Քարտեզներ, Նիկոլը և ողջ գործը
Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես գիտեք, իրեն ավելի շատ դիրքավորում է որպես բլոգեր կամ տիկ-թոքեր, քան որպես պետության վարչապետ։ Թող նույնիսկ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա գրեթե անտեսանելի պետության։ Ճիշտն ասած, Վովաևիչի բլոգերային գործունեությունը նույնքան անտեսանելի է, որքան այն երկիրը, որը նա ներկայացնում է, և եթե այն ակներև մազոխիզմի հոտ չտար, ապա նրա գրածները նույնիսկ բուն Հայաստանում շատ քչերին կհետաքրքրեր։
Այսպիսով, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ելույթ ունեանլով Ադրբեջանի դեմ զավեշտալի պահանջներով, Նիկոլ Փաշինյանը դրանով չի սահմանափակվել և գրեթե նմանատիպ թվիթ է հրապարակել։ Թվիթ այն մասին, թե ո՞ր քարտեզներով է Ադրբեջանը պատրաստ ճանաչել Հայաստանի սահմանները։ Իբր, նա դեռ Ադրբեջանի ղեկավարությունից սպասում է այս հարցի պատասխանին և չգիտես ինչու ոչ մի կերպ այն չի ստանում։ Անկեղծ ասած, եթե ՄԱԿ-ի ամբիոնից իր ելույթի ժամանակ այս առիթով նրա պնդումները ծիծաղ առաջացրին, ապա այժմ դա նույնիսկ զարմանք չէ, այլ ափսոսանք։ Այ հիմա ես հասկանում եմ Հայաստանի քաղաքացիներին, ովքեր տրտնջում են, որ, իբր, Փաշինյանը՝ զուտ պատահական երևույթ է վարչապետի աթոռին, եւ այս բարեհաջող դիպվածը, ավաղ, նրանց համար դարձել է գործնական օրինաչափություն։
Իսկ ինչպե՞ս կարելի է չափսոսալ սոցցանցերն աղտոտող այդպիսի «փաշինյանականների» համար, եթե հենց պահանջները այլ կերպ, քան անհեթեթ չես անվանի։ Հակամարտության գրեթե առաջին իսկ օրվանից, այսինքն՝ անցյալ դարի 80-ականների վերջից Ադրբեջանը հայտարարում էր սահմանների անձեռնմխելիության մասին։ Այս սկզբունքը կրկնեց նաև խորհրդային ղեկավարությունը, և նույնիսկ երբ Գորբաչովի ձեռքով այն ժամանակ ԼՂԻՄ-ում հաստատվեց «կառավարման հատուկ ձև», այս ղեկավարության մեջ ՈՉ ՈՔ չհայտարարեց այն մասին, որ մարզը դուրս է բերվել Ադրբեջանի կազմից։ Ընդհակառակը, այն ժամանակվա խորհրդային հանրապետությունների սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքը հաստատվեց նաև «Օղակ» գործողությամբ, երբ առանձնապես չափն անցած հայերին լայնորեն բացատրեցին, որ իրենց պահանջները կարելի է քննարկել, բայց ոչ ոք չի պատրաստվում դրա պատճառով փոխել հանրապետությունների սահմանները։ Այդ թվում նաև Ղազախի շրջանի յոթ գյուղ և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության մեկ գյուղ, որոնք հանդիսանում էին ադրբեջանական անկլավներ Հայաստանի ներսում, այդպիսին էլ և մնացել են, և, ինչպես գիտեք, Ադրբեջանը մինչ օրս համաձայն չէ դրանց անեքսիայի հետ։ Այդ որքան խորը պետք է լինի հայկական օրաթերթի նախկին գլխավոր խմբագրի ամնեզիան, որպեսզի դառնալով վարչապետ բոլորովին մոռանա այս սահմանները։
Այն, որ հստակ սահմաններ չունի՝ դա Փաշինյանի վերջին շաբաթների մոռացկոտությունն է։ Նա առաջ է մղվում հանդիպելու պոտենցիալ սեփականատերերի տարեց ներկայացուցչի հետ, բայց մոռանում է գնալ Սամարղանդում ՇՀԿ-ի գագաթնաժողով, որպեսզի տեսակցի իր դեռևս տիրոջը: Նա Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում հանդիպում է ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և նույնիսկ Իրանի բարձրագույն ղեկավարության հետ, սակայն Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարին, ում տեսնելուց նա բառացիորեն մեկ ամիս առաջ դողում էր, հիման պարզապես չի նկատում, նրա հեռախոսները չի պատռում իր անվերջ զանգերով։ Այ սա է, ամնեզիայի աստվածային զորությու՜նը։
Ի դեպ, նույնիսկ թվիթերում Փաշինյանը 180 աստիճանով փոխել է ուղղվածության վեկտորը։ Եթե նա ինքն է մոռացել, ապա այս սոցիալական ռեսուրսը դեռ հիշում է 2020 թվականի աշնանը նրա օգնության աղաչանքները, երբ նա իր աղաղակներից հետո թեգալեց ոչ միայն ԱՄՆ-ի այն ժամանակվա նախագահ Թրամփին և դեռևս Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնին, այլ նույնիսկ ամբողջ «Կրեմլին»-ին՝ այդ կոնկրետ անձի հետ միասին։ Ըստ երեւույթին, հույս ունենալով, որ նման ձևով նրան ավելի արագ կօգնեն։ Իսկ այն կադրերը, որտեղ նա խղճուկ տեսքով նստած է հեռախոսների մոտ՝ փորձելով զանգահարել Ռուսաստանի նախագահին, դեռևս շրջանառվում են համացանցում։ Այնպես որ, ոչ ոք չի մոռացվել, ոչինչ չի մոռացվել: Սոցիալական ցանցերը ամնեզիայով չեն տառապում։
Իսկ այս «քարտեզների հնարքով» կարելի է կերակրել միայն ներքին սպառողին, իսկ միջազգային «Ժողովուրդը» այն «չի ուտում»՝ արտահայտվելով ռուս հայտնի հեռուստահաղորդավարուհու լեզվով։
Փաշինյանը դեռ պետք է ուտի իր խոսքերը։ Ուտի մինչև վերջ, մինչև անխուսափելի այրոցը։ Որովհետև քարտեզները, որոնց վրա նշված է Հայաստանի տարածքը, կարելի է գնել աշխարհի ցանկացած գրախանութի «Աշխարհագրություն» բաժնում։ Նույնիսկ Երևանում։ Եթե, իհարկե, այն «Մեծ Հայաստանի» քարտեզ չէ, այլ 29 հազար քառակուսի կիլոմետրից քիչ ավելի տարածք ունեցող իրական պետության քարտեզ, որը մենք կարող ենք համարել հայկական միայն այն դեպքում, եթե Երևանը ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 86,6 հազար քառ. կմ։ Իսկ եթե չճանաչի, ապա մենք կարող ենք մեր միտքը փոխել...

Карты, Никол и все дела
Никол Пашинян, как известно, больше позиционирует себя как блогер или тик-токер, нежели как премьер-министр государства. Пусть даже государства, практически незаметного на политической карте мира. Честно говоря, блогерская деятельность Воваевича также незаметна, как и страна, которую он представляет, и если бы она не отдавала откровенным мазохизмом, то его писанина была бы мало кому интересна даже в самой Армении.
Так, выступив с речью на Генассамблее ООН со смехотворными претензиями в адрес Азербайджана, Никол Пашинян на этом не остановился и выдал практически аналогичный твит. Твит о том, по каким же картам Азербайджан готов признать границы Армении? Мол, он все еще ждет ответа на сей вопрос от руководства Азербайджана и почему-то никак не дождется его. Честно говоря, если во время выступления с трибуны ООН его претензии по этому поводу вызывали смех, то теперь – даже не удивление, а сожаление. Вот сейчас я понимаю граждан Армении, которые сетуют, что, мол, Пашинян - чисто случайное явление в кресле премьер-министра и этот счастливый случай, увы, стал для них практической закономерностью.
А как не сожалеть о таких «пашиняновках», загрязняющих социальные сети, если сами претензии иначе как абсурдными не назовешь? Азербайджан практически с первого дня конфликта, то бишь с конца 80-х годов прошлого века, заявлял о нерушимости границ. Этот принцип повторяло и советское руководство и даже когда руками Горбачева была установлена в тогдашней НКАО «особая форма управления», НИКТО в этом руководстве не заявлял о том, что область выведена из состава Азербайджана. Наоборот, принцип нерушимости границ тогда еще советских республик был подтвержден и операцией «Кольцо», когда особо зарвавшимся армянам популярно объяснили, что их претензии можно рассмотреть, но никто из-за этого менять границы республик не собирается. В том числе даже семь сел Газахского района и одно село Нахчыванской Автономной Республики, являющиеся азербайджанскими анклавами внутри Армении, таковыми и остались и с их аннексией, как известно, Азербайджан не согласен и по сей день. Это насколько глубокой должна быть амнезия бывшего главного редактора армянской газеты, чтобы, став премьер-министром, он начисто забыл об этих границах!
Вот что явно не имеет границ, так это забывчивость Пашиняна за последние недели. Он рвется на встречу с престарелой представительницей потенциальных хозяев, но забывает отправиться на саммит ШОС в Самарканде, чтобы увидеться со своим пока еще хозяином. Он в рамках Генассамблеи встречается с высшим руководством ООН, ОБСЕ и даже Ирана, но вот главу российского МИД, при виде которого буквально трепетал всего месяц назад, сейчас просто не замечает, его телефоны не разрывает своими бесконечными звонками. Вот она, божественная сила амнезии!
Кстати, даже в твитах Пашинян поменял вектор направленности на 180 градусов. Если он сам забыл, то данный социальный ресурс еще помнит его мольбы о помощи осенью 2020 года, когда он тегал после своих воплей не только тогдашнего президента США Трампа и все еще президента Франции Макрона, но даже целый «Кремль» вместо конкретного лица. Видимо, надеялся, что так ему помогут быстрее. А кадры, где он с жалким видом сидит за телефонами в попытках дозвониться до президента России, все еще гуляют по интернету. Так что, никто не забыт, ничто не забыто. Социальные сети амнезией не страдают.
И этот «трюк с картами» можно скормить только внутреннему потребителю, а вот международный «пипл» его «не схавает», выражаясь языком популярного российского телеведущего.
Пашиняну все же придется съесть собственные слова. Съесть до конца, до неминуемой изжоги. Потому как карты, на которых указана территория Армении, можно приобрести в любом книжном магазине мира в отделе «География». Даже в Ереване. Если это, конечно, не карта «Великой Армении», а карта реального государства площадью чуть более 29 тысяч квадратных километров, которые мы можем считать армянскими только в случае признания Ереваном территориальной целостности Азербайджана - 86,6 тыс.кв. км. Если же не признает, то и мы можем передумать...