Հայերի նկատմամբ սեր բացատրելով մոլլայի ռեժիմը կեղեքում է իրանական ադրբեջանցիներին
Ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունները նորագույն պատմության մեջ առանձնակի բարեհամբույրությամբ չեն տարբերվել, պարբերաբար դառնալով նույնիսկ չափազանց սրված։ Որպես կանոն, դա տեղի է ունենում Ադրբեջանի անկախ արտաքին և ներքին քաղաքականության նկատմամբ Իրանի իշխանությունների ցավալի խանդոտ վերաբերմունքի պատճառով։ Ցավոք սրտի, պետք է արձանագրել, որ ներկայումս Ադրբեջանի նկատմամբ Իրանի քաղաքականությունը որեւէ էական դրական փոփոխությունների չի ենթարկվել։ Դա հատկապես սկսեց պարզ դրսևորվել վերջին երկու տարիներին՝ այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում վերադարձրեց Հայաստանի կողմից օկուպացված իր տարածքները։
Եվ դատելով Բաքվի դեմ բառացիորեն վերջին մեկ ամսում հաճախակի դարձած սադրիչ հարձակումներից, կարելի է պնդել, որ տարածաշրջանում ուժերի նոր դասավորվածությունն առաջացնում է Թեհրանի աճող մտահոգությունը։ Դա զգացվում է առաջին հերթին հայտարարությունների օրեցօր ավելի ու ավելի ագրեսիվ հռետորաբանության մեջ, որոնք, սովորաբար, զուրկ են ամենայն տրամաբանությունից ու հիմքերից։ Հարևանի նկատմամբ իր դժգոհությունը Իրանը ցուցադրում նաև զորավարժությունների պատրվակով իր սահմանին ռազմական տեխնիկա կուտակելով, ինչպես դա հերթական անգամ տեղի ունեցավ անցած շաբաթ։ Բաքուն առայժմ համբերատար հետեւում է հարեւան պետության ակնհայտ սադրիչ գործողություններին եւ, որպեսզի չսրի սահմանին իրավիճակը՝ կատեգորիկ հայտարարություններ չի անում։
Իր արտաքին քաղաքականության մեջ Բաքուն, այլ ասպեկտների հետ մեկտեղ, անփոփոխ հավատարիմ է երկու կարևոր սկզբունքներին։ Նախ, ձգտում է կայուն իրավիճակ պահպանել յուրաքանչյուր հարևան պետության հետ սահմանին և տարածաշրջանում ընդհանրապես, ընդ որում կոնկրետ գործերով դա հաստատել և օրինակ ցույց տալ տարածաշրջանի հարեւաններին։ Իսկ երկրորդը՝ Ադրբեջանը չի տրվում որևէ սադրանքների, որոնց մասին երազում են նրա «բարի կամեցողները», մասնավորապես Հայաստանը, քանի որ Բաքվի և Թեհրանի հարաբերություններում ցանկացած տարաձայնություն ինքնաբերաբար աշխատում է Երևանի շահերին։
Ներկա ժամանակ Իրանի դժգոհությունը պայմանավորված է Զանգեզուրի միջանցքի բացման հեռանկարով, որը Նախչըվանը կապելու է երկրի արեւմտյան շրջանների հետ, ինչին ձգտում է ոչ միայն Բաքուն, այլ նաև Անկարան։ Պատահական չէ, որ Թուրքիայի ղեկավար Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ վերջերս Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի առնչությամբ որոշ շրջանակների բոլոր մտավախություններն ու տագնապները անտեղի են»:
«Ղարաբաղում ձեռնարկված այս բոլոր քայլերից հետո ոչ մի բանից զգուշանալու պատճառ չկա»,- ասել է Էրդողանը, նշելով, որ Ադրբեջանը իր գործողություններով նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղությանը, անվտանգությանն ու կայունությանը և Կսպից ծովով «Միջին միջանցքի» երթուղու վրա գտնվող բոլոր երկրների համար կապահովի առևտրական և ներդրումային հնարավորություններ։
Ադրբեջանի խաղաղասիրական քաղաքականությունը հաստատող Թուրքիայի նախագահի ուղերձը հասցեագրված է այդ թվում նաև իրանական կողմին։ Էրդողանի հայտարարությունները հատկապես արդիական են տարածաշրջանում սահմանների փոփոխություն թույլ չտալու Թեհրանի վերջին պահանջների ֆոնին, քանի որ, ըստ իրանական մուլոկրատների՝ դա իրենց համար «կարմիր գիծ» է։
