Երեւանը կխճճեցնի, բայց այնուամենայնիվ կստորագրի Բաքվի հետ պայմանագիրը
Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի պատրաստման հետ կապված բանակցությունները, ըստ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, չնայած և ստացել են արդյունավետ ազդակ, սակայն դրանք շարունակվում են շատ բարդ ժամանակներում։ Հայկական կողմը չի դադարեցնում սահմանին սադրանքները, իսկ երևանյան քաղաքական վերնախավը ստեղծում է բանավոր էությամբ սադրանքներ՝ կոչ անելով Ղարաբաղի թեման հանել ապագա խաղաղության համաձայնագրից։ Իրավիճակը ծայրաստիճան լարված է, թեև կա նաև հստակ առաջընթաց՝ հոկտեմբերի 14-ին Աստանայում կկայանա Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարների նոր հանդիպումը, որի օրակարգում, ըստ երևույթին, կդրվի նաև խաղաղության մասին ադրբեջանա-հայկական փաստաթղթի նախագիծը։ Բայց ի՞նչ կլինի հետո, արդյոք Ադրբեջանին վերջապես կհաջողվի ստիպել Երեւանին ստորագրել ողջ տարածաշրջանի համար ամենակարեւորագույն պայմանագիրը։
Առայժմ, համենայն դեպս, և ուշադիր դիտելն էլ պետք չէ. Պրահայի համաձայնագրերից հետո հայ քաղաքական գործիչների իշամեղվային պարսը հիստերիկ բզբզում է՝ փորձելով խաթարել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցությունների գործընթացը, կամ խաղաղության պայմանագրի տեքստը այլանդակել ինչ որ շովինիստա-պոպուլիստական ուղղումով։ Այնուամենայնիվ, ամեն ինչ անշեղորեն դասավորվում է «Շները հաչում են, քարավանը առաջ է գնում» հայտնի ասացվածքի ոգով։ Աստանայում երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարների՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հյաստանի՝ Ջեյհուն Բայրամովի, Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի պլանավորված եռակողմ հանդիպումը, ակնհայտ է, որ նպատակաուղղված է այդ իսկ փաստաթղթի վրա առարկայական աշխատանքի շարունակմանը։
Մինչդեռ տարածաշրջանի հանրությանը խորհելու համար հարց է ավելացրել Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ով հայտարարել է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը արդեն համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի սկզբունքայնի կետերի շուրջ։ «Սկզբունքային կետերով՝ դրանք հինգն էին՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Այստեղ ներառվում են միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանների սահմանազատումը եւ այլն։ Մնում է միայն դրանք իրականացնել»,- ընդգծել է Չավուշօղլուն «TVNET» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Նրա խոսքով, Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը և Բաքվի ու Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը չեն կարող ընթանալ միմյանցից առանձին։
Պետք է ասել, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությանը արձագանքել է առանց սովորական հնարքների, կամ խուսափողականության՝ նշելով, որ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները շարունակվում են, սակայն Պրահայի հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությունից հետո այս հարցում «այլ զարգացումներ չկան»։
Զարմանալի ոչինչ չկա, չէ որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտնի է իր հանրության հետ տեղեկատվություն կիսելու համառ չկամությամբ, եթե այն գոնե ինչ-որ չափով դրական բնույթ է կրում ադրբեջանական կողմի համար։
Այսպիսով, կարելի է արդյո՞ք բեկում ակնկալել Աստանայի հանդիպման ժամանակ, արդյո՞ք բանակցությունների ընթացքը չի դանդաղի սահմանին հայերի կողմից ինչ որ սադրանքների հետևանքով, ինչպես դա պատահեց սեպտեմբերին, որքանո՞վ են իրատեսական մոտ ժամանակում խաղաղության պայմանագրի կնքման հեռանկարները:
Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովի կարծիքով, որը նա արտահայտել է Caliber.Az-ի հետ զրույցի ժամանակ՝ Աստանայում գլոբալ բեկում պետք չէ սպասել։ Սակայն խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը, կարծում է Մուսաբեկովը՝ այդ հանդիպման համատեքստում անկասկած կշարունակվի։
«Հաստատապես Աստանայում բանակցող թիմերին կտրվի պայմանագրի տեքստի վրա աշխատանք սկսելու կոնկրետ ազդանշան։ Դրա հետ մեկտեղ կհայտարարվի երկու կողմերի աշխատանքային խմբերի հանդիպման օրն ու վայրը»,- կարծում է Ռ.Մուսաբեկովը։
