Երեւանի կործանված «բեկումը»
Ի տարբերություն Երեւանի նախկին քմահաճույքների համար ճնշումն ուժեղացնելուն, այժմ ոչ ԵՄ-ն, ոչ ԱՄՆ-ը, ոչ Ռուսաստանը նրան ներողամտորեն չեն քաջալերում, և, ինչպես երևում է, այսօր հայերի միակ սփոփանքը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին ԵՄ-ի ու ՀԱՊԿ-ի առաքելություններն են։ Հայաստանը սա ընկալում է, որպես Պրահայում անձնական պայմանավորվածությունների «հաղթանակ», առավել եւս, որ մյուսների հաշվով՝ կատարյալ ձախողում է։ Սակայն չարժե առանձնապես հրճվել՝ իրականում սահմանին առաքելություններ ուղարկելը, ըստ երեւույթին, ճիշտ և ճիշտ ձեռնարկվում է Երևանի բոլոր արկածախնդրությունների թթվածինը փակելու նպատակով։
Մինչդեռ Պրահայում Երևանի կողմից բառացիորեն աղերսված ԵՄ առաքելության մասին շատ բան է հայտնի դառնում միայն հիմա։ Ինչպես լրատվամիջոցներին հայտնել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, «պայմանավորվածություն կա՝ մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու և սահմանների սահմանազատման գործընթացը ավարտելու մասին»։ Եվ ահա այստեղ, այսպիսի բացատրությունից հետո պարզ է դառնում, որ այս փաստը շատ ցավալի խփում է Երևանի բոլոր «ուրախություններին»։
Մոտավորապես նույնն է նաև Հայաստանի սահմանամերձ գոտում ՀԱՊԿ ծրագրվող առաքելության առնչությամբ։ Ընդհանրապես, այս անգամ, հայերի ակնկալիքներին հակառակ, երկու առաքելություններն էլ ենթադրում են շատ կարճ մնալ Հայաստանի սահմաններում։ Առավել ևս, տպավորություն է ստեղծվում, որ կարծես թե սա ԵՄ-ի և Ռուսաստանի կողմից ինչ-որ քայլ է, որպեսզի Երևանին արագ կոտրել և վերջապես անցկացնել չարաբաստիկ սահմանազատումը։ Որի հետ, անշուշտ, սերտորեն կապված է խաղաղության պայմանագիրը։ Ակնհայտ է նաև, որ ելնելով առաջադրված առաջադրանքի հրատապությունից և հիմնավորումից, նրանք աշխատելու են բառացիորեն չխնայելով իրենց կյանքը, ինչը նշանակում է, որ զգուշորեն և օբյեկտիվորեն վերահսկելու են սահմանին բոլոր զինված միջադեպերը։ Կա նաև կարևոր ռազմավարական առավելություն, որը միանշանակորեն Պրահայում ապահովվել է Ադրբեջանի կողմից. առաքելությունները կտեղակայվեն միայն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, մեր երկրում, մեր սահմանային գոտում, ոչ մի դիտորդ խցկվել չի կարողանա։ Թող իրենց համար խաղաղապահեն ու վերահսկեն հայ ռեւանշիստ-անջատողականների ակտիվությունը։
Սա նշանակում է, որ կարելի է ասել «ադյու» հայկական բոլոր զինված սադրանքներին. գտնվելով ԵՄ և ՀԱՊԿ փորձագետների կափարիչի տակ՝ Երևանի համար դժվար կլինի Բաքվին մեղադրել հրադադարի ռեժիմը խախտելու մեջ։ Այո և հարմար պատահմունքը նաև կայանում է նրանում, որ ներկա համատեքստում ոչ ոք Հայաստանին չի քաջալերի՝ մի կողմից վերահսկողությունը չափազանց խիստ է, իսկ մյուս կողմից՝ արտաքին դերակատարներից ոչ մեկի համար տարածաշրջանում ոչ մի սահմանային միջադեպ այժմ պարզապես անշահավետ և անհետաքրքիր է։ Եվ պետք է բացատրել՝ ինչու։
