«Բրյուսելը հասկանում է, որ Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունները՝ Ռուսաստանի հսկողության ներքո խաղաղության չեն հանգեցնի»
Շտեֆան Մեյսթերը՝ Caliber.Az-ում
Հարցազրույց  18 0Հոկտեմբերի 2022 - 17:40
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Գերմանիայի արտաքին քաղաքականության հանրության Արևելյան Եվրոպայի, Ռուսաստանի և Կենտրոնական Ասիայի հետազոտությունների ղեկավար Շտեֆան Մայսթերի հետ:
-Ինչո՞վ կբացատրեք ԵՄ-ի ակտիվությունը հայ-ադրբեջանական ուղու վրա։ Ո՞րն է ԵՄ-ի իսկական նպատակը՝ կարգավորել հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, թե՞ Ռուսաստանին դուրս մղել գործընթացից։
- Ինքնին, բացառապես հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորմանը օգնելու համար։ Եվ Եվրամիությունը շատ զգույշ է գործընթացին իր մասնակցության հարցում, որպեսզի չհրահրի Ռուսաստանին։ Միաժամանակ Բրյուսելում հասկանում են, որ երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունները, որոնք վերահսկվում են Ռուսաստանի կողմից, խաղաղության չեն հանգեցնի։ Այդ իսկ պատճառով, եթե մենք ցանկանում ենք խաղաղություն և կայունություն Հարավային Կովկասում, մեզ անհրաժեշտ է բանակցությունների միջազգայնացում, այլ ոչ թե տարածաշրջանայնացում։ Եվ ԵՄ-ն միանգամայն փորձում է նման բնույթ տալ գործընթացին։
-Բառացիորեն այս օրերին հայերը ոչնչացրել են ադրբեջանական գերեզմանների տապանաքարերը, բայց Եվրոպան ոչ մի կերպ չի արձագանքել այս բարբարոս ակտին։ Փոխարենը Եվրախորհրդարանը միայն պատճառ է փնտրում, որպեսզի քննադատի Ադրբեջանին։ Ինչի՞ հետ է, Ձեր կարծիքով, դա կապված և արդյոք դրանում կա կրոնական գործոն։
-Կարծում եմ, որ երկու կողմերն էլ անհարգալից են վերաբերվում միմյանց մշակութային ժառանգության նկատմամբ։ Սա հիմնարար խնդիր է, որը կայանում է նրանում, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից միջազգային վերահսկողություն գործնականում չկա։ Եվ ադրբեջանական ու հայկական կողմերի մշակութային ժառանգության առնչությամբ դա ազդել է ամբողջությամբ։ Անհրաժեշտ է երկու երկրների մշակութային ժառանգության ավելի լավ պաշտպանություն, այլ ոչ թե այդ ժառանգությունը որպես ազդեցության գործիք օգտագործել, առավել եւս չպետք է թույլ տալ նրա ոչնչացումը։
-Եվրամիության քաղաքականության մեջ կա արդյո՞ք երկակի ստանդարտներ հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում։
-Իմ կարծիքով, խնդիրը հակամարտության վերաբերյալ միասնական եվրոպական դիրքորոշման բացակայության մեջ է։ Որոշ երկրներ չափազանց շահագրգռված են ադրբեջանական էներգետիկայով, և հետևաբար աչք են փակում որոշ հարցերի վրա։ Մյուսներում կա հայկական գործոնը, որը հանդիսանում է կարևոր ընտրազանգված, ինչը նշանակում է, որ նման երկրներում քաղաքական գործիչները հակված են ավելի շատ աջակցել Հայաստանին։ Բայց անձամբ ես կարծում եմ, որ մեր աջակցությունը պետք է կայանա պետությունների ամբողջականության պահպանման, մարդու իրավունքների և հակամարտության խաղաղ լուծման, այլ ոչ թե պատերազմ հրահրելու մեջ։ Բացի այդ, պետք է նշեմ, որ երկու հակամարտող կողմերի քաղաքականությունում նույնպես կարելի է նկատել երկակի ստանդարտներ։
- Ինչպե՞ս է Գերմանիան ապրում առանց ռուսական գազի, կարող է արդյո՞ք անցկացնել ձմեռը։
-Անպայման, կարող է։ Սա, իհարկե, ավելի թանկ կնստի։ Մեր կենսամակարդակը իջնում է, բայց 12-14 ամիս հետո տեղի կունենա գազի ինքնարժեքի հարմարեցում (առանց ռուսական գազի), և մենք կունենանք ավելի ցածր գներ։ Տեղի կունենա Գերմանիայի մի տեսակ ապինդուստրալիզացիա իր էներգատար արդյունաբերությամբ, բայց միևնույն ժամանակ մենք «կանաչ» էներգիային և էներգիայի վերականգնող աղբյուրներին արագ անցնելու հույս ունենք: Գերմանիան ուշացել է որոշ վերափոխումներում, այժմ նա պետք է շտապ կարգով սովորի և հարմարվի ավելի բարձր գներին: Բայց նա հարուստ երկիր է, որը կարող է գլուխ հանել դրանից:
-Գերմանիան ուկրաինական հարցում ինչպիսի՞ դիրքորոշում ունի։
- Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի։ Ռուսաստանը չի կարողանա հաղթել այս պատերազմում, իսկ Գերմանիան հետագայում Ուկրաինային կօգնի ինտեգրվել ԵՄ-ին։ Այժմ Ռուսաստանի նկատմամբ մեր քաղաքականության մեջ նկատվում է սկզբունքային տեղաշարժ, և նույնիսկ, եթե Գերմանիան երբեմն հապաղում է՝ նա եղել է և ապագայում կմնա Ուկրաինայի առանցքային աջակիցներից մեկը։
-Ձեր կարծիքով, հետագայում ինչպե՞ս կզարգանան իրադարձությունները Ուկրաինայում։
-Հնարավոր է և՛ Ռուսաստանի մոտալուտ պարտությունը, և՛ տեւական ժամանակի ընթացքում դանդաղ ռազմական գործողություններ։ Շատ բան, սակայն, կախված է Արևմուտքի աջակցությունից և զենքի մատակարարումից: Միևնույն ժամանակ մենք հասկանում ենք, որ եթե Ուկրաինան պարտվի, ապա հաջորդը կլինենք մենք (Բալթյան երկրները և Լեհաստանը): Հետևաբար, որքան Պուտինը իրեն դաժան պահի Ուկրաինայում, այնքան ավելի լուրջ կլինի Գերմանիայի և ողջ Եվրոպայի աջակցությունը։

«Брюссель понимает, что переговоры между Баку и Ереваном под курацией России не приведут к миру»
Интервью Caliber.Az с руководителем исследований Восточной Европы, России и Центральной Азии Германского общества внешней политики Штефаном Майстером.
- Как вы можете объяснить активность ЕС на армяно-азербайджанском треке? Какова истинная цель ЕС - урегулировать армяно-азербайджанский конфликт или выдавить Россию из процесса?
- Само собой, исключительно чтобы помочь разрешить армяно-азербайджанский конфликт. И Евросоюз очень осторожен в своем участии в процессе, чтобы не провоцировать Россию. В то же время Брюссель понимает, что переговоры по урегулированию отношений между двумя странами, которые курирует Россия, не приведут к миру. Именно поэтому, если мы хотим мира и стабильности на Южном Кавказе, нам нужна интернационализация, а не регионализация переговоров. И ЕС как раз и пытается придать процессу такой характер.
- Буквально на днях армяне разрушили надгробия на азербайджанских могилах, но Европа никак не отреагировала на этот акт вандализма. Вместе с тем Европарламент только и ищет повод, чтобы подвергнуть Азербайджан критике. С чем, по-вашему, это связано и есть ли в этом религиозный аспект?
- Думаю, что обе стороны неуважительно относятся к культурному наследию друг друга. Это фундаментальная проблема, заключающаяся в том, что международного контроля со стороны ЮНЕСКО практически нет. И в отношении культурного наследия азербайджанской и армянской сторон это сказалось в полной мере. Необходима лучшая защита культурного наследия обеих стран, а не использование этого наследия в качестве инструмента влияния, тем более нельзя допускать его уничтожения.
- Наличествуют ли в политике ЕС двойные стандарты в отношении армяно-азербайджанского урегулирования?
- На мой взгляд, проблема в отсутствии единой европейской позиции в отношении конфликта. Некоторые страны весьма заинтересованы в азербайджанской энергетике, а потому закрывают глаза на некоторые вопросы. В других имеется армянский фактор, который является важным электоратом, а значит политики в таких странах склонны больше поддерживать Армению. Но лично я полагаю, что наша поддержка должна заключаться в сохранении целостности государств, прав человека и мирного решения конфликта, а не провоцирования войны. К тому же должен заметить, что в политике обеих конфликтующих сторон также можно увидеть двойные стандарты.
- Как Германии живется без российского газа, сможет ли она пережить зиму?
- Безусловно, сможет. Это, конечно, обойдется дороже. Уровень нашей жизни падает, но через 12-14 месяцев произойдет адаптация стоимости газа (без российского газа), и у нас будут более низкие цены. Произойдет своего рода деиндустриализация Германии с ее энергоемкой промышленностью, но в то же время мы надеемся на быстрый переход на «зеленую» энергию и возобновляемые источники энергии. Германия проспала некоторые преобразования, теперь ей придется в срочном порядке учиться и адаптироваться к более высоким ценам. Но это все еще богатая страна, которая в состоянии с этим справиться.
- Какой позиции придерживается Германии по украинскому вопросу?
- Территориальная целостность Украины должна быть восстановлена. Россия не сможет победить в этой войне, а Германия в будущем поможет Украине интегрироваться в ЕС. Сейчас наблюдается фундаментальный сдвиг в нашей политике в отношении России, и даже если Германия иногда медлит, она была и останется одним из ключевых сторонников Украины в будущем.
- Как, по-вашему, будут в дальнейшем развиваться события в Украине?
- Возможно и скорое поражение России, и вялотекущие военные действия в течение длительного времени. Многое, однако, зависит от поддержки Запада и поставок оружия. В то же время мы понимаем, что если Украина проиграет, то следующими будем мы (страны Балтии и Польша). Поэтому чем более жестоко Путин ведет себя в Украине, тем серьезнее будет поддержка Германии и всей Европы.