Հայաստանը եվրոպացիներին և ամերիկացիներին կանչում է տարածաշրջանում գաստրոլների
Ամերիկացի քաղաքական գործիչների Հայաստան շրջագայությունների սեզոնը շարունակվում է։ Դրանից Հայաստանի համար առանձնահատուկ օգուտ չի լինի՝ խաղաղ պայմանագրից միևնույն է չեք խուսափի և «կարգավիճակի» մասին ստիպված կլինեք մոռանալ։ Սակայն Հարավային Կովկասում բացառիկ տարածաշրջանային իրադարձություններին հնարավորինս շատ արտաքին ուժեր ներգրավելու հայերի չարամիտ փորձերը ակնհայտ են։ Եվ նման քաղաքական մակաբուծությունը անհանգստացնում է տարածաշրջանային մյուս դերակատարներին, իսկ հայերի դաշնակիցների մոտ առաջացնում է խուլ զայրույթ։
Ընդհանրապհես, Երևանը իր գլխին լուրջ փորձանք բերելու ռիսկ է անում: Այդուհանդերձ, հայ քաղաքական գործիչների քաղաքական գրկախառնությունները Վաշինգտոնի կոնգրեսականների ու սենատորների հետ եռուզեռի մեջ է։ Այսպես, հոկտեմբերի 18-ին Երևանում ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության կոմիտեյի նախագահ Դեվիդ Փրայսի հետ Երևանում մամուլի ասուլիսին Արտաքին կապերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը սկսել է ակտիվորեն մարտնչել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում նոր ամերիկական « դեսանտների» և «ԱՄՆ-ի բարձր ներգրավվածության» համար։ Ամենաուշագրավն այն է, որ Աղաջանյանը, ըստ էության, առաջարկում է զրոյացնել ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Ղարաբաղում, կամ նույնիսկ փոխարինել նրանց։ Բնականաբար, ամերիկացիներով։ Կարծես թե հայ պատգամավորը մտահան է արել, որ նախ՝ իրականում խոսքը Ադրբեջանի տարածքների մասին է, և երկրորդը, որ «հերթապահության փոփոխությունը» ընդհանրապես խլացուցիչ ապտակ է Մոսկվային։ Մյուս կողմից, Երեւանը այնքան է տարվել ամերիկացիների հետ իր սիրաբանությամբ, որ ռուսներին պարզապես բանի տեղ չեն դրել։ Բայց Աղաջանյանը հայ չէր լինի, եթե չփորձեր իր համար օգտագործել նույնիսկ սայթաքուն իրավիճակը։
Նա, մասնավորապես, հայտարարել է, որ «արցախցիների անվտանգությունը եւ այն փաստը, որ մեր հայրենակիցները շարունակում են ապրել իրենց հայրենիքում, պայմանավորված է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առկայությամբ»։ Կարծես թե շողոքորթում է ռուսներին, բայց ինչ-որ անհամոզիչ է հնչում, հատկապես ամերիկացիների՝ տարածաշրջան կատարած աղաչականորեն շոյող հրավերի ֆոնին:
Հասկանալի է, որ առանց Ադրբեջանի համաձայնության Ղարաբաղում ամերիկացիների որևէ ներկայության մասին խոսք անգամ չի կարող, բայց չէ որ հայերին պետք է, որ կոտրատվեն իրենց երևակայական անկախություն-ինքնությունով, և միևնույն ժամանակ արևմուտքցիների մոտ լաց լինեն նենգ թուրքերի պատճառով իրենց չարաբաստիկ վիճակի համար։ Ուստի և ԵՄ-ից և ԱՄՆ-ից ով որ պատահի կանչում են մերթ Ղարաբաղ, մերթ սահման, լինի դա նույնիսկ հայկական կողմից։ Առանց մտածելու, որ կարող են անգամ օտար կրունկի տակ ընկնել՝ կորցնելով իրենց ինքնիշխանության մնացորդները։ Եվ թող նրանց հետ դա պատահի, բայց այս ծախու սերը (հայերի մոտ այն միշտ եղել է սակարկության դրամ և առևտրի առարկա) կարող է ապակայունացնել ողջ տարածաշրջանը։
Հասկանալի է, որ հայերը այդ իմաստով ձգտում են ինչին հասնել՝ առավելագույն չափով վնասել Ադրբեջանին, միջազգային խմբերի և քաղաքական գործիչների կողմնակալ մոնիտորինգի ճանապարհով սահմանին տարբեր միջադեպերի համար պայմաններ ստեղծել Ադրբեջանին զինված պատասխանի հրահրելու ակնկալիքով, միջազգային դիտորդների զեկույցներում իրենց կոկորդիլոսի արցունքների ամրագրմամբ տխուր հառաչանք կազմակերպել։
Դե, իսկ հետո ի՞նչ: Եվ հենց բանը նրանում է, որ ոչինչ: Ո՛չ ԱՄՆ-ը, ո՛չ Ֆրանսիան մտադիր չեն ակտիվորեն խաղալ Հայաստանի կողմը, այս հարցում նրանց դիրքորոշումը առավել քան պարզ է, բացի այդ Փարիզն ու Վաշինգտոնը այն գործնականում բարձրաձայնել են։ Ղարաբաղը նրանք տեսնում են միայն Ադրբեջանի կազմում, պարզապես ուզում են նաև իրենց օգուտը՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական: Սրանով ամեն ինչ պարզ է։
Սակայն Ռուսաստանի Հարավային Կովկասից նման կոպիտ վտարումը, գործնականում ամեն ինչով, ինչ այստեղ կապված է նրա հետ, կարող է լրջորեն զայրացնել տարածաշրջանի այս դարավոր հարձակվողին։ Առայժմ պետք է նրան մատուցել ըստ արժանավույն՝ Կրեմլը Հայաստանի հակառուսական դեմարշին արձագանքում է չափազանց զուսպ։ Սակայն նկատելի է, որ լարվածությունը կուտակվում է։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը առավելագույն ուշադրություն է ցուցաբերում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության նկատմամբ։ Եվ մյուս խաղաղապահներին նա ընդհանրապես չի ողջունում։ Եվ եթե սա այդքան անհամբեր է Հայաստանի համար, թող նրանց իր մոտ տեղավորի և իրենք կրեն նրանց «անվտանգության» համար պատասխանատվությունը։ Ինչպես ԵՄ-ի, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնության առջև, որը, ժամանակին, անպայման կհարցնի, թե ինչու և ում կոչով են այս սարեր ու ձորեր խցկվել տեղի բնության հետ ոչ մի կապ չունեցող օտարականները։ Իսկ դրա համար հայերի գուխը միանշանակ չեն շոյելու։
Շատ բանով, անպայման, դա կապված է Հայաստանում ռուսական ներկայության գործոնով, իսկ հատկապես այս երկրում 102-րդ ռազմակայանի, ինչպես նաև Հայաստանի սահմանների որոշակի հատվածը հսկող ռուս սահմանապահների տեղակայմամբ, այո և ՀԱՊԿ դաշինքի անդամի հնչեղ կարգավիճակով։ Այս ամենը ավելի քան լուրջ է և Երևանի վրա «ռազմավարական դաշնակից» հասկացողությամբ նախատեսված որոշակի պարտավորություններ է դնում։ Հատկապես դա է մինչև վերջերս Կրեմլը օգտագործել՝ բնութագրելով Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները, իսկ հիմա դա ավելի ու ավելի քիչ է լսվում։ Հայաստանում ինչ որ շատ բուռն են դարձել հակառուսական դեմարշները, երկրում ռուսական ներկայության, ՀԱՊԿ-ին անդամակցության դեմ բողոքի զանգվածային ցույցերը։ Նույնիսկ վարչապետ Փաշինյանը այլեւս չի զգուշանում հակառուսական հռետորաբանությունից։ Այսինքն Երևանն ուղղակի չարամտորեն փորձարկում է Մոսկվայի համբերությունը։
Սակայն քաղաքականության մեջ ոչ այնքան փորձառու հայ հասարակության որոշ մասը իզուր է հույս տածում, որ Մոսկվան, չդիմանալով նման դավաճանությանը, կնեղանա և պարզապես կլքի Հայաստանը՝ թևի տակ առնելով իր ռազմաբազան, բայց դրանով հանդերձ պահպանելով իր դաշնակցային պարտավորությունները և լավ հովանավորի կարգավիճակը։ Դա հազիվ թե։ Առաջիկայում Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, կհարվածի Հայաստանի ամենացավոտ կետերին. կբարձրացնի իր գազային մատակարարումների գինը, կամ նույնիսկ ամբողջությամբ կսահմանափակի գազի մատակարարումը երկիր, ինչպես նաև կձեռնարկի շատ այլ բաներ՝ ցանկը երկար ու սարսափելի է հայերի համար։ Հայաստանը, թերեւս, ստիպված կլինի մոռանալ մեծ տերության դարավոր հովանավորության մասին։ Մինչդեռ, առաջին «ողջույնը» արդեն կա՝ «Գազպրոմ Արմենիան» արդեն հայտնել է այն մասին, որ հոկտեմբերի 18-19-ին «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» մայրուղային գազատարի վրա պրոֆիլակտիկ վերանորոգման պլանային աշխատանքների անցկացման կապակցությամբ ժամանակավորապես դադարեցվել է Հայաստան բնական գազի մատակարարումը։ Եվ հայկական լրատվամիջոցներն արդեն բղավել են այն մասին, որ «Կրեմլը թափահարում է իր գազային մահակով»։
Ռուսաստանը վստահաբար կդադարի ուշադրություն դարձնել հայության բազմաթիվ կենսական շահերին։ Եվ, եթե մոտ ապագայում ադրբեջանցի զինվորները ստիպված լինեն, չսպասելով Երևանի համարժեք արձագանքին, ղարաբաղցի անջատողականներին վզակոթին տալով վռնդել այնտեղ, որտեղ պետք է և վերջնական կարգուկանոն հաստատեն ադրբեջանա-հայկական սահմանին, ապա Հայաստանին մնում է միայն իրեն մեղադրել։ Այսպիսին է միանգամից բազմաթիվ աթոռների վրա նստել ձգտող հայության փոփոխական և երեսապաշտ քաղաքականության գինը՝ Շարկոյի ռուսական ցնցուղը միանշանակ կլինի սառեցնող։

Армения зазывает на гастроли в регион европейцев и американцев
Сезон туров американских политиков в Армению продолжается. Пользы Армении от этого не особо - от мирного договора все равно не отвертеться и о «статусе» придется забыть. Однако зловредные попытки армян впутать в сугубо региональные события на Южном Кавказе как можно больше внешних сил – налицо. И такой политический паразитизм беспокоит других региональных игроков, а у союзников армян вызывает глухое раздражение.
В общем, Ереван рискует серьезно доиграться.  Тем не менее политические обнимашки армянских политиков с вашингтонскими конгрессменами и сенаторами в самом разгаре. Так, 18 октября на пресс-конференции с председателем комитета демократического партнерства палаты представителей США Дэвидом Прайсом в Ереване председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям Эдуард Агаджанян принялся активно ратовать за новые американские «десанты» и «повышенную вовлеченность США» в регион Южного Кавказа. Самое же примечательное, что Агаджанян, по сути, предлагает свести на нет присутствие российских миротворцев в Карабахе или вообще заменить их. Естественно, на американцев. Вроде как запамятовал армянский парламентарий, что, во-первых, речь вообще-то идет о территории Азербайджана, а во-вторых, что Москве «смена караула» вообще наносит оглушительную оплеуху. Ереван же так увлекся своими амурами с американцами, что на россиян попросту наплевал. Но Агаджанян не был бы армянином, если бы не попробовал даже скользкую ситуацию обыграть.
Он, в частности, заявил, что «безопасность арцахцев и тот факт, что наши соотечественники продолжают жить на своей Родине, обусловлена присутствием российского миротворческого контингента». Вроде реверанс россиянам, но как-то прозвучало неубедительно, особенно на фоне умоляюще-льстивого приглашения американцев в регион.
Понятно, что о никаком присутствии в Карабахе американцев без согласия Азербайджана и речи быть не может, но армянам надо же покичиться своей мнимой независимостью-самостоятельностью, а заодно поплакаться западникам о своем бедственном из-за злыдней-тюрков положении. Вот и зазывают кого ни попадя из ЕС и США то в Карабах, то на границу, пусть даже с армянской стороны. Не задумываясь, что могут и вовсе попасть под зарубежный каблук, потеряв остатки своей суверенности.  И пусть бы с ними, но эта продажная любовь (у армян она всегда была разменной монетой и предметом торга) может дестабилизировать целый регион.
Понятно, чего добиваются в этом смысле армяне – максимально насолить Азербайджану, путем пристрастного мониторинга международных групп и политиков создать условия для различных инцидентов на границе с расчетом спровоцировать Азербайджан на вооруженный ответ, устроить горестные стенания с фиксацией своих крокодильих слез в отчетах международных наблюдателей.
Ну и что потом? А в том-то и дело, что ничего. Активно играть на стороне Армении ни США, ни Франция не намерены, их позиция по этому вопросу более чем ясна, к тому же и Париж и Вашингтон ее практически озвучили. Карабах они видят только в составе Азербайджана, просто хотят и свою выгоду - как политическую, так и экономическую – тут поиметь. С этим тоже все понятно.
Однако столь грубое выдворение с Южного Кавказа России, практически всего, что с ней здесь связано, может не на шутку разозлить этого многовекового форварда региона. Пока, - надо отдать ему должное - Кремль реагирует на антироссийский демарш Армении весьма сдержанно. Однако заметно, что напряжение накапливается.
В то же время Азербайджан проявляет максимальную внимательность к миротворческой миссии РФ. И иных умиротворителей отнюдь не привечает. А уж если это так приспичило Армении, пусть у себя их пристраивает и сама за их «сохранность» отвечает. Как перед ЕС, так и перед РФ, которая, придет время, обязательно спросит, с какой стати и по чьему зову в этих горах и долах затесались чужаки, никакого отношения к здешней природе не имеющие. И по головке за это армян однозначно не погладит.
Во многом, безусловно, это связано с фактором российского присутствия в Армении, а именно расположения в этой стране 102-й военной базы, а также российских пограничников, охраняющих определенную часть армянской границы, да и со звучным статусом члена блока ОДКБ. Все это более чем серьезно и возлагает на Ереван определенные обязательства, предусмотренные таким понятием, как «стратегический союзник». Именно его до последнего времени использовал Кремль, характеризуя отношения Москвы и Еревана, но теперь оно слышится все реже. Очень уж разбушевались в Армении антироссийские демарши, массовые протесты против российского присутствия в стране, против членства в ОДКБ. Даже премьер Пашинян уже не остерегается антироссийской риторики. То есть Ереван прямо-таки злостно испытывает терпение Москвы.
Однако зря надеется некоторая, не очень искушенная в политике часть армянского общества, полагающая, что Москва, не перенеся такого предательства, обидится и просто так уйдет из Армении, прихватив под мышку свою военную базу, но сохранив при этом свои союзнические обязательства и статус доброго покровителя. Это вряд ли. В ближайшее Россия ударит скорее всего по самым болевым точкам Армении: повысит цену своих газовых поставок, или даже вовсе ограничит поставки газа в страну, а также предпримет много еще чего – список длинный и страшный для армян. Армении, пожалуй, придется забыть о вековом покровительстве великой державы. Впрочем, первый «привет» уже имеется – «Газпром Армения» уже сообщал о том, что в связи с проведением плановых ремонтно-профилактических работ на магистральном газопроводе «Северный Кавказ-Закавказье» 18-19 октября временно была приостановлена поставка природного газа в Армению. И армянские СМИ уже заголосили о том, что «Кремль размахивает своей газовой дубинкой».
Россия наверняка перестанет обращать внимание на многие жизненно важные интересы армян. И если в ближайшее время азербайджанским солдатам придется, так и не дождавшись адекватной реакции Еревана, гнать взашей карабахских сепаратистов туда, куда следует, и наводить окончательный порядок на азербайджано-армянской границе, то пенять Армении нужно лишь на саму себя. Такова цена переменчивой и лицемерной политики армянства, пытающегося усидеть на многих стульях сразу – российский душ Шарко однозначно будет леденящим.