Չէ՞ որ բոլորովին վերջերս իրավիճակն այլ էր։ Իհարկե, դա անհեթեթություն է. աշխարհի գրեթե բոլոր առաջատար դերակատարները հանկարծ արթնացան և միացան Հարավային Կովկասում խաղաղ կարգավորման մրցավազքին: Բառացիորեն վառվեցին ցանկությամբ, և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիրը քիչ է մնում դառնալ համաշխարհային քաղաքական ասպարեզում գլխավոր միտում։ Այստեղ, օբյեկտիվորեն ասած, իր դերն է խաղացել ամեն ինչ և միանգամից՝ և՛ Բաքվի փայլուն դիվանագիտական խաղը, և՛ անմիջապես մինչև համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության խիթերի արտակարգ սրումը։ Առաջին և հիմնական գործոնն այն է, որ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը շատ են ուզում առաջընթացի հասնել Հարավային Կովկասի խաղաղ կարգավորման հարցում, մինչդեռ Ռուսաստանը շեղված է Ուկրաինայի պատերազմով, թուլացած և ոչ այնքան ակտիվ է։ Եվ ընդհուպ մինչև Պրահայի բանակցությունները, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի մոտ այստեղ բավականին լավ է ստացվել: Բայց Պրահայից հետո Ռուսաստանը, արթնանալով, ավելի է ակտիվացել, քան երբևէ։
Այդ պահից Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առաջնորդության համար մրցավազքը ծավալվել է ամբողջ թափով։ Եվ հիմա կարելի է նկատել ուժի տարբեր կենտրոնների կողմից մի տարօրինակ «խաղաղապահ առաջարկների փառատոն»։ Ինչի վրա, իհարկե, բողոքելը մեղք է, քանի որ դա մեզ համար միայն ձեռնատու է:
Եվ այնպիսի մասշտաբային ազդարարումները, օրինակ այն մասին, որ Պուտինը Աստանա այցի ժամանակ ցանկանում է Հայաստանին և Ադրբեջանին առաջարկել անցկացնել հերթական եռակողմ գագաթնաժողով։ Իհարկե, բանը նրանում չէ, որ ինչ-որ մեկը շատ է սիրում Բաքուն և Ադրբեջանը։ Խաղաղության պայմանագրի կնքման և առհասարակ հարևանների հետ երկխոսություն հաստատելու հաջող միջնորդության հարցը ինչ-որ պահի Արևմուտքի և Ռուսաստանի համար վերածվել է պարանի հետաքրքիր քաշքշուկի:
Հայաստանի վրա, փաստորեն, այստեղի բոլոր խաղացողները, կներեք՝ թքած ունեն։ Բայց ահա Մոսկվայի քիթը տրորել պետք է։ Չէր խանգարի նաև միաժամանակ հաճոյանալ Բաքվին։ Հենց Բաքվին, և ոչ մի դեպքում Երևանին, քանի որ այսօր միջնորդներն Ադրբեջանի արձագանքն ընկալում են որպես հուսադրող նշան իրենց ջանքերի և իրենց անկասկած առաջնորդության համար։ Այո, ինչպես էլ զարմանալի չթվա, եթե ձևակերպել ավելի պարզ, այս պահին Բաքուն է կառավարում խաղաղության ողջ գործընթացը՝ միաժամանակ ազդելով Վաշինգտոնի, Բրյուսելի և Մոսկվայի տրամադրությունների վրա։ Աշխարհաքաղաքականության պահ, ի դեպ, լիովին չափով պատմական, թեև տեղայնային է տիրույթով և ժամանակային առումով։ Հասկանալի է, որ այն այստեղ է և հիմա է:
Իսկ ԵՄ-ն հիմա ձգտում է Բաքվին հաճոյանալ այն պատճառով, որ Ադրբեջանը Բրյուսելի համար կարևոր գործընկեր է էներգետիկ մատակարարման և էներգետիկ անվտանգության առումով: Գլխավորն այն է, որ երկիրը հավանական գլոբալ տարանցիկ երկիր է Ասիայից և, հնարավոր է, նաև Թուրքմենստանից գազի հսկայական հոսքերի համար, ոչինչ չի բացառվում: Այո, առայժմ միայն մեր գազը ողջ Եվրոպայի համար քիչ է, բայց հեռանկարները զարմանալի են։ Առավել ևս իսրաելական գազը Թուրքիայից տարանցմամբ մատակարարման նախագիծը դեռ մշակման փուլում է։ Իսկ Ռուսաստանը կարող է ցուրտ աշնանը գազային շրջափակում կազմակերպել Եվրոպայի համար հենց վաղը կամ նույնիսկ հիմա, այստեղ Մոսկվայից ցանկացած «անակնկալ» սպասելի է։
