Ամեն ինչ որոշվեց լեռներում, մերձամարտում ...
2020 թվականի աշնանը՝ կորոնավիրուսի համավարակից դեռևս ուշքի չեկած համաշխարհային հանրությանը ցնցեց Ղարաբաղում լայնածավալ ռազմական գործողությունների մասին լուրը։ Այն ժամանակ ոչ բոլոր ռազմական վերլուծաբաններն էին կանխատեսում Ադրբեջանի փայլուն հաղթանակը։ Առավել ևս, որոշ փորձագետներ մեր երկրի համար նույնիսկ պարտություն էին կանխատեսում՝ նրա ռազմական հնարավորությունները գնահատելով հեռավոր 90-ականների դրությամբ։
Աշխարհը դարձավ նրա ականատեսը, թե ինչի է ընդունակ ադրբեջանական բանակը։ Ժամանակակից զինատեսակներով հագեցված մեր զորքերը բառացիորեն 44 օրվա ընթացքում ջախջախեցին թշնամու ուժերին։ Բազմաթիվ երկրների ռազմական փորձագետներ գործնականում նոն-ստոպ ռեժիմով մանրակրկիտ կերպով հետևում էին մեր զորքերի տեղաշարժին, բարձր ճշգրտության զենքի կիրառմանը, անօդաչու թռչող սարքերի ոսկերչական աշխատանքին, իսկ այնուհետև վերլուծական հաշվարկներ ներկայացրին Բաքվի ռազմական հաջողությունների վերաբերյալ։ Նույնիսկ այսօր, երկու տարի անց, օտարերկրյա լրատվամիջոցներում հաճախ են հանդիպում 44-օրյա պատերազմի ռազմավարության ու մարտավարության, ավելի ճիշտ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի ռազմական հզորության ու հաղթանակի մասին հոդվածներ։
Մտածում ես, որ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին սեպտեմբերյան բախումներից հետո ռազմական փորձագետները վերլուծելու բան կունենան։ Ինչպես հայտնի է դարձել Caliber.Az-ին, չնայած սեպտեմբերի 13-ի գիշերը հայկական կողմի անսպասելի լայնածավալ զինված սադրանքին, ադրբեջանական բանակը նորից բարձր պրոֆեսիոնալիզմ է դրսևորել՝ գիշերը լեռնային գոտում անցկացնելով փայլուն ռազմական գործողություն։ Առավել ևս, մեր աղբյուրների խոսքով, Հայաստանի զինված ուժերի բազմաթիվ մարտական դիրքերը ադրբեջանական զինծառայողների կողմից գրավվել են ձեռնամարտի ընթացքում։ Դա է մատնանշում այն փաստը, որ ադրբեջանական բանակի շեհիդները և վիրավորված զինծառայողները հիմնականում ունեցել են փամփուշտային վնասվածքներ, որոնք հիմնականում ստացել են մոտ տարածությունից։
Բանը նրանում է, որ լեռնային տեղանքը շատ դեպքերում սահմանափակում է զորքերի տեխնիկան օգտագործելու հնարավորությունը։ Կանոնադրություններում և դաշտային հրահանգներում լեռնային տեղանքում պատերազմը դիտարկվում է որպես մարտական ակտիվություն հատուկ պայմաններում. հաշվի առնելով նման գործողությունների անցկացման բազմաթիվ առանձնահատկությունները հանդիսանում է հատուկ սարքավորված և պատրաստված լեռնային զորքերի առանձնաշնորհություն: Հայ դիվերսանտներին ոչնչացնելու համար ներգրավվել էին և հատուկ նշանակության ջոկատներ և կոմանդոս ստորաբաժանումներ։ Ադրբեջանցի զինծառայողների մարտական պատրաստվածության բարձր մակարդակը, զորավարժությունների ընթացքում նրանց կողմից ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները, նրանց մարտական ոգին և, իհարկե՝ երկրի, հայրենիքի հանդեպ պատասխանատվությունը նրանց թույլ են տվել կարճ ժամանակահատվածում գրավել Հայաստանի ԶՈւ-ի մարտական դիրքերը և վնասազերծել հակառակորդի կենդանի ուժը.