Աշխատանքի դինամիկան, նշում է պատգամավորը, այսօր առաջ է մղում որոշակի ընդհանուր պահանջը՝ ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և, իհարկե, Ադրբեջանի դիրեկտիվը, որն ուղղված է նրան, որպեսզի Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կնքված լինի ոչ ուշ, քան այս տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին։
«Եվ եթե ռուսական կողմը միանա այս պահանջին, ապա խաղաղության պայմանագիրը արդեն երևի անհապաղ կստորագրվի։ Այլ բան է, որ հայերը հայ չէին լինի, եթե չսկսեին խորամանկել-գլորել։ Չնայած նրան, որ Փաշինյանը խորհրդարանում ունի սահմանադրական մեծամասնություն, ես գրեթե համոզված եմ, որ հայերը խորհրդարանում էլ նույնպես կխճճեն այս պայմանագրի վավերացումը՝ փորձելով, եթե չփոխել, ապա գոնե դրանում ավելացնել իրենց որոշ մեկնաբանությունները։ Նման թունավոր բյուրոկրատիա պետք է ակնկալել նաև Հայաստանի Սահմանադրական դատարանում պայմանագրի քննարկման ժամանակ:
Թուղթը, խաղաղության փաստաթուղթը, իհարկե, կարևոր է, բայց գլխավորն այս փաստաթղթի հիմքում ընկած ուժն է։ Իսկ ուժը Ադրբեջանի կողմն է»,- ընդգծում է Ռ.Մուսաբեկովը։
Քաղաքագետ, դիվանագետ Ֆիքրեթ Սադիխովը նույնպես չի կասկածում ստորագրման հետ կապված նոր ձգձգումների մեջ։ Ինչպես նա հայտարարել է Caliber.az-ին՝ Հայաստանն այն երկիրը չէ, որն ի վիճակի է միանգամից պայմանավորվել բոլոր հարցերի շուրջ։ Լավ հայտնի է, թե ինչպես էր Փաշինյանը հետ կոչում նախորդ հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Հայաստանի վարչապետը, ըստ Ֆ.Սադիխովի կարծիքի՝ «ընդհանրապես իրեն չի դրսևորել որպես կայուն քաղաքական գործիչ»:
Այնուամենայնիվ, ըստ դիվանագետի համոզմունքի, Պրահան պետք է դիտարկել որպես բանակցությունների նոր փուլ, որին մասնակցել են համաշխարհային քաղաքականության առաջատար դերակատարները։ Բացի ԵՄ-ի նախագահ Շառլ Միշելից, այստեղ ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը, ով համակրանքով է վերաբերվում Հայաստանին և դա չի թաքցնում։
«Եվ նույնիսկ նրանք Պրահայում կասկածի տակ չեն դրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Իսկ Ղարաբաղի ու «կարգավիճակի» հարցը ընդհանրապես չի բարձրացվել։ Սա ադրբեջանական դիվանագիտության հաջողության կարևոր դրական ցուցանիշն է»,- վստահ է Ֆ.Սադիխովը:
Ամեն դեպքում, նրա համոզմամբ, Պրահայի գագաթնաժողովում արվել է ևս մեկ քայլ դեպի խաղաղություն, խաղաղության համաձայնագրին և այդ փաստաթղթի ստորագրմանը։ Եվ հասկանալի է, որ առաջիկա համաձայնագրի առանցքային, կարեւոր կետերը կքննարկվեն երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։
«Կարծում եմ կա շանս, որ այս անգամ երկու երկրների նախարարները կմշակեն առաջիկա փաստաթղթի ինչ որ ուրվագծերը։ Իհարկե, դժվարություններ կլինեն, անկասկած, հայկական կողմից կծագեն խնդիրներ, այդ թվում նաև արհեստական բնույթի։ Բայց դրանով հանդերձ չեմ կասկածում, որ ադրբեջանական կողմը իր դիվանագիտական և ռազմական միջոցների ողջ զինանոցը կօգտագործի, որպեսզի Հայաստանին պարտադրի խաղաղության։ Եվ, ըստ էության, մեր հարձակողական դիվանագիտական քայլերը և մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Պրահայի գագաթնաժողովի արդյունքները պետք է ստիպեն Փաշինյանին ստորագրել այդ փաստաթուղթը։ Առավել ևս, որ այդ բոլոր կետերը համապատասխանում են նաև ինքնին Հայաստանի շահերին»,- ամփոփել է քաղաքագետը։

Ереван будет замыливать, но все-таки подпишет договор с Баку
Переговоры в связи с подготовкой текста мирного договора между Баку и Ереваном хоть и получили, по словам президента Азербайджана Ильхама Алиева, эффективный импульс, но продолжаются в весьма непростое время. Армянская сторона не прекращает провокаций на границе, а ереванский политбомонд устраивает провокации словесного толка, призывая вывести тему Карабаха из будущего мирного соглашения. Ситуация накалена до предела, хотя есть и явные подвижки – 14 октября состоится новая встреча глав МИД Азербайджана, Армении и России в Астане, на повестку которой, видимо, будет вынесен и проект азербайджано-армянского документа о мире. Но что будет дальше, удастся ли Азербайджану наконец принудить Ереван к подписанию наиважнейшего для всего региона соглашения?