Այն, որ Թեհրանը, որը շուրջ 30 տարի անտարբեր հետևում էր ադրբեջանական Ղարաբաղի հայկական օկուպացիային, իսկ այսօր փորձում է բացահայտորեն խոչընդոտել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը և Զանգեզուրի միջանցքի նախագծի իրականացմանը՝ Բաքվի համար չափազանց բնորոշ փաստ է։ Ադրբեջանական տարածքների օկուպացման ժամանակահատվածում Իրանը շահավետ լոգիստիկ կապեր է հաստատել Հայաստանի հետ, և այժմ չի ուզում զրկվել այդ առավելություններից։ Բաքվի հասցեին Թեհրանի անտրամաբանական հայտարարությունների հետևում, անշուշտ, դրված են նրա սեփական շահերը, որոնց առաջխաղացման համար իրանական կողմը օգտագործում է Հայաստանի գործոնը։
Հակադարձելով Բաքվի խաղաղասեր և արդար քաղաքականությանը՝ Իրանը Ադրբեջանի նկատմամբ հայանպաստ բարյացակամություն է դրսևորում հատկապես հիմա, երբ սկսվել է Ղարաբաղի վերականգնումը։ Սակայն Բաքվի նկատմամբ Թեհրանի թշնամական քաղաքականությունը չի սահմանափակվում միայն տարածաշրջանային սահմաններով։ Ադրբեջանի նկատմամբ իր բացահայտ թշնամությունը ԻԻՀ-ն ցուցադրում է նաև ներքին գործոնի միջոցով՝ ի դեմս Իսլամական Հանրապետությունում բնակվող մոտ 30 միլիոն ադրբեջանցիների։ Արազ գետից այն կողմ ապրող ադրբեջանցիները, թեև հանդիսանում են Իրանի քաղաքացիներ, այնուամենայնիվ, այնտեղ նրանց իրավունքները սիստեմտիկաբար խախտվում են։ Իրանում նրանց արգելում են կրթություն ստանալ մայրենի լեզվով, ադրբեջաներեն լեզվով կան աննշան քանակությամբ տպագիր հրատարակություններ։ Դրանով հանդերձ, ադրբեջանցիների կողմից Իրանում որևէ միավորում, կամ կազմակերպություն ստեղծելու փորձը դիտվում է որպես իշխանությունների և պետության համար սպառնալիք, և որպես հետևանք, «խախտողների» նկատմամբ ձեռնարկվում են կոշտ քայլեր։
Հարավային Ադրբեջանը գտնվում է Իրանի հյուսիս-արևմուտքում և ներառում է երեք նահանգ՝ Արդեբիլ, Արևելյան և Արևմտյան Ադրբեջան: Զենջան նահանգը, թեև չի հանդիսանում Հարավային Ադրբեջանի վարչական մաս՝ այնտեղ գերակշռող ադրբեջանցի բնակչության պատճառով համարվում է նրա արևելյան սահմանը։ Եվ այս հսկայական տարածքում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը հեռու է լավագույն լինելուց, ինչի համար մոլլաների ռեժիմը ենթարկվում է իրավապաշտպանների, ակտիվիստների և ոչ կառավարական կազմակերպությունների քննադատությանը։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Հարավային Ադրբեջանում, անհանգստացնում է նաև միջազգային կազմակերպություններին, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը և այլ հեղինակավոր կառույցները։ Իրանական հատուկ ծառայությունները պարբերաբար շուրջկալներ են անցկացնում Հարավային Ադրբեջանում ազգային-ազատագրական շարժման ակտիվիստների վրա, նրանց ենթարկելով ձերբակալությունների և խոշտանգումների։ Մի խոսքով, Իրանում ադրբեջանցիների ազգային իրավունքների ոտնահարումը դարձել է պետական քաղաքականության մի մասը, որը խթանվում է մոլլաների ռեժիմի կողմից։