Ինքը՝ Մոսկվան նույնպես Բաքվի դրական արձագանքի կարիքն ունի։ Եվ այստեղ մեկ այլ ճշմարտություն է. Վաշինգտոնը Հայաստանին լրջորեն պտտեցրել է «պարի մեջ» առանց քաշվելու դուրս մղելով Ռուսաստանին: Ընդ որում Հայաստանն ամենևին էլ դեմ չէ, նա նույնիսկ շատ էլ կողմ է և գործնականում Մոսկվային ապացուցել է, որ ԱՄՆ-ի հետ «ամեն ինչ լուրջ է»։ Հետևաբար, Ռուսաստանը շատ ավելի շահագրգռված է Ադրբեջանով, որպես բարեխիղճ գործընկերոջ, և նաև այն պատճառով, որ Բաքուն նաև լրացուցիչ ելք է դեպի Անկարա և այնուհետև դեպի Եվրոպա՝ մի կողմից: Ընդ որում ինչպես ուղիղ, այնպես ն էլ փոխաբերական իմաստով։ Մյուս կողմից՝ Ալիևի և Էրդողանի ամրապնդվող բարեկամության միջոցով ապագա Զանգեզուրի միջանցքով, որն անշուշուշտ կդառնա ռազմավարական տարանցիկ պատուհան պատժամիջոցների մեջ խեղդվող Ռուսաստանի համար։ Մոսկվային այս ամենը չափազանց անհրաժեշտ և կարևոր է։
Ի դեպ, ԵՄ-ի և Բաքվի ակնհայտ բարեկամության թեմայով և այն մասին, թե ինչու հայերը չպետք է այդպես ուրախանան սահմանին ԵՄ-ի առաքելության համար՝ հայկական ԶԼՄ-ներում խորհրդածել է հայ քաղաքագետ, արևելագետ Սերգեյ Մելքոնյանը։
Դատելով նրա արտահայտությունների տոնայնությունից՝ նա առանձնապես չի հարգում Ադրբեջանին, բայց ողջամտությանը, որքանով թույլ է տալիս նրա պատվամոլությունը՝ նա հավատարիմ է։ Եվ նրա կարծիքով, ԵՄ ցանկացած որոշում կլինի կանխակալ և կողմնակալ՝ նկատի ունենալով Եվրամիության Բաքվից կախվածությունը, ինչը կհանգեցնի այն գործողությունների, որոնք չեն բխում Հայաստանի շահերից։
Մելքոնյանը նույնիսկ պարզաբանել է, որ ԵՄ մոտեցումը հիմնովի հասկանալու համար կարևոր է համեմատել երկու նորություն. այն մասին, որ ԵՄ դեսպանները համաձայնվել են Հայաստան ուղարկել քաղաքացիական առաքելություն, որը վստահության ամրապնդման և սահմանազատմանը նպաստելու համար պետք է տեղակայվի Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև այն մասին, որ Ադրբեջանը մտադիր է կրկնապատկել գազի մատակարարումները ԵՄ:
«Եվրոպան ԱՄՆ-ի ճնշման ներքո հրաժարվում է ռուսական գազից։ Օպերատիվ լուծում կարող է առաջարկել Ադրբեջանը։ Իսրայել-Կիպրոս-Հունաստան-Եգիպտոս Արևելյան-միջերկրածովյան խողովակաշարի շրջանակներում և այլ պոտենցիալ երկրները չեն կարողանա արագ բավարարել եվրոպացիների պահանջարկը: Այս առումով Բաքուն, թեկուզ և ժամանակավոր՝ անփոխարինելի է»,- խոստովանում է նա իր Տելեգրամ-ալիքում։
Դրանով հանդերձ քաղաքագետը ճշտել է, որ եվրոպական առաքելությունը, ինչպես կանխատեսվում է, կլինի միայն հայկական կողմում, «իսկ ադրբեջանական կողմը՝ հրաժարվել է»։
«Եվ այս դեպքում սահմանին ցանկացած միջադեպի ժամանակ օբյեկտիվություն չի լինի»,- ցավով եզրափակել է Մելքոնյանը։
Այնպես որ այստեղ Երևանը չունի շահերի ոչ մտացածին, ոչ իրական ամրապնդում։ Ճշմարտությունը կայանում է նրանում, որ ԵՄ-ից և ՀԱՊԿ-ից խաղաղապահները Հայաստան են գնում միայն մեկ նպատակով՝ ստիպել Երևանին սահմանազատել և կնքել խաղաղության պայմանագիր մինչև Սուրբ Ծննդյան պայծառ տոնը՝ այս ժամկետից հետո նրանցից ոչ ոք մտադիր չէ մնալ Հայաստանում։

Убитый «прорыв» Еревана
В отличие от прежнего подкручивания гаек под капризы Еревана теперь ни ЕС, ни США, ни Россия ему не потворствуют, и, похоже, единственная отрада для армян сегодня – миссии ЕС и ОДКБ на границе с Азербайджаном. Армения воспринимает это как «триумф» личных договоренностей в Праге, тем паче что по другим - провал полнейший. Впрочем, не стоит особо ликовать – на деле отправка миссий на границу, судя по всему, как раз и предпринимается с целью перекрыть кислород всем авантюрам Еревана.
