Խաղաղություն տարածաշրջանում. ի՞նչն է խանգարում Հայաստանին շարժվել այդ ուղղությամբ
Վերջերս բոլորի համար ակնհայտ է դարձել իր անվտանգության խնդիրների լուծումները արտասահմանում փնտրելու Հայաստանի ձգտումները։ Մերթ Երևանը համառորեն բողոքում է Ֆրանսիային, մերթ դիմում է ԱՄՆ-ին, էլ չեմ ասում Ռուսաստանի մասին, որին նախկինում տասնամյակներ շարունակ ընկալում էր, որպես այդպիսի երաշխավոր։ Ինչո՞ւ է դա շարունակվում նաև նոր պայմաններում։ Ավելի հեշտ չէ՞ր փորձել Բաքվի հետ համապարփակ խաղաղություն կնքել, նորմալացնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ և իր համար նորմալ ապրել։ Առավել ևս, որ սրանք ամենամոտ հարեւաններն են, այլ ոչ թե հեռավոր ընկերները, և այսպես թե այնպես ստիպված է համագոյակցել նրանց հետ։
Այս թեմայի շուրջ Caliber.az-ի հետ իրենց դատողություններով կիսվել են օտարերկրյա հայտնի փորձագետներ՝ Միջազգային քաղաքականության WeltTrends ինստիտուտի (Պոտսդամ, Գերմանիա) պրոֆեսոր Ալեքսանդր Ռարը, Արևելյան Եվրոպայի անվտանգության ինստիտուտի (Կիև) վարչության ղեկավար Անատոլի Պինչուկը և Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Ստանիսլավ Տկաչենկոն։
«Ելնելով հետպատերազմյան Գերմանիայի փորձից՝ կարող եմ միայն հաստատել, որ մեծ և առավել ևս փոքր երկրի հիմնական դիվանագիտությունը պետք է առաջին հերթին ուղղված լինի անմիջական հարևանների հետ հաշտեցմանը և հմուտ համակեցությանը։
Միայն ուժեղ արտաքին տերությունների «պաշտպանության» վրա հույս դնելը հղի է սեփական ինքնիշխանությունից զրկվելուն։ Այստեղ տեղին է նշել հետպատերազմյան Գերմանիայի օրինակը, որը ամեն ինչ արեց նրա համար, որպեսզի Ֆրանսիայի, Լեհաստանի և Բենիլյուքսի երկրների հետ պայմանավորվել խաղաղ համակեցության շուրջ։ Դա Գերմանիային օգնեց համակեցվել նոր եվրոպական կարգերին»,- ընդգծեց Ա. Ռարը:
Ա.Պինչուկը իր հերթին նշել է, որ էթնիկ հողի վրա տարածքային հակամարտությունները՝ ամենաբարդն են։ Դրանց լուծումը հնարավոր է միայն ազնիվ բանակցությունների հիման վրա։
«Որքան հասկանում եմ, Հայաստանի ղեկավարությունը զգում է իր թուլությունը, ինչպես տարածքի նկատմամբ իրավունքների առումով, այնպես էլ սեփական ուժերի, այդ թվում նաև ռազմական առումով։ Այստեղից էլ և երաշխավոր գտնելու ցանկությունը։ Բայց, եթե նրա համար, որպեսզի երաշխավոր լինի Ֆրանսիան, կա ինչ-որ տրամաբանություն, ապա Ռուսաստանը հայերին պարզապես օգտագործում է իր շահադիտական նպատակներով»,- ասել է ուկրաինացի վերլուծաբանը։
Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Ստանիսլավ Տկաչենկոն հայտարարել է, որ տեսնում է Հայաստանի նման վարքագիծը ուղղորդող երկու դրդապատճառ.