Տարօրինակ է, բայց այս երկրում շատ ավելի քիչ թվաքանակով էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ վերաբերմունքը զարմանալիորեն տարբերվում է։ Այսպիսով, համընդհանուր իսլամական պետությունում ողջունելի է հայկական ռադիոյի հեռարձակումը, իսկ հայ երեխաները միջնակարգ և բարձրագույն հաստատություններում անարգել սովորում են իրենց մայրենի լեզվով։ Այժմ Իրանում կա երեք հիմնական հայկական համայնք՝ Թեհրանում, իրանական Ադրբեջանում և Իսպահանում։ Հետաքրքիր է, որ համայնքների միջև կապը վերահսկվում է Իրանի Մեջլիսի հայազգի պատգամավորների կողմից, ովքեր եռանդով պաշտպանում են Իրանում իրենց եղբայրակիցների իրավունքները։ Այսինքն, միևնույն ժամանակ, երբ երկրում չի դադարում ադրբեջանցիների իրավունքների ոտնահարումը՝ հայերն հեշտ ու հանգիստ ապրում Իրանի ցանկացած հատվածում և կարող են ստանալ նույնիսկ Մեջլիսի ոչ թե իրանցի, այլ հայ պատգամավորների աջակցությունը։
Իրանում 60-80 հազար հայ բնակչությամբ հանդերձ գործում է հայերեն լեզվով ավելի քան 29 ուսումնական հաստատություն, ընդ որում նրանց մեծ մասը Թեհրանում է։ Երկրում կա մի քանի տասնյակ հայկական եկեղեցիներ, և կառավարությունը ապահովում է քրիստոնեական եկեղեցիների անվնասությունը։ Եվ այստեղ ինքնաբարեբար թելադրվում է եզրակացություն, որ երկրում բնակվող ադրբեջանցիների նկատմամբ ռեժիմի կողմնակալ, բացահայտ թշնամական վերաբերմունքը ավելի շուտ պայմանավորված է այն մտավախությամբ, որ նրանք կարող են դուրս գալ Թավրիզի և Արդաբիլի փողոցներ՝ պահանջելով անկախություն։
Տարիմաստությունը նրանում է, որ տասնամյակներ շարունակ իրանցի ադրբեջանցիները սիստեմատիկ կերպով նման քայլի են մղվել նրանց կողմից, ովքեր ղեկավարել են Իրանը վերջին հարյուր տարվա ընթացքում: Մեծ հաշվով, նման մտավախություններն այնքան էլ անհիմն չեն, քանի որ չգիտես ինչու հատկապես էթնիկ ադրբեջանցիներին ուղղված պարսկական շովինիզմը կարող է նրանց դրդել մուլոկրատների քաղաքականության դեմ արմատական գործողությունների։ Իրանում մեր եղբայրակիցները՝ առնվազն անկախ Հարավային Ադրբեջանի վրա հավակնելու լիովին իրավունք ունեն։ Ընդ որում, դա լինելու է բացառապես պատմական արդարության վերականգնում։

Объясняясь в любви к армянам, режим мулл угнетает иранских азербайджанцев
Азербайджано-иранские отношения в новейшей истории особым дружелюбием не отличались, периодически становясь даже весьма напряженными. Как правило, это случается по причине болезненно-ревнивого отношения иранских властей к независимой внешней и внутренней политике Азербайджана. К сожалению, приходится констатировать, что и ныне политика Ирана в отношении Азербайджана значительных позитивных сдвигов не претерпела. Особенно ясно это стало проявляться в последние два года, после того как Азербайджан во Второй Карабахской войне вернул собственные территории, оккупированные Арменией.
А судя по участившимся провокационным выпадам в отношении Баку буквально в последний месяц, можно утверждать, что новый расклад сил в регионе вызывает растущее беспокойство Тегерана. Ощущается это в первую очередь по все более агрессивной риторике заявлений, которые, по обыкновению, лишены всякой логики и оснований. Свое недовольство соседом Иран демонстрирует и стягиванием боевой техники к его границе под предлогом военных учений, как это в очередной раз случилось на прошлой неделе. Баку пока терпеливо наблюдает за явно подстрекательскими действиями соседнего государства и, дабы не нагнетать ситуацию на границе, не делает категоричных заявлений.