Между тем многое о миссии ЕС, буквально выпрошенной Ереваном в Праге, становится известно только сейчас. Как сообщил СМИ секретарь Совбеза Армении Армен Григорян, «до конца года есть договоренность подписать мирный договор с Азербайджаном и завершить процесс делимитации границ». И вот тут, после такого пояснения, становится ясно, что данный факт очень больно бьет по всем «радостям» Еревана.
Примерно то же и по поводу намечающийся миссии ОДКБ на армянское приграничье. Вообще на этот раз вопреки ожиданиям армян обе миссии предполагают весьма краткосрочное пребывание у армянских рубежей. Более того, создается впечатление, что это некий ход ЕС и России, чтобы в побыстрее уломать Ереван и наконец провести злополучную делимитацию. С которой, безусловно, тесно увязан мирный договор. Очевидно и то, что миротворческие группы ввиду срочности и солидности предложенной задачи будут работать буквально не щадя живота своего, а значит, тщательно и объективно контролировать все вооруженные инциденты на границе. Есть и важное стратегическое преимущество, однозначно закрепленное Азербайджаном в Праге: миссии будут размещены только на суверенной территории Армении, в нашу страну, в нашу приграничную зону никакие наблюдатели соваться не смогут. Пускай себе миротворят и отслеживают активность армянских реваншистов-сепаратистов.
А значит, можно сказать «адью» всем армянским вооруженным провокациям: находясь под колпаком экспертов ЕС и ОДКБ, Еревану будет сложно обвинять Баку в нарушении режима перемирия. Да еще оказия состоит и в том, что покрывать Армению в нынешнем контексте никто не будет – с одной стороны, слишком строг контроль, а с другой - никому из внешних акторов никакие пограничные инциденты в регионе сейчас просто невыгодны и неинтересны. И надо бы объяснить - почему.
Ведь совсем недавно ситуация была иной. Конечно, это нонсенс: чуть не все ведущие мировые игроки внезапно проснулись и включились в гонку за мирное урегулирование на Южном Кавказе. Буквально воспылали желанием, и мирный договор между Азербайджаном и Арменией – чуть ли не главный тренд на мировой политической арене. Здесь, говоря объективно, сыграло все и сразу – и блестящая дипломатическая игра Баку, и чрезвычайное обострение, прямо до коликов, самочувствия мировой геополитики. Первый и основной фактор – ЕС и США очень хотят добиться продвижения в вопросе мирного урегулирования на Южном Кавказе, пока Россия отвлечена войной на Украине, ослаблена и не очень активна. И вплоть до переговоров в Праге здесь у ЕС и США все неплохо получалось. А вот после Праги Россия, очнувшись, активизировалась как никогда.
С этого момента гонка за лидерство в Южно-Кавказском регионе  развернулась в полную силу. И сейчас можно наблюдать парадоксальный «фестиваль миротворческих предложений» от разных центров силы. На что, конечно, жаловаться грех, поскольку нам это только на руку.