«Առաջին հերթին, երկրի անվտանգության համար կարևորագույն խնդրի լուծման ձգձգումը (Ադրբեջանի հետ պայմանագիրը և հակամարտության ավարտը միջազգային իրավական դաշտում) պայմանավորված է ավելի քան 30 տարի տևող հակամարտության իներցիայով։ Հայաստանի հասարակական կարծիքը խաղաղությանն ուղղված ցանկացած քայլը ընկալում է որպես զիջում Ադրբեջանին, հետևաբար նման քայլերը արվում են հազվադեպ և հաճախ դրանց հետևում են նահանջ, կամ երկարատև դադար։
Երկրորդը՝ դիմելով տարբեր միջնորդներին ու պոտենցիալ «օգնականներին», Հայաստանը դնում է իր ապագա բազմավեկտոր դիվանագիտության հիմքը։ Մոլորակի բոլոր փոքր պետությունները, պաշտպանելով իրենց ինքնիշխանությունը, գործում են հատկապես այդպիսի բնույթով։
Մինչև վերջերս Հայաստանը անվտանգության հարցում հույսը դնում էր միայն Ռուսաստանի վրա։ Բայց նման քաղաքականությունը, թեև նրան որոշակի կայունություն էր ապահովում, սակայն Երևանին ամբողջովին կախվածության մեջ էր դնում երկրի ներսում և միջազգային հարաբերությունների ոլորտում Ռուսաստանի բուռն և երբեմն հակասական քաղաքականությունից։ Եթե նույնիսկ այսօր Բրյուսելին, Փարիզին և Վաշինգտոնին դիմելու Երևանի փորձերը քաոսային տեսք ունեն, դրանք լիովին տեղավորվում են կապերի դիվերսիֆիկացման և ավելի լայն ու կայուն «բարեկամական շրջանակ» ձևավորելու ռազմավարության մեջ»,- ասել է Ս.Տկաչենկոն։
Սիրիական սցենարը Հայաստանի համար Մեկնաբանում են Պոլոսկովան և Գոլցմանը
«Հայաստանում հնդկական զենքը՝ մետաղի ջարդոն է» Ալեքսեյ Խլոպոտովը՝ Caliber.Az-ի հյուր
19 Մարտի 2024 - 17:10
Խաղեր Արևմուտքի հետ. Դժվար ժամանակներ են սպասվում Հայաստանին Ստանիսլավ Տկաչենկոն՝ Caiber.Az-կայքում
18 Մարտի 2024 - 18:28
18 Մարտի 2024 - 15:40
«Կոչ անելով զինել Հայաստանին, եվրապատգամավորները նոր պատերազմ են հրահրում» Կոլտաշևը և Սիտնիկովը՝ Caliber.Az-կայքում

Мир в регионе: что мешает Армении продвинуться в этом направлении?
В последнее время очевидным для всех стало стремление Армении искать решения проблем своей безопасности за рубежом. То Ереван к Франции настойчиво апеллирует, то к США обращается, не говоря уже о России, которую ранее десятилетиями воспринимал в качестве такого гаранта. Почему это продолжается и в новых условиях? Не легче ли было бы постараться заключить всеобъемлющий мир с Баку, нормализовать отношения с Турцией и жить себе нормально? Тем более, что это ближайшие соседи, а не далекие друзья, и с ними так или иначе, но придется сосуществовать.
Своими соображениями на эту тему поделились с Caliber.Аz известные иностранные эксперты - профессор Института международной политики WeltTrends (Потсдам, ФРГ) Александер Рар, глава правления Института безопасности Восточной Европы (Киев) Анатолий Пинчук и профессор Санкт-Петербургского государственного университета Станислав Ткаченко.
«На опыте послевоенной Германии могу только подтвердить, что главная дипломатия страны, большой и тем более маленькой, должна быть в первом плане направлена на примирение и умелое сосуществование с непосредственными соседями.
Полагаться только на «защиту» сильных внешних держав чревато лишением своего суверенитета. Тут уместен пример послевоенной Германии, которая сделала всё для того, чтобы договорится о мирном сосуществовании с Францией, Польшей и странами Бенилюкс. Это помогло Германии встроиться в новый европейский порядок», - подчеркнул А. Рар.
А. Пинчук отметил в свою очередь, что территориальные конфликты на этнической почве - самые сложные. Их решение возможно только на основе честных переговоров.
«Насколько я понимаю, руководство Армении чувствует свою слабость, как относительно прав на территорию, так и относительно собственных сил, в том числе военных. Отсюда и желание найти гаранта. Но если в том, чтобы гарантом была Франция, есть еще какая-то логика, то Россия просто юзает армян в своих собственных корыстных целях», - сказал украинский аналитик.
Профессор Санкт-Петербургского государственного университета Станислав Ткаченко заявил, что видит два мотива, направляющие такое поведение Армении.
«Во-первых, затягивание решения важнейшей для безопасности страны задачи (соглашение с Азербайджаном и завершение конфликта в международно-правовом поле) вызвано инерцией длящегося более 30 лет конфликта. Общественное мнение Армении любой шаг навстречу миру воспринимает как уступку Азербайджану, поэтому такие шаги делаются редко и зачастую за ними следует отступление или длинная пауза.
Во-вторых, обращаясь к различным посредникам и потенциальным «помощникам», Армения закладывает основы своей многовекторной дипломатии в будущем. Все небольшие государства планеты, охраняющие свой суверенитет, действуют именно таким образом.
До недавнего времени Армения в сфере безопасности полагалась только на Россию. Но такая политика, хотя и обеспечивала ей какую-то стабильность, делала Ереван полностью зависимым от бурной и временами конфликтной политики России внутри страны и в сфере международных отношений. Даже если сегодня попытки Еревана обращаться в Брюссель, Париж и Вашингтон выглядят хаотичными, они вполне вписываются в стратегию диверсификации связей и формирования более широкого и стабильного «круга друзей», - сказал С. Ткаченко.