Փորձագետ. Խորհրդային տարիներին Երևանում էր գտնվում ականների արտադրության ամենամեծ գործարաններից մեկը
Քաղաքականություն  03 0Հոկտեմբերի 2022 - 16:59
«Հայաստանը մոտ 30 տարի օկուպացված ադրբեջանական հողերում՝ խորհրդային բանակից «ժառանգություն» մնացած ականներ է տեղադրել և դրանցով աղտոտել այս բոլոր տարածքները։
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ զրույցում ասել է ռազմական փորձագետ Էմին Հասանլին։
Նա նշել է, որ հայերի հիմնական նպատակն էր խոչընդոտել ադրբեջանցիների իրենց հողեր վերադարձին. «Հայերը ոչ միայն ադրբեջանցիներին վտարեցին իրենց հայրենի հողերից, ավերեցին այս տարածքների բոլոր շենքերը, պատմական հուշարձանները, գերեզմանոցները, այլ նաև այստեղ ամենուր ականներ են տեղադրել»։
Հիշեցնելով, որ խորհրդային տարիներին ականներ արտադրող խոշոր գործարաններից մեկը գտնվում էր Երևանում, Է.Հասանլին նշել է, որ այս երկրի կողմից Ադրբեջանին փոխանցված ականապատ դաշտերի քարտեզների համաձայն, միայն Աղդամում և Ֆիզուլիում տեղադրվել է 97 հազար ական։
Փորձագետն ասել է, որ պաշտոնական Երևանը, չնայած բոլոր պայմանավորվածություններին, հրաժարվում է կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները. «Ադրբեջանի պետությունը զգալի միջոցներ է հատկացնում տարածքների ականազերծման համար, այս հարցում մեր երկրին աջակցում է եղբայրական Թուրքիան, ոչ մեծ ֆինանսական օգնություն, և այն էլ հանուն «նշելու» հատկացրել է Եվրամիությունը: ընդհանրապես միջազգային կազմակերպություններից ոչ մի օգնություն չկա, իսկ նրանց առանձնացրած չնչին գոմարները ծառայում են միայն տեսքի համար։

Эксперт: Во времена СССР один из крупных заводов по производству мин располагался в Ереване
Армения установила оставшиеся в «наследство» от советской армии мины на азербайджанских землях, которые держала под оккупацией почти 30 лет, и загрязнила ими все эти территории.
Об этом в беседе с Report сказал военный эксперт Эмин Гасанли.
Он отметил, что главная цель армян заключалась в том, чтобы помешать азербайджанцам вернуться на свои земли: «Мало того, что армяне изгнали азербайджанцев с родных земель, разрушили все на этих территориях, включая исторические памятники, кладбища, они вдобавок еще и установили повсюду мины».
Напомнив, что во времена СССР один из крупных заводов по производству мин располагался в Ереване, Э.Гасанли отметил, что согласно картам минных полей, переданным Азербайджану этой страной, только в Агдаме и Физули установлено 97 тыс. мин.
Эксперт заявил, что официальный Ереван, несмотря на все договоренности, отказывается выполнять взятые на себя обязательства: «Азербайджанское государство выделяет значительные средства на разминирование территорий, в этом вопросе нашу страну поддерживает братская Турция, небольшую финансовую помощь, можно сказать символическую, оказал Европейский союз. Можно сказать, от международных организаций нет никакой помощи».
Напомним, что 30 сентября в результате разрыва противотанковой мины в неразминированной части села Юхары Дилагарда Физулинского района два человека погибли, один получил ранения.
1 октября два человека получили тяжелые ранения в результате детонации противопехотной мины в местности, именуемой «Третий совхоз» в Тертерском районе.
2 октября в результате разрыва противопехотной мины на территории села Тагаверд Ходжавендского района был ранен еще 1 человек.