, ըստ էության, կասկածի տակ դրեց իր, որպես ողջամիտ քաղաքական գործիչի նկատմամբ վերաբերմունքը և՛ Բրյուսելում, և՛Բաքվում։ ԱՎելի քան երկու տարի ԵՄ-ն և Ադրբեջանը հոգացություն են արել նրա անձի հետ, իսկ արդյունքում Փաշինյանը իր հայտարարություններով անձամբ խաչ է դնում այս ժամանակի ընթացքում արված դրական աշխատանքի վրա, հասկացնելով, որ Երևանի համար « ամեն ինչ այդպես չէ, և ամեն ինչ այն չէ»: Հիմա ցանկացած քաղաքական ուժին ժողոքորթությամբ դիմող Փաշինյանին ինչպես կվերաբերվի այդ նույն Շառլ Միշելը՝ դժվար է ասել։ Երևի, եթե նա սեղմի և նրա ձեռքը, ապա դեմքի տհաճ ծամածռությամբ։
Կարելի է արդյոք Փաշինյանին համարել լուրջ, անկախ քաղաքական գործիչ, թե նա ինչ որ կենտրոնի պատվերով իր բերանը բացող ընդամենը քաղաքական խամաճիկ է, անկասկած, տարակուսել են այն քաղաքագետներից շատերը, ում հաջողվել է հետևել Վլադիվոստոկի ֆորումում Փաշինյանի ելույթին։
Ինչ արժե միայն այն արտահայտությունը, որը հայտնել է վարչապետը. «Հայաստանը հույս ունի Ռուսաստանի աջակցությամբ նորմալացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»։
Փաստորեն, նման հայտարարությունը խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը, ըստ էության, չի հանդիսանում ինքնիշխան քաղաքականություն ունեցող պետություն և ջնջում է այն ամենը, ինչը Երևանի և Անկարայի միջև արդեն քննարկվել և ինչի մասին համաձայնեցվել է։ Մինչդեռ նման բանակցությունները, ինչպես հիշում ենք, Թուրքիան և Հայաստանը շատ ինտենսիվ անցկացնում էին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների մակարդակով, դրանք ամրագրելով Էրդողանի և Փաշինյանի հեռախոսազրույցներով։ Եվ հիմա, կարելի է ասել, որ Փաշինյանն առաջարկում է այս ամենը դարձնել իզուր և երկխոսությունը սկսել եռակողմ ձևաչափով՝ Մոսկվայի օգնությա՞մբ։ Մինչդեռ նման հայտարարությունները նվազեցնում են երկրների ղեկավարների վստահության կարգավիճակը Երեւանի քաղաքականության նկատմամբ, որը, ինչպես պարզվում է, պատրաստ է մի պահ վերաձեւակերպել այն ամենը, ինչ քննարկվել ու մշակվել է։ Եվ ոտի տակ գցել իր ինքնիշխանությունը։
Ամենաքիչը պարզ է մի բան. Ադրբեջանը պետք է պատրաստ լինի վարչապետի թասակում տիկնիկ-խամաճիկի ամենատարբեր կտրուկ շրջադարձներին և անձամբ զբաղեցնի այս տիկնիկային թատրոնի ռեժիսիորի տեղը, եթե Երևանը շարունակի տորպեդահարել երկխոսությունը։

Бенефис марионетки Театр одного актера
Внешнюю политику Армении сложно воспринимать всерьез, а речи ее премьера достойны стать украшением выпусков «Cоmedy club». Ни на что большее они претендовать не могут. Выступление на экономическом форуме во Владивостоке премьер-министра Армении превратилось в настоящий театр одного актера, а некоторые заявления Пашиняна вообще заставляют усомниться хоть в каком-то здравомыслие политики Еревана. Во всяком случае признаки слабоумия в ней явно преобладают.
