Գնացել է սպանել ադրբեջանցիներին. վերադարձել է պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ
Կանանց և երեխաների թիկունքում թաքնվելը, սեփական ոչնչացված զինվորականներին որպես խաղաղ բնակիչներ ներկայացնելը տասնամյակներ շարունակ եղել է հայկական քարոզչամեքենայի ուժեղ կողմը: «Որքան հրեշավոր լինի սուտը, այնքան շուտ կհավատան դրան»,- ասում էին Երրորդ Ռեյխում։ Այդպես են ասում ու անում նաև ժամանակակից Հայաստանում։
Եկեք նայենք վերջին օրինակներին: Սեպտեմբերյան ագրեսիայի տապալումից հետո, երբ հայ զինծառայողները խայտառակորեն լռեցին, գործի անցան հայ քարոզիչները, որոնք փորձեցին հերթական հեքիաթը հորինել այն մասին, թե ինչպես են «արյունարբու ադրբեջանցիները» սպանել երկու «անմեղ» բուժքույրերի՝ Սուսաննա Մարգարյանին և Անուշ Ապետյանին։ Նրանց մասին, ի դեպ, դողացող ձայնով արտասահմանցի դիվանագետին պատմում էր Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդուարդ Ասրյանը: Ըստ նրա՝ Մարգարյանն ու Ապետյանն ընդամենը զինծառայողներ են եղել՝ չնշելով նրանց զինվորական մասնագիտությունը։ Իսկ նրանք դիպուկահարներ էին։ Այսինքն՝ Սուսաննան ու Անուշը երեխաներ ծնելու ու մեծացնելու փոխարեն միտումնավոր գնացել են բանակ՝ ադրբեջանցիներին սպանելու։ Ինչպես հայտնի է, ադրբեջանցի զինծառայողները միշտ փորձում են պահպանել չգրված պատվո օրենսգիրքը՝ չկրակել քաղաքացիական անձանց և բուժաշխատողների վրա։ Սակայն «պապիկյանյան հրաձիգները» այլ փիլիսոփայություն են դավանում՝ օրինական թիրախ համարելով իրենց տեսադաշտում հայտնված ամեն ինչ։ Դրա համար էլ զարմանալի չէ, որ հայ «ամազոնուհիները» տուն վերադարձան պոլիէթիլենային տոպրակներում։ Եվ անմիջապես՝ քարոզչության ջանքերով, նրանք վերածվեցին Ադրբեջանի հերթական «զոհերի»։
Հատկանշական է նաև Բաշքենդից (Գարաքիլիսայի շրջան) Ալիսա Մելքոնյանի պատմությունը, ում հայկական որոշ թելեգրամյան ալիքներ սկզբում նույնպես փորձեցին ներկայացնել որպես «անմեղ քաղաքացիական զոհ», թեև դեռ 2016 թվականից սոցցանցերում շրջանառվում էին նրա լուսանկարները զինվորական համազգեստով և դիպուկահար հրացանով։ նրա ուսերի վրայով պտտվում էին համացանցում: Ուստի որոշվեց նրանից «հերոսի» կերպար կերտել՝ որպես օրինակ արական սեռի զինծառայողների համար, որոնք, ինչպես հայտնի է, առանձնահատուկ խիզախությամբ աչքի չեն ընկնում, ինչի վառ ապացույց է 44-օրյա պատերազմի օրերին 10 000 դասալիքի առկայությունը:
Ալիսայի եղբորը՝ ենթասպա Գագիկ Մելքոնյանին, ով ի դեպ, նույնպես դիպուկահար էր, մեր ասկերները հաջողությամբ ուտիլիզացրել էին դեռ 2016 թվականին՝ հայկական զինված ուժերի ապրիլյան սադրանքի հետ մղման ժամանակ։ «Ալիսան եղբոր թաղման օրը երդվեց, որ կշարունակի նրա գործը։ Եվ այդպես էլ արեց»,- լացակումած ձայնով նկարագրում են հայկական լրատվամիջոցները նրա ճակատագրական որոշումը: Արդյունքում 41-ամյա Ալիսան լիկվիդացվել է 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին՝ հայկական հերթական սադրանքը կասեցնելու ժամանակ։ Բաքուն սեպտեմբերի 20-ին Երևանին է փոխանցել Ալիսա Մելքոնյանի դին՝ ևս 94 հայ զինծառայողների դիակների հետ։
Ավաղ, սա ոչինչ չսովորեցրեց խիստ նոսրացած Մելքոնյանների ընտանիքին։ Գագիկի և Ալիսայի հետքերով մտադիր է գնալ նրանց չորսամյա զարմուհի Կարինան, ով երազում է դառնալ զինվորական (հավանաբար դիպուկահար) և կռվել ադրբեջանցիների դեմ։ Հարցը միայն այն է՝ ինչի՞ համար: Առասպելական «միացումի» և հայերի համար օտար հողերի համա՞ր: Դե, ինչպես ասում են՝ անուշ լինի: 1993 թվականի հունիսից ադրբեջանական զինուժը հմտորեն ուտիլիզացնում է ցանկացած մելքոնյանի, թեկուզ մորուքով, թեկուզ փեշով, ով համարձակվել է ոտնձգություն թույլ տալ սուրբ ադրբեջանական հողի նկատմամբ։