И такие крупномасштабные анонсы, например, о том, что Путин в ходе визита в Астану хочет предложить Армении и Азербайджану провести очередной трехсторонний саммит - тоже из этого числа. Конечно, дело не в том, что кто-то очень любит Баку и Азербайджан. Вопрос успешного посредничества в заключении мирного договора и вообще налаживании диалога с соседями превратился в какой-то момент в увлекательное соревнование по перетягиванию каната для Запада и России.
На Армению, собственно, всем игрокам здесь, прошу прощения, наплевать. А вот утереть нос Москве надо. Не помешает и заодно удружить Баку. Именно Баку, а отнюдь не Еревану, потому что сегодня реакцию Азербайджана посредники воспринимают как поощрительный знак для своих усилий и своего несомненного лидерство. Да, как ни удивительно, если сформулировать проще, то в данный момент Баку рулит всем мирным процессом, воздействуя на настроения Вашингтона, Брюсселя и Москвы одновременно. Момент геополитики, кстати, в полной мере исторический, хотя и локальный по радиусу действия и срокам. Понятно, что это здесь и сейчас.
А удружить Баку ЕС стремится ныне потому, что Азербайджан - важный партнер для Брюсселя в плане энергообеспечения и энергобезопасности. Главное же, что страна – вероятный глобальный транзитер огромных газовых потоков из Азии, возможно, и из Туркменистана – ничто исключать не следует. Да, пока одного нашего газа для всей Европы маловато, но перспективы потрясающие. Тем более проект по доставке израильского газа транзитом из Турции  еще на стадии разработки. А Россия может устроить газовый блок Европе холодной осенью прямо завтра или даже сейчас, тут не исключен любой «сюрприз» из Москвы.
Сама Москва тоже нуждается в позитивной реакции Баку. И здесь другая правда: Армению серьезно закрутил «в танце» Вашингтон, бесцеремонно потеснив Россию. Причем Армения совсем не против, она очень даже за и практически доказала Москве, что с США у нее «все серьезно». Поэтому Россия гораздо более заинтересована в Азербайджане как в добросовестном партнере, а еще и потому, что Баку - это еще и дополнительный выход на Анкару и далее в Европу. Причем как в прямом, так и переносном смысле -  с одной стороны. через крепчайшую дружбу Алиева и Эрдогана, с другой - по будущему Зангезурскому коридору, который непременно станет стратегическим транзитным окном для задыхающейся в санкциях России. Москве все это крайне нужно и важно.
Кстати, очень реалистично на тему очевидной дружбы ЕС и Баку и того, почему армянам не стоит так уж радоваться миссии ЕС на границе, порассуждал в СМИ армянский политолог, востоковед Сергей Мелконян.
Судя по тону высказываний, Азербайджан он не особо почитает, но здравого смысла, однако, насколько гонор позволяет, придерживается. И по его мнению, любые решения ЕС будут предвзяты и необъективны ввиду зависимости Евросоюза от Баку, что приведет к действиям, которые не исходят из интересов Армении.
Мелконян даже пояснил, что для базового понимания подхода ЕС важно сопоставить две новости: о том, что послы ЕС согласились направить в Армению гражданскую миссию, которая должна быть развернута вдоль границы с Азербайджаном для укрепления доверия и содействия делимитации, а также о том, что Азербайджан намерен удвоить поставки газа в ЕС.
«Европа под давлением США отказывается от российского газа. Оперативное решение может предложить Азербайджан. Израиль-Кипр-Греция-Египет в рамках Восточно-Средиземноморского трубопровода и другие потенциальные страны не смогут быстро удовлетворить потребности европейцев. В этом смысле Баку, хоть и временно, незаменим», - признает он в своем Телеграм-канале.
При этом политолог уточнил европейская миссия, как предполагается, будет только на армянской стороне, «а азербайджанская сторона – отказала».
«И в данном случае не будет объективности во время любого инцидента на границе», - горестно заключил Мелконян.
Так что здесь у Еревана нет ни вымышленного, ни реального укрепления интересов. Правда состоит в том, что миротворцы из ЕС и ОДКБ едут в Армению лишь с одной целью - принудить Ереван к делимитации и подписанию мирного договора до наступления светлого праздника Рождества – после этого срока никто из них в Армении задерживаться не намерен.