Ադրբեջանի նախագահը Աղդամի շրջանում մասնակցել է մի շարք օբյեկտների հիմնարկեքի արարողությանը
Հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը ծանոթացել է Բարդա-Աղդամ ավտոճանապարհի շինարարական աշխատանքների ընթացքին։
Ադրբեջանի ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության խորհրդի նախագահ Սալեհ Մամեդովը երկրի ղեկավարին տեղեկացրել է ճանապարհի տեխնիկական ցուցիչների և կատարված աշխատանքների մասին, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նշվել է, որ Բարդա քաղաքից սկիզբ առնող ավտոճանապարհի երկարությունը 44,5 կմ է, լայնությունը՝ 26,5 մետր։ Ճանապարհը կառուցվում է 1-ին տեխնիկական մակարդակին համապատասխան՝ 4 գոտիով՝ հաշվի առնելով Ղարաբաղի զարգացման ծրագիրը։
Զեկուցվել է, որ ճանապարհին նախատեսվում է կառուցել 4 կամուրջ, ինչպես նաև 3 վերգետնյա հետիոտնային անցում։ Նաև ավտոճանապարհի վրա կառուցվում է 29 կանգառ։ Դրանցից 14-ի շինարարությունն ավարտվել է։
Նշվել է, որ նախագծով հողային աշխատանքներն ավարտված են, արդեն կատարվել է ընդհանուր աշխատանքների 75%-ը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան մասնակցել են նաև Աղդամի շրջանի Խըդըրլը և Քենգերլի գյուղերի, Աղդամի շրջանի Էյվազխանբեյլի գյուղի ձիաբուծության կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությանը։

Президент Азербайджана заложил фундаменты ряда объектов в Агдамском районе
4 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с работами, проводимыми на строящейся автомобильной дороге Барда-Агдам.
Как сообщает Caliber.Az, председатель правления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов проинформировал главу государства о технических показателях дороги и проделанной работе.
Было отмечено, что протяженность автомобильной дороги, берущей свое начало в городе Барда, составляет 44,5 км, ширина - 26,5 метров. Автомобильная дорога строится в соответствии с 1-м техническим уровнем с 4 полосами движения с учетом плана развития Карабаха.
Было сообщено, что на дороге планируется построить 4 моста, в том числе 3 надземных пешеходных перехода. Также на автомобильной дороге строится 29 автобусных остановок. Строительство 14 из них завершено.
Было отмечено, что земляные работы по проекту завершены, выполнено 75% от общего объема работ.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также приняли участие в церемонии закладки фундамента сел Хыдырлы и Кенгерли Агдамского района, центра племенного коневодства в селе Эйвазханбейли Агдамского района.