Սահիբա Գաֆարովա. Հայաստանը խոչընդոտում է տարածաշրջանում կապի և տրանսպորտային ուղիների բացման գործընթացը
Քաղաքականություն  06 0Հոկտեմբերի 2022 - 12:17
Հայաստանը ապակառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերում միջազգային ջանքերով տարվող բանակցություններում, խոչընդոտում է տարածաշրջանում հաղորդակցության և տրանսպորտային ուղիների բացման գործընթացը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ ելույթ ունենալով G20-ի երկրների խորհրդարանների նախագահների VIII գագաթնաժողովում, որն անցկացվել է հոկտեմբերի 5-ին Ինդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայում։
Սահիբա Գաֆարովան ընդգծել է, որ հետկոնֆլիկտային շրջանում Ադրբեջանը շարունակում է ջանքերը տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության ապահովման ուղղությամբ.
«Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ հարաբերությունների կարգավորման և միջազգային իրավունքի 5 սկզբունքների հիման վրա։ Միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանների սահմանագծումն ու սահմանազատումը կհանգեցնեն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը»:

Сахиба Гафарова: Армения препятствует процессу открытия коммуникаций и транспортных путей в регионе
Армения демонстрирует деструктивную позицию в переговорах, проводимых с международными усилиями, препятствует процессу открытия коммуникаций и транспортных путей в регионе.
Как сообщает Report, об этом заявила спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова в ходе своего выступления на VIII Саммите спикеров парламентов стран «Большой двадцатки» (G20), который прошел 5 октября в столице Индонезии Джакарте.
С.Гафарова подчеркнула, что в постконфликтный период Азербайджан продолжает свои усилия по обеспечению долгосрочного мира и стабильности в регионе:
«Азербайджан предложил Армении подписать мирное соглашение на основе нормализации отношений и 5 принципов международного права. Признание суверенитета и территориальной целостности друг друга, делимитация и демаркация границ приведут к миру и стабильности в регионе».
Председатель Милли Меджлиса напомнила, что процессу нормализации также препятствуют военные провокации, совершенные Арменией в последний раз - 13 сентября этого года.
"Такое поведение должно быть осуждено. Сейчас самое главное - воздерживаться от действий, которые будут срывать процесс нормализации отношений. Потому что это единственный способ обеспечить долгосрочный мир и стабильность в регионе", - сказала С.Гафарова.