-Ես չեմ հարցնում, թե անունդ ինչ է։
«Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի միջև աճող լարվածության ֆոնին Թուրքիան և Ադրբեջանը բաց չեն թողնի մեր երկրի դեմ ագրեսիվ գործողություններ վերսկսելու հնարավորությունը։ Արժանի հակահարվածի պատրաստվելու փոխարեն, Հայաստանի իշխանությունները 44-օրյա պատերազմից հետո մեր բնակչությանը ամեն գնով պարտադրում են խաղաղության՝ ենթարկվելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի ճնշմանը»։ Այս մասին սեպտեմբերի 12-ին խորհրադարանական «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների «Հայաստանի իրական օրակարգ» անվան ներքո համատեղ քննարկման ժամանակ հայտարարել է՝ «Հայաստան» դաշինքի խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Այս մարդն ինձ մոտ անկեղծ հետաքրքրություն է առաջացնում: Նա նման է փչացած ժամացույցի, որը օրը երկու անգամ ցույց է տալիս ճշգրիտ ժամանակը։ Ոչ-ոչ, բայց երբեմն նա կասի նաև ճշմարտությունը, ինչպես, օրինակ, «... Այս ամենին զուգահեռ Բաքվի դիրքերն ուժեղացել են, քանի որ թույլ Հայաստանի հետ ոչ ոք հաշվի չի նստում»։ Ոսկե խոսքեր, բայց ուշացած հասունություն։ Սկզբունքորեն սա պարտվողի ելույթ է. «Հայաստանը այլևս չի հանդիսանում Արցախի անվտանգության երաշխավորը։ Այսօր արդեն դրված է այլ հարց. իսկ Հայաստանը արդյո՞ք հանդիսանում է սեփական անվտանգության երաշխիքը»։
Ընդհանրապես, «գուշակությունը լուսավորեց նրա ճակատը, և իմաստությունը փայլեց նրա այտերին»: Ուշացումով, իհարկե, բայց էլի ոչինչ, ոչ բոլորն են հասկանում առաջին անգամ։ Բացատրում եմ. դուք պատժվել եք ռազմագիտության վերջին բառով։ Եվ այս գիտությունը տեղում չի կանգնում, գումարած՝ նկատի ունեցեք, որ մենք անընդհատ աշխատում ենք մեզ վրա։ Սա կոչվում է «continuous improvement», և դուք ունեք հերթական անգամ մի պարկ անախորժություններ ստանալու բոլոր հնարավորությունները: Մենք սկսել ենք ընտելանալ մեր հաղթանակներին, իսկ աշխարհը՝ ձեր աղաղակներին։ «Վայ-վայ՝ և ոչ ոք չի լսի», - ինչպես երգել է «Չայ-Ֆ» խումբը: Կամ կլսեն՝ հաշվի առնելով ճիչերի ու նվնվոցի հմտությունները։ Բայց արդյո՞ք կօգնեն: Հազիվ թե։ Ինչպես միշտ, կարեկցանք կհայտնեն, իսկ հետո՝ ցավակցություն։
Բավական էր, որ ռուսական զորքերը լուրջ պարտություն կրեցին Խարկովի մարզում, ինչպես Հայաստանում տարածվեցին « մեր ինչին է պետք ՀԱՊԿ» ձայներ։ «ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու տեխնիկական հնարավորություն, անշուշտ, կա՝ հաջորդ տարի կլինի համաձայնագրի թարմացում։ Եվ կթարմացնեն, թե ոչ՝ կորոշեն Հայաստանում։ Հասկանալի է, որ սադրանքներ կլինեն, բայց կառավարությունը նրա համար է կառավարություն, որպեսզի կառավարի ռիսկերը։ Այլընտրանքը՝ ռուս-թուրքական ճնշման տակ պետականության փաստացի կորուստն է։ Պետք է ընտրել, թե ռիսկերը որտեղ են ավելի էական»,- խորամիտ եզրակացություն է անում քաղաքագետ Արմեն Հովհաննիսյանը։
Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի դիմակայության մեջ սպառվող նյութերի ճակատագիրը՝ տխուր է, նախադեպերը շատ են։ Օրինակ, Մերձբալթյան երկրները 40-ական թվականին։ «Խելացին կհրաժարվի, հիմարները կհամաձայնվի». Ըստ երևույթին, հիմարը գրեթե համաձայն է, իսկ մեզ այս իրավիճակում հարկավոր է ուղղակի սպասել։ Ռուսաստանը հաստատ կհիշեցնի խորամանկ ու անհավատարիմ ձիու պահվածքը։ Եվ շատ հնարավոր է, որ շուտով ադրբեջանցի նկարիչները սկսեն նկարել «Ապակով և սաղավարտով քայլել ազատագրված Իրավանով» թեմայով կտավներ (կոչեք դա մեր սեքսուալ-իմպերիալիստական բարդույթները, բայց բանը նրանում է, որ դրանք լավ ամրագրված են հրթիռներով, որոնք մեզ մոտ նույնպես բավական են։ Այո և իրավիճակը տարածաշրջանում հարմար է։ «փոխառի, բայց անպայման պարտք վերցրու»: Մի քանի անգամ կարդացեք չակերտների մեջ դրված արտահայտությունը և կհասկանաք, թե հատկապես ինչ նկատի ունեմ):
Սկզբունքորեն Հայաստանի դրդապատճառները հասկանալի են՝ դա կենսաբանություն է, ընդ որում մակաբույծի կենսաբանություն. «Ժամանակակից գիտությունը ապացուցել է, որ կարելի է օրվա մեջ աշվատել ընդամենը երկու ժամ և ապրել լավ, հիանալի է, շատ ավելի լավ, քան հիմա ենք ապրում։ Դրա համար հարկավոր է հարևաններին ներկայացնել տարածքային պահանջներ, օկուպացնել այն, ինչ ստացվի Ադրբեջանից և պատրաստվել հաջորդ հարձակմանը` Վրաստանի վրա, որովհետև մեզ պետք է ելք դեպի Սև ծով, որտեղ մեզ կսպասեն ֆրանսիացի դաշնակիցները։ Թուրքիան պետք է վճարի, իսկ Ամերիկան՝ օգնի. Ռուսաստանը մեզ պարտական է, քանի որ այդ մենք ենք գահը նվիրել ռուսական ցարին»։ Աղջիկ ջան, չէ որ դու այնքան գեղեցիկ չես, որ այդքան հիմար լինես։ Դե համաչափեք մեր հնարավորությունները ձեր ցանկությունների հետ։ Եվ այսպես, ձեր տեսքը ավելի տխուր է, քան պատատուկի Չեբուրաշկայի տեսքը էժանացրած գներով խանությում։ Առիթի դեպքում՝ ուղղակի վրայով անցնելու ենք և հետ չենք նայելու, մենք և փորձ ունենք, և ձեր հանդեպ անբարյացակամությունը բավականացնում է։ Իմ կարծիքով, Ռուսաստանը ձեզ պարտք չէ, Ամերիկան հատկապես չի օգնում, և խորհուրդ չեմ տալիս նետվել Վրաստանի վրա, քանի որ Սև ծովում ֆրանսիացի դաշնակիցներ չկան, իսկ Թուրքիան չի պատրաստվում որևէ մեկին վճարել։ Եզրակացություններ արեք ձեր սեփական անցյալից: Ոչ վաղուցվա, և ոչ միայն։
«Կրակ թափվեց ուղիղ երկնքից»- սա պատահաբար ողջ մնացած զինվորի ճիչն է: Եվ եթե «ընկերները չեն հասկանում», մենք ունենք նրանց համառությունը կոտրելու միջոց և բացատրել, որ 44 օրը եղել է նախապատրաստական փուլ՝ այդ մենք թավան տաքացրինք, կտրատեցինք սոխը, բանջարեղենը, դե և թավալելու համար այնուամենայնիվ չորահաց պատրաստեցինք: Ինքնին խոհարարական գլուխգործոցը առջևում է։ Ըստ երևույթին, ինչպես ասել է Պետրոս I-ը՝ «այս խուժանը ոչ մի բանով, բացի դաժանությունից չի կարող հանգստանալ»։
Անցած գիշերվա իրադարձությունները՝ դրա լավագույն պատկերազարդում են: Մենք թույլ չենք տա սպանել մեր զինվորներին, բայց ձերոնց կոչնչացնենք անթաքույց հաճույքով։ Ըստ երեւույթին, ինչ-որ մեկը մեր հումանիզմը թուլության տեղ է ընկալում։ Մենք, իր հերթին, կարող ենք մտածել, իսկ արդյո՞ք սխալ չենք գործել՝ Հայաստանին հանձնելով այն հնգյակին, ում նրանք ռազմագերի են անվանում։ Արդյո՞ք նրանց հետ չափազանց չենք քնքշաբանում։ Միգուցե արժե՞ զորք մտցնել Հայաստանի տարածք և ծիծաղելով ԵԱՀԿ-ին կոչ անել մոտ երեսուն տարի բանակցություններ անցկացնել։
«Հայաստանի իշխանություններն արդեն դիմել են Ռուսաստանին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման հետ կապված, հայտնում է Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը։ Բացի այդ, Երեւանը նմանատիպ խնդրանքներով դիմել է նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին»։ Այստեղ ես մի մուլտֆիլմ հիշեցի, «Երկու թխկի», երբ վախեցած Բաբա-Յագան ծղրտում է իր խրճիթում.
-Հե՜յ, Մարդակեր Մարդակերիչ, արագ վազիր այստեղ, մեզ, չարագործներիս նեղացնում են։ Օգնիր!
-Նա կգա, բա ոնց: Չէ որ դու նրա հետ վիճել ես երկու կոպեկի համար։
Մինչդեռ ծաղրածուների գնդում ավելացում է։ «Freedom House»-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ. «We are alarmed by reports of Azerbaijani Armed Forces intensively shelling the southern Armenian settlements of Goris, Jermuk, Vardenis and Sotk this evening». Guys, we are alarmed as well, and gonna proof it by the force of arms. Оn a daily basis, if needed. Մենք պարտավորվում ենք լսել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին միայն այն բանից հետո, երբ նրանք կդատապարտեն Հայաստանին 1988 թվականին ադրբեջանցիների արտաքսման, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում խաղաղ ադրբեջանական քաղաքների գնդակոծման, փոքրիկ Զոհրայի սպանության համար և մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ նրանք, ելնելով իրենց դավանանքային կողմնակալություններին՝ ամենուր օգտագործում են «երկակի չափանիշներ», մենք նրանց կվերաբերվենք համապատասխանորեն. «շնչեք ըստ Չեյն-Ստոքսի»։ Այսինքն կրծողների ոչնչացման միջոցները անմիջապես Հայաստանի տարածքը տեղափոխելու որոշ նկատառումներ կան, «զգա իմ Բայրաքթարը»։ Մենք ամեն ինչ ճիշտ ենք անում, և ավելի ճիշտ կլինենք։ Դուք ի՞նչ ասիք։ «Freedom House»։ Այո, նույնիսկ «Գուշակիր մեղեդին»:
Այնպես որ, Կարթագենը, կարող է, և չպետք է քանդվի (չնայած գաղափարն ինքնին շատ ու շատ գրավիչ է, մեր ինչի՞ն է պետք Իրավանը առանց ադրբեջանցիների), բայց այհաԵռաբլուրը պետք է ընդլայնվի։ Եվ անպայման կլինի։

- Я не спрашивал, как тебя зовут.
«На фоне роста напряженности между РФ и Западом Турция и Азербайджан не упустят возможности возобновить агрессивные действия против нашей страны. Вместо того, чтобы готовиться к достойному отпору, власти Армении после 44-дневной войны принуждают наше население к миру любой ценой, поддаваясь на давление Турции и Азербайджана». Об этом во время совместного обсуждения парламентских блоков «Армения» и «Честь имею» под названием «Реальная повестка Армении» 12 сентября заявил глава фракции блока «Армения» Сейран Оганян.
Этот человек вызывает у меня неподдельный интерес. Он вроде сломанных часов, которые два раза в день точное время показывают. Нет-нет, а правду иногда и скажет, как, например: «…Параллельно всему этому усилились позиции Баку, поскольку со слабой Арменией никто не считается». Золотые слова, но позднее прозрение. В принципе, это речь пораженца: «Армения больше не является гарантом безопасности Арцаха. Сегодня уже стоит другой вопрос: а является ли Армения гарантией собственной безопасности?».
В общем, «озарила догадка чело его, и воссияла мудрость на ланитах». С опозданием, конечно, но тоже ничего, не все понимают с первого раза. Объясняю: вы были наказаны по последнему слову военной науки. И эта наука не стоит на месте, плюс учтите, что мы постоянно над собой работаем. Это называется «continuous improvement», и у вас есть все шансы в очередной раз получить мешок неприятностей. Мы начали привыкать к своим победам, а мир – к вашим воплям. «Ой-йо – и никто не услышит» - как пела группа «Чай-Ф». Или услышат, принимая во внимание громкость криков и навыки скулежа. Но помогут ли? Вряд ли. Как всегда, выразят сочувствие, а потом соболезнования.
Стоило российским войскам потерпеть серьезное поражение в районе Харькова, как в Армении раздались голоса «зачем нам ОДКБ». «Техническая возможность выхода из ОДКБ, безусловно, есть — в следующем году будет обновление договора. И обновлять его или нет — решать Армении. Понятно, что будут провокации, но правительство на то и правительство, чтобы управлять рисками. Альтернатива — фактическая потеря государственности в условиях российско-турецкого давления. Нужно выбирать, где риски более существенные», — делает глубокомысленный вывод политолог Армен Ованнисян.
