«Փաշինյանը եվրոպացիներին կանչում է, որպեսզի ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա»
Ինչպես հայտնի է, հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում «Եվրոպական քաղաքական հանրություն» գագաթնաժողովի շրջանակներում կայացել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպումը՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Բանակցությունների արդյունքում Հայաստանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչի մասին, մասնավորապես, ասվում է Ելիսեյան պալատի պաշտոնական կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։ Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանը և Ալմաթիի 1991թ. հռչակագրին, որի համապատասխան՝ երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն և ինքնիշխանությունը։ Ենթադրվում է, որ դա հիմք կդառնա սահմանների սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի համար և սահմանային հանձնաժողովների հաջորդ նիստը կկայանա Բրյուսելում մինչև այս ամսվա վերջը։
Մինչդեռ քառակողմ հանդիպումը չի սահմանափակվել միայն տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմամբ։ Բարձր մակարդակի բանակցությունների կարևոր պահերից մեկն է՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով հսկողություն իրականացնելու համար ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելությանը նպաստելու Հայաստանի համաձայնությունը: Իր հերթին, Բաքուն համաձայնել է համագործակցել այս առաքելության հետ հավասարապես այն չափով, որքանով դա վերաբերում է նրան։ Փաստաթղթում նշվում է, որ առաքելությունը կսկսվի հոկտեմբերին և կտևի առավելագույնը երկու ամիս։ Դրա նպատակն է՝ ամրապնդել վստահությունը և ավանդ ներդնել սահմանային հանձնաժողովների աշխատանքին: ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը սահմանափակվում է բացառապես Հայաստանի տարածքով։ Այս պայմանավորվածություններում հատկանշականն այն է, որ Հայաստանում են գնտվում ռուսական սահմանապահ զորքերը, և դժվար թե Մոսկվային դուր գա նոր դերակատարների հայտնվելն իր ֆորպոստի տարածքում։
Ցանկացած դեպքում, լիովին ողջամիտ հարցեր բավական են։ Մասնավորապես, Պրահայում տեղի ունեցածը արդյո՞ք չի նշանակում, որ Երևանի դեպի Արևմուտք թեքությունը ինտենսիվորեն մեծանում է, և արդյոք Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը չի՞ վերածվի ռազմականի։
Ռուս քաղաքագետ Գեորգի Բովտը Caliber.Az-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի վարչապետն այժմ բավականին բարդ վիճակում է, ինչի պատճառով նա ստիպված է մի քաղաքական կենտրոնից նետվել մյուսը։
«Փաշինյանը դժգոհ է նրանից, թե հայ-ադրբեջանական խնդրի առնչությամբ ինչպես է իրեն պահում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ)։ Հայաստանի ղեկավարը փորձել է դիմել ՀԱՊԿ-ին, որպեսզի կազմակերպությունը օգնի իրեն դիմակայել Ադրբեջանին, սակայն նա չի միջամտել։ Այստեղ էլ Փաշինյանը դիմում է նման թեթեւ շանտաժի՝ ակնարկելով, որ կարելի է ուժեղացնել կողմնորոշումը դեպի Արեւմուտք։ Դրանով հանդերձ Պրահայից հետո Հայաստանի վարչապետը մեկնել է Սանկտ Պետերբուրգ, որպեսզի մասնակցի ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։ Նրա համար հեշտ չէ, ուստի և մանևրում է Եվրոպայի ու Ռուսաստանի միջև։
Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ին ուղղված դիմումը այս դեպքում ցույց է տալիս, որ սկզբունքորեն Հայաստանը պատրաստ է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացում թույլ տալ եվրոպացի խաղաղապահներին կամ, ինչպես տվյալ դեպքում, քաղաքացիական դիտորդներին՝ ընդ որում միայն այնպիսի նկատառումով, որպեսզի այնուհետև նրանց օգտագործել Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար»,- կարծում է կայքի զրուցակիցը։
Ռուսաստանցի փորձագետը ենթադրում է, որ ինչպես այսօր, այնպես էլ մոտ ապագայում Եվրամիությունը բավականաչափ միջնորդավորված է Ուկրաինայում Ռուսաստանի հետ հակամարտությանը և եվրոպացիներին պետք չէ խցկվել ևս մեկ երկպառակտության մեջ՝ այս անգամ Հարավային Կովկասում։
«ԵՄ-ն դրա հետ մեկտեղ հասկանում է, որ Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ռազմական շահերը զսպելու համար բոլոր անհրաժեշտ ֆունկցիաները կարող է իրականացնել Թուրքիան, ընդ որում առանց եվրոպացի խաղաղապահների որևէ օգնության։ Ռուսաստանը, իհարկե, կցանկանար, որպեսզի ոչ ոք չխցկվեր Հարավային Կովկաս, այդ թվում նաև Թուրքիան։ Բայց Մոսկվան այժմ պարզապես տարածաշրջանում թուրքական աճող ազդեցությունը զսպելու ուժ և հնարավորություն չունի։ Այո և թուրք-ադրբեջանական միությունը վտանգի տակ դնելը՝ Ռուսաստանի շահերից չի բխում»,- եզրափակել է Գ.Բովտը:

«Пашинян зовет европейцев, чтобы оказать давление на Азербайджан»
Как известно, 6 октября в Праге в рамках саммита «Европейское политическое сообщество» состоялась встреча президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с президентом Франции Эммануэлем Макроном, президентом Совета Европейского Союза Шарлем Мишелем и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
По итогам переговоров Армения признала территориальную целостность Азербайджана, о чем, в частности, говорится в заявлении, размещенном на официальном сайте Елисейского дворца. В документе подчеркивается, что Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу Организации Объединенных Наций и Алматинской декларации 1991 года, в соответствии с которыми обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Предполагается, что это станет основой для работы комиссий по делимитации границы и следующее заседание пограничных комиссий состоится в Брюсселе к концу этого месяца.
Между тем четырехсторонняя встреча не ограничилась взаимным признанием территориальной целостности. Один из моментов переговоров на высоком уровне - согласие Армении способствовать гражданской миссии ЕС осуществлять наблюдение вдоль границы с Азербайджаном. В свою очередь, Баку согласился сотрудничать с этой миссией ровно в той мере, в какой это ее касается. В документе отмечается, что миссия начнется в октябре и продлится максимум два месяца. Ее цель - укрепить доверие и внести вклад в работу пограничных комиссий. Деятельность гражданской миссии ЕС ограничивается исключительно территорией Армении. Примечательным в этих договоренностях является то, что в Армении находятся российские пограничные войска и вряд ли Москве понравится появление новых акторов на территории своего форпоста.
В любом случае вполне резонных вопросов предостаточно. В частности, не означает ли происходившее в Праге, что крен Еревана в сторону Запада интенсивно увеличивается и не перерастет ли гражданская миссия ЕС в Армении в военную?
Российский политолог Георгий Бовт в беседе с корреспондентом Caliber.Az отметил, что премьер-министр Армении сейчас в довольно сложной ситуации, поэтому ему и приходится метаться от одного политического центра к другому.
«Пашинян не доволен тем, как ведет себя Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в связи с армяно-азербайджанским вопросом. Глава Армении пытался апеллировать к ОДКБ, чтобы организация помогла ему противостоять Азербайджану, однако она не стала вмешиваться. Вот Пашинян и прибегает к такому легкому шантажу, намекая, что можно усилить ориентацию на Запад. При этом после Праги армянский премьер отправился в Санкт-Петербург для участия в неформальном саммите глав СНГ. Нелегко ему приходится, вот и лавирует между Европой и Россией.
Тем не менее апелляция к ЕС в данном случае показывает, что, в принципе, Армения готова допустить в процесс армяно-азербайджанского урегулирования европейских миротворцев или, как в данном случае, гражданских наблюдателей, причем исключительно с умыслом,  чтобы затем с их помощью оказать давление на Азербайджан», - считает  собеседник сайта.
Российский эксперт полагает, что как сегодня, так и в ближайшем будущем Евросоюзу достаточно опосредованного конфликта с Россией в Украине и влезать в еще один раздор, на этот раз на Южном Кавказе, европейцам ни к чему.
«ЕС вместе с тем понимает, что все необходимые функции по сдерживанию российских военных интересов на Южном Кавказе может осуществлять Турция, причем без всякой помощи европейских миротворцев. России, конечно, хотелось бы, чтобы никто не лез на Южный Кавказ, Турция в том числе. Но у Москвы сейчас просто нет сил и возможностей сдерживать усиление турецкого влияния в регионе. Да и ставить под угрозу турецко-азербайджанский союз не в интересах России», - заключил Г.Бовт.