Երբ բարոյական սկզբունքները բոլորի համար նույնը չեն
Մինչ ամբարտավան եվրոպացիներն իրենց բնորոշ պճնամոլությամբ դավանում են ժողովրդավարության և իրավահավասարության կրոնը, իրենց հոգևոր կապերով հովանավորների հետ հաջողությամբ կապվող նրանց հովանավորյալները անպատիժ կերպով խախտում են հենց այդ կրոնի դոգմաները:
Օրինակների ետևից հեռու գնալ պետք չէ: Սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին սարսափելի կադրեր, որտեղ հայ վանդալները միտումնավոր և առանց որևէ մեկին բանի տեղ դնելու, ավելի հարմար դարձնելու համար բեռնատարով ոչնչացնում են ադրբեջանական գերեզմանատան տապանաքարերը։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեսանյութը նկարահանվել է Բասարկեչարի շրջանի Գըզըլբուլաղ գյուղի գերեզմանատանը։ Այլ տվյալներով, Խանքենդիի մոտ՝ ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում։ Չնայած, սկզբունքորեն, այստեղ կարևոր է միայն սրբապիղծ հանցագործության փաստը, և ոչ թե դրա գտնվելու վայրը։
Եվ սա ընդամենը մեկն է այն բազմաթիվ դեպքերից, երբ հայերը մասամբ ավերել կամ ամբողջությամբ ոչնչացրել են ադրբեջանական գերեզմանները, ինչը վաղուց հայտնի է և նույնիսկ փաստագրված է Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների կողմից։ Ի դեպ, ադրբեջանական կողմը երբեք հույս չի դրել հայերի պարկեշտության վրա և նույնիսկ խոհեմություն չի սպասել նրանցից։ Նրանք չգիտես ինչու, միգուցե քաջության պակասի պատճառով, սիրում են կռվել հատկապես զոհված ու մահացած ադրբեջանցիների հետ։
Ինչպես տեսնում ենք, նույնիսկ այսօր, 44-օրյա պատերազմի ավարտից երկու տարի անց, արդեն բանակցություններ անցկացնելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ՝ հայերը շարունակում են ստոր սրբապղծություն և քարանձավային վանդալիզմ ցուցաբերել ադրբեջանական գերեզմանների նկատմամբ։ Ադրբեջանում վաղուց դադարել են հուսալ ոչ միայն, որ հայերն իսկապես հավատացյալ քրիստոնյաներ են, որ նրանք, զմայլված աչքերը կլորացնելով, փորձում են ապացուցել բոլորին, մոռանալով, որ այս կրոնում մեծ մեղք է փորփրել որևէ մեկի գերեզմանը, այլ նույնիսկ այն, որ գոնե ամբողջ աշխարհի առաջ ամաչեն, որ նրանց դատապարտում են բարբարոսության մեջ։ Պատմությունն ինքն է վկայում, որ այս ժողովուրդը երբեք չի թաքցրել իր, մեղմ ասած, քաղաքակիրթ հասարակությանը հեռու բնորոշ հակումները։
Եվ ահա հետաքրքիրն այն է, որ եթե բարոյական կանոններով իրենց չանհանգստացնող մեր հարեւանների անասնական բարքերի մեջ ոչ մի նոր բան չկա, ապա ինչու՞ միջազգային իրավունքի կողմնակիցները, որոնք կատաղի պնդում են ժողովրդավարական արժեքները և ամենուր տարածում են դրանք, այդքան անտարբեր են հայերի ապօրինությունների նկատմամբ. Ճիշտ է, ադրբեջանցիները դեռ բավականին կասկածով սպասում են, թե արդյոք դեմոկրատ եվրոպացիներն ու ամերիկացիները կդատապարտե՞ն հայերի հանցավոր սանձարձակությունը։ Արդյո՞ք Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարտահայտի այս հարցում իր հեղինակավոր կարծիքը, թե՞ մասնագիտացած է միայն ադրբեջանական կողմին քննադատելու մեջ։
Ոչ պակաս հետաքրքրական, թե հայերի վանդալիզմի մասին ի՞նչ է մտածում Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։ Իսկ ինչպե՞ս է, ի դեպ, նախանձախնդիր խաղաղարար՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը վերաբերվում ադրբեջանական գերեզմանատների նկատմամբ հայերի անբարոյական վերաբերմունքին։
Համբերությամբ զինված՝ մենք սպասեցինք մի քանի օր, մինչև եվրոխորհրդարանականները դատարկեն հայկական կոնյակի հերթական շիշը և, այնուամենայնիվ, իրենց դեմոկրատական հայացքը ուղղեն հայերի կողմից ադրբեջանցիների իրավունքների լկտի ոտնահարման, նրանց մարդկային և կրոնական զգացմունքների վիրավորման վրա։ Բայց եվրոպատգամավորները լռում են և ոչ մի կերպ չեն արձագանքում ժողովրդավարական սկզբունքների և մարդու իրավունքների ոտնահարմանը։ Հայկական կողմի անհիմն բողոքներին օպերատիվ արձագանքող եվրոպական լրատվամիջոցները նույնպես լռում են՝ չձգտելով խորանալ ադրբեջանական տապանաքարերի ոչնչացման կադրերի մեջ։
Մինչդեռ, դյուրահավատության և միամտության մնացորդները ադրբեջանական ժողովուրդը կորցրել է դեռևս անցյալ դարի 90-ականներին՝ իր տարածքների դավաճանական զավթումից հետո, այնպես որ նա պատիժ չի ակնկալում հայ զինյալների համար, ովքեր ոչնչացրել են և՛ օկուպացված շրջանների բնակչությանը, և՛ նյութական և հոգևոր ժառանգությունը՝ հնագույն հուշարձաններ, մզկիթներ, գերեզմաններ, որոնք վկայում են, թե ով է այս հողի իրական տերը։ Ինչպես այն ժամանակ չեր նկատվում միջազգային իրավունքի պահապանների վրդովմունքն ու դատապարտումը, որոնց նորմերը հայերը սիստեմատիկորեն խախտում էին, այնպես էլ հիմա եվրոպացի պաշտոնյաները աչք են փակում նույնիսկ կապիտուլյացիայից հետո հայերի շարունակվող վանդալիզմի վրա։ Չնայած, հնարավոր է, նրանք այնքան էլ բյուրոկրատ չեն, այլ ավելի շատ ագրեսորների կողմնակիցներ են։
Ահա կոնկրետ այս դեպքում, իրավունքը և օրենքը, ըստ ժողովրդավարական Եվրոպայի կարծիքի, ըստ երևույթին տարածվում են միայն քրիստոնեական գերեզմանների վրա, իսկ մահմեդական գերեզմանները ինչ-որ տեղ դուրս են «քաղաքակիրթ հասարակության» բարոյականությունից:
Ահա արդեն երկար տարիներ Ադրբեջանը միջազգային բոլոր հարթակներից կոչ է անում աշխարհին՝ պատասխանատվության ենթարկել Հայաստանին իր կատարած հանցագործությունների, օկուպացիայի, Գյանջայի և Ադրբեջանի այլ քաղաքների ու գյուղերի վրա հրթիռակոծությունների համար։ Երեք տասնամյակների ընթացքում Խոջալուի ցեղասպանության համար ոչ ոք չի պատժվել։ Բաքուն բազմիցս ներկայացրել է հայերի կողմից մեր ժողովրդի մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման փաստերը, ինչպես նախկինում օկուպացված Ղարաբաղում, այնպես էլ բուն Հայաստանի տարածքում, մասնավորապես՝ Երևանում։ Բայց ամեն ինչ ապարդյուն: Եվ սա ևս մեկ անգամ խոսում է այն մասին, որ մահմեդական գերեզմանոցները չեն արժանացել եվրոպական արժեքների գրանցամատյանին, և ինչ էլ որ նրանց հետ պատահի՝ դա բարբարոսություն չէ։ Թեև, մյուս կողմից, եթե նույնիսկ մուսուլմանի կյանքը չի հասել Արևմուտքի բարոյական իմպերատիվներին, դժվար թե հին աշխարհը ուշադրություն դարձնի վաղուց մահացած մուսուլմանի վրա:
Արեւմտյան աշխարհը միշտ պատրաստ է ամեն ինչում մեղադրել Ադրբեջանին, բայց ոչ մի դեպքում չի ցանկանում ճանաչել քրիստոնական Հայաստանի խախտումներն ու հանցագործությունները։ Ցավոք սրտի, սրանք այն եզրակացություններն են, որոնք բխում են դիտարկվող իրականությունից։ Եվրախորհրդարանի ամենաթողությունը հայկական կողմին ամուր փաստարկ է, որն ապացուցում է, որ այլասերված բարոյականությունն ու երկակի չափանիշները վաղուց նորմ են դարձել եվրոպացի պաշտոնյաների համար, ովքեր չեն ցանկանում խոստովանել ճշմարտությունը և հրաժարվել կեղծ գաղափարներից։

Когда моральные принципы не для всех одинаковы
Пока заносчивые европейцы с присущим им снобизмом исповедуют религию демократии и равноправия, их протеже, удачно связавшие себя с покровителями духовными скрепами, безнаказанно нарушают догмы той самой религии.
За примерами далеко ходить не надо. В социальных сетях появились ужасающие кадры, где армянские вандалы умышленно и бесцеремонно, подогнав грузовик, чтобы было сподручнее и наверняка, разрушают надгробья на азербайджанском кладбище. По предварительной информации, видео снято на кладбище в селе Гызылбулаг Басаркечарского района. По другим данным, вблизи Ханкенди, в зоне временной ответственности российских миротворцев. Хотя, в принципе, здесь имеет значение сам факт кощунственного преступления, а не его локация.
И это лишь один из множества случаев, когда армяне частично разрушали или уничтожали полностью азербайджанские захоронения, что давно известно и даже задокументировано соответствующими структурами Азербайджана. Собственно, азербайджанская сторона никогда не рассчитывала на порядочность армян и не ждала от них даже благоразумия. Они почему-то любят, может, из-за недостатка храбрости, воевать именно с умершими и погибшими азербайджанцами.
Как видим, даже сегодня, спустя два года после окончания 44-дневной войны, уже ведя переговоры о заключении мирного соглашения, армяне продолжают выказывать гнусное святотатство и пещерный вандализм по отношению к азербайджанским могилам. В Азербайджане давно перестали надеяться не только на то, что армяне действительно верующие христиане, что они, округлив в экстазе глаза, пытаются всем доказать, забывая, что в этой религии великий грех тревожить чьи бы то ни было могилы, но даже на то, что они хотя бы перед всем миром постыдятся, что их уличают в варварстве. Сама история свидетельствует, что этот народ никогда не скрывал своих, мягко говоря, далеких от присущих цивилизованному обществу наклонностей.
И вот ведь что интересно, если в звериных повадках наших соседей, ничуть не утруждающих себя моральными правилами, ничего нового нет, то почему неистово настаивающие  на демократических ценностях и всюду их насаждающие адепты международного права столь индифферентны к беззаконию армян. С изрядной долей сомнения, правда, азербайджанцы все еще ждут, осудят ли преступный разгул армян демократичные европейцы и американцы? Выскажет ли свое авторитетное мнение по этому поводу президент Франции Эммануэль Макрон или он специализируется на критике исключительно азербайджанской стороны?
Не менее любопытно, что думает о вандализме армян специальный представитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар? А как, кстати, смотрит на безнравственное отношение армян к азербайджанским кладбищам рьяный миротворец - верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель?
Вооружившись терпением, мы подождали пару дней, пока европарламентарии опустошат очередную бутылку армянского коньяка и все же обратят свой демократичный взор на наглое нарушение армянами прав азербайджанцев, оскорбление их человеческих и религиозных чувств. Но евродепутаты молчат и никак не реагируют на нарушение демократических принципов и прав человека. Европейские СМИ, которые оперативно реагируют на беспочвенные жалобы армянской стороны, также хранят молчание, не удосужившись вникнуть в кадры уничтожения азербайджанских надгробий.
Впрочем, остатки доверчивости и наивности азербайджанский народ растерял еще в 90-х годах прошлого века, после вероломного захвата его территорий, так что не ждет наказания для армянских боевиков, уничтожавших и население оккупированных районов, и материально-духовное наследие – древние памятники, мечети, могилы, свидетельствующие о том, кто истинный хозяин этой земли. Как тогда не наблюдалось ни возмущения, ни осуждения блюстителей международного права, нормативы которого армяне систематически нарушали, так и сейчас на продолжающийся даже после капитуляции вандализм армян евробюрократы закрывают глаза. Хотя, может, не такие уж бюрократы, а самые что ни на есть сторонники агрессоров.
Вот и в данном конкретном случае право и закон, по мнению демократической Европы, видимо, распространяются только на христианские кладбища, а мусульманские захоронения где- то за рамками морали «цивилизованного общества».
Вот уже много лет, как Азербайджан со всех международных площадок призывает мир привлечь Армению к ответу за совершенные ею преступления, за оккупацию, ракетные обстрелы Гянджи и других городов и сел Азербайджана. За три десятилетия никто не понес наказания за Ходжалинский геноцид. Баку не раз предоставлял факты уничтожения армянами культурного и религиозного наследия нашего народа как на ранее оккупированной земле Карабаха, так и на территории самой Армении, в частности в Ереване. Но все тщетно. И это еще раз говорит о том, что мусульманские кладбища не удостоены реестра европейских ценностей и что бы с ними не происходило – не есть варварство. Хотя, с другой стороны, если до моральных императивов Запада не дотянула даже жизнь мусульманина, вряд ли старый мир обратит внимание на мусульманина, давно почившего.
Западный мир готов всегда и в чем угодно обвинять Азербайджан, но ни за что не хочет признать нарушения и преступления христианской Армении. К сожалению, именно такие выводы напрашиваются от наблюдаемой действительности. Потакание Европарламента армянской стороне – веский аргумент, доказывающий, что извращённая мораль и двойные стандарты давно стали нормой для многих европейских чиновников, не желающих признавать правду и отказываться от ложных представлений.