ԻՀՊԿ. Իրանի թմրամիջոցների շրջանառության կորպուս
Շահ Մուհամմեդ Ռեզա Փահլավիի օրոք այաթոլլաների ապագա հեղափոխական զավակները Իրանում գրեթե ամենաաղքատներն էին և միևնույն ժամանակ բռնության չափազանցված հակումով, գրեթե մարգինալացված հրոսակներ: Հատկապես նրանց շարքերից հետո ի հայտ եկան դաժան և անողոք Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) կազմակերպիչներն ու առաջնորդները՝ դառնալով աստվածապետական ռեժիմի հիմնական գործիքը Իրանի բնակչությանը ճնշելու գործում։
Իր գոյության ավելի քան չորս տասնամյակների ընթացքում ԻՀՊԿ-ն կառուցել է հզոր ռազմաարդյունաբերական ֆինանսական համակարգ: Բայց «պահապանները» չսահմանափակվեցին միայն օրինական բիզնես գործունեությամբ և շատ անգամ մեծացրին Իրանի ստվերային տնտեսության ծավալը՝ ստեղծելով հզոր մաֆիոզային կառույց, որը խիստ վերահսկողություն սահմանեց «գորշ հատվածի» վրա։ Այնպես որ ներկա ժամանակ ԻՀՊԿ-ն կուտակել է անասելի հարստություն, չի բացառվում, որ այն գերազանցում է երկրի պետական գանձարանը։
Ստվերային տնտեսության ծավալը և ԻՀՊԿ-ի ազդեցությունը հատկապես մեծացավ Մահմուդ Ահմադինեժադի նախագահության օրոք (2005-2013 թթ.), մի դարաշրջանում, երբ միջազգային պատժամիջոցները սկսեցին հարված հարվածի հետևից հասցնել Իրանի տնտեսությանը, իսկ պատժամիջոցների շրջանցումը դարձավ ներմուծման-արտահանման գործառնությունների հիմնական մեթոդը: Ահմադինեժադի օրոք տեղի ունեցած կոռուպցիայի և ոչ պաշտոնական գործարքների մասին զեկույցներն ու դատական գործերը վկայում են այդ ժամանակահատվածում ստվերային տնտեսության կարևոր դերի մասին:
Դեռևս 2000-ականների սկզբին Իրանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Մեհդի Քարուբին բողոքում էր, որ բոլոր ծովային նավահանգիստները գտնվում են ԻՀՊԿ-ի խիստ վերահսկողության տակ և ամենևին օգտագործվում են տարբեր ապրանքների մաքսանենգության համար: Իսկ Ահմադինեժադը՝ Քարուբիի երդվյալ քաղաքական թշնամին, այն ժամանակ բացահայտորեն ԻՀՊԿ-ն անվանեց «մաքսանենգ եղբայրներ»:
Այդ ժամանակից ի վեր ԻՀՊԿ-ն զգալիորեն ընդլայնել է իր ազդեցությունը և այսօր վերահսկում է Իրանի ծովային, օդային և ցամաքային սահմանները։ Գործնականում բոլոր ծովային և օդային նավահանգիստները «պահապանների» ձեռքում են, ռազմավարական նշանակության ճանապարհները, և այդ ամբողջ հսկայական ենթակառուցվածքը նրանց կողմից ակտիվորեն օգտագործվում է ամեն ինչի և բոլորը մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխման համար։ ԻՀՊԿ-ն չի նողկում նաև թմրանյութերով, և կա ենթադրություն, որ դա նրա եկամտի գրեթե հիմնական աղբյուրն է:
Պաշտոնական տվյալներ գոյություն չունեն, բայց, փորձագետների գնահատմամբ՝ ստվերային տնտեսությունը կազմում է Իրանի հայտարարված Համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 35-44 տոկոսը, որը կազմում է 160-200 միլիարդ դոլար։ Իրազեկ աղբյուրները պնդում են, որ ԻՀՊԿ-ն վերահսկում է Իրանի ողջ տնտեսության առնվազն մեկ երրորդը (ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ պաշտոնական):
Ինչպես արդեն նշվել է, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը՝ ստվերային տնտեսության կարևոր ոլորտ է, որը վերահսկվում է ԻՀՊԿ-ի կողմից: Լինելով Աֆղանստանի հարեւան, որն արտադրում է աշխարհի ափիոնային թմրամիջոցների ավելի քան 80 տոկոսը, Իրանը հանդիսանում է մաքսանենգ ճանապարհով Մերձավոր Արևելք և Եվրոպա տեղափոխվող աֆղանական ափիոնի և դրա ածանցավորների հիմնական տարանցիկ ճանապարհը: Պակիստանի և Աֆղանստանի հետ Իրանի մոտ 2000 կիլոմետր երկարությամբ սահմանը հանդիսանում է աշխարհում թմրանյութերի մաքսանենգության ամենածանրաբեռնված միջանցքներից մեկը: Իսկ սա ԻՀՊԿ-ի համար ամենաեկամտաբեր բիզնեսն է, ընդ որում կրկնակի կիրառմամբ։ Մի կողմից, կորպուսի զինվորները թմրանյութերը տարածում են Իրանի ներսում, քանի որ թմրած մարդկանց հեշտ է պահել ռեպրեսիայի և վախի մթնոլորտում։ Թմրամոլներն ավելի շուտ են ենթարկվում ամենատարբեր քարոզչությանը և միևնույն ժամանակ բավականին անտարբեր են այն ամենի նկատմամբ, ինչ կատարվում է: Նրանք բուռն կերպով չեն վրդովվի, և առավել եւս ակտիվորեն չեն բողոքի ամենափոքր առիթով քաղաքացիների, թող նույնիսկ իրենց ընկերներին դավաճանության մեղադրանքի դեմ, լիովին անտարբեր են մոլագար հակվելով թունավոր դեղի և բազմաթիվ մահապատիժների նկատմամբ։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի թմրաբիզնեսի ոչ պակաս կարևոր կողմն է հանդիսանում նաև դրանից խոշոր եկամուտները ամբողջ աշխարհում Իրանի վստահված ուժերին հովանավորելու վրա հղելու հնարավորությունը։
Թմրանյութերի լայնածավալ գործողությունները «պահապաններին» թույլ են տալիս ֆինանսավորել ահաբեկչությունը, պատերազմներ և անկարգություններ հրահրել իրենց տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս։ ԻՀՊԿ-ն թմրամիջոցների առևտրի զգալի մասը իրականացնում է վստահելի մարդկանց միջոցով, որոնք ծանրակշիռ դիրք են զբաղեցնում, օրինակ՝ լիբանանյան «Հեզբոլլահում», կամ «Ասաիբ Ահլ ալ-Հաքում», «Քաթայբ Հեզբոլլահում», «Բադրում», «Ալ-Հաշդ աշ-Շաաբիում», ինչպես նաև իսլամական պահակախմբի «Ալ-Քուդս» հատուկ ստորաբաժանումում։ Թեև կորպուսը հաճախ է անմիջականորեն ներգրավված եղել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ, ինչպես, օրինակ, նրա գեներալ Ղոլամռեզա Բաղբանիի դեպքում։ԻՀՊԿ-ի ոչ վերջին ֆունկցիոները, ինչպիսին այն ժամանակ հանդիսացել էր գեներալը, 2012-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նրան դասակարգել է որպես առանձնապես խոշոր թմրանյութերի առևտրով զբաղվող՝ Իրանի տարածքով դեպի Արևմուտք աֆղանական օփիատներ տեղափոխելուն իր մասնակցության համար: Համակարգելով թմրանյութերի առաքումը իր ստորաբաժանման գործողությունների գոտում Սիստան և Բելուջիստան նահանգներում, Բաղբանին ապահովում էր ափիոնի անվտանգ տեղափոխումը Աֆղանստանի և Պակիստանի սահմաններով, ինչի համար աֆղան թմրավաճառները նրա անունից զենք էին մատակարարում թալիբներին:
Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ հետախուզական գործակալություններին մեկ անգամ չէ, որ հաջողվել է թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ մերկացնել նաև ԻՀՊԿ-ի մյուս հրամանատարներին: Նրանցից մեկն իրանցի հրամանատար, բրիգադի գեներալ, Թեհրանում Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ստորաբաժանումների հրամանատար Աբդուլլահ Արաքին էր։ Նրան կասկածում էին թմրանյութերի մաքսանենգության ցանց ստեղծելու նպատակով արևելաեվրոպական հանցագործ աշխարհի անդամների հետ դավադրության մեջ:
Հարկ է նշել, որ «պահապանների» համար թմրամիջոցների մաքսանենգության ոչ պակաս կարևոր ասպեկտը նրանում է, որ այս հանցավոր գործունեությունը նրանց թույլ է տալիս լայն կապեր ձեռք բերել միջազգային քրեական, և ոչ միայն՝ կազմակերպություններում։ Օգտակար, ավելի ճիշտ՝ փոխշահավետ ծանոթությունը քրեական, ինչպես նաև քաղաքական աշխարհում, օգնում են պահպանել և ընդլայնել ԻՀՊԿ-ի հնարավորությունները:
Այսինքն հասկանալի է, որ կորպուսի ուժերը ֆինանսավորվում են ամենևին ոչ թե Իրանի պետական բյուջեից, այլ առաջին հերթին միջազգային շուկայում անօրինական գործողություններից։ Եվ նույնիսկ միանգամայն հավանական է, որ ստվերային առևտրաշրջանառության որոշակի տոկոսները փոխանցվում են պետական բյուջե։ Միևնույն ժամանակ, լինելով թալիբների հետ դավաճանության մեջ, ԻՀՊԿ-ի սպաները կարողացան առավել շահավետ գործարքներ կնքել Աֆղանստանի և Պակիստանի հերոին արտադրողների, ինչպես նաև արևելյան Եվրոպայի մաքսանենգ խմբերի հետ, որոնք «Բալկանյան երթուղիով» թմրանյութ էին առաքում և առաքում են Եվրոպա:
Ի դեպ, «Հեզբոլլա»-ն արդեն հաստատուն կերպով հաստատվել է Մեքսիկայում և Հարավային Ամերիկայում, որտեղ խմբավորումը կառավարում է հանցավոր շուկայում իրեն լավ դրսևորած թմրանյութերի կայսրությանը: «Հեզբոլլահի» միջոցով Արևմտյան Եվրոպայում հաստատված Ալբանիայից ներգաղթյալները դարձել են թմրանյութերի համատարած ցանցի հիմնական ուղեկցողներ, որոնք կարողացան կապեր հաստատել Լատինական Ամերիկայի ամենահզոր թմրաբարոնների հետ և հերոինը կոկաինի հետ փոխանակումը նրանց վերածեցին Եվրոպայի կոկաինի հիմնական մատակարարների, իսկ նրանց միջոցով հնարավոր եղավ կուտակել «Ալ Քուդսի» և «Հեզբոլլահի» հսկայական կարողությունը:
Միևնույն ժամանակ Իրանը հանդիսանում է աշխարհում մետամֆետամինի ամենախոշոր արտադրողներից մեկը։ Այդ թմրադեղամիջոցի մեծ մասն այնտեղից արտահանվում է Մերձավոր Արևելքի մյուս երկրներ, ինչպես նաև Եվրոպա և Հարավ-Արևելյան Ասիա: Մինչդեռ մետամֆետամինի իրանական շուկան ամեն օր ընդլայնվում է, քանի որ ամբողջ երկրով մեկ բացվում են արտադրական նոր լաբորատորիաներ։ Եվ ԻՀՊԿ-ն կասկածվում է մետամֆետամինի արտադրության մեջ ակտիվ ներգրավվածության մեջ, քանի որ Իրանում հայտնի հանցավոր խմբերից ոչ մեկը չի տիրապետում դրա համար անհրաժեշտ բարդ սարքավորումների և գիտելիքների:
Իրանական վարչակարգը տարածաշրջանում իր ռազմատենչ և ահաբեկչական գործունեության համար մեծածավալ ֆինանսական ռեսուրսների աճող կարիք է զգում, հատկապես ԱՄՆ պատժամիջոցներից հետո: Եվ հետևաբար առաջին հայացքից իշխանությունները անտարբերություն են ցուցաբերում Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի թմրանյութերի գործունեության նկատմամբ, որն իրականում կուլիսների ետևում հանդիսանում է հովանավորչություն։ Դրա շնորհիվ և ուժեղանում է պետական մակարդակով մաֆիոզ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը, իսկ ողջ գործընթացը կառավարում է ԻՀՊԿ-ը։ «Պահապանները» այդ նպատակների վրա են ուղղում իրենց քաղաքական, դիվանագիտական և նյութատեխնիկական հնարավորությունների մեծ մասը՝ նման բնույթով հասնելով պատժամիջոցների հետևանքների մեղմացմանը:
ՄԱԿ-ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (ՄԱԿ ԹՀՎ) տվյալներով՝ Իրանի տարածքով մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխվող թմրամիջոցների մոտ 40 տոկոսը մնում է երկրում, իսկ 60 տոկոսը տեղափոխվում է հարևան պետություններ և, իսկ վերջին հաշվով Եվրոպա:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի անօրինական առևտրային գործողություններին իրանական ռեժիմի հովանավորության ևս մեկ ապացույց է հանդիսանում այն, որ կորպուսը իր ռազմավարական խնդիրները լուծելու համար անարգել օգտագործում է երկրի ենթակառուցվածքները և ռազմական օբյեկտները:
Եվ սրանով, այսինքն՝ առևտրա-ֆինանսական մակարդակով, «պահապանների» ղեկավարության մասնակցությունը երկրի կյանքին դրանով չի ավարտվում։ Սրանով, կարելի է ասել, այն միայն սկսվում է։ Կորպուսը հատուկ ազդեցություն ունի ողջ Իրանի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության վրա։ «Պահապանները» ստեղծել են հետախուզության հավաքման իրենց ցանցերը Տեղեկատվության պահպանման հատուկ ստորաբաժանման միջոցով, որը գոյություն ունի Հետախուզության նախարարության հետ զուգահեռ և ունի զգալի ազդեցություն: Նախարարության նման, այս և ԻՀՊԿ-ի այլ հետախուզական ստորաբաժանումներ գործում են ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաննըրից դուրս: Կորպուսը նաև պաշտոնապես պատասխանատու է «Shahab» միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների ծրագրի համար և վերահսկում է միջուկային զենքի պետական ծրագիրը:
Սակայն ԻՀՊԿ-ի գլխավոր ռազմավարական նպատակներից մեկը իսլամական հեղափոխության արտահանումն է։ Դրա համար պատասխանատու է «Ալ-Քուդս»-ը, էլիտար ստորաբաժանիումը, որն «Իրանի թշնամիների դեմ» պայքարելու համար կիրառում է ահաբեկչական և դիվերսիոն մեթոդներ: «Ալ-Քուդս»-ը օպերատիվ աջակցություն է ցուցաբերում հեղափոխական և հակաամերիկյան խմբերին և ներթափանցում է շիա և այլ մահմեդական բնակչության մեջ, որպեսզի քաղաքացիական և քաղաքական աջակցություն ստեղծի Թեհրանի ծրագրերի իրագործման համար։ Այդ, փաստորեն վիրտուալ միջանկյալ խմբավորումները օգտագործվում են Իրանի անդրսահմանային ահաբեկչական գործողությունները քողարկելու համար: «Պահապանները» իրենց բազմակողմ գործունեության մեջ ներգրավում են նաեւ պաշտոնաթող սպաներին, որոնք, ի դեպ, մեծապես ներգրավված են օրենսդիր իշխանության մեջ եւ զգալի թվով տեղեր են զբաղեցնում Իրանի խորհրդարանում։ Այսինքն՝ նրանց միջոցով կարելի է ազդել անհրաժեշտ օրենքների կամ դրանցում փոփոխություններ կատարելու վրա։
ԻՀՊԿ-ի ֆինանսական բազան, որի վրա իրականացվում են նրա բոլոր մյուս նպատակներն ու խնդիրները՝ կառուցված է հատկապես թմրանյութերի վրա: Հատկանշական է, որ Իրանի կառավարությունը պաշտոնապես արգելում է դրանց օգտագործումն ու տարածումը երկրում, սակայն դրանով հանդերձ դեմ չէ թմրամիջոցների միջազգային առևտրին մասնակցելուց ֆինանսական և գործառնական օգուտներ ստանալուն։ Սա արդեն հանգեցրել է ծայրահեղ բացասական հետեւանքների՝ Իրանի բնակչության շրջանում հերոինամոլության արագ աճի։
ՄԱԿ-ի տվյալներով, վերջին 30 տարիների ընթացքում աշխարհով մեկ բռնագրավված հերոինի և մորֆինի քառորդ մասը, և ափիոնի երեք քառորդ մասը ձերբակալվել է հենց Իրանում: Այժմ աֆղանական թմրանյութերի մոտ 30%-ը Եվրոպա է մտնում այս երկրի միջոցով։ Բուն իսլամական հանրապետությունում գրեթե երեք միլիոն մարդ կանոնավոր կերպով թմրանյութ է ընդունում, իսկ մեկուկես միլիոնը՝ ժամանակ առ ժամանակ։ Իրանից Եվրոպա գնացող երթուղիների մի մասն անցնում է Կովկասյան լեռներով։ Դրանցից մեկը՝ Իրան - Ադրբեջան - Վրաստան - Սև ծով - Ուկրաինա և/կամ Բուլղարիա։ Ոչ պակաս ակտիվ է նաև մյուս՝ Իրան - Կասպից ծով - Ռուսաստանի Դաշնություն / Կովկաս - Սև ծով - Ուկրաինա և / կամ Բուլղարիա:
44-օրյա պատերազմից հետո Բաքուն ամուր առաջակալ է դրել Իրանից Եվրոպա թմրանյութերի շրջանառության դեմ։ Ըստ էության, Ադրբեջանն այժմ գտնվում է միջազգային թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի առաջնագծում և ստանձնել է եվրոպական երկրներին ու Ռուսաստանին թունավոր թմրամիջոցների դեմ առնելու պատասխանատվությունը։ Այն բանից հետո, երբ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում տարած հաղթանակի արդյունքում Ադրբեջանը վերականգնեց Իրանի հետ սահմանի 130 կիլոմետրանոց հատվածի վրա վերահսկողությունը, որը շուրջ 30 տարի գտնվում էր Հայաստանի վերահսկողության տակ, արգելափակեց Իրանից թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը Իրանից Ադրբեջանի Ջաբրայիլի շրջանը դեպի Հայաստան, իսկ այնուհետև՝ Եվրոպա։ Այսինքն՝ երեք տասնամյակ Թեհրանը Երևանի հետ դավադրությամբ այդ ժամանակվա օկուպացված ադրբեջանական տարածքները օգտագործել է դեպի Եվրոպա թմրանյութերի շրջանառության համար։ Իսկ հայերի կողմից գրավված տարածքներում թմրաբիզնեսը վերահսկում էին տեղի «կոլխոզային գեներալները»։
2020 թվականի սեպտեմբերից հետո Իրանից թմրանյութերի պայմանագրային, հետևաբար բացարձակապես անվերահսկելի ապօրինի շրջանառությունը դեպի օկուպացված Ղարաբաղ, իսկ այնտեղից նույնքան ազատ դեպի Հայաստան և այնուհետև Եվրոպա, ճիշտ է, արդեն իր մաքսանենգության ժանրի բոլոր հնարքներով, դադարել է։ Ինչի հետ ոչ մի կերպ չեն ցանկանում համակերպվել իրանցի թմրավաճառները, այդ թվում նաև ԻՀՊԿ-ում հաստատվածները։ Եվ, հետևաբար, այն բանից հետո, երբ սահմանը անցավ ադրբեջանցի սահմանապահների վերահսկողության տակ, սկսվեցին գրեթե ամենշաբաթյա փոխհրաձգություններ Իրանից ներթափանցած թմրանյութերի առաքիչների հետ: Թմրանյութերի ևս մեկ երթուղի Ադրբեջանի կողմից կանխվել է այն բանից հետո, երբ Բաքուն վերահսկողություն հաստատեց Գորիս-Գաֆան ճանապարհին։ Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2021 թվականի հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում միայն Ադրբեջանի մաքսավորները բացահայտել են թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգության 46 փաստ, առգրավվել է 1 տոննա 675 կիլոգրամ 418 գրամ թմրամիջոց։ Անօրինական շրջանառությունից դուրս բերված թմրամիջոցների ավելի քան 99%-ը հայտնաբերվել է Իրանին սահմանակից Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Աստարայի մաքսակետերում մաքսանենգ ճանապարհով դրանք տեղափոխելու փորձի ժամանակ։
Այսօրվա դրությամբ ԻՀՊԿ-ն միանշանակորեն վերահսկում է ողջ Իրանում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը ՝դրանից ստացված բազմամիլիարդ դոլարի շրջանառությունը օգտագործելով համաշխարհային հանցավոր ցանցի հետ կապեր հաստատելու, իրենց երկրում այաթոլլահի ռեժիմը պահպանելու և արևմտյան երկրներում քաղաքական կայունությունը խաթարելու համար: Չնայած նրան, որ Իրանը ամեն տարի մահապատժի է ենթարկում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության և թմրանյութ պահելու մեջ մեղադրվող հարյուրավոր մարդկանց՝ այս կոշտ դիրքորոշման թիկունքում թաքնվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների և բարձրագույն իշխանության մեջ նրանց հովանավորների շահութաբեր բիզնեսը:

КСИР: Корпус Стражей Иранского Наркотрафика
В эпоху шаха Мохаммеда Реза Пехлеви будущие революционные дети аятолл были в Иране едва не самыми бедными и при этом с гипертрофированной склонностью к насилию, практически маргинализованными головорезами. Именно из их рядов вышли потом организаторы и лидеры жестокого и беспощадного Корпуса стражей исламской революции (КСИР), став главным инструментом теократического режима в деле угнетения населения Ирана.
За четыре с лишним десятилетия своего существования КСИР построил мощную военно-промышленно-финансовую систему. Но «стражи» не ограничились только легальной бизнес-деятельностью и во много раз увеличили объем теневой экономики Ирана, создав мощную мафиозную структуру, которая установила жесткий контроль над «серым сектором». Так что в настоящее время КСИР аккумулировал несметные богатства, не исключено, что превышающие госказну страны.
Объем теневой экономики и влияния КСИР особенно возросли в период президентства Махмуда Ахмадинежада (2005-2013 гг.), в эпоху, когда международные санкции стали наносить удар за ударом по иранской экономике, а обход санкций стал главным методом импортно-экспортных операций. Отчеты и судебные дела о коррупции и неофициальных сделках, имевших место во время правления Ахмадинежада, указывают на важную роль теневой экономики на тот период.
Еще в начале 2000-х годов бывший спикер парламента Ирана Мехди Карруби жаловался, что все морские порты под плотным контролем КСИР и вовсю используются для контрабанды разных товаров. А Ахмадинежад, заклятый политический враг Карруби, тогда открыто назвал КСИР «братьями-контрабандистами».
С тех пор КСИР значительно расширил свое влияние и сегодня контролирует морские, воздушные и сухопутные границы Ирана. В руках «стражей» практически все морские и воздушные порты, стратегические дороги, и вся эта огромная инфраструктура активно используется ими для переброски всего и вся контрабандным путем. Не брезгует КСИР и наркотиками, и есть предположение, что это едва ли главная статья его доходов.
Официальных данных не существует, но, по оценкам экспертов, теневая экономика составляет 35-44 процента заявленного внутреннего валового продукта (ВВП) Ирана, что составляет 160-200 миллиардов долларов США. Осведомленные источники утверждают, что КСИР контролирует не менее трети всей экономики Ирана (как формальной, так и неформальной).
Как уже отмечалось, незаконный оборот наркотиков - важная область теневой экономики, контролируемой КСИР. Будучи соседом Афганистана, который производит более 80 процентов опиоидных наркотиков в мире, Иран является основным транзитным маршрутом для афганского опиума и его производных, контрабандой переправляемых на Ближний Восток и в Европу. Граница Ирана с Пакистаном и Афганистаном протяженностью около 2000 километров является одним из самых загруженных в мире коридоров контрабанды наркотиков. И это самый прибыльный для КСИР бизнес, причем с двойным применением. С одной стороны, воины корпуса распространяют наркотики внутри Ирана, поскольку одурманенных людей легче держать в атмосфере репрессий и страха. Наркоманы скорее поддаются всяческой пропаганде и в то же время достаточно индифферентны к происходящему. Они не станут бурно возмущаться и тем более активно протестовать против обвинения по малейшему поводу граждан, пусть даже их друзей, в измене родине, вполне равнодушны пристрастившиеся к дьявольскому зелью и к многочисленным казням. Не менее важной стороной наркобизнеса КСИР является и возможность направлять огромные прибыли от нее на спонсирование иранских прокси-сил по всему миру.
Масштабные наркооперации позволяют «стражам» финансировать терроризм, провоцировать войны и беспорядки в своем регионе и за его пределами. Значительную часть торговли наркотиками КСИР осуществляет через доверенных людей, занимающих солидное положение, к примеру, в ливанской «Хезболле» или тесно связанных с КСИР «Асаиб Ахль аль-Хак», «Катаиб Хезболлах», «Бадр», «Аль-Хашд аш-Шааби», а также в специальном подразделении исламских стражников «Аль-Кудс». Хотя нередко корпус был непосредственно вовлечен в наркооборот, как, например, в случае с его же генералом Голамрезой Багбани. Не последнего функционера КСИР, каковым тогда являлся генерал, министерство финансов США в 2012 году причислило к особо крупным торговцам наркотиками за его причастность к перевозке афганских опиатов через Иран на Запад. Координируя поставки наркотиков в зоне операций своего подразделения в провинциях Систан и Белуджистан, Багбани обеспечивал безопасную перевозку опиума вдоль границ Афганистана и Пакистана, за что афганские наркоторговцы от его имени доставляли оружие талибам.
Впрочем, спецслужбам США не раз удавалось уличить в наркоторговле и других командиров КСИР. Одним из них был иранский военачальник, бригадный генерал, командующий частями КСИР в Тегеране Абдулла Араки. Его подозревали в сговоре с членами восточноевропейского преступного мира с целью создания сети контрабанды наркотиков.
Стоит отметить, что немаловажный для «стражей» аспект контрабанды наркотиков в том, что эта преступная деятельность позволяет им обзаводится широкими связями в международных преступных, и не только, организациях. Полезное, точнее, взаимовыгодное знакомство в криминальном, как, впрочем, и в политическом мире помогают поддерживать и расширять возможности КСИР.
То есть понятно, что силы корпуса финансируются вовсе не за счет государственного бюджета Ирана, а в первую очередь от нелегальных операций на международном рынке. И даже вполне вероятно, что определенные проценты от теневого товарооборота отчисляются в госбюджет. Между тем, будучи в сговоре с «Талибаном», офицеры КСИР самые выгодные сделки смогли заключить с афганскими и пакистанскими производителями героина, а также с восточноевропейскими контрабандистскими группами, которые по «Балканскому маршруту» доставляли и доставляют наркотики в Европу.
К слову, «Хезболла» уже прочно обосновалась в Мексике и Южной Америке, где группировка управляет хорошо зарекомендовавшей себя на криминальном рынке империей наркотиков. Через «Хезболлу» обосновавшиеся в Западной Европе выходцы из Албании стали главными проводниками обширной наркосети, сумев наладить связи с самыми могущественными наркобаронами Латинской Америки, а бартер героина на кокаин превратил их в основных поставщиков кокаина в Европу,  а через них позволил сколотить огромное состояние «Аль-Кудс» и «Хезболле».
В то же время Иран является одним из крупнейших производителей метамфетамина в мире. Большая часть этого наркотического средства вывозится оттуда в другие страны Ближнего Востока, а также Европы и Юго-Восточной Азии. Причем иранский рынок метамфетамина с каждым днем расширяется, поскольку по всей стране открываются новые производственные лаборатории. И КСИР подозревается в деятельном участии в производстве метамфетамина, потому как ни одна из известных преступных группировок в Иране не обладает необходимыми для этого сложным оборудованием и соответствующими знаниями.
Иранский режим испытывает растущую потребность в крупномасштабных финансовых ресурсах для своей воинственной и террористической деятельности в регионе, особенно после санкций США. А потому на первый взгляд власти проявляют индифферентность к наркодеятельности КСИР, которая на самом деле закулисно является покровительством. Благодаря этому и усиливается мафиозный наркооборот на государственном уровне, а управляет всем процессом КСИР. «Стражи» направляют на эти цели большую часть своих политических, дипломатических и материально-технических возможностей, добиваясь таким образом смягчения последствий санкций.
По данным Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), около 40 процентов наркотиков, переправляемых через Иран, остаются стране, а 60 процентов перебрасываются в соседние государства, а в конечном итоге - в Европу.
Еще одним доказательством покровительства иранского режима нелегальным торговым операциям КСИР является то, что корпус для решения своих стратегических задач беспрепятственно использует инфраструктуру и военные объекты страны.
И на этом, то есть на торгово-финансовом уровне участие руководства «стражников» в жизни страны не заканчивается. С этого, можно сказать, оно только начинается. Корпус имеет особое влияние на внешнюю политику и политику безопасности всего Ирана. «Стражи» создали свои сети для сбора разведданных посредством специального Подразделения резервирования информации, которое существует параллельно с Министерством разведки и имеет существенное влияние. Как и министерство, это и другие разведподразделения КСИР действуют как внутри страны, так и за ее пределами. Корпус к тому же официально отвечает за программу баллистических ракет средней дальности «Shahab» и контролирует госпрограмму по созданию ядерного оружия.
Однако одной из главных стратегических целей КСИР является экспорт исламской революции. За это отвечает «Аль-Кудс», элитное подразделение, которое использует террористические и диверсионные методы для борьбы «с врагами Ирана». «Аль-Кудс» оказывает оперативную поддержку революционным и антиамериканским группам и проникает в шиитское и другое мусульманское население, чтобы создать гражданскую и политическую поддержку для осуществления планов Тегерана. Эти фактически прокси-группы используются для маскировки трансграничной террористической деятельности ИРИ. «Стражи» привлекают к своей многосторонней деятельности и отставных офицеров, которые, кстати, во множестве задействованы в законодательной власти и занимают значительное количество мест в иранском парламенте. То есть через них можно воздействовать и на принятие нужных законов или поправок к ним.
Финансовая база КСИР, на которой реализуются все другие его цели и задачи, строится именно на наркотиках. Примечательно, что правительство ИРИ официально запрещает их употребление и распространение в стране, но при этом не прочь получать финансовую и оперативную выгоду от участия в международной наркоторговле. Это уже привело к крайне негативным последствиям - стремительному росту героиновой зависимости среди иранского населения.
По данным ООН, за последние 30 лет четверть конфискованных во всём мире героина и морфина и три четверти опиума были перехвачены именно в Иране. Сейчас около 30% афганских наркотиков поступают в Европу через эту страну. В самой исламской республике почти три миллиона человек принимают наркотики регулярно и полтора миллиона — время от времени. Часть маршрутов, которые идут из Ирана в Европу, проходят через Кавказские горы. Один из них: Иран - Азербайджан - Грузия - Черное море - Украина и/или Болгария. Не менее активен и другой: Иран - Каспийское море - Российская Федерация / Кавказ - Черное море - Украина и/или Болгария.
После 44-дневной войны Баку поставил плотный заслон наркотрафику из Ирана в Европу. По сути, Азербайджан сейчас оказался на переднем крае борьбы с международным наркотрафиком и взял на себя ответственность за пресечение наркотического зелья в страны Европы и в Россию. После того как в результате победы во Второй Карабахской войне Азербайджан восстановил контроль на участке границы с Ираном протяженностью 130 километров, почти 30 лет находившемся под контролем Армении, он поставил заслон наркотрафику из Ирана через Джебраильский район Азербайджана в Армению и далее в Европу. То есть три десятилетия Тегеран в сговоре с Ереваном использовал оккупированные тогда азербайджанские территории для своего наркотрафика в Европу. А наркобизнес в захваченных армянами районах курировали местные «колхозные генералы».
После сентября 2020 договорной, а значит абсолютно бесконтрольный наркотранзит из ИРИ в оккупированный Карабах, а оттуда так же свободно в Армению и дальше, в Европу, правда, уже со всеми ухищрениями контрабандного жанра, прекратился. С чем никак не хотят смириться иранские наркодельцы, в том числе обосновавшиеся в КСИР. А потому после того, как граница перешла под контроль азербайджанских пограничников, начались чуть не еженедельные перестрелки с прорывающимися из Ирана наркокурьерами. Еще один наркомаршрут был пресечен Азербайджаном после того, как Баку установил контроль на дороге Горис - Гафан. В целом же, в период с ноября 2020-го по октябрь 2021 года только азербайджанские таможенники выявили 46 фактов контрабанды наркотиков и психотропных веществ, изъято 1 тонна 675 килограммов 418 граммов наркотиков. Более 99% наркотиков, выведенных из незаконного оборота, было обнаружено при попытках переправки их через границу на таможенных постах в Астаре, Билясуваре, Нахчыванской Автономной Республике, граничащим с Ираном.
На сегодняшний день КСИР однозначно контролирует наркотрафик по всей территории Ирана, используя многомиллиардный оборот от него для установления связей с мировой преступной сетью, сохранения режима аятолл в своей стране и подрыва политической стабильности в западных государствах. Несмотря на то, что в ИРИ ежегодно казнят сотни людей, виновных в наркоторговле и хранении наркотиков, за этой жесткой позицией скрывается прибыльный бизнес стражей исламской революции и их покровителей в верховной власти.