«Երևանը ակնկալում է Մոսկվայի կողմից Բաքվի հասցեին կոշտ քննադատություն»
«ՀԱՊԿ-ի գործունեության մասին Նիկոլ Փաշինյանի սառը հայտարարությունները կարող են կապված լինել Հայաստանի վարչապետի՝ երկրում բողոքի տրամադրությունները արտաքին ուժերի կողմը վերաուղորդելու ցանկության հետ»,- կանխատեսում է ռուս քաղաքագետ, Քաղաքական և տնտեսական հաղորդակցությունների գործակալության առաջատար վերլուծաբան Միխաիլ Նեյժմակովը՝ Caliber.Az-ին մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետի հայկական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցը։
Չարժե մոռանալ, հավաստում է քաղաքագետը, որ Բաքվի և Երևանի միջև լարվածության աճի ժամանակահատվածում Հայաստանում ակտիվանում են նաև ՀԱՊԿ-ի հասցեին քննադատությունները։
«Նման բաներ կարելի էր նկատել և 2021-2022 թվականներին, մասնավորապես 2021 թվականի գարնանը՝ Սև լճի (Գարագյոլ-խմբ.) շուրջ լարվածության պայմաններում: Այսինքն՝ այս դեպքում Նիկոլ Փաշինյանն և նրա թիմի անդամները (հիշենք, օրինակ, ՀԱՊԿ-ի քննադատությունը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից) ձգտում են խլել այն օրակարգը, որն իրենց դեմ կարող են օգտագործել նրանց որոշ ընդդիմախոսները։ Ի վերջո, նաև պետք է հաշվի առնել, որ 2022 թվականի նոյեմբերին Երևանում պետք է անցկացվի ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովը։ Հնարավոր է, որ Հայաստանի կառավարությունում ակնկալում են, որ այս միջոցառման նախօրեին Երևանի բանակցային դիրքերը կարող են ամրապնդվել՝ եթե ոչ ռազմավարական, ապա ավելի իրավիճակային հարցերով»,- նշում է Մ.Նեյժմակովը։
Դրա հետ մեկտեղ, ռուս փորձագետի կարծիքով, ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը մոտ ապագայում դժվար թե տեղի ունենա, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ այդ նույն ԱՄՆ-ը դեռ երկրի անվտանգության աջակցման մասին բավականին կոնկրետ պարտավորություններ չեն տվել։
«ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի՝ իր պաշտպանական կարիքների առնչությամբ Երևանի կարծիքները լսելու խոստումները դեռ շատ շրջահոսուն են։ Բայց Նիկոլ Փաշինյանը այնուամենայնիվ Մոսկվայի հետ երկխոսությունում սեփական բանակցային դիրքերն ամրապնդելու համար գրեթե անկասկած կփորձի օգտագործել ԱՄՆ-ից նման բարձրաստիճան պաշտոնյայի Երեւան այցի գործոնը»,- հավելել է նա։
Դրանով հանդերձ Մ.Նեյժմակովը նշել է, որ Հայաստանի վարչապետի՝ Ռուսաստանի իշխանական մարմինների «հրապարակայնորեն ձեւակերպված դիրքորոշումների անկեղծության» մասին ռեպլիկան իրականում շատ զգույշ է արտահայտվել։
«Իզուր չէ, որ այն ուղեկցվել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի գործունեության դրական գնահատականի ծավալմամբ։ Այստեղ, առաջին հերթին, կարող է լինել Ռուսաստանի պաշտոնյաների կողմից Բաքվի հասցեին անմիջական քննադատության Երևանի ակնկալիքի մասին ակնարկը։ Այդ ռեպլիկան կարելի է դիտարկել նաև Նիկոլ Փաշինյանի թիմի ներկայացուցիչների և ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի միջև ՀԱՊԿ-ի գործունեության գնահատականների կամ Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին միջազգային դիտորդների տեղակայման վերաբերյալ հեռակա բանավեճի համատեքստում։ Ի վերջո, թեև Նիկոլ Փաշինյանը տվյալ դեպքում բողոքարկել է հատկապես Ռուսաստանի իշխանական մարմիններին՝ միգուցե, նման ձևով նա արձագանքել է ռուսական բազմաթիվ լրատվամիջոցների կողմից «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինի օգտագործմանը, ինչը Երևանի համար անընդունելի է։
