Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ. Էդիլլիում 25 մարդու մասունք է հայտնաբերվել զանգվածային գերեզմաններում
Սոցիում  04 0Հոկտեմբերի 2022 - 16:37
«Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ՝ 1990-92 թվականներին և հետագա տարիներին, մեր շուրջ 4 հազար քաղաքացիներ գերեվարվեցին, պատանդ վերցվեցին և անհետ կորան։ Ամենայն հավանականությամբ, նրանք բոլորը սպանվել են հայ զավթիչների կողմից»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Առողջապահության նախարարության դատաբժշկական փորձաքննության և ախտաբանական անատոմիայի միավորման տնօրեն Ադալաթ Հասանովը։
Նա նշել է, որ նման մնացորդներ պատահաբար հայտնաբերվում են Ղարաբաղի օկուպացված տարածքների ազատագրումից հետո՝ ականատեսների ցուցմունքների հիման վրա, կամ պեղումների, վերանորոգման և շինարարական աշխատանքների ժամանակ. «Հետագայում այս մնացորդների արտաշիրիմումն իրականացնում ենք ուսումնասիրությունից հետո՝ որոշակի սխեմայով, ծրագրով։ Նախկինում այդ աշխատանքներն իրականացվում էին առանց պլանի։ Տարածքը փորվել է բուլդոզերներով, և հետագա դատաբժշկական փորձաքննությունը և ի վերջո գենետիկական թեստավորումը դժվարացել են: Այդ կապակցությամբ պետության կողմից տրվել են որոշակի հանձնարարականներ, կիրառվել են որոշակի կանոններ։ Դրանից հետո մենք սկսեցինք մեր աշխատանքները իրականացնել այս կանոնների շրջանակներում։ Այստեղ՝ Էդիլլի գյուղում, հայերը հատուկ տեղ են հատկացրել գերի ընկած ադրբեջանցիներին և զանգվածաբար թաղել նրանց։ Աշխատանքներն այստեղ շարունակվում են։ Դրանք դեռ ավարտված չեն։ Ահա, հայության ստոր էությունը»։
Ա.Հասանովը նշել է, որ բոլոր աճյունները խնամքով հավաքվում են հատուկ բեռնարկղներում և դուրս են բերվում, դրանք կհետազոտվեն առանձին. «Մասունքները կհամարակալվեն, կպարզվի նրանց սեռը, տարիքը, հասակը, մահվան պատճառը։ Այնուհետև գենետիկական հետազոտությունից հետո գենետիկական պրոֆիլներ կհանվեն և անհայտ կորածների 3 հարազատներից կվերցվեն գենետիկական նմուշներ և կպարզվի նրանց ինքնությունը։ Այս պահին հայտնաբերվել է 25 մարդու մնացորդ»։

Представитель Минздрава: В массовых захоронениях в Эдилли найдены останки 25 человек
«В ходе Первой карабахской войны - в 1990-92 годах и в последующие годы - попали в плен, были взяты в заложники и пропали без вести около 4 тысяч наших граждан. Скорее всего, все они были убиты армянскими узурпаторами».
Как сообщает АПА, об этом сказал директор Объединения судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии Министерства здравоохранения Адалят Гасанов.
Он отметил, что такие останки случайно обнаруживают после освобождения оккупированных территорий Карабаха, на основании показаний свидетелей, либо при раскопках, ремонтно-строительных работах: «В дальнейшем мы проводим эксгумацию этих останков после их изучения с помощью определенной схемы, программы. В первое время эти работы проводились без плана. Район был перекопан бульдозерами, последующая судебно-медицинская экспертиза и, в конечном итоге, генетическое тестирование оказались трудными. В связи с этим были даны определенные поручения со стороны государства и применены определенные правила. После этого мы начали проводить свою работу в рамках этих правил. Здесь, в селе Эдилли, армяне выделили особое место для пленных азербайджанцев и массово хоронили их. Работы здесь продолжаются. Они еще не завершены. Вот она, подлая сущность армян».
А.Гасанов отметил, что все останки аккуратно собирают в специальные контейнеры и вывозят, будет проведена их экспертиза по отдельности: «Останки будут пронумерованы, будут установлены их пол, возраст, рост, причина смерти. Затем, после генетической экспертизы, будут извлечены генетические профили и взяты генетические образцы у 3-х родственников пропавших без вести, и будет установлена их личность. На данный момент найдены останки 25 человек».