Речь Пашиняна на пленарной сессии Восточного экономического форума отличалась целым рядом занятных сентенций, позволяющих сделать вывод, насколько в целом нелеп и аморфен внешнеполитический курс Армении. В течение всего своего выступления Пашинян беспрестанно благодарил Россию за все, что только можно: за поддержку политики Армении, за экономическую помощь и благополучие страны, за миротворческое посредничество в Карабахе. Не поблагодарил разве что за утверждение образа царя Тиграна в мировой истории и Википедии, по всем остальным направлениям и сферам, как выясняется, Армения во всем обязана России. Более того, как следует из речи Пашиняна, свою политику Армения также планирует координировать «с помощью России».
А ведь вроде бы совсем недавно маэстро Пашинян был крайне недоволен ролью России в мирном урегулировании на Южном Кавказе и вообще ставил под сомнение целесообразность миссии российских миротворцев. Более того, он ясно дал понять, что армянские власти не устраивает отношение Москвы к Еревану как к своему союзнику во многих направлениях. И вдруг такое вот прозрение.
Как-то совсем подзабыл Пашинян, да и, впрочем, сидящий с ним рядом на панельном заседании форума президент России, что в середине июля посетил Ереван самый нежеланный для Москвы гость - глава ЦРУ Уильям Бёрнс, и что в момент горячечной речи Пашиняна где-то в Вашингтоне министр обороны Папикян проводил переговоры с представителями оборонки США. И говорили там наверняка о чем-то важном, не только о погоде и покупке сувениров на Брайтон-бич.
Лебезил перед Путиным Пашинян все время, пока шел форум. Он, похоже, погружался в какое-то неземное блаженство от того, что президент России называл его на «ты» и «Никол». В этом, очевидно, виделось ему приобщение к сонму близких Путину персон, к некому величию Кремля. Для провинциального политика из Иджевана это, несомненно, был некий «звездный час». Хотя явно не от слишком большого ума. Потому что еще совсем недавно присутствовал Пашинян на встрече в Брюсселе, где обсуждал с главой Евросовета Шарлем Мишелем и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым проект мирного договора и другие важные аспекты налаживания диалога между Баку и Ереваном. И именно там, пожалуй, и состоялся настоящий «звездный час» Пашиняна, та самая возможность хоть на пару часов примерить на себя лавры европейского политика и настоящего, а не липового миротворца. Но, увы, не удалось.
И своими заявлениями о «нерешенном вопросе статуса» и разном видении «формулы мира» на форуме во Владивостоке Пашинян, по сути, поставил под вопрос и отношение к нему и в Брюсселе, и в Баку как к здравомыслящему политику. Больше двух лет ЕС и Азербайджан нянчились с его персоной, а в итоге Пашинян своими заявлениями сам ставит крест на той позитивной работе, что была сделана за это время, дав понять, что для Еревана «всё не так и всё не то». Как теперь будет относиться к такому угодливо прогибающемуся под любую политическую силу Пашиняну тот же Шарль Мишель, сказать сложно. Наверняка, если руку и пожмет, то с брезгливой гримасой на лице.
Можно ли считать Пашиняна серьезным, самостоятельным политиком или он просто политическая марионетка, открывающая рот по заказу какого-то центра – несомненно, задались вопросом многие политики, из тех, кому удалось понаблюдать за выступлением Пашиняна на форуме во Владивостоке.
Чего стоит одна только фраза, которую выдал премьер: «Армения надеется на нормализацию отношений с Турцией при поддержке России».
Собственно, такое заявление говорит о том, что Армения, по сути, не является государством с суверенной политикой и перечеркивает все то, что уже удалось обсудить и о чем удалось договориться Еревану и Анкаре. Причем такие переговоры, как помним, вели Турция и Армения весьма интенсивно на уровне внешнеполитических ведомств, закрепив их и общением по телефону Эрдогана и Пашиняна. И вот теперь, стало быть, Пашинян предлагает отправить все это коту под хвост и начать диалог в трехстороннем формате – с помощью Москвы? Между тем такие заявление понижают статус доверия лидеров стран к политике Еревана, который, как выясняется, в один момент готов переформатировать все, что было обсуждено и наработано. И бросить к ногам своего суверена.
Ясно как минимум одно: Азербайджан должен быть готов к самым разным пируэтам куклы-марионетки в премьерском колпаке и самому занять место режиссера этого театра кукол, если Ереван будет по-прежнему торпедировать диалог.