Ադրբեջանի նախագահ. Այս տարի մենք կավելացնենք գազի արտահանումը Եվրոպա մոտ 30-40 տոկոսով
«Մենք արդեն երկար տարիներ է իրականացնում ենք մեր էներգետիկ նախագծերը։ Պարզ ասած՝ աշխարհում տիրող աշխարհաքաղաքական իրավիճակը կտրուկ մեծացրել է մեր ռեսուրսների պահանջարկը։ Այնպես ստացվեց, որ այն ժամանակ, երբ մեր բոլոր նախագծերը պատրաստ էին, Եվրոպայում գազի պահանջարկն էլ ավելի մեծացավ»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Պրահայում հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Այս տարի մոտ 30-40 տոկոսով կավելացնենք գազի արտահանումը Եվրոպա։ Սա մեծ ներդրում է պահանջում։ Մենք պատրաստ ենք և շարժվում ենք այդ ուղղությամբ։ Ըստ Եվրամիության հետ ստորագրված հուշագրի՝ առաջիկա տարիներին մենք նախատեսում ենք առնվազն երկու անգամ ավելացնել գազի արտահանումը Եվրոպա»,- ընդգծել է նախագահը։

Президент Азербайджана: В этом году мы увеличим экспорт газа в Европу примерно на 30-40 процентов
«Мы уже много лет реализуем свои энергетические проекты. Проще говоря, нынешняя геополитическая ситуация в мире резко повысила спрос на наши ресурсы. Так уж сложилось, что в то время, когда все наши проекты были готовы, спрос на газ в Европе еще больше вырос».
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в интервью азербайджанским телеканалам в Праге.
«В этом году мы увеличим экспорт газа в Европу примерно на 30-40 процентов. Это требует больших вложений. Мы готовы и идем к этому. Согласно меморандуму, подписанному с Европейским Союзом, в ближайшие годы мы планируем увеличить экспорт газа в Европу как минимум вдвое», - подчеркнул он.