Հանձնվեց Ադրբեջանին` փրկեց իր կյանքը
Կեղծավորությունը մեծ մասշտաբներով. «Վայ, մամա ջան» գոռալով, կրծքին հարվածելով, գլխից մազերը պոկելով Հայաստանը փորձեց հասնել Ադրբեջանից իր «ռազմագերիներին» արտահանձնելուն, իսկ ինքը, ինչպես պարզվում է, հայրենիք վերադարձածներին բոլորովին էլ չի խնայում։ Առանց խղճահարության՝ նրանց ուղարկում է հայաստանյան բանտախցեր։ Եվ կարելի է հասկանալ այդ կալանավորներից մեկի մորը, ով պաշտոնյաների երեսին նետեց. «Ավելի լավ կլիներ տղաս Բաքվի բանտում նստեր, քան վերադարձել է հայրենիք»։
Այն, որ Հայաստանը ռազմագերիների թեման օգտագործում է բացառապես համաշխարհային հանրության կարծիքը շահարկելու համար, բայց իրականում բացարձակ անողոք է իր ազատ արձակված զինվորների նկատմամբ, կրկին հաստատվեց։ Այդ նույն կալանավորված դիվերսանտների օրինակով, որոնց վերջերս Ադրբեջանը, բարի կամքի ժեստ ցուցադրելով, հանձնել է հայկական կողմին։
Դատելով հայկական լրատվամիջոցների հաղորդումներից՝ Հայաստանում նրանց ոչ ոք ծաղիկներով ու ուրախ գրկախառնություններով չի ընդունել։ Ընդհակառակը, վերադարձածներին կասկածել են դավաճանության մեջ։ Իսկ այժմ հինգշաբթի օրը Ադրբեջանից բերված հինգ հայ զինծառայողներին հարցաքննում են յուրայինները։ Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանը։
«Զինծառայողները գտնվում են Երևանի քննչական կոմիտեի զինվորական վարչությունում։ Նրանց հարցաքննում են։ Դրանից հետո կորոշվի նրանց կարգավիճակը»,- հայտարարել է Թադևոսյանը՝ ճշտելով, որ չորս զինծառայողները Շիրակի մարզից են, մեկը՝ Էդիկ Հովսեփյանը՝ Վանաձոր քաղաքից է։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 8-ի երեկոյան Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել 2020 թվականի դեկտեմբերին ձերբակալված հինգ զինծառայողների։ Հայրենիք են ուղարկվել Մարտին Ագրամանյանը, Աշոտ Գևորգյանը, Ֆելիքս Գրիգորյանը, Վարազդատ Մանուկյանը և Էդիկ Հովսեփյանը։ Այս խմբի վերադարձը կայացել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի միջնորդությամբ երկու երկրների ղեկավարների բանակցությունների արդյունքներով։ Նիկոլ Փաշինյանի, Իլհամ Ալիևի և Շառլ Միշելի հանդիպումը կայացել է օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում։
Եվ կալանավորների նման փոխանցումը 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո բոլորովին էլ առաջինը չէ, ինչպես և հայրենիքում ազատ արձակվածներին հետագա կալանավորման առաջին միջադեպը չէ։ 2021 թվականին Հայաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործեր է հարուցել մի խումբ այլ հայ դիվերսանտների նկատմամբ, որոնք նույնպես ազատ են արձակվել Ադրբեջանի կողմից։ Հայաստանի քննչական կոմիտեի դատավճռով երկու մարտական դիրքերի հրամանատարներն և երկու դիտորդները մեղադրվել են մարտական հերթապահության, կամ մարտական ծառայության կանոնները խախտելու մեջ։
Այնպես որ, հասկանալի է հյուծված հայ մոր հոգու ճիչը, ում որդին, վերադառնալով հայրենիք, ակնթարթորեն հայտնվել է Հայաստանի քննչական կոմիտեի զնդաններում։ Դեպքը տեղի է ունեցել մոտ մեկ տարի առաջ, իսկ հետո կալանավորի մայրը հոգու խորքում ասել է, որ ավելի լավ է որդին մնար ադրբեջանական բանտում, քան ընդհանրապես տուն է վերադարձել։ Իսկ այստեղ նա բոլորովին էլ հոգին չի խորշել, քանի որ, ինչպես պարզվեց, հայ դիվերսանտին Ադրբեջանում պահելու պայմանները շատ ավելի ընդունելի են, քան Հայաստանում։
Այնպես որ հիմա արժե ասել այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները, նման կերպ վարվելով, իրականում կեղտոտ կերպով շահարկում են համաշխարհային հանրությունը և վարկաբեկում Ադրբեջանի միջազգային հեղինակությունը։ Իսկ դատելով նրանից, որ Ադրբեջանում ազատ արձակված հայերի հայրենիքում ձերբակալությունները՝ գրեթե սովորական երեւույթ են, լիովին կարելի է պնդել, որ «ռազմագերիների գործը» լայնածավալ, լավ մտածված քաղաքական խարդախություններից մեկն է։
Չէ որ արդեն երկու տարի է, ինչ հայ դիվերսանտների արտահանձնման հարցը եղել է Հայաստանի և նրա քաղաքական վերնախավի կողմից առաջ քաշված հիմնական խնդիրը բոլոր բանակցություններում։ Ընդ որում ոչ թե պարզապես պահանջում է, այլ իրականացնում է ամենատարբեր քաղաքական սադրանքներ՝ այս թեմայի քննարկմանը ներգրավելով արտասահմանյան քաղաքական գործիչներին, եվրոպական պատգամավորներին և նույնիսկ պետությունների առաջին դեմքերին։ Առավել ևս, Հայաստանը մեր երկրին մշտապես մեղադրում է կալանավորների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի մեջ։ Եվ այս կեղտոտ խաղում համերաշխ են Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերը՝ լինի դա ընդդիմադիրները, լինի իշխանությունները։ Նույնիսկ ամենաաննկատ հայ քաղաքական գործիչը, քաղաքագետն ու թշվառ հասարակական գործիչը այս երկու տարիների ընթացքում աչքի են ընկել նրանով, որ տխուր բացականչել են. «Արավայ, մամա ջան» և զայրացկոտ պահանջել են «հերոսներին» ազատ արձակել հարազատ Հայաստան։ Այդ դեպքում ինչի՞ համար է այս ներկայացումը։
Միանգամայն տեղին է հարցնել բոլորին, ովքեր մասնակից են այս կեղծավորությանը՝ ինչո՞ւ եք արատավորում մեր երկրի պատիվն ու արժանապատվությունը, իմիջը, եթե թքած ունեք ձեր հայրենակիցների վրա: Եվ ընդհանրապես ինչպիսի՞ պահանջներ կարող են լինել Ադրբեջանի նկատմամբ, որն օրինական կերպով հայ դիվերսանտներին կալանավորել է իր հողի վրա և պահել բոլոր միջազգային կոնվենցիաների հիման վրա՝ ընդհանուր ընդունված միջազգային նորմերի պայմաններում։ Ընդ որում, դատելով հենց հայ դիվերսանտների արձագանքներից՝ Ադրբեջանում պահման պայմաններն իսկապես անհամեմատ ավելի լավն են, քան Հայաստանի քննչական կոմիտեի քննչական մեկուսարանում և ընդհանրապես հայկական բանտերում, որտեղ ոչ ոք չի խնայում իր հայրենակիցներին՝ նրանց թերսնում են, վիրավորում և նույնիսկ ծեծում։ Ադրբեջանում նրանց ոչ ոք մատով անգամ չի դիպել։
Դե, և ամենագլխավորը՝ սա ոչ միայն հայկական նման խորամանկ ստերի հետևանքով վիրավորված Ադրբեջանի քաղաքական իմիջն է, այլ նաև այն թանկարժեք ժամանակը, որը խլում է հայկական լոբբին՝ բանակցություններում չափազանցեցնելով այս հարցը։ Բանակցություններում, որտեղ յուրաքանչյուր րոպեն թանկ է, և որտեղ կան բազմաթիվ այլ կարևոր թեմաներ, որոնց նախապատրաստումը հաճախ անցկացվում է մի քանի ամսվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ վերջին հայ դիվերսանտները, որոնք Ադրբեջանի կողմից ազատ արձակվեցին, որպես բարի կամքի ժեստ, որպեսզի ցույց տալ կողմերի միջև խաղաղ երկխոսությանը և փոխըմբռնմանը մեր երկրի տրամադրվածությունը՝ տուն վերադարձան Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի միջնորդությամբ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև բանակցությունների արդյունքում։ Եվ ոչ միայն ադրբեջանական կողմը, այլ նաև հենց Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը ներքաշվել է հայկական մեքենայությունների մեջ։ Իսկ իրականում, ինչպես պարզվում է, պաշտոնական Երևանն ամենևին էլ չի անհանգստացել իր քաղաքացիների համար՝ նախապես մտածելով նրանց ձերբակալության և հարցաքննության մասին։ Եվ տեղին չէ արդյո՞ք, որ Բրյուսելը հարց տա՝ դիմելով Երևանին, թե այս երկիրը ի՞նչ երկակի խաղ է խաղում բանակցություններում, պահանջներ ներկայացնելով Ադրբեջանին, փաստորեն բոլորովին էլ չի անհանգստանում սեփական քաղաքացիների ճակատագրով և իրավունքներով, նրանց մեղադրելով դավաճանության մեջ և հարցաքննությունների ժամանակ որոշելո՞վ, ինչպես հայտարարվել է, «նրանց կարգավիճակը»։ Եվ հիմա թող դրանով զբաղվի տխրահռչակ հայ օմբուդսմենը, ով այդքան հաճախ, թմբկահարելով, վրդովվելով և հայ հասարակությանը պահանջելով մեղադրել մեր երկրին՝ իր հայրենակիցներին կալանքի տակ պահելու մեջ։

Сдался Азербайджану - спас себе жизнь
Лицемерие по-крупному: вопя «Ай, мама джан», стуча себе в грудь, вырывая волосы на голове Армения пыталась добиться от Азербайджана выдачи своих «военнопленных», а сама, как выясняется, вернувшихся на родину вовсе не щадит. Без всякой жалости отправляет их в армянские тюремные казематы. И можно понять мать одного из таких задержанных, бросившую в лицо чиновникам: «Уж лучше бы мой сын сидел в бакинской тюрьме, чем возвращался на родину».
Факт того, что Армения использует тему военнопленных, исключительно чтобы манипулировать мнением мирового сообщества, а на самом деле совершенно безжалостна к своим освобожденным солдатам, вновь подтвердился. На примере тех самых задержанных диверсантов, что на днях Азербайджан, сделав жест доброй воли, передал армянской стороне.
Судя по сообщениям армянских СМИ, никто их в Армении с цветами и радостными объятиями не встречал. Напротив, вернувшихся заподозрили в измене. И теперь пятерых армянских военнослужащих, доставленных в четверг из Азербайджана допрашивают свои же. Об этом сообщил журналистам пресс-секретарь Следственного комитета Вардан Тадевосян.
«Военнослужащие находятся в военном управлении Следственного комитета Еревана. Их допрашивают. После этого будет определен их статус», - заявил Тадевосян, уточнив, что четверо военнослужащих - из Ширакской области, один - Эдик Овсепян - из города Ванадзор.
Напомним, что вечером 8 сентября Азербайджан передал Армении пятерых военнослужащих, задержанных в декабре 2020 года. На родину были отправлены Мартин Аграманян, Ашот Геворкян, Феликс Григорян, Вараздат Манукян и Эдик Овсепян. Возвращение этой группы состоялось по итогам переговоров лидеров двух стран при посредничестве главы Европейского совета. Встреча Никола Пашиняна, Ильхама Алиева и Шарля Мишеля состоялась 31 августа в Брюсселе.
И такая передача задержанных далеко не первая после окончания 44-дневной войны, как и не первый инцидент с последующим заключением освобожденных на родине. В 2021 году уголовные дела Следственным комитетом Армении были возбуждены в отношении группы других армянских диверсантов, которых также освободил Азербайджан. По приговору СКА, командиров двух боевых позиций и двух наблюдателей обвинили в нарушении правил несения боевого дежурства или боевой службы.
Так что понятен крик души измученной армянской матери, чей сын, вернувшись на родину, мигом оказался в застенках Следственного комитета Армении. Инцидент произошел около года назад, и тогда мать задержанного в сердцах заявила, что уж лучше бы ее сын оставался в азербайджанской тюрьме, чем вообще вернулся домой. И тут она ничуть не покривила душой, потому что, как выяснилось, условия, в которых содержали армянского диверсанта в Азербайджане, гораздо более приемлемые, чем в Армении.
Так что теперь стоит говорить о том, что власти Армении, поступая таким образом, по сути, грязно манипулируют мировым сообществом и порочат международный авторитет Азербайджана. Ну а судя по тому, что аресты на родине освобожденных в Азербайджане армян – явление практически привычное, вполне можно утверждать, что «дело военнопленных» - одна из масштабных, хорошо продуманных политических афер.
Ведь уже два года вопрос выдачи армянских диверсантов является основным из тех, которые выдвигает Армения и ее политическая элита на всех переговорах. Причем не просто требует, а совершает самые различные политпровокации, вовлекая в обсуждение этой темы зарубежных политиков, европейских депутатов и даже первых лиц государств. Более того, Армения постоянно обвиняет нашу страну в бесчеловечном отношении к задержанным. И в этой грязной игре солидарны все армянские политические силы – что оппозиционеры, что представители власти. Даже самый неприметный армянский политик, политолог, захудалый общественный деятель за эти два года отметился тем, что горестно восклицал: «Аравай, мама, джан» и гневно требовал отпустить «героев» в родную Армению. Так зачем тогда этот спектакль?
Вполне уместно спросить всех, кто причастен к этому лицемерию, – почему вы порочите честь и достоинство, имидж нашей страны, если вам наплевать на своих же земляков? И какие вообще могут быть претензии к Азербайджану, который задержал армянских диверсантов на законных основаниях на своей земле и содержал в заключении на основании всех международных конвенций в условиях общепринятых международных норм? Причем судя по отзывам самих армянских диверсантов, условия содержания в Азербайджане действительно несравнимо лучше, чем в следственном изоляторе СКА Армении и вообще в армянских тюрьмах, где своих же земляков никто не жалеет - их недокармливают, оскорбляют и даже бьют. В Азербайджане их никто и пальцем не тронул.
Ну и самое главное – это не просто задетый в результате такой армянской хитроумной лжи политический имидж Азербайджана, но и драгоценное время, которое занимает армянское лобби, муссируя этот вопрос на переговорах. На переговорах, где дорога каждая минута и где очень много других важных тем, подготовка к которым нередко ведется на протяжении нескольких месяцев.
Напомним, что последние армянские диверсанты, которые были отпущены Азербайджаном в качестве жеста доброй воли, чтобы показать настроенность нашей страны на мирный диалог и взаимопонимание между сторонами, вернулись домой по итогам переговоров лидеров Азербайджана и Армении при посредничестве главы Европейского совета Шарля Мишеля. И не только азербайджанская сторона, но и сам глава Европейского совета оказался втянутым в армянские махинации. На самом же деле, как выясняется, официальный Ереван вовсе не беспокоился за своих граждан, заранее продумав их арест и допрос. И не уместно ли Брюсселю уже задаться вопросом, обратившись к Еревану - а что за двойную игру ведет эта страна на переговорах, выдвигая претензии к Азербайджану, фактически же совершенно не беспокоясь за судьбу и права своих же граждан, обвиняя их в измене и определяя на допросах, как было заявлено, «их статус». И вот пусть теперь этим занимается пресловутый армянский омбудсмен, который так часто, колотя в барабаны, возмущаясь и теребя армянское сообщество, обвиняет нашу страну в удержании его соотечественников.