Ադրբեջանը Հայաստանի հետ կապված վերապահումներով միացել է երկու կոնվենցիային
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, Միլլի Մեջլիսի այսօրվա նիստում քննարկվել է՝ «Քաղաքացիական կամ առևտրային գործերով արտերկրում դատական և արտադատական փաստաթղթեր ներկայացնելու մասին» կոնվենցիան հաստատելու հարցը։
Օրինագիծը նախատեսում է համապատասխան միջոցների ստեղծում՝ արտերկրում ներկայացված դատական և արտադատական փաստաթղթերը հասցեատիրոջը ժամանակին հանձնելու համար։
Նշվել է, որ կոնվենցիայի դրույթները Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ չեն կիրառվի, քանի դեռ հակամարտության հետևանքներն ամբողջությամբ չեն վերացվել և Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունները չեն կարգավորվել։
Այնուհետև Միլլի Մեջլիսի այսօրվա նիստում քննարկվել է նաև՝ «Երեխաների համար ալիմենտի պահման և ընտանիքին խնամելու միջազգային այլ ընթացակարգի մասին» կոնվենցիայի հաստատման մասին օրինագիծը։
Նշվել է, որ կոնվենցիան նախատեսում է պետությունների համագործակցության բարելավում՝ երեխաների համար ալիմենտի վճարման միջազգային կանոնների և ընտանիքին խնամելու այլ ձևերի վերաբերյալ, և Ադրբեջանը միանում է այս կոնվենցիային Հայաստանի վերաբերյալ հայտնի վերապահումով (հակամարտության հետևանքների ամբողջական վերացում և Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների կարգավորում):

Азербайджан присоединился к двум конвенциям с оговорками касательно Армении
Как сообщает Report, на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса обсуждался вопрос по утверждению конвенции «О
о вручении за границей судебных и внесудебных документов по гражданским или торговым делам».
Законопроект предусматривает создание соответствующих средств для обеспечения своевременной доставки судебных и внесудебных документов, представляемых за границу, до сведения адресата.
Отмечалось, что положения конвенции не будут применяться Азербайджаном в отношении Армении до полного устранения последствий конфликта и нормализации отношений с Республикой Армения.
После на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса также обсуждался законопроект об утверждении Конвенции «Об ином международном порядке удержания алиментов на детей и содержания семьи».
Было заявлено, что конвенция предусматривает совершенствование сотрудничества между государствами по международным правилам выплаты алиментов на детей и других форм содержания семьи, и Азербайджан присоединяется к этой конвенции с известной оговоркой в отношении Армении (полного устранения последствий конфликта и нормализации отношений с Республикой Армения).