Пока, во всяком случае, и приглядываться не надо: осиный рой армянских политиков истерично жужжит после пражских договоренностей, пытаясь сорвать процесс переговоров между Азербайджаном и Арменией либо извратить текст мирного договора какой-нибудь шовинистско-популистской поправкой. Тем не менее все неумолимо складывается в духе известной поговорки «Собаки лают, караван идет». Запланированная трехсторонняя встреча в Астане министров иностранных дел трех стран: Азербайджана - Джейхуна Байрамова, России - Сергея Лаврова и Армении -  Арарата Мирзояна, очевидно, нацелена на продолжение предметной работы как раз над этим документом.
Между тем пищу для размышлений общественности региона добавил глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу, который заявил, что Азербайджан и Армения уже достигли договоренностей по принципиальным пунктам мирного договора. «По принципиальным пунктам - их было пять - достигнута договоренность. Сюда входит признание территориальной целостности друг друга, демаркация границ и т.д. Осталось только их реализовать», - подчеркнул Чавушоглу в интервью телеканалу TVNET. По его словам, процесс нормализации отношений между Анкарой и Ереваном и подготовка Баку и Ереваном мирного договора не могут протекать отдельно друг от друга.
Надо сказать, что МИД Армении отреагировал на заявление министра иностранных дел Турции без обычных уловок или уклончивости, отметив, что переговоры с Азербайджаном продолжаются, но после заявления по итогам встречи в Праге в этом вопросе «нет других развитий».
Но кто бы удивился, ведь армянский МИД известен своим стойким нежеланием делиться информацией с общественностью, если она носит хоть какой-то позитивный характер для азербайджанской стороны.
Итак, можно ли ожидать прорыва на встрече в Астане, не застопорится ли ход переговоров в результате еще какой-нибудь провокации армян на границе, как это случилось в сентябре, насколько реальны перспективы заключения мирного договора в ближайшее время?
По мнению депутата Милли Меджлиса, политолога Расима Мусабекова, выраженного им в беседе с Caliber.Аz, каких-то глобальных прорывов в Астане ожидать не стоит. Однако работа над мирным договором, считает Мусабеков, в контексте этой встречи, несомненно, продолжится.
«Наверняка в Астане будет дан конкретный сигнал переговорным командам начать работать над текстом договора. Вместе с тем будет названа дата и место встречи рабочих групп двух сторон», - полагает Р. Мусабеков.
Динамику работы, отмечает депутат, сегодня подстегивает некое общее требование, установка США, Евросоюза и, конечно же, Азербайджана, нацеленная на то, чтобы мирное соглашение между Баку и Ереваном было заключено не позднее ноября-декабря этого года.
«И если российская сторона к этому требованию присоединится, то мирное соглашение уже наверняка без промедления может быть подписано. Другое дело, что армяне не были бы армянами, если бы не начали юлить-крутить. Даже несмотря на то, что у Пашиняна есть конституционное большинство в парламенте, почти уверен, что армяне еще и в парламенте будут замыливать ратификацию этого соглашения, пытаясь если не изменить, то хотя бы добавить к нему какие-то свои комментарии. Подобную токсичную волокиту стоит ожидать и при рассмотрении договора в армянском Конституционном суде.
Бумага, мирный документ, конечно, важен, но главное - сила, которая стоит за этим документом. А сила за Азербайджаном» - подчеркивает Р.Мусабеков.
Политолог, дипломат Фикрет Садыхов также не сомневается в новых проволочках с подписанием. Как он заявил Caliber.Аz, Армения не та страна, которая способна по всем вопросам договариваться сразу. Хорошо известно, как Пашинян дезавуировал договоренности, что были достигнуты на предыдущих встречах. Армянский премьер, по мнению Ф.Садыхова, «вообще проявил себя не как устойчивый политик».
Тем не менее, по убеждению дипломата, Прагу следует рассматривать как новый этап переговоров, в котором участвовали ведущие игроки мировой политики. Помимо председателя ЕС Шарля Мишеля, здесь присутствовал и президент Франции Макрон, который с симпатией относится к Армении и не скрывает этого.
«И даже они в Праге не подвергли сомнению территориальную целостность Азербайджана. А вопрос Карабаха и «статуса» вообще не поднимался. Это важный позитивный показатель успеха азербайджанской дипломатии», - уверен Ф. Садыхов.
В любом случае, считает он, на саммите в Праге был сделан еще один шаг навстречу миру, мирному соглашению и подписанию этого документа. И понятно, что узловые, важные моменты предстоящего соглашения будут обсуждаться на встрече глав МИД двух стран.
«Думаю, есть шанс, что в этот раз министры двух стран выработают какие-то контуры предстоящего документа. Конечно, будут, сложности, несомненно, возникнут проблемы с армянской стороны, в том числе искусственного характера. Но при этом я не сомневаюсь, что азербайджанская сторона использует весь свой арсенал дипломатических и военных средств, чтобы принудить Армению к миру. И, по сути, наши наступательные дипломатические шаги и наши внешнеполитические приоритеты, а также итоги Пражского саммита должны заставить Пашиняна подписать этот документ. Тем более что все его пункты отвечают и интересам самой Армении», - резюмировал политолог.