В своей внешней политике Баку, помимо других аспектов, неизменно придерживается двух важных принципах. Во-первых, стараться сохранять стабильную обстановку на границе с любым соседним государством и в регионе в целом, причем конкретными делами это подтвердить и показать пример соседям по региону. А во-вторых, Азербайджан не поддается на какие бы то ни было провокации, о чем грезят его «доброжелатели», в частности Армения, поскольку любое разногласие в отношениях Баку и Тегерана автоматически работает на интересы Еревана.
В настоящее время недовольство Ирана вызвано перспективой открытия Зангезурского коридора, который свяжет Нахчыван с западными районами страны, чего добивается не только Баку, но и Анкара. Не случайно турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган во время недавнего визита в Азербайджан на совместной с президентом Ильхамом Алиевым пресс-конференции заявил, что «все страхи и тревоги в некоторых кругах по поводу Зангезурского коридора неуместны».
«После всех этих шагов, предпринятых в Карабахе, нет причины чего-то опасаться», - сказал Эрдоган, отметив, что Азербайджан своими действиями способствует миру, безопасности и стабильности в регионе и обеспечит торговые и инвестиционные возможности всем странам, расположенным на маршруте «Среднего коридора» через Каспийское море.
Месседж турецкого президента, подтверждающий миролюбивую политику Азербайджана, адресован в том числе и иранской стороне. Заявления Эрдогана особенно актуальны на фоне последних требований Тегерана не допустить изменения границ в регионе, потому что, по мнению иранских муллократов, это для них «красная линия».
То, что Тегеран, который равнодушно наблюдал за армянской оккупацией азербайджанского Карабаха на протяжении почти 30 лет, а сегодня пытается открыто препятствовать делимитации армяно-азербайджанской границы и реализации проекта Зангезурского коридора, - весьма показательный для Баку факт. За оккупационный период азербайджанских территорий Иран наладил выгодные логистические связи с Арменией, и теперь не хочет лишиться этих выгод. За алогичными заявлениями Тегерана в адрес Баку, безусловно, стоят его собственные интересы, для продвижения которых иранская сторона использует фактор Армении.
Выступая против миролюбивой и справедливой политики Баку, Иран выказывает проармянскую неприязнь к Азербайджану именно сейчас, когда началось восстановление Карабаха. Впрочем, враждебная политика Тегерана по отношению к Баку не ограничивается лишь региональными границами. Открытую неприязнь к Азербайджану ИРИ демонстрирует и через внутренний фактор в лице около 30 миллионов азербайджанцев, проживающих в исламской республике. Азербайджанцы по ту сторону реки Араз, хотя и являются гражданами Ирана, тем не менее, там их права систематически нарушаются. В Иране им запрещают получать образование на родном языке, незначительное количество печатных изданий на азербайджанском языке. При этом любая попытка создания азербайджанцами в Иране каких-либо объединений или организаций расценивается как угроза власти и государству, и, как следствие, в отношении «нарушителей» предпринимаются жесткие шаги.
Южный Азербайджан расположен на северо-западе Ирана и включает три провинции - Ардебиль, Восточный и Западный Азербайджан. Провинция Зенджан, хотя и не является административной частью Южного Азербайджана, считается его восточной границей из-за преобладающего там азербайджанского населения. И ситуация с правами человека на всей этой огромной территории обстоит далеко не лучшим образом, за что режим мулл подвергается критике правозащитниками, активистами, неправительственными организациями. Происходящее в Южном Азербайджане вызывает беспокойство и международных организаций, таких как Генеральная ассамблея ООН, Комиссия по правам человека ООН и прочими авторитетными структурами. Периодически иранские спецслужбы проводят облавы на активистов национально-освободительного движения в Южном Азербайджане, подвергают их арестам и пыткам. Словом, ущемление национальных прав азербайджанцев в Иране стало частью государственной политики, которая продвигается режимом мулл.
Как ни странно, разительно отличается в этой стране отношение к этническому армянскому населению, гораздо более малочисленному. Так, в тоталитарно исламском государстве приветствуется вещание армянского радио, а армянские дети беