Զանգիլանի օդանավակայանը նոր ուղենիշ է ազատագրված տարածքների վերականգնման մեջ
Հոկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Զանգիլանի միջազգային օդանավակայանի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ՝ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։ Պետությունների ղեկավարները, որպես օբյեկտի բացման նշան կտրել են ժապավենը և նրանց հանձնվել են միջազգային կարևորություն ունեցող այս օդատրանսպորտային հանգույցի խորհրդանշական բանալիները։ Իսկ հետո Ալիեևն ու Էրդողանը ծանոթացել են նոր օդանավակայանում օդանավի անձնակազմի և ուղևորների համար ստեղծված պայմաններին։
Զանգիլանի միջազգային օդանավակայանի բացումը, որը զուգադիպվել է հայկական օկուպացիայից քաղաքի ազատագրման երկրորդ տարեդարձի հետ, դարձել է նշանակալի իրադարձություն ոչ միայն այս շրջանի, այլեւ ողջ երկրի համար։ Օկուպացիայից ազատագրված հողերի վրա երկրորդ օդանավակայանի հիմքը դրվել էր 2021 թվականի ապրիլի 26-ին, և դրա կառուցումն ավարտվել է նման վիթխարի օբյեկտի համար կարճագույն ժամկետում, ընդամենը մեկ ու կես տարվա ընթացքում։ Երկրի օդային նոր դարպասները կառուցվել են միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան։ Օդանավակայանից առաջին տեխնիկական չվերթը իրականացվել է սեպտեմբերի 9-ին։ Թռիչքավայրէջքային գոտու երկարությունը 3000 մետր է, լայնությունը՝ 60 մետր, տերմինալի թողունակությունը՝ ժամում 200 ուղեւոր։ Օդային նավահանգստում կկարողանան անարգել վայրէջք և թռիչք կատարել բոլոր լայնաֆյուզելյաժային ինքնաթիռները, ներառյալ խոշոր բեռնատար օդանավերը: Օդանավակայանի հարթակը նախատեսված է միաժամանակ ութ ինքնաթիռ սպասարկելու համար։ Օդանավակայանի ավտոմատ համակարգերը և դիսպեչերային աշտարակը համապատասխանում են քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային պահանջներին։ Դրա շինարարությանը մասնակցել են թուրքական ընկերություններ։
Հարկ է նշել, որ սա Ադրբեջանի Արեւելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանում կառուցված առաջին օդանավակայանն է, և երկրորդը՝ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում։ Մինչ այդ շահագործման էր հանձնվել Ֆուզուլիի միջազգային օդանավակայանը։ Եվս մեկ օդային դարպաս արդեն կառուցվում է Լաչինի շրջանում։
Բոլոր ադրբեջանցիները, երևի հիշում են այդ արտասովոր օրը՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ը, երբ նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը ժողովրդին ուղղված ուղերձում հայտարարեց Զանգիլան քաղաքի և շրջանի ևս 6 գյուղերի՝ Հավալի, Զերնելիի, Մամեդբեյլիի, Հաքարիի, Շարիֆանի և Մուղանլիի ազատագրման մասին։ Հատկանշական է, որ այդ նույն օրն ազատագրվել են նաև Ֆիզուլիի շրջանի Դերդչինար, Քյուրդլեր, Յուխարը Աբդուրրահմանլը, Գարգաբազար, Աշաղը Վեյսելլի, Յուխարը Այբասանլը գյուղերը, Ջեբրաիլի շրջանի Սաֆարշա, Հասանղայյդը, Ֆուղանլը, Իմամբագի, Դաշ Վեյսելլի, Աղթեփե, Յարահմեդլի գյուղերը և Խոջավենդի շրջանի Աղջաքենդ, Մյուլքյուդերե, Դաշբաշի, Գյունեշլի և Չինարլը գյուղերը։ Եվ ամենուր, յուրաքանչյուր վերագրավված գյուղում բարձրացվում էր Ադրբեջանի եռագույն դրոշը, իսկ դեկտեմբերի 23-ին Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը երկրի պետական դրոշը բարձրացրեց նոր վերագրավված Զանգիլանում։ Այնպես որ, այսօր, երբ բացվել է Զանգիլանի օդանավակայանը, կարելի է համարձակ ասել այն մասին, որ կյանքը վերադարձել է այս քաղաք, շրջան, ընդհանրապես տարածաշրջան, չէ որ հենց այստեղ են սկսել վերադառնալ գրեթե 30 տարի առաջ հարազատ վայրերը լքած առաջին բռնի տեղահանվածները։ Զանգիլանից ներգաղթյալների շրջանում վերաբնակեցումը սկսվել է այս տարվա հուլիսին։
Ներկա ժամանակ, ականազերծման հետ զուգահեռ այստեղ շարունակվում են շինարարական և վերականգնման աշխատանքներ, ստեղծվում են նոր տրանսպորտային և այլ ենթակառուցվածքներ։
Եղբայրական Թուրքիայի ավանդը
Այսօր բոլոր հիմքերը կան ասեուլ, որ Զանգիլանի միջազգային օդանավակայանը տեսանելի ապագայում կդառնա միջազգային տարանցիկ ավիացիոն հանգույց, որը զգալիորեն կընդլայնի տարբեր երկրների հետ Ադրբեջանի համագործակցության համար՝ տնտեսական, տարանցիկ, ռազմական և այլ հնարավորությունները, առաջին հերթին, անշուշտ եղբայրական Թուրքիայի հետ։ Թուրքիայի մասնակցությունն ազատագրված տարածքների վերականգնմանը իրոք անգնահատելի է։ Եվ այն, որ նախագահ Էրդողանը ժամանել է մեր երկիր, որպեսզի անձամբ մասնակցի մեր ժողովրդի համար հանդիսավոր ու ուրախ իրադարձությանը՝ խոսում է այն մասին, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը իրականում իրենից ներկայացնում են երկու պետություններից, բայց մեկ ազգից միաձուլվածք։ Թուրքիայի ղեկավարը բաց չի թողնում նշանակալից օբյեկտների բացման ու հիմնարկեքը կատարելու օրերին Ադրբեջան այցելելու ոչ մի հնարավորություն՝ հատկապես, եթե դրանց կառուցմանը մասնակցել են թուրք մասնագետները։
Կարելի է, օրինակ, հիշել, թե ինչպես ավելի վաղ նախագահ Էրդողանը, այցելելով Զանգիլանի շրջան, մասնակցել է Հորադիզ-Ջաբրայիլ-Զանգիլան-Աղբենդ մայրուղու հիմնարկեքին, ինչպես նաև Ֆիզուլիի օդանավակայանի բացմանը, որն ավելին քան ակնառու հաստատում է Թուրքիայի համերաշխությունն ու աջակցությունը Ղարաբաղի տարածաշրջանի վերականգնման գործում։ Դրա հետ մեկտեղ, սա նաև նրա վկայությունն է, որ Թուրքիան հետևողական է՝ մեր երկրի, որպես անկախ տարածաշրջանային դերակատարի հզորացման ու զարգացման հետ կապված բոլոր հարցերում։ Թուրքիան իրական գործողություններով հաստատում է՝ ողջ տարածաշրջանի զարգացման համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող տնտեսական, տրանսպորտային և հաղորդակցական նախագծերի իրականացման համատեղ աշխատանքները շարունակելու իր պատրաստակամությունը։ Եվ դա նշանակում է, որ թուրք-ադրբեջանական համագործակցությունը վերածվել է տարածաշրջանային և համաշխարհային նշանակության կարևոր գործոնի։
Վերականգնում ենք Ղարաբաղը
Այն մասին, որ Ադրբեջանի պետության ղեկավարը մեծ ուշադրություն է դարձնում հայկական օկուպացիայից ազատագրված տարածքների զարգացմանը, ավելի քան համոզիչ են վկայում նրա հաճախակի այցերը Ղարաբաղ, որոնք կրում են ավելի շատ գործարար, քան ճանաչողական բնույթ։ Ահա և բառացիօրեն երեկ՝ հոկտեմբերի 19-ին, նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է Գուբադլիում 35 կիլովոլտ լարման ենթակայանի և «Ազերիշըգ» ԲԲԸ-ի թվային կառավարման կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությանը։
Թվային կառավարման կենտրոնը, ըստ նախագծողների մտահաղացման, ոչ միայն կապահովի Գուբադլիի էլեկտրաէներգիայի կարիքների մեծ մասը, այլև թույլ կտա թվային հարթակի միջոցով կառավարել այլ, ավելի փոքր էներգետիկ կենտրոններ, որոնց շինարարությունը կսկսվի մի փոքր ուշ։ Դիսպետչերական կառավարման ժամանակակից համակարգը, որը կներդրվի Գուբադլի կենտրոնում, իրական ժամանակում կվերահսկի սպառողներին էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը։ «Գուբադլի քաղաք» 35/0.4 կիլովոլտանոց ենթակայանը և Թվային կառավարման կենտրոնը «Ջաբրայիլ քաղաք» 35/0.4 կիլովոլտանոց ենթակայանի և «Հադրութ» հանգուցային ենթակայանի հետ կապող գծերի անցկացմամբ կառաջանա օղակաձև մատակարարման համակարգ։ Իսկ «Գուբադլի քաղաք» և «Ջեբրաիլ քաղաք» 35/0,4 կիլովոլտ ենթակայանների միջև երկշղթա մալուխային գծի լարերը կապահովեն այս երկու շրջանների միջև էներգիայի փոխադարձ փոխանակումը։ Գուբադլիի կենտրոնի դիսպետչերական կառավարման համակարգը կարող է շահագործվել ինչպես կենտրոնացված, այնպես էլ անկախ ֆունկցիոնալ ռեժիմներով։
Նույն օրը նախագահ Իլհամ Ալիևը և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան մասնակցել են նաև Զանգիլան քաղաքի առաջին բնակելի շենքի հիմնարկեքի արարողությանը, ծանոթացել են Գուբադլի քաղաքի գլխավոր հատակագծին, դրել են՝ Օկուպացիայի և Հաղթանակի թանգարանների համալիրի հիմքը, քննարկել են «Բարեկամության անտառ» համալիրի հատակակգիծը, որը պետք է ստեղծվի Ջաբրաիլի շրջանում։ Իլհամ Ալիևի և Մեհրիբան Ալիևայի այցի հագեցված օրակարգում նախատեսվել էր նաև այց Ադրբեջան-Թուրքիա ապագա անտառտնտեսության միջազգային ուսումնական կենտրոնի շինհրապարակ, ինչը նրանք և արել են՝ հայտնելով իրենց դիտողություններն ու ցանկությունները։
Շարունակելով ազատագրված տարածքներ կատարած հագեցված այցը՝ պետության ղեկավարը ծանոթացել է «Զաբուխչայ» և «Բարգուշադչայ» ջրամբարների նախագծերին, որոնք պետք է ստեղծվեն Գուբադլիի շրջանում։ Ինչպես համարում են նախագծողները՝ այս լայնածավալ ծրագրերի իրականացումը հնարավորություն կտա Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջանների տարածքում ոռոգման ջրով ապահովել՝ «Dost Агро» ընկերության 1900 հա, «Ազերսուն» ՍՊԸ-ի 3300 հա, «ԱզերԱգրար» ընկերության 2500 հա, «Ագրովայ» ընկերության 2700 հեկտար, «Dost Ziraat» անասնաբուծական ընկերության 1700 հեկտար ցանքատարածքները:
Մասնավորապես, 67 միլիոն խորանարդ մետր ընդհանուր ջրատարողությամբ «Բարգուշադչայ» ձեռակերտ ջրամբարի շնորհիվ հնարավոր կլինի ոռոգել Գուբադլիի շրջանում ավելի քան 12000 հեկտար ցանքատարածք և վայրկյանում 10 խմ ջուր մատակարարել մագիստրալային ջրանցքին, որը «Գըզ գալասը» ջրահանգույցից ջուրը կվերցնի բաց ջրանցքի, կամ ճնշումային խողովակաշարի միջոցով։
Մի խոսքով, Զանգիլանի օդանավակայանի բացման նախօրեին Ադրբեջանի նախագահի՝ Ղարաբաղ այցի երեկվա աշխատանքային գրաֆիկը չափազանց հագեցած էր այնպիսի իրադարձություններով, որոնցից յուրաքանչյուրը վկայում է Ղարաբաղի վերականգնման, ադրբեջանական այս բարեբեր շրջանը մոխրակույտերից վերածննդի անհավանական տեմպերի մասին։
Իսկ այսօր, բացելով միջազգային նշանակության օդատրանսպորտային նոր հանգույցը՝ պետության ղեկավարը, կարելի է ասել, ներկայացրել է առավել քան ծանրակշիռ մատնանշող վերջին ժամանակների հիմնական փաստարկը, որ նոր Ղարաբաղի ստեղծումը ոչ միայն երկրի առաջնահերթ խնդիր է, այլ նաև խնդիր, որը շատ արագ, հաջող և արդյունավետ լուծում է ամբողջ երկիրը։

Аэропорт в Зангилане – новая веха в восстановлении освобожденных территорий
20 октября состоялась церемония открытия Зангиланского международного аэропорта, в которой приняли участие президенты Азербайджана и Турции - Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган. Главы государств разрезали ленту в знак открытия объекта и им были вручены символические ключи от этого воздушно-транспортного узла международного значения. А потом Алиев и Эрдоган ознакомились с условиями для летного состава и пассажиров, созданными в новом аэропорту.
Открытие международного аэропорта в Зангилане, приуроченное ко дню второй годовщины освобождения города от армянской оккупации, стало знаковым событием не только для этого района, но и для всей страны. Фундамент второго по счету аэропорта на освобожденных от оккупации землях был заложен 26 апреля 2021 года, и его строительство завершилось в кратчайшие для такого грандиозного объекта сроки - всего за 1,5 года. Новые воздушные ворота страны возведены в соответствии с самыми высокими международными стандартами. Первый технический рейс из аэропорта осуществлен 9 сентября. Протяженность взлетно-посадочной полосы составляет 3 000 метров, ширина - 60 метров, пропускная способность терминала - 200 пассажиров в час. В воздушной гавани смогут беспрепятственно совершать посадку и взлетать все широкофюзеляжные самолеты, включая большие грузовые лайнеры. Платформа аэропорта рассчитана на одновременное обслуживание восьми самолетов. Автоматические системы и диспетчерская вышка в аэропорту отвечают международным требованиям гражданской авиации. В его строительстве принимали участие турецкие компании.
Следует отметить, что это первый аэропорт, построенный в Восточно-Зангезурском экономическом районе Азербайджана и второй на освобожденных от оккупации территориях. До этого был введен в эксплуатацию Международный аэропорт в Физули. Еще одни воздушные ворота уже возводятся в Лачинском районе.
Все азербайджанцы наверняка помнят тот необыкновенный день – 20 октября 2020 года, когда президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев в обращении к народу объявил об освобождении города Зангилан и еще 6 сел района - Хавалы, Зернели, Мамедбейли, Хакари, Шарифан и Муганлы. Примечательно, что в этот же день были освобождены и села Дердчинар, Кюрдлер, Йухары Абдуррахманлы, Гаргабазар, Ашагы Вейселли, Йухары Айбасанлы Физулинского, Сафарша, Хасангайды, Фуганлы, Имамбаги, Даш Вейселли, Агтепе, Ярахмедли Джебраильского и Агджакенд, Мюлькюдере, Дашбаши, Гюнешли и Чинарлы Ходжавендского районов. И повсюду, в каждом отвоеванном селе, был водружен трехцветный флаг Азербайджана, а 23 декабря Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев поднял в только что отвоеванном Зангилане государственный флаг страны. Так что сегодня, когда открыт Зангиланский аэропорт, можно смело говорить о том, что в этот город, район, вообще регион вернулась жизнь, ведь именно сюда стали возвращаться первые вынужденные переселенцы, покинувшие родные края почти 30 лет назад. Расселение в районе выходцев из Зангилана началось с июля этого года.
В настоящее время, параллельно с разминированием, здесь продолжаются строительно-восстановительные работы, создается новая транспортная и иная инфраструктура.
Вклад братской Турции
Сегодня есть все основания говорить, что Зангиланский международный аэропорт в обозримом будущем станет международным транзитным авиационным хабом, что значительно расширит экономические, транзитные, военные и другие возможности для сотрудничества Азербайджана с разными странами, в первую очередь, конечно же, с братской Турцией. Участие Турции в восстановлении освобожденных территорий поистине неоценимо. И то, что президент Эрдоган прибыл в нашу страну, чтобы лично участвовать в торжественном и радостном для нашего народа событии, говорит о том, что Турция и Азербайджан на самом деле представляет собой монолит из двух государств, но одной нации. Не упускает турецкий лидер ни одной возможности посетить Азербайджан в дни открытия и закладки значимых объектов, особенно если в их строительстве принимали участие турецкие специалисты.
Можно, к примеру, вспомнить, как ранее президент Эрдоган, посетив Зангиланский район, присутствовал при закладке фундамента автомобильной дороги Горадиз-Джебраил-Зангилан-Агбенд, а также участвовал в открытии Физулинского аэропорта, что более чем наглядно подтверждает солидарность и поддержку Турции в возрождении Карабахского региона. Вместе с тем это и свидетельство того, что Турция последовательна во всех вопросах, связанных с усилением и развитием нашей страны как независимого регионального актора. Турция реальными действиями подтверждает свою готовность и дальше совместно работать над реализацией экономических, транспортно-коммуникационных проектов, имеющих стратегическую важность для развития всего региона. И это означает, что турецко-азербайджанское сотрудничество превратилось в важный фактор регионального и мирового значения.
О том, что глава азербайджанского государства уделяет неустанное внимание развитию освобожденных от армянской оккупации территорий, более чем убедительно говорят его частые визиты в Карабах, которые носят скорее деловой, чем ознакомительный характер. Вот и буквально вчера, 19 октября, президент Ильхам Алиев принял участие в церемонии закладки фундамента 35-киловольтной подстанции и Центра цифрового управления ОАО «Азеришыг» в Губадлы.
Центр цифрового управления, по замыслу проектировщиков, не только обеспечит большую часть потребностей Губадлы в электроэнергии, но и позволит управлять через цифровую платформу другими, менее крупными  энергоцентрами, к строительству которых приступят несколько позже. Современная система диспетчерского управления, которая будет внедрена в Губадлинском центре, обеспечит мониторинг поставок электроэнергии потребителям в режиме реального времени. С прокладкой линий, соединяющих 35/0,4-киловольтную подстанцию «Город Губадлы» и Центр цифрового управления с 35/0,4-киловольтной подстанцией «Город Джебраил» и узловой подстанцией «Гадрут» появится кольцевая система снабжения. А проводка двухконтурной кабельной линии между 35/0,4-киловольтными подстанциями «Город Губадлы» и «Город Джебраил» обеспечит взаимный обмен энергией между этими двумя районами. Система диспетчерского управления Губадлинского центра может эксплуатироваться как в централизованном, так и в самостоятельном функциональном режимах.
В тот же день президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие и в церемонии закладки фундамента первого жилого здания в городе Зангилан, ознакомились с Генеральным планом города Губадлы, заложили фундамент комплекса музеев Оккупации и Победы, рассмотрели план комплекса «Лес Дружбы», который будет создан в Джебраильском районе. В насыщенной повестке поездки Ильхама Алиева и Мехрибан Алиевой было предусмотрено и посещение стройплощадки будущего Азербайджано-турецкого международного учебного центра лесного хозяйства, что они и сделали, высказав свои замечания и пожелания.
В продолжение насыщенного визита на освобожденные территории глава государства ознакомился с проектами водохранилищ «Забухчай» и «Бергюшадчай», которые будут созданы в Губадлинском районе. Как считают проектировщики, реализация этих масштабных планов позволит на территории Губадлинского и Зангиланского районов обеспечить оросительной водой 1900 гектаров посевных площадей компании Dost Агро, 3300 гектаров - ООО «Азерсун», 2500 гектаров – компании «АзерАграр», 2700 гектаров - компании «Агровай», 1700 гектаров – животноводческой компании Dost Ziraat.
В частности, благодаря Бергюшадчайскому рукотворному водоему общим водоизмещением 67 миллионов кубометров можно будет орошать более 12 тысяч гектаров площадей на территории Губадлинского района и подавать 10 кубометров воды в секунду для питания магистрального канала, который будет забирать воду из гидроузла «Гыз галасы» с помощью открытого канала или напорного трубопровода.
Одним словом, вчерашний деловой график визита президента Азербайджана в Карабах накануне открытия Зангиланского аэропорта оказался чрезвычайно насыщенным на события, каждое из которых свидетельствует о невероятных темпах восстановления Карабаха, возрождения из пепла этого благодатного азербайджанского края.
А сегодня, открыв новый воздушно-транспортный узел международного значения, глава государства, можно сказать, представил главный аргумент последнего времени, более чем весомо указывающий, что создание нового Карабаха не просто приоритетная задача страны, но и задача, которую очень быстро, успешно и эффективно решает вся страна.