Отправилась убивать азербайджанцев – вернулась в полиэтиленовом мешке
Прятаться за спинами женщин и детей, выдавать своих уничтоженных военных за гражданских – излюбленный конек армянской пропагандистской машины на протяжении десятилетий. «Чем чудовищнее ложь, тем охотнее в нее поверят», - поговаривали в Третьем рейхе. Так говорят и делают и в современной Армении.
Приведем свежие примеры. После провала сентябрьской агрессии, когда армянские военнослужащие позорно замолчали, в дело вступили армянские пропагандисты, которые попытались рукотворно слепить очередную сказку про то, как «кровожадные азербайджанцы» убили двух «невинных» медсестричек – Сусанну Маргарян и Ануш Апетян. О них, кстати, с дрожью в голосе, с надрывом в голосе рассказывал зарубежным дипломатом начальник Генерального штаба вооруженных сил Армении Эдуард Асрян. В его рассказе Маргарян и Апетян были всего лишь военнослужащие, без указания их воинской специальности. А были они снайпершами. То есть, вместо того, чтобы рожать и растить детей, Сусанна и Ануш сознательно отправились в армию, чтобы убивать азербайджанцев. Как известно, азербайджанские военнослужащие всегда стараются придерживаться неписанного кодекса чести – не стрелять в гражданских и медработников. Однако «папикяновские стрелки» исповедуют иную философию, считая за легитимную цель все, что попадает в их прицел. Немудрено потому, что армянские «амазонки» отправились домой в полиэтиленовых мешках. И тут же усилиями пропаганды превратились в очередных «жертв» Азербайджана.
Характерна также история Алисы Мелконян из Башкенда (Гаракильсинский район), которую некоторые армянские ТГ-каналы тоже вроде бы поначалу попытались представить «невинной гражданской жертвой», хотя еще с 2016 года по Сети гуляли ее фото в военной форме и со снайперской винтовкой за плечами. Потому решено было слепить из нее «героя» в пример мужчинам-военнослужащим, которые, как известно, особой храбростью не блещут, а уж 10 000 дезертиров в дни 44-дневной войны уже давно стали притчей во языцех.
Брат Алисы – прапорщик Гагик Мелконян, кстати, снайпер, был успешно утилизирован нашими аскерами еще во время отражения апрельской провокации ВС Армении в 2016 году. «Алиса в день похорон своего брата поклялась, что продолжит его дело. Так и поступила», - слезливо описывают ее роковое решение армянские СМИ. Как итог - 41-летняя Алиса была ликвидирована 13 сентября 2022 года в ходе отражения очередной армянской провокации. Баку передал Еревану тело Алисы Мелконян 20 сентября вместе с трупами еще 94 армянских военнослужащих.
Увы, сильно поредевшую семью Мелконян это ничему не научило. По стопам Гагика и Алисы намерена пойти их четырехлетняя племянница Карина, которая мечтает стать армянской военнослужащей (вероятно, снайпером) и воевать с азербайджанцами. Вопрос лишь в том, за что? За мифический «миацум» и чужие для армян земли? Что ж, как говорится, на здоровье. С июня 1993 года ВС Азербайджана умело утилизируют любого мелконяна – хоть с бородой, хоть в юбке, посмевшего посягнуть на святую азербайджанскую землю и жизнь нашего воина.