Ցանկացած դեպքում, այստեղ շատ բանում կրկին Փաշինյանի ձգտումն է՝ զերծ մնալ Հայաստանի ներսում ընդդիմախոսների քննադատությունից, որոնք բազմիցս կառավարությանը մեղադրել են Բաքվի շահերից ելնելով զիջումներ նախապատրաստելու (այդ թվում նաև տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերում) և Երևանի շահերը ոչ բավար ակտիվ պաշտպանելու մեջ»,- եզրափակել է մեր զրուցակիցը։

«Ереван ожидает прямой критики в адрес Баку со стороны Москвы»
«Прохладные высказывания Никола Пашиняна о деятельности ОДКБ могут быть связаны со стремлением премьера Армении перенаправить протестные настроения в стране на внешние силы», - предположил российский политолог, ведущий аналитик Агентства политических и экономических коммуникаций Михаил Нейжмаков, комментируя Caliber.Az интервью премьера Армении армянскому телеканалу.
Не стоит забывать, утверждает политолог, что в периоды усиления напряженности между Баку и Ереваном критика в адрес ОДКБ в Армении также активизируется.
«Подобное можно было наблюдать и в 2021-2022 годах, в частности весной 2021 года в условиях напряженности вокруг Черного озера (Гарагель – ред.). То есть в данном случае Никол Пашинян и члены его команды (вспомним, например, критику ОДКБ со стороны спикера Национального собрания Армении Алена Симоняна) стремятся перехватить повестку, которую могут использовать против них некоторые их оппоненты. Наконец, нужно еще учесть, что в ноябре 2022 года в Ереване должен пройти саммит ОДКБ. Возможно, в правительстве Армении ожидают, что в преддверии этого мероприятия переговорные позиции Еревана могут усилиться – если и не по стратегическим, то по более ситуативным вопросам», - отмечает М.Нейжмаков.
Вместе с тем, по мнению российского эксперта, выход Армении из ОДКБ в ближайшее время вряд ли случится, хотя бы потому, что те же США пока не дали ей достаточно конкретных обязательств о поддержке безопасности страны.
«Обещания же спикера палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси прислушаться к мнению Еревана относительно его оборонных потребностей пока весьма обтекаемы. Но опять же для укрепления собственных переговорных позиций в диалоге с Москвой фактор визита столь высокопоставленного лица из США в Ереван Никол Пашинян почти наверняка постарается использовать», - добавил он.
При этом М. Нейжмаков заметил, что реплика премьера Армении про «искренность публично сформулированных позиций» российских органов власти на самом деле высказана весьма осторожно.
«Недаром она сопровождалась развернутой позитивной оценкой деятельности вице-премьера РФ Алексея Оверчука. Здесь может быть прежде всего намек на ожидание Ереваном прямой критики в адрес Баку со стороны российских официальных лиц. Можно рассматривать эту реплику и в контексте заочной полемики между представителями команды Никола Пашиняна и официальным представителем МИД РФ Марией Захаровой по поводу оценок деятельности ОДКБ или размещения международных наблюдателей на границе Азербайджана и Армении. Наконец, хотя Никол Пашинян апеллировал в данном случае именно к российским органам власти, возможно, таким образом он отреагировал и на использование многими российскими СМИ термина «Зангезурский коридор», для Еревана неприемлемого.
В любом случае – здесь во многом опять же стремление Пашиняна парировать критику от оппонентов внутри Армении, которые не раз обвиняли правительство в подготовке уступок в интересах Баку (в том числе по вопросам разблокирования коммуникаций в регионе) и недостаточно активном отстаивании интересов Еревана», - резюмировал наш собеседник.