Փաշինյանների ընտանիքի թերթ. Ռուսաստանը զենք չի մատակարարում Հայաստանին
Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթն այսօր հոդված է հրապարակել՝ «Ի՞նչ է ուզում Ռուսաստանը» վերնագրով։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, թերթը նշում է, որ տեղեկություն է հրապարակում Վեհափառ Հայրապետի, երեք նախկին նախագահների և Հայաստանի փորձագիտական հանրության ուշադրության համար։
Այսօրվա հոդվածում ուշագրավ է հետևյալ հատվածը. «Ռուսաստանի Դաշնության գործողությունների իմաստը հետևյալն է. ցույց տալ Հայաստանի անվտանգության խոցելիությունը, որպեսզի վերջինս հնարավորինս շուտ դիմի «Ռուսաստան-Բելառուս» Միութենական պետություն մաս դառնալու:
Այդ տրամաբանությունը զարգացնելու քայլերն են՝ Ադրբեջանի ագրեսիվությունը, Հայաստանում տեղակայված ռուսական զորքերի անգործունեությունը, Ռուսաստանի քաղաքական չեզոքությունը և Հայաստանին զենք մատակարարելու պարտավորությունները չկատարելը։ Վերջին գործիքի օգտագործումը պատահական չէ և օգտագործվել է նախկինում, օրինակ՝ 2016 թվականի պատերազմից առաջ և հետո։ Հայաստանը պետք է լինի հնարավորինս խոցելի, որպեսզի ընկնի Ռուսաստանի գիրկը»։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության նիստում զենքի մատակարարման մասին ասել էր հետևյալը. «Ունենք դեպքեր, երբ միլիոնավոր դոլարներ են վճարվել, բայց զենք չի մատակարարվում, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից»։ Իրականում, իր ընտանեկան թերթում նա հստակորեն մեղադրում է Ռուսաստանին զենքի մատակարարումների վերաբերյալ պարտավորոթյունները չկատարելու մեջ։

Газета семьи Пашиняна: Россия не поставляет оружие Армении
Принадлежащая семье Никола Пашиняна газета «Айкакан жаманак» опубликовала сегодня статью «Чего хочет Россия?».
Как передает Caliber.Az, газета отмечает, что публикует информацию к сведению Верховного патриарха, трех экс-президентов и экспертного сообщества Армении.
В сегодняшней статье примечателен следующий отрывок: «Смысл действий РФ заключается в следующем: показать уязвимость безопасности Армении, чтобы последняя как можно скорее обратилась с просьбой стать частью Союзного государства «Россия-Беларусь».
Шаги по развитию этой логики — агрессивность Азербайджана, инертность дислоцированных в Армении российских войск, политическая инертность России и невыполнение обязательств по поставкам оружия Армении. Применение последнего инструмента не случайно и использовалось и раньше, например, до и после войны 2016 года. Армения должна быть максимально уязвимой, чтобы упасть в объятия России».
Напомним, что о поставках оружия Никол Пашинян на заседании правительства Армении сказал следующее: «У нас есть случаи, когда миллионы долларов оплачены, но поставки оружия не осуществляются, в том числе союзными странами». Фактически, в своей семейной газете он четко обвиняет Россию в невыполнении обязательств по поставкам оружия.