Վերլուծություն  14 Սեպտեմբերի 2022 - 17:41
Ժամանակին շատ բան սկսվեց «գարեջրի հեղաշրջումից», որի արդյունքում մեկ քաղաքացի հայտնվեց բանտում, որտեղ գրեց «Մայն Կամպֆ»-ը: Հասարակ, ոչ հավակնոտ փոքրիկ գիրք, բայց շատ անկեղծ, ընդամենը երեք թեզերով. 1) ատում եմ հրեաներին; 2) ամեն գնով կգամ իշխանության; 3) Բոլորին հիշում եմ և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում դեմ կանեմ պատին։
Ընդհանրապես, ազնվորեն զգուշացրել է շրջապատի մարդկանց։ Նա ծրագրի բոլոր կետերը իրագործեց գերմանական ճշգրտությամբ ու մանրախնդրությամբ, բայց չափն անցավ, ձանձրացրեց իր շրջապատի մարդկանց, ուստի ստիպված եղան բենզին լցնել մարդուկի վրա։ Չափդ մի անցիր՜։ Ճիշտ է, նախքան ամբողջ աշխարհի նրա վրա հարձակմանը՝ դաժան կուռքաբանը չարաճչել է ավելի քան հիսուն միլիոն մարդկային կյանքի վրա։
Մեր հարևանները նույնպես նմանատիպ ծրագրով գրքեր են գրել, (Շագան Նատալիի «Թուրքերը և մենք»-ից մինչև բալայանական «Օջախ»-ը): Մենք այդ ստեղծագործությունները ուշադիր կարդացել ենք և գրվածը հասկացել ենք։ Ճիշտ է, ըմբռնումը պետք է գար մի փոքր ավելի շուտ, թեկուզ ութսունականների վերջերին, բայց ամեն ինչ տեղի է ունենում իր ժամանակին։ Մեզ դավաճանեցին դյուրահավատությունն ու մարդասիրությունը: «Մենք չէ ո՞ր այսքան տարի խաղաղ ենք ապրել»: Եվ այդ «այսքան տարիները» վերածվեցին ջարդերի, Հայաստանից թուրքերի ու քրդերի արտաքսմանը և Խոջալուի ցեղասպանությանը։
Ինչ արած, ժողովուրդները սովորում են սեփական վշտի, իսկ բանակները՝ իրենց պատերազմի վրա: Այդպիսին է օրենքը, այդպիսին են իրողությունները։ Մենք դասը յուրացրինք, փոխեցինք ուսումնական ծրագիրը և լի ենք ստացած գիտելիքները գործնականում կիրառելու վճռականությամբ։ Իսկ եթե ուշադիր նայեք, հիտլերականներին մեր հարևանների հետ հարազատացնում է ոչ միայն անզեններին ոչնչացնելու մոլությունը, այլ նաև խիտ, ինչ որ օխոտնորյադական հակասեմիտիզմը (Իրավանի Հոլոքոստի զոհերի հուշահամալիրը մի քանի անգամ պղծվել է): Հետո նստում և զարմանում են. «Իսկ ինչու՞ համար «Հարոպ»-ը, դրանից այդքան ցավում է։ Ինչո՞ւ իսրայելական հակաօդային պաշտպանություն, չէ որ մենք չենք կարող խոցել թիրախը։ Սա, հարևանուհիներ՝ ձեզ շրջապատող մարդկանց պատճառած բոլոր լավ բաների համար: Եվ «Հարոպները» ՀՕՊ-ի հետ դեռ ամենը չէ, շուտով «փայտե մակինտոժ» է լինելու, շեփորների ու թմբուկների որոտ։ ձայն, որը դուք կարող է այլևս չլսել:
Մենք հաղթեցինք, որովհետև դա շատ էինք ուզում: Եվ մենք շարունակում ենք հաղթել, քանի որ ավելի ու ավելի ենք դա ցանկանում: Հաղթանակի սոցիալական պատվեր եղել է և կա՝ դպրոցական դասագրքերում օկուպացված տարածքները ներկված էին մուգ գույներով։ Մեր հողերի 20%-ը գտնվում էր օկուպացիայի տակ՝ մենք մի րոպե անգամ այդ մասին չենք մոռացել: Եվ կամաց, առանց ավելորդ աղմուկի ու ունայնության արել ենք մեր գործը։ Ամեն մեկն իր տեղում։ Մենք ներքուստ պատրաստ էինք հաղթանակի։ Սա օկուպացիայի նկատմամբ վերաբերմունքի և ինչպես զոհվածների, այնպես էլ ինքներս մեզ՝ որպես ազգի, որպես էթնոսների ամբողջության նկատմամբ հարգանքի հարց է։
Մի փոքր օրինակ բերեմ։ Ռամիզ Ֆաթալիևի տարեդարձին դահլիճ է մտել հանգուցյալ Յուրի Կովալևի ընտանիքը (Ալլահ օնու ռահմաթ էլյասին): Ամբողջ դահլիճը ոտքի կանգնեց և ծափահարություններով դիմավորեց նրանց։ Նրանց ոչ ոք վերևից չեր հրամայել, զորահրաման չի եղել, մարդիկ իրենք են դա արել։ Դա պոռթկում էր: Հրաշալի հոգևոր պոռթկում։ Հարգանքի նշան։ Որովհետև ժողովուրդը հիշում է նրանց, ովքեր զոհվել են իրենց երկրի համար, և միշտ կհիշի։ Հիշել և հարգել նաև նրանց, ովքեր վերադարձել են, և նրանց, ովքեր երբեք չեն վերադառնա: Եվ մենք վրեժխնդիր կլինենք յուրաքանչյուր զոհվածի համար՝ բոլորի համար միասին և յուրաքանչյուրի համար առանձին: Տասը մեզանից մեկի դիմաց: Քանի դեռ ծնկի չեք եկել, եթե մինչ այդ չպոկենք ձեր ոտքերը: Իսկ անձամբ ես կուզենայի մեր դպրոցական դասագրքերում Հայաստանի տարածքը տեսնել նույն մուգ գույնով ներկված։ «Օկուպացված տարածք»։ Ժամանակավորապես օկուպացված։
Իսկ ամենից շատ, նրանց՝ և զոհվածներին, և վերադարձածներին, պետք է հիշեն պատասխանատու պաշտոնյաները։ Եվ ապրեն անխուսափելի պատժի վախով վետերանների և/կամ նահատակների ընտանիքների խնդիրների լուծման ձգձգումների համար: Մենք այդպես կհաղթենք։
Կան շատ լավ նորություններ. բացի նրանից, որ թշնամին ունի երկու հարյուրից ավելի «երկու հարյուրական» (իսկ մերոնց համար մենք անպայման վրեժ կլուծենք, մենք պարտական ենք- դուք պատասխան եք տալու մեր յուրաքանչյուր շեհիդի համար)։ Մեր զորքերն արդեն վերահսկում են Իսթիսույի (ժամանակավորապես «Ջերմուկ» կոչվող քաղաք) վրայի բարձունքները։ Այնտեղի վայրերը հարուստ են բուժիչ աղբյուրներով և մեծահարուստ հայերի վիլլաներով, կարելի է ասել, որ Գոյչա լճի շրջակայքից հետո այն տեղի մեծահարուստների հանգստի և հանգրվանների սիրելի վայրն է։ Եվ պատկերացրեք, որ հիմա այդ ամբողջ գեղեցկությունը՝ «և՛ ջուր, և՛ հողը, և՛ տները, և՛ նախիրը», մեր բանակի նշանառության տակ են։ Իսկ Գորուս-Իրավան ճանապարհը մեր կրակային վերահսկողության տակ է։ Մեղք է չօգտվել հարմար տեղավորված նյութական արժեքներից, որոնք միևնույն է, չափազանց մեծ են ձեզ համար։ Դուք արդեն պարտվել եք, և, հետևաբար՝ «տվեք բաճկոնը»: Որպես մխիթարություն՝ խորհուրդ եմ տալիս զանգահարել ԵԱՀԿ։ Կքննարկենք և դեռ երկար կխոսենք։

АНАЛИТИКА  14 Сентября 2022 - 14:41
Когда-то многое началось с «пивного путча», по результатам которого один гражданин попал в тюрьму, где и написал «Майн кампф». Простую, незатейливую книжицу, но очень откровенную, всего с тремя тезисами: 1) ненавижу евреев; 2) приду к власти любой ценой; 3) всех запомнил и поставлю к стенке при первом же удобном случае.
В общем, честно предупредил окружающих. Все пункты программы выполнил с немецкой точностью и педантизмом, но переусердствовал, достал окружающих, вот и пришлось человечка бензином облить. Не беспредельничай! Правда, до того как на него накинулись всем миром – жестокий идеолог накуролесил более чем на пятьдесят миллионов человеческих жизней.
Наши соседи тоже писали книжки с похожей программой, (от «Турки и мы» Шагана Натали до балаяновского «Очага»). Мы эти произведения внимательно прочитали и написанное поняли. Правда, понимание должно было прийти чуть раньше, хотя бы в конце восьмидесятых, но всё случается в свое время. Нас подвели доверчивость и гуманность. «Мы же столько лет жили в мире?!». И эти «столько лет» обернулись погромами, изгнанием тюрков и курдов из Армении и геноцидом в Ходжалы.
Что ж, народы учатся на собственном горе, а армии – на своей войне. Таков закон, таковы реалии. Мы урок усвоили, поменяли обучающую программу и полны решимости применить полученные знания на практике. А если приглядеться, гитлеровцев с нашими соседями роднит не только пристрастие к уничтожению безоружных, но и дремучий, какой-то охотнорядский антисемитизм (мемориал жертвам Холокоста в Иреване несколько раз осквернялся). Потом сидят и удивляются: «А за что «Хароп», от него же так больно? Почему израильские ПВО, ведь мы не можем попасть в цель?». Это вам за всё хорошее, причиненное окружающим, соседушки. И «Харопы» с ПВО еще не все, скоро будет «деревянный макинтош», гром фанфар и литавры. Звук которых вы можете уже и не услышать.
Мы победили потому, что очень этого хотели. И мы продолжаем побеждать, потому что хотим этого всё сильнее и сильнее. На победу был и есть социальный заказ -  в школьных учебниках оккупированные территории были закрашены темным цветом. 20% нашей земли находились под оккупацией – мы ни на минуту об этом не забывали. И тихо, без ненужного шума и суеты делали свое дело. Каждый на своем месте. Мы внутренне были готовы к победе. Это вопрос отношения к оккупации и уважения как к павшим, так и к самим себе как к нации, как к совокупности этносов.
Приведу один небольшой пример. На юбилее Рамиза Фаталиева в зал вошла семья покойного Юрия Ковалева (Аллах ону ряхмят элясин). Весь зал встал и приветствовал их аплодисментами. Сверху им никто не приказывал, команды не было, люди сделали это сами. Это был порыв. Прекрасный душевный порыв. Знак уважения. Потому что народ помнит тех, кто пал за свою страну, и будет помнить всегда. Помнить и почитать и тех, кто вернулся, и тех, кто уже никогда не вернется. И мстить мы будем за каждого павшего - за всех вместе и за каждого по отдельности. Десяток за одного нашего. Пока не встанете на колени, если до этого мы не вырвем вам ноги. И лично я хотел бы увидеть в наших школьных учебниках территорию Армении, закрашенную таким же темным цветом. «Оккупированная территория». Временно оккупированная.
А больше всех, их, и павших, и вернувшихся, должны помнить ответственные чиновники. И жить под страхом неминуемого наказания за проволочки при решении проблем ветеранов и/или семей шехидов. Так победим.
Есть очень хорошие новости: помимо того, что у врага более двухсот «двухсотых» (а за наших мы обязательно отомстим, за нами должок - вы ответите за каждого нашего шехида). Наши войска уже контролируют высоты над Истису (городок, временно называющийся «Джермук»). Места там богатые, с целебными источниками и виллами состоятельных армян, можно сказать, после окрестностей озера Гейча любимое место отдыха и тусовок тамошних богатеев. И представьте себе, что теперь вся эта красота - «и вода, и земля, и дома, и стада» - под прицелом нашей армии. Да и дорога Горус-Иреван под нашим огневым контролем. Грех не воспользоваться удобно расположенными материальными ценностями, которые вам все равно великоваты. Вы уже проиграли, а потому - «отдавайте пиджак». В качестве утешения советую позвать ОБСЕ. Обсудим и будем долго разговоры разговаривать.