Սակայն, մեր մարտիկների պատրաստվածության բարձր մակարդակի մասին ամենից լավ ասում են հակառակորդի կորուստները։ Հայկական կողմը արդեն խոստովանում է երկու հարյուրից ավելի զինվորների կորուստը։ Իհարկե, իրենց զորքերի շարքերում խուճապից և հանրության հարձակումներից խուսափելու համար Հայաստանի ղեկավարությունը միտումնավոր նվազեցնում է իր կորուստները։ Ռազմական բախումների արդյունքը, ադրբեջանական զորքերի կողմից գրավված դիրքերը, տեսա-լուսանկարչական նյութերը վկայում են այն մասին, որ հայերի կորուստները զգալիորեն ավելի մեծ են։ Այդ մասին, ի դեպ, ռազմական փորձագետ Վան Համբարձումյանը բառացիորեն բղավում է։
Ադրբեջանի համար պրոֆեսիոնալ զորքերի առկայությունը, որը կարող է լեռնային տեղանքում իրագործել ցանկացած խնդիր՝ շատ կարևոր է, քանի որ Հայաստանի հետ սահմանին կան բարդ ռելիեֆով բազմաթիվ լեռնային և բարձր լեռնային գոտիներ։ Այսօր ՆԱՏՕ-ի ոչ յուրաքանչյուր երկիրը կարող է պարծենալ լեռնային տեղանքում պրոֆեսիոնալ և օպերատիվ կռվող ուժերով։ Մինչդեռ ադրբեջանական հատուկ ջոկատայիններն ու կոմանդոսական ստորաբաժանումները մարտական գործողություն են իրականացրել 3000 մետր բարձրության վրա՝ առանց ավիացիայի ներգրավման, այն էլ՝ գիշերը։
Ֆիզիկական և հոգեբանական բարձր պատրաստվածությունը, լեռնագնացության հմտությունները ստեղծում են հատուկ նշանակության զորքերի ադրբեջանցի զինվորների նոր կերպար և կանխորոշում հակառակորդի ուժերի ջախջախումը։ Բայց, ցավոք, Ադրբեջանին բաժին է ընկել է հավի հիշողությամբ հակառակորդ, և նա ստիպված է նրան անընդհատ հիշեցնել այդ մասին։

Все решалось в горах, в ближнем бою…
Осенью 2020 года еще не очнувшееся от пандемии коронавируса мировое сообщество всколыхнула новость о широкомасштабных военных действиях в Карабахе. Тогда далеко не все военные аналитики предрекали блестящую победу Азербайджана. Более того, некоторые эксперты и вовсе предрекали нашей стране поражение, оценивая ее военные возможности по состоянию на далекие 90-е.
Мир стал свидетелем того, на что способна азербайджанская армия. Оснащенные современным вооружением, наши войска буквально за 44 дня разгромили силы противника. Военные специалисты многих стран практически в режиме нон-стоп скрупулёзно отслеживали передвижения наших войск, применение высокоточных вооружений, ювелирную работу БПЛА, а затем представляли аналитические выкладки о военных успехах Баку. Даже сегодня, по прошествии двух лет, в зарубежных СМИ нередко встречаются материалы о стратегии и тактике 44-дневной войны, вернее, о боевой мощи и победе ВС Азербайджана.
Думается, что и после сентябрьских боестолкновений на условной армяно-азербайджанской границе военным экспертам будет что анализировать. Как стало известно Caliber.Az, несмотря на внезапную масштабную вооруженную провокацию армянской стороны в ночь на 13 сентября, азербайджанская армия вновь продемонстрировала высокий профессионализм, проведя блестящую боевую операцию в горной местности ночью. Более того, по словам наших источников, многие боевые позиции армянских вооруженных сил были взяты азербайджанскими бойцами специальных подразделений в рукопашном бою. На это указывает тот факт, что шехиды и раненые военнослужащие азербайджанской армии в основном имели пулевые ранения, по большей части полученные с близкого расстояния.
Дело в том, что горная местность в большинстве  случаев ограничивает возможности войск в использовании техники. В уставах и полевых наставлениях война в горной местности рассматривается как боевая активность в особых условиях; ввиду множества специфических особенностей ведение таких действий является прерогативой специально оснащённых и подготовленных горных войск. Для ликвидации армянских диверсантов и были привлечены спецназ и части командос. Высокий уровень боевой подготовки азербайджанских военнослужащих, знания и навыки, приобретенные ими в ходе учений, боевой настрой и, конечно же, ответственность перед страной, перед Родиной, позволили им в короткие сроки занять боевые позиции ВС Армении и нейтрализовать живую силу врага.
Впрочем, лучше всего о высоком уровне подготовки наших бойцов говорят потери противника. Уже сейчас армянская сторона признает потерю более двухсот солдат. Конечно же, во избежание паники в рядах своих войск и нападок общественности, руководство Армении умышленно занижает свои потери. Результат боестолкновений, занятые азербайджанскими войсками позиции, видео и фотоматериалы свидетельствуют о том, что потери армян значительно больше. Об этом, кстати, буквально кричит военный эксперт Ван Амбарцумян.
Для Азербайджана наличие профессиональных войск, которые могут выполнить любую задачу в горной местности, очень важный фактор, так как на границе с Арменией много горных и высокогорных участков со сложным рельефом. Сегодня не каждая страна НАТО может похвастать силами, профессионально и оперативно воюющими в горной местности. Между тем азербайджанский спецназ и части коммандос провели боевую операцию на высоте 3000 метров без привлечения авиации, да еще и в ночное время суток.
Высокий уровень физической и психологической подготовки, альпинистские навыки создают новый облик азербайджанских бойцов специальных войск и предопределяет разгром сил противника. Но, к сожалению, Азербайджану достался противник с куриной памятью, и ему приходится постоянно об этом напоминать.