Удел расходного материала в противостоянии между Западом и Россией – печален, прецедентов много. Например, Прибалтика в 40-м году. «Умный откажется, глупый согласится». По всей видимости, глупый почти согласен, а нам в этой ситуации нужно просто подождать. Россия обязательно припомнит лукавым и неверным лошадиное поведение. И очень может быть, что скоро азербайджанские художники станут писать картины на тему «Прогулка со стеком и в пробковом шлеме по освобожденному Иревану» (называйте это нашими сексуально-империалистическими комплексами, но дело в том, что они неплохо подкреплены ракетными, которых у нас тоже достаточно. Да и ситуация в регионе подходящая. «Займи, но обязательно займи». Несколько раз прочтите фразу, взятую в кавычки, и вы поймете, что именно я имею в виду).
В принципе, мотивы Армении понятны, - это биология, причем биология паразита: «Современная наука доказала, что можно работать всего два часа в день и жить хорошо, замечательно, намного лучше, чем живем сейчас. Для этого надо предъявить соседям территориальные претензии, оккупировать, что получится, у Азербайджана и готовиться к следующему броску, на Грузию, потому что нам нужен выход к Черному морю, где нас будут ждать французские союзники. Турция должна заплатить, а Америка – помочь. Россия у нас в долгу, потому что это мы подарили трон русскому царю». Девушка, вы же не настолько красивы, чтобы быть такой глупой. Ну соразмерьте наши возможности со своими желаниями.  И так вид у вас - грустнее чем у плюшевого Чебурашки в магазине уцененных товаров. При случае – просто переедем и не оглянемся, у нас и опыт есть, и неприязни к вам хватает. По-моему, Россия вам не должна, Америка не особо помогает, и бросаться на Грузию не советую, потому что французских союзников в Черном море нет, а Турция никому платить не собирается. Делайте выводы из собственного прошлого. Из недавнего, и не только.
«Огонь лился прямо с неба» — это вопль случайно выжившего зинвора. И если «товарищи не понимают», у нас есть средство переломить их упрямство и объяснить, что 44 дня были подготовительной стадией - это мы сковородку разогрели, лук нарезали, овощи нашинковали, ну и сухари для панировки опять же подготовили. Сам кулинарный шедевр впереди. Видимо, «сия сарынь ничем, кроме жесточи, унята быть не может», как говаривал Петр I.
События прошлой ночи – лучшая тому иллюстрация. Мы не позволим убивать наших солдат, а вот ваших уничтожим с нескрываемым удовольствием. Видимо, кто-то принимает наш гуманизм за слабость. Мы, в свою очередь, можем задуматься, а не совершили ли ошибку, передав Армении пятерку тех, кого они называют военнопленными? Не слишком ли мы с ними миндальничаем? Может быть, стоит ввести войска на территорию Армении и со смехом позвать ОБСЕ, чтобы вести переговоры лет эдак тридцать?
«Власти Армении уже обратились к России в связи с обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе, передает общественное телевидение Армении. Кроме того, Ереван также сделал подобные запросы в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и в Совет безопасности ООН». Тут я мультик вспомнил, «Два клена», когда перепуганная Баба-Яга верещит в своей избушке:
- Эй, Людоед Людоедыч, беги скорее сюда, нас, злодеев, обижают! Помоги!
- Придет он, как же. Ты же с ним из-за двух копеек поссорилась.
Тем временем в полку клоунов прибавление. Freedom House выступил с заявлением: «We are alarmed by reports of Azerbaijani Armed Forces intensively shelling the southern Armenian settlements of Goris, Jermuk, Vardenis and Sotk this evening». Guys, we are alarmed as well, and gonna proof it by the force of arms. Оn a daily basis, if needed. Мы обязуемся прислушиваться к международным правозащитным организациям исключительно после того, когда они осудят Армению за изгнание азербайджанцев в 1988-м, за обстрелы мирных азербайджанских городов в ходе 44-дневной войны, за убийство маленькой Захры, а до тех пор, пока они, исходя из своих конфессиональных пристрастий, вовсю используют «двойные стандарты» - мы будем относиться к ним соответственно: «дышите по Чейн-Стоксу». И есть кое-какие соображения по переносу дератизационных мероприятий на территорию непосредственно Армении, «почувствуй мой «Байрактар»». Все правильно делаем, а будем – еще правильнее. Что вы сказали? Freedom House? Да хоть «Угадай мелодию».
Так что, Карфаген, может, и не должен быть разрушен (хотя, идея сама по себе очень и очень привлекательная, зачем нам Иреван без азербайджанцев), а вот Ераблур должен быть расширен. И обязательно будет.