«Կասկածում եմ Բաքվի հետ հակամարտության կարգավորման համար Երևանի մոտ քաղաքական կամքի առկայության մեջ»
Ռուսաստանցի փորձագետը Caliber.Az կայքում
Հարցազրույց  12 0Հոկտեմբերի 2022 - 11:42
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Խաղաղապահ նախաձեռնությունների և կոնֆլիկտոլոգիայի ռուսական ինստիտուտի տնօրեն Դենիս Դենիսովի հետ:
- Մի քանի օր առաջ Պրահայում «Եվրոպական քաղաքական համայնք» գագաթնաժողովում Հայաստանը ոչ միայն ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այլև համաձայնվել է նպաստել Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության աշխատանքին։ Ադրբեջանական կողմը համաձայնվել է համագործակցել այս առաքելության հետ հավասարապես այն չափով, որքանով դա վերաբերում է իրեն։ Կարելի է արդյո՞ք Երեւանի այս գործողությունները գնահատել, որպես Երեւանի ևս մեկ քայլ դեպի հավաքական Արեւմուտք։
-Բնականաբար, այո։ Եվրամիության ներկայացուցիչների ներգրավումը՝ հայ-ադրբեջանական դիմակայությունում անվտանգության բաղադրիչի ուժեղացման հերթական փորձն է։ Չնայած նրան, որ առաքելությունը քաղաքացիական է, մեկնաբանության մեջ դա կարող է նշանակել, որ եվրոպացիների ներկայությունը կնվազեցնի լարվածության մակարդակը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Պոտենցիալ ռազմական գործողություններն ավելի ցածր կլինեն, քան կան ներկա ժամանակ։
Այլ բան է նման առաքելությունների արդյունավետությունը։ Ինչպես ցույց է տվել վերջին տասնամյակների պրակտիկան, ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի առաքելությունները դժվար թե կարելի է ընդհանուր առմամբ հաջողված անվանել։ Եթե դիտարկենք տարբեր կոնֆլիկտները, ապա եղել են իրավիճակներ, երբ նրանք իրենց արդյունավետ են դրսևորել, բայց ընդհանուր առմամբ արդյունավետության մասին չես կարող ասել։ Տվյալ դեպքում մենք տեսնում ենք նաև շարունակվող հակամարտության միջազգայնացման գործընթացը, բայց արդյոք դա օգուտ կտա, նույնպես մեծ հարց է։ Սակայն այն, որ այս առաքելությունից հետո ԵՄ-ն ավելի ակտիվորեն կմասնակցի հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին՝ ակնհայտ է։ Բանը նրանում է, թե արդյոք դա դրականորեն կազդի հակամարտության դինամիկայի վրա, թե, ընդհակառակը՝ կլինի ապակառուցողական քայլ։
-Հայաստանի տարածքում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը որոշ ժամանակ անց կարող է արդյո՞ք վերածվել ռազմականի։
- Քիչ հավանական է, որ դա կարող է արագ տեղի ունենալ։ Բացի այդ, որպեսզի քաղաքացիական առաքելությունը վերածվի ռազմականի, անհրաժեշտ է հակամարտությունում ներգրավված բոլոր կողմերի համաձայնությունը։ Առաջին հերթին, իհարկե, Ադրբեջանի ու Հայաստանի։ Խաղաղապահ և ռազմական առաքելությունների շրջանակներում միշտ պահանջվում է արդյունավետ կառավարում ունեցող բոլոր կողմերի համաձայնությունը։ Հատկապես, եթե նրանք վերահսկում են որոշակի մարտական ստորաբաժանումներ հակամարտության գոտում։ Հետևաբար կարծում եմ, որ այս հարցը դժվար թե դրվի օրակարգում։ Առավել ևս, հաշվի առնելով ԵՄ-ում բոլոր ընթացակարգերի բյուրոկրատականությունը՝ կասկածում եմ, որ դա կարող է տեղի ունենալ կարճ ժամանակում։
-Հայաստանում եվրոպական առաքելության ներկայությունը հակասում է արդյո՞ք ռուսական շահերին ու Երեւանի հետ դաշնակցային հարաբերություններին։
-Քանի դեռ ԵՄ առաքելությունը կունենա քաղաքացիական մանդատ, այլ ոչ թե խաղաղապահ կամ ռազմական, առաջին փուլում շահերի անմիջական բախումները կլինեն նվազագույն։ Բայց, բնական է, դրանք կլինեն։ Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի հետ շահերին և դաշնակցային հարաբերություններին, ապա մենք դժվար թե գտնենք մի փաստաթուղթ, որտեղ գրված է, որ եվրոպական քաղաքացիական առաքելությունները ինչ-որ կերպ հակասում են Մոսկվայի և Երևանի հարաբերություններին։ Բայց սա դե յուրե, դե ֆակտո է, սակայն, բոլորի համար հասկանալի է, որ ԵՄ-ի ներգրավումը նշանակում է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գոյություն ունեցող ու կայացած ֆորմատների ողողում։ ԵՄ-ն ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին փորձում է ավելի էական դեր խաղալ Հարավային Կովկասի կարգավորման հարցում։ Սակայն դա չի չեղարկում այն, որ Ռուսաստանը նույնպես կարող է առավելագույնս ակտիվորեն աշխատել այդ ուղիների վրա։
- Դուք ընդհանուր առմամբ ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցով հանդիպումների արդյունքները, որոնք անցկացվել են Պրահայում «Եվրոպական քաղաքական հանրություն» գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Հայաստանը վերջապես խոսքից կանցնի՞ գործի։
-Այս հարցում առանցքային ապեկտ է հանդիսանում քաղաքական կամքի առկայությունը։ Բանակցային գործընթացների շարունակման մեջ կողմերի շահագրգռվածությունը, այդ թվում նաև բոլորովին տարբեր հարթակներում, հասկանալ կարելի է։ Ադրբեջանի համար կարևոր է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության իրագործումը։ Սկզբունքորեն դա ընդունելի է և համահունչ է ՄԱԿ-ի շրջանակներում ընդունված բանաձեւերի հետ։
Բայց Հայաստանում մի փոքր այլ իրավիճակ է։ Գոյություն ունեն ռազմատեխնիկական հագեցվածության և Ադրբեջանի բանակի հետ անհամետղելիության լուրջ խնդիրներ։
Երկրորդ պահը՝ մշտական քաղաքական տուրբուլենտություն է։ Եվ ահա այսպիսով, մյուս ձևաչափերից հեռանալով, Հայաստանի ղեկավարությունը փորձում է նվազագույնի հասցնել հակամարտությունը ուժային ճանապարհով լուծելու Բաքվի հնարավոր փորձերը։ Սակայն, ըստ դիտումների, դա կարող է տալ նվազագույն և կարճաժամկետ էֆեկտ։ Հայ-ադրբեջանական հարցի համապարփակ կարգավորման համար անհրաժեշտ է Հայաստանի ղեկավարության քաղաքական կամքը, բայց այստեղ կան լուրջ կասկածներ նրա առկայության վերաբերյալ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բացակայությունը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովին, որն անցկացվեց Սամարկանդում, շատ խորհրդանշական էր։ Դրան մասնակցել են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահները, բայց նա այնտեղ բացակայում էր։ Եվ միևնույն ժամանակ Փաշինյանը փորձում է ակտիվորեն առաջ քաշել ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի մասնակցությամբ ուղիները, ինչը հանդիսանում է լուրջ ռազմավարական սխալ հայ-ադրբեջանական կարգավորման համատեքստում։

«Сомневаюсь в наличии политической воли у Еревана для урегулирования конфликта с Баку»
- Несколько дней назад в Праге во время саммита «Европейское политическое сообщество» Армения не только признала территориальную целостность Азербайджана, но также выразила согласие способствовать работе гражданской миссии ЕС вдоль своей границы с Азербайджаном. Азербайджанская же сторона согласилась сотрудничать с этой миссией ровно в той мере, в какой это ее касается. Можно ли расценивать эти действия Еревана как еще один шаг Еревана в сторону коллективного Запада?
- Естественно, да. Вовлечение представителей Европейского союза -  очередная попытка усилить компоненту безопасности в армяно-азербайджанском противостоянии. Несмотря на то, что миссия гражданская, в интерпретации это может означать, что присутствие европейцев снизит уровень напряжённости на армяно-азербайджанской границе. Потенциальные военные действия будут ниже, чем есть в настоящее время.
Другое дело, эффективность подобных миссий. Как показала практика последних десятилетий, миссии ЕС, ООН, ОБСЕ вряд ли можно назвать в целом успешными. Если рассматривать отдельные конфликты, то бывали ситуации, где они себя проявляли эффективно, но в целом говорить об эффективности не приходится. В данном случае мы также видим процесс интернационализации продолжающегося конфликта, но принесет ли это пользу, тоже большой вопрос. Однако то, что после этой миссии ЕС будет более активно участвовать в процессе армяно-азербайджанского урегулирования — очевидно. Вопрос в том, позитивно ли это отразится на динамике конфликта или, наоборот, будет деструктивным шагом.
- Может ли гражданская миссия ЕС на территории Армении через какое-то время перерасти в военную?
- Маловероятно, что это может произойти быстро. К тому же, чтобы гражданская миссия переросла в военную, необходимо согласие всех сторон, вовлеченных в конфликт. В первую очередь, конечно же, Азербайджана и Армении. В рамках миротворческих и военных миссий всегда запрашивается согласие всех сторон, которые имеют эффективное управление. Особенно если они контролируют те или иные боевые единицы в зоне конфликта. Поэтому считаю, что вряд ли этот вопрос будет стоять на повестке. Тем более, учитывая бюрократичность всех процедур в ЕС, сомневаюсь, что это может произойти в короткие сроки.
- Противоречит ли присутствие европейской миссии в Армении российским интересам и союзническим отношениям с Ереваном?
- Пока миссия ЕС будет иметь гражданский мандат, а не миротворческий или военный, прямых столкновений интересов на первом этапе будет минимум. Но, естественно, они будут. А вот относительно интересов и союзнических отношений с Арменией, то вряд ли мы найдем документ, в котором прописано, что европейские гражданские миссии как-то противоречат отношениям между Москвой и Ереваном. Но это де-юре, де-факто, однако, всем понятно, что вовлечение ЕС означает размывание уже имеющихся и устоявшихся форматов по армяно-азербайджанскому урегулированию. ЕС на фоне украинских событий пытается отыграть более значимую роль в урегулировании на Южном Кавказе. Однако это не отменяет того, что Россия также может максимально активно работать по этим трекам.
- Как вы в целом расцениваете итоги встреч по армяно-азербайджанскому урегулированию, которые прошли в Праге на полях саммита «Европейское политическое сообщество»? Перейдет ли наконец Армения от слов к делу?
- В этом вопросе ключевым аспектом является наличие политической воли. Заинтересованность сторон в продолжении переговорных процессов, в том числе на совершенно разных площадках, понять можно. Азербайджану важна реализация Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. В принципе, это приемлемо и согласуется с принятыми в рамках ООН резолюциями.
А у Армении несколько иная ситуация. Существуют серьезные проблемы, связанные с военно-техническим оснащением и несопоставимостью с армией Азербайджана.
Второй момент — постоянная политическая турбулентность. И вот таким уходом в другие форматы армянское руководство пытается минимизировать возможные попытки Баку разрешить конфликт силовым путем. Однако, по наблюдениям, это может дать минимальный и краткосрочный эффект. Для всеобъемлющего урегулирования армяно-азербайджанского вопроса необходима политическая воля руководства Армении, но тут есть серьезные сомнения по поводу ее наличия. Было очень символично отсутствие премьер-министра Армении Никола Пашиняна на саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), который проходил в Самарканде. В нем участвовали президенты России и Азербайджана, а он там отсутствовал. И вместе с тем Пашинян пытается активно продвигать треки с участием США и ЕС, что является серьезной стратегической ошибкой в контексте армяно-азербайджанского урегулирования.