«Կիևն ունի տեղեկատվություն, որը օգտակար է Բաքվին, Էր Ռիադին և տարածաշրջանի այլ մայրաքաղաքներին»
Անօդաչու թռչող սարքերը (ԱԹՍ), որոնք Թեհրանը ենթադրաբար մատակարարում է ռուսական բանակին, հանգեցրել է Ուկրաինայի և Իրանի միջև լարվածության: Ուկրաինայի ղեկավարությունը խստորեն մեղադրում է իրանական կողմին, իսկ վերջինս, միաառժամանակ հերքում է, որ ռուսական բանակը կռվում է իրանական ԱԹՍ-ներով։ Սակայն, Ուկրաինան սեպտեմբերի կեսերից սկսած հաղորդում է իրանական մահացու անօդաչու թռչող սարքերի մասին, որոնք Ռուսաստանը սկսել է զանգվածաբար օգտագործել պատերազմում։ Ի պատասխան դրան՝ Կիևը չեղարկել է Իրանի որոշ դիվանագետների դիվանագիտական հավատարմագրումը։ Եվ Ուկրաինայի տարածքում այդ անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման մասին ամեն մի նորության հետ երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները վատթարանում են։
Իրանի ԱԳՆ-ն պաշտոնական մակարդակով հայտարարել է, որ երկիրը Ռուսաստանին անօդաչու սարքեր չի մատակարարել։ Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը իր ուկրաինացի գործընկեր Դմիտրի Կուլեբայի հետ զրույցում ընդգծել է, որ իրենք դա չեն անում։ Ընդ որում, իրանցիները մի քանի անգամ մերժել են Ռուսաստանին անօդաչու սարքերի տրամադրումը։ Օրինակ, այս օրերին Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը «New York Times»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է նույն բանը՝ պնդելով, որ Իրանը զարգացնում է Ռուսաստանի հետ պաշտպանական համագործակցությունը, բայց ոչ մի անօդաչու թռչող սարքեր չի տրամադրել։ Դրանով հանդրեձ հայտարարություններ են եղել, որ Իրանը Ռուսաստան է ուղարկել մի քանի հարյուրից մինչև հազարից ավելի անօդաչու թռչող սարքեր։ Այսինքն՝ իրավիճակը չափազանց երկիմաստ է։
Բայց սա ինչո՞վ կարող է ավարտվել: Ի՞նչ հետևանքներ են սպասվում Իրանին, եթե Ուկրաինային հաջողվի ներկայացնել անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարման մեջ նրա մասնակցության անհերքելի ապացույցներ։ Արդյո՞ք սա նոր պատժամիջոցներ չի առաջացնի Իրանի դեմ: Եվ ընդհանրապես, ինչո՞վ բացատրել, որ նա դիմել է նման բանի։ Չէ որ դա Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը էլ ավելի է հեռացնում համաշխարհային հանրության հետ հարաբերությունների կարգավորումից։
Այս հաշվով Caliber.az-ի հետ իր կարծիքով է կիսվել՝ Մերձավոր Արևելքի հետազոտությունների կենտրոնի (Կիև) փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Դանիլովը։
Նա հիշեցրել է, որ Իրանը ականջ չի դրել ուկրաինական կողմի նախազգուշացումներին և Ռուսաստանին մատակարարել է մի քանի տեսակի անօդաչու թռչող սարքերի որոշակի քանակություն։ Ի պատասխան այս ոչ բարեկամական քայլի՝ Կիևը հետ է կանչել դեսպանի հավատարմագրումը և սահմանափակել է իրանցի դիվանագետների թիվը։
«Ագրեսոր երկրի և միջազգային իրավունքի հիմնարար հիմքերը խախտողի անմիջական թողտվությաը պատասխանը առաջին հայացքից այնքան էլ վճռական չէ։ Սակայն Կիևը հիմա շահագրգռված է ոչ միայն արդյունավետ քայլերում։ Պատերազմական իրավիճակում արձագանքը կարող է և չուղեկցվել աղմկահարույց փիար արշավներով, բայց լինել բավականին զգայուն:
Որո՞նք են այդ միջոցները, զուտ տեսականորեն։ Սկսենք նրանից, որ ԻԻՀ-ի նման յուրահատուկ երկրի դեսպանը՝ոչ պարզապես դիվանագետ է։ Առանցքային գործընկեր երկրներում դեսպաններին ընտրում և վերահսկում է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ռահբարի գրասենյակը: Բացի այդ, Իրանի դիվանագիտական կորպուսի զգալի մասը կազմում են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետ կապված մարդիկ։ Ի դեպ, կորպուսի հետախուզությունը նույնպես տեղակայված է Ռահբարի գրասենյակում։ Կորպուսը բազմաստիճան և բարդ դիվանագիտական և լրտեսական գործունեություն է իրականացնում աշխարհի շատ երկրներում և շահագրգռված է ինչպես հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ, այնպես էլ անմիջական գործողություններով: Այս չարագուշակ հաստատությունում չեն խորշում նաև թմրամիջոցների առևտրի հովանավորությամբ: Դիվանագիտական ծածկույթի ներքո (եղել է) որոշակիորեն հեշտ է դա անել։ Տրամաբանական է ենթադրել, որ Կիևից խայտառակ կերպով դուրս են շպրտել այն բոլոր իրանցի դիվանագետներին, որոնց հաշվով եղել է կորպուսի հետ գոնե առնվազն կապեր ունենալու կասկած»,- պատմել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, առաջին կիրառությունից անմիջապես հետո Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հրապարակել է իրանական մի քանի գրավված անօդաչու թռչող սարքերի կադրեր։ Մի քանի օր անց պաշտպանության նախարար Ռեզնիկովը հայտնել է, որ մասնագետները մանրակրկիտ ուսումնասիրել են դրանց տեխնիկական բնութագրերը, և այս տեղեկատվությունը կօգնի արդյունավետորեն դիմակայել անօդաչուներին։ Անշուշտ, տեխնիկապես պարզ իրանական ԱԹՍ-ները չեն հանդիսանում ինժեներական մտքի հանճարեղ աշխատանք, նշել է փորձագետը, սակայն դրանց վերաբերյալ ցանկացած լրացուցիչ տեղեկությունը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ոչ միայն Ուկրաինայի համար։
«Մերձավոր Արևելքի առանցքային գործընկերների հետ Կիևի համագործակցության ակտիվացման (ինչը վկայություն է դարձել Մարիուպոլի պաշտպանության գերեվարված առաջնորդների փոխանակմանը Սաուդյան Արաբիայի մասնակցությունը), նախագահ Զելենսկիի կողմից Մաքսիմ Սուբհային, որպես տարածաշրջանում հատուկ ներկայացուցիչ նշանակման, և մի քանի այլ քայլերի ֆոնին տրամաբանական կլինի ենթադրել, որ Էր Ռիադի և Կիևի փոխգործակցությունը չի հանգեցնում միայն սննդի մատակարարման հարցերին։ Այժմ Կիևը ունի տեղեկատվություն, որը օգտակար են Բաքվին, Էր Ռիադին և տարածաշրջանի շատ այլ մայրաքաղաքներին։ Հայտնի չէ, թե արդյոք Ուկրաինան գործընկերների հետ կփոխանակվի այն հաճախականություններով, որոնց վրա իրանական անօդաչու սարքերը կարող են արդյունավետորեն խլացվել, սակայն այն փաստը, որ Կիևը տրամադրված է իր ավանդը ներդնել տարածաշրջանային անվտանգության մեջ, ակնհայտ է թվում»,- եզրափակել է Սերգեյ Դանիլովը։

«У Киева есть информация, которая полезна Баку, Эр-Рияду и другим столицам в регионе»
Беспилотные летательные аппараты, которыми Тегеран предположительно снабжает российскую армию, привели к напряжению между Украиной и Ираном. Украинское руководство жестко обвиняет иранскую сторону, последняя же тем временем отрицает, что российская армия воюет иранскими БПЛА. Однако Украина, начиная с середины сентября, сообщает о смертоносных иранских дронах, которые Россия начала массово использовать в войне. В ответ на это Киев отменил дипломатическую аккредитацию для некоторых дипломатов Ирана. И с каждой новостью о применении этих беспилотников на территории Украины дипотношения между странами становятся все хуже.
МИД Ирана на официальном уровне заявил, что страна не поставляла дроны в Россию. Глава МИД Ирана в разговоре со своим украинским коллегой Дмитрием Кулебой особо подчеркнул, что они этого не делают. Причем, иранцы опровергли предоставление дронов России несколько раз. Например, на днях глава МИД Ирана в интервью New York Times заявил то же самое, настаивая на том, что Иран развивает оборонное сотрудничество с Россией, но никаких дронов не предоставлял. При этом звучали заявления, что Иран отправил России от нескольких сотен до более тысячи дронов. То есть, ситуация весьма неоднозначная.
Но чем это может закончиться? Какие последствия ждут Иран, если Украине удастся представить неопровержимые доказательства его участия в поставках дронов? Не вызовет ли это введения новых санкций против Ирана? И чем вообще объяснить, что эта страна решилась на такое? Ведь это еще больше отдаляет ИРИ от урегулирования отношений с мировым сообществом.
Своим мнением на этот счет поделился с Caliber.Аz заместитель директора Центра ближневосточных исследований (Киев), политолог Сергей Данилов.
Он напомнил, что Иран не прислушался к предупреждениям украинской стороны и поставил России определенное количество БПЛА нескольких типов. В ответ на этот недружественный шаг Киев отозвал аккредитацию посла и ограничил численность иранских дипломатов.
«Ответ на прямое попустительство стране-агрессору и нарушителю базовых основ международного права на первый взгляд не слишком решителен. Однако Киев сейчас заинтересован не только в эффектных шагах. В ситуации войны ответ может и не сопровождаться громкими пиар-акциями, но быть достаточно чувствительным.
Какие это меры, чисто теоретически? Начнем с того, что посол такой специфической страны как ИРИ - не просто дипломат. Послов в ключевые страны-партнеры отбирает и контролирует офис Рахбара, Верховного лидера Ирана. Кроме того, заметную часть иранского дипломатического корпуса составляют лица, связанные с Корпусом стражей исламской революции. Кстати, разведка Корпуса также находится в офисе Рахбара. Корпус ведет многоуровневую и сложную дипломатическую и шпионскую деятельность во многих странах мира и заинтересован как в сборе разведывательной информации, так и в акциях прямого действия. Не гнушаются в этом зловещем учреждении и крышеванием наркоторговли. Под дипломатическим прикрытием делать это (было) определенно проще. Логично предположить, что из Киева с позором выбросили всех иранских дипломатов, на счет которых были хотя бы минимальные подозрения в связях с Корпусом», - рассказал политолог.
По его словам, Генштаб ВСУ сразу после первого применения опубликовал кадры нескольких захваченных иранских БПЛА. Через несколько дней министр обороны Резников сообщил, что специалисты тщательно изучили их технические характеристики и эта информация поможет эффективно противодействовать дронам. Безусловно, технически несложные иранские БПЛА не являются гениальным произведением инженерной мысли, отметил эксперт, однако любая дополнительная информация о них представляет большой интерес не только для Украины.
«На фоне активизации сотрудничества Киева с ключевыми партнерами на Ближнем Востоке (свидетельством чего стало участие Саудовской Аравии в обмене пленных руководителей обороны Мариуполя), назначения президентом Зеленским Максима Субха спецпредставителем в регионе, и некоторых других шагов, логичным будет допустить, что взаимодействие между Эр-Риядом и Киевом не сводится только к вопросам поставки продовольствия. Сейчас у Киева есть информация, которая полезна Баку, Эр-Рияду и еще многим другим столицам в регионе. Неизвестно, обменивается ли Украина с партнерами частотами, на которых иранские дроны можно эффективно глушить, но то, что Киев настроен внести свой вклад в региональную безопасность, кажется очевидным», - заключил Сергей Данилов.