Հայաստանը և նրա աշխարհաքաղաքական սիրավեպերը
Աշխարհի երկրների մեծ մասի համար ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, պետական սահմանները բոլորովին մանրուն դրամ և սակարկության առարկա չեն: Ադրբեջանը դրանցից մեկն է, ընդ որում հետևողականորեն ու անսասան։ Բայց ահա «ամենահին» ցեղից մեր հարևանների մոտ ամեն ինչ թարս ու շիտակ է: Հայաստանը, անկասկած, առաջնահերթության հավակնորդ է միջազգային իրավունքը չճանաչողների մեջ, բառացիորեն դրա պոստուլատներից ոչ մեկի։ Նա պարզապես վարակված է «շնաձկային սինդրոմով», որը կայանում է օտար հողերը խժռելու և դրա համար ցանկացած սյուզերենի առջև խոնարհվելու, ցանկացած պայմաններին համաձայնվելու հետ պատրաստակամության մեջ։ Իսկ նրանք՝ սյուզերենները, հայերի մոտ, ինչպես փեսաները թեթևսոլիկ հարսի միտ՝ մեծավուն բազմություն է։
Հարկ է նշել, որ այն երկրների փորձերը, որոնք ХХ դարում հանկարծակի, լկտիաբար, միջազգային իրավունքին և աշխարհաքաղաքական տրամաբանությանը հակառակ, որոշեցին մեծանալ տարածքներով, ամենից հաճախ ավարտվում էին անհաջողությամբ։ Սակայն այդ երկրները մեծ մասամբ չարեցին այն, ինչը ուղղակիորեն մտել է մեր հարևանների բնավորության մեջ։ Հայաստանը ի վիճակի չլինելով ինքնուրույն, միայն սեփական ուժերի օգնությամբ գրավել օտար հողեր՝ դրան հասել է ամենատարբեր ճանապարհներով: Հայերը երբեք չեն սիրել ձեքերում սեպ ու հրացան բռնել, բացի միայն ցեղասպանություն անելուց՝ համընդհանուր կոտորեցին ամբողջ գյուղեր ու քաղաքներ, որտեղ ապրում էին խաղաղ մարդիկ, հիմնականում կանայք, ծերեր, երեխաներ, և ոչ մի զինվորականներ չկային։ Անցյալ դարասկզբին հայերը բազմաթիվ նման վայրագություններ են կատարել ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում։ Բայց որտեղ նրանց կարելի էր հակահարված տալ՝ նրանք այլ մարտավարություն կիրառեցին:
Համեմատությունը՝ իր տերերի քմահաճույքները տարբեր բարիքների համար կատարող միջին գնով կուրտիզանուհու հետ՝ ավելի քան տեղին է։ Վաղուց դադարել է գաղտնիք լինել, որ հայերը ի օգուտ իրենց՝ այդ նույն 1992 թվականին կորացել են ռուս սուզերենի տակ՝ Ղարաբաղի օկուպացման համար ներգրավելով 366-րդ ռուսական գունդը և ՌԴ բանակի այլ ռեսուրսները։ Նրանք լավ որսացին պահը՝ Ադրբեջանը այն ժամանակ ուներ շատ լուրջ ներքաղաքական խնդիրներ և տարաձայնություններ Մոսկվայի հետ, այնպես որ նա դեմ չէր Բաքվին անախորժություն պատճառել: Իսկ ադրբեջանական հողերի բռնագրավումն իրականացվել է չափազանց ստոր և դավաճանաբար. 1991 թվականին Հայաստանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը խորհրդային սահմաններում, իսկ դրանից երկու տարի առաջ արել է ճիշտ հակառակը՝ 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Հայաստանի ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը՝ այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ը Հայաստանի կազմում ընդգրկելու մասին անօրինական որոշում է ընդունել: Մի խոսքով, ամեն ինչ կանխամտածված էր։
Ադրբեջանական տարածքներն իրենց տիրապետության տակ պահելու ձգտումները հայերին դրդել է տարբեր հնարքների։ Հաշվի առնելով 90-ական թվականներին ընդունված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը, որոնք պահանջում էին հայկական զորքերի անվերապահ դուրս բերումը ադրբեջանական տարածքներից, հայերն այլևս չհամարձակվեցին անել այն, ինչ չէին խորշում 1989 թվականին, երբ դիմում էին գորբաչովյան Մոսկվայի օգնությանը։ Սակայն և՛ այն ժամանակ, և՛ հետագայում, հայերի կողմից օտար քաղաքների և գյուղերի գրավումը ցույց տվեց միայն նրանց վախկոտ դավաճանությունը՝ իրենց հարևաների նկատմամբ ատելությամբ հետ համաչափ: Նրանց բնորոշ վախկոտությունը, ամենաուժեղին ստրկամտության հետ մեկտեղ, հատկապես արտահայտիչ է վկայում այն փաստը, որ Երևանը այդպես էլ չհամարձակվեց, ավելի ճիշտ՝ չհամարձակվեց ճանաչել անջատողական Ղարաբաղը։ Հայերը վախենում են պաշտոնապես հռչակվել օկուպանտների, շատ են վախենում...
Իսկ հետո ողջ քսան տարի՝ ընդհուպ մինչև 2020 թվականը, Հայաստանը անսկզբունքորեն կորացել է նրա տակ, ով կարող էր այդ ժամանակ քաջալերել ղարաբաղի հարցում նրա հավակնությունները, այսինքն Ռուսաստանի։ Մոսկվայի՝ Ղարաբաղում և այլ օկուպացված ադրբեջանական շրջաններում հայերի կամայականությունների նկատմամբ իրեն անտարբեր պահելու, իրավիճակին շատ չմիջամտելու համար՝ արտաքնապես պահելով միջնորդ-խաղաղարարի կարգավիճակը, հայկական վերնախավը դիմում էր տարբեր հնարքների. Քոչարյանի և Սարգսյանի կառավարությունները, մեջքի հետևում երեք մատով ծաղրանշան պահելով, երկար տարիներ ընդօրինակում էին Ադրբեջանի հետ բանակցությունների գործընթացը՝ դրանով հանդերձ շողոքորթելով Մոսկվայի բոլոր քմահաճույքներին։ Կարելի է միանշանակ պնդել՝ Քոչարյանի և Սարգսյանի վարչակարգի օրոք, Ղարաբաղը պահելու համար, Հայաստանը գործնականում դարձավ Ռուսաստանի գաղութը Հարավային Կովկասում, ըստ էության, բաժանվելով ինքնիշխան քաղաքականությունից, ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին։ Դրա համար Երևանը աջակցեց Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմակայանի ներկայությանը` դրա համար, պարբերաբար, գործնականորեն ձրի թարմացնելով ռուսական զենքի իր զինանոցը և իրեն հպարտորեն անվանելով Մոսկվայի ռազմավարական գործընկերը: Եվ դրանով հանդերձ լցված էր սեփական անվտանգության, և միևնույն ժամանակ տարածաշրջանում հանցավոր արարքների համար անպատժելիության զգացմունքով։
Բայց ժամանակները փոխվում են, փոխվում են նաև իրողությունները: 44-օրյա պատերազմը, մեկ ամսից քիչ ավել ժամանակի ընթացքում Հայաստանին զրկելով իր բոլոր այն չափից դուրս հավակնություններից և ուրիշների թալանված ունեցվածքից՝ նրան ցավալիորեն ամպերից հողի վրա իջեցրեց։ Իսկ այստեղ և միշտ փրկող և օգնող Մոսկվան Երևանին հասկացրեց, որ այլևս մտադիր չէ նրան զինել՝ մղելով հայկական նկրտումները, այո և ընդհանրապես, գնալով ավելի է հակվելու տարածաշրջանում Ադրբեջանի ողջամիտ և արդար քաղաքականության կողմը։ Եվ Հայաստանում ընկել են հիստերիայի մեջ։ Ոչնչով չցանկանալով բաժանվել «մեծ Հայաստանի» երազանքներից՝ երևանյան վերնախավը ցույց տվեց, որ շատ հեշտությամբ ի վիճակի է փոխել իր սյուզերենին, գործընկերոջը, հովանավորին... մի խոսքով ում ուզես, միայն թե, ինչ-որ կերպ ապահովեն օտար հողերի օկուպացիայի հայկական պահանջը և աչք փակեն այն փաստի վրա, որ նրանք անօրինականություն և խավարամտություն են անում օկուպացված հողերում։ Հայաստանի նոր զուգընկերների հետ պարերը, որոնք նա սկսել է դեռ 2020 թվականին, երբ Մոսկվայում տեսավ իր շահերին չհամապատասխանելու ցանկություն, իրականում ավելի շատ նման է նոր պարոնի հետ կուրտիզանուհիների չարաճճի պարերին։ Այս երկու տարվա ընթացքում Հայաստանը կարծես փորձեց բոլոր տարբերակները՝ սկզբում հնարավորինս կռանալ Ֆրանսիայի, հետո մի ամբողջ ԵՄ-ի տակ, իսկ հետո «սիրո վալս» կազմակերպել ԱՄՆ-ի հետ և անպարկեշտ կերպով իրեն առաջարկել նույնիսկ Հնդկաստանին։ Իսկ որտե՞ղ են հայերի ու Ռուսաստանի այդ դարավոր կապերը, որոնց մասին մինչև համեմատաբար վերջերս սիրում էին խոսել Երևանում, պնդելով Մոսկվային անսասան հավատարմությունը։
Ամեն ինչ մոռացության մեջ ընկավ, հենց որ Հայաստանը հասկացան, որ Մոսկվան առաջվա պես ակտիվ չի կարող օգնել Երևանին։ Այս առումով Հայաստանը վարվեց այնպես դավաճանաբար, ինչպես, թերևս, Ռուսաստանի ոչ մի ռազմավարական գործընկեր ԱՊՀ գոյությունից ի վեր։ Ըստ էության, Երևանը իր սյուզերենին լքեց նրա ամենադժվար ժամին, երբ Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով Ռուսաստանը մնաց մի քանի ընկերներով և գործընկերներով, և Երևանի ակտիվ աջակցությունը Մոսկվային չէր խանգարի։
Սակայն վերջին ամիսներին Հայաստանն իրեն դրսևորեց իր ամբողջ թերություններով, այսինքն՝ առավելագույնը, ինչի ընդունակ է. բավական սիրախաղ անելով Փարիզի հետ, բայց ըմբռնելով, որ Մակրոնը չի հավատա հայկական նվնվոցին, Երևանը սկսեց ցուցադրաբար վրդովվել և նույնիսկ ընդվզել տարածաշրջանում Ռուսաստանի ազդեցության դեմ՝ բացելով իր գիրկը ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բերնսի և ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այցերի համար:
Իսկ օրերս Պրահայում հայերը ցույց տվեցին տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքականությունը սրելու իրենց կարողության ևս մեկ առավելագույնը, ի հեճուկ բոլորին, ովքեր, ինչպես նրանց է թվում, չեն կիսում նրանց շահերը, տոգորված չեն տարածաշրջանային անջատողականության գաղափարներով։ Տվյալ դեպքում ի հեճուկս Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի։ Տարածաշրջան, իրենց և պայմանական սահմաններ կանչելով ԵՄ-ի ինչ-որ վերացական առաքելությանը՝ նրանք ազդարարել են, որ այժմ նա է այդ տարածքների տեսչական ստուգումներ անելու։ Այսինքն, փաստորեն, երկիրն այսպիսով պատրաստ է նորից կռանալ ցանկացած սյուզերենի տակ՝ իր տուն թողնելով նույնիսկ օտարներին, այսինքն կողմնակի դերակատարներին՝ տարածաշրջանում վերահսկողության ինչ-որ երևակայական զգացում պահպանելու հույսով: Ադրբեջանը եվրոպացիների նման «օգնությունից» իհարկե կտրականապես հրաժարվեց. եթե Հայաստանին դուր է գալիս եվրոպացիների հետ քաղաքական սիրախաղի մթնոլորտը, թող դա անի իր տարածքում։
Չնայած, իհարկե, կողքից նայելով, ուղղակի ապշում ես, թե ինչի է ընդունակ կեխտոտվել հայաստանյան քաղաքականությունը՝ հանուն իր առասպելական որոշ շահերին հասնելու համար։ Իսկ թվում է, թե ավելի հեշտ կլինի խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ՝ ընդունելով առաջարկվող հինգ սկզբունքները և ապրել բարօրության և բարգավաճման մեջ, դառնալով տարանցիկ երկիր, ստանալով Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ սահմանների բացումից միլիարդավոր դոլարներ...
Ինչու՞ է Հայաստանի համար այդքան դժվար ապրել հարեւանների հետ խաղաղության մեջ, հանուն ինչի՞ է նա մահվան ճիրանով կառչում «մեծության» իր անհեթեթ երազանքներից՝ անընդհատ ինչ-որ զառանցիկ պահանջներ ներկայացնելով իր հարեւանների հասցեին։ Այս պահին ակնհայտ է միայն մի բան՝ Հայաստանը խորամանկել է ինքը իրեն և շարունակում է սրել աշխարհաքաղաքական լարվածությունը, դրանով հանդերձ խորացնելով միայն իր վիճակը՝ ողջ համաշխարհային հանրության աչքի առաջ կորցնելով իր քաղաքական հեղինակության ողորմելի մնացորդները։

Армения и ее геополитические романы
Для большинства стран мира суверенитет, территориальная целостность, границы государства отнюдь не разменная монета и предмет торга. Азербайджан из таких, причем последовательно и непоколебимо. Но вот у наших соседей из породы «древнейших» все шиворот-навыворот. Армения, несомненно, претендент на первенство среди не признающих международного права, буквально никаких его постулатов. Она просто заражена «акульим синдромом», заключающемся в пожирания чужих земель и готовности ради этого прогнуться под любого сюзерена, согласиться с любыми условиями. А их, сюзеренов, у армян, как у легкомысленной невесты женихов, - превеликое множество.
Стоит отметить, что попытки стран, которые решили в ХХ веке внезапно, нахрапом, вопреки международному праву и геополитической логике, прирасти территориями, чаще всего заканчивались неудачей. Однако эти страны в большинстве своем не совершали того, что прямо-таки вошло в привычку у наших соседей: Армения, не способная самостоятельно, используя только собственные силы, захватить чужие земли, добивалась их самыми разными способами. Клинок и винтовку армяне в руках никогда держать не любили, разве что учиняли геноцид – тотально вырезали целые деревни и города, где жили мирные люди, в основном женщины, старики, дети, и не было никаких военных. Таких зверств на территории современной Турции армяне в начале прошлого века совершили немало. А вот там, где им могли дать отпор, – использовали другую тактику.
Сравнение с куртизанкой средней цены, отрабатывающей капризы своих господ за различные милости, более чем уместен. Давно перестало быть тайной, что выгодно для себя прогнулись армяне под российского сюзерена в том же 1992 году, подключив для оккупации Карабаха и других районов 366-й российский полк и другие ресурсы армии РФ. Они хорошо подловили момент – у Азербайджана тогда были очень серьезные внутриполитические проблемы и разногласия с Москвой, так что она была не прочь насолить Баку. И захват азербайджанских земель осуществлялся крайне подло и вероломно: в 1991 Армения признала территориальную целостность Азербайджана в рамках советских границ, но за два года до этого поступила ровно наоборот - 1 декабря 1989 года Верховный совет Армянской ССР принял незаконное постановление о включении тогдашней НКАО в состав Армении. Все предусмотрели, в общем.
Стремление удержать у себя азербайджанские территории подвигло армян на разнообразные ухищрения. Учитывая аж четыре резолюции Совета Безопасности ООН, принятые в 90-х годах и требовавшие безоговорочного вывода армянских войск с азербайджанских территорий, армяне уже не решились на то, чего не погнушались в 1989 году, когда прибегли к поддержке горбачевской Москвы. Впрочем, и тогда, и позже оккупация армянами чужих городов и сел демонстрировала лишь их трусливое вероломство напополам с ненавистью к своим соседям. О свойственном им малодушии наряду с раболепием перед сильнейшими особенно выразительно свидетельствует тот факт, что Ереван так и не решился, а точнее, не посмел признать сепаратистский Карабах. Боятся армяне официально прослыть оккупантами, очень боятся…
А далее все двадцать лет, вплоть до 2020 года, Армения беспринципно прогибалась под того, кто мог тогда потворствовать ее притязаниям в карабахском вопросе, то есть России. Для того, чтобы Москва вела себя индифферентно по отношению к произволу, учиненному армянами в Карабахе и других оккупированных азербайджанских районах, чтобы не особо вмешивалась в ситуацию, сохраняя для видимости статус посредника-миротворца, армянская элита шла на различные уловки: правительства Кочаряна и Саргсяна, держа фигу за спиной, многие годы имитировали процесс переговоров с Азербайджаном, угодливо исполняя при этом все капризы Москвы. Можно утверждать однозначно – во времена режимов Кочаряна и Саргсяна Армения, чтобы удержать Карабах, стала практически колонией России на Южном Кавказе, по сути, расстававшись с суверенной политикой – как внешней, так и внутренней. Для этого Ереван поддерживал нахождение российской 102-й военной базы в Гюмри, периодически обновляя за это практически на халяву свой арсенал российского оружия и горделиво именуя себя стратегическим партнером Москвы. И преисполнялся при этом чувством собственной безопасности, а заодно и безнаказанности для преступных действий в регионе.
Но времена меняются, меняются и реалии. 44-дневная война, за месяц с небольшим лишив Армению всех ее непомерных амбиций и награбленного чужого имущества, больно сбросила с небес на землю. А тут и вечно спасавшая и выручавшая Москва дала понять Еревану, что не намерена больше его вооружать, прокачивая армянские амбиции, да и вообще все больше склоняется в сторону разумной и справедливой политики Азербайджана в регионе. И в Армении заистерили. Ни за что не желая расставаться с мечтами о «великой Армении», ереванская верхушка показала, что очень легко способна менять своего сюзерена, партнера, покровителя… в общем, кого угодно, главное, чтобы как-то обеспечивал армянскую потребность в оккупации чужих земель и закрывал глаза на то, что они творят на захваченных землях беззаконие и мракобесие. Танцы с новыми партнерами Армении, которые она затеяла еще с 2020 года, когда узрела в Москве нежелание потворствовать ее интересам, действительно больше похожи на похотливые пляски куртизанок с новым господином. За эти два года Армения перепробовала, кажется, все варианты – поначалу максимально прогибаясь под Францию, далее под целый ЕС, а затем устроив «вальс любви» с США и угодливо предлагая себя даже Индии. И где тут те самые многовековые связи армян с Россией, о которых еще относительно недавно любили говорить в Ереване, настаивая на непоколебимой верности Москве?
Все кануло в лету, как только в Армении поняли, что Москва не может помогать Еревану так активно, как и раньше. В этом смысле Армения поступила так предательски, как, пожалуй, еще ни один стратегический партнер России со времен существования СНГ. По сути, Ереван бросил своего сюзерена в самый тяжелый него час, когда из-за войны в Украине Россия осталась со считаным числом друзей и партнеров, и активная поддержка Еревана Москве бы ей не помешала.
Однако Армения за последние месяцы показала себя во всей красе, то есть максимум на что она способна: вдоволь пофлиртовав с Парижем, но уразумев, что Макрон не купится на армянское нытье, Ереван принялся показательно возмущаться и даже восставать против влияния России в регионе, распахнув объятия для визитов директора ЦРУ Уильяма Бёрнса и спикера нижней палаты американского Конгресса Нэнси Пелоси.
А на днях в Праге армяне показали еще один максимум своего умения обострять геополитику в регионе, назло всем, кто, как им кажется, не разделяет их интересов, не проникается идеями регионального сепаратизма. В данном случае в пику Азербайджану, России и Турции. Призвав в регион, на свои же условные границы, некую абстрактную миссию ЕС, они возвестили, что теперь она будет инспектировать эти территории. То есть, по сути, страна таким образом готова снова прогнуться под любого сюзерена, впустив в свой дом даже чужаков, то есть игроков со стороны, в надежде сохранить некое воображаемое ощущение контроля в регионе. Азербайджан от такой «помощи» европейцев, конечно же, категорически отказался: если уж Армении нравится атмосфера политического флирта с европейцами, пусть делает это на своей территории.
Хотя, конечно, глядя со стороны, просто поражаешься тому, на что способна изгаляться армянская политика ради достижения каких-то своих мифических интересов. А казалось бы, чего проще –подписать с Азербайджаном мирный договор, приняв предложенные пять принципов, и жить себе во благо и процветание, став страной-транзитером, получая преимущества от открытых границ с Турцией, Азербайджаном на многие миллиарды долларов…
Почему Армении так сложно жить в мире со своими соседями, чего ради она мертвой хваткой вцепилась в свои нелепые мечты о «величии», беспрестанно выдвигая в адрес соседей какие-то бредовые претензии? На данный момент очевидно лишь одно - Армения перехитрила саму себя и продолжает нагнетать геополитическую напряженность, усугубляя при этом лишь свое положение, теряя жалкие остатки политического авторитета в глазах всего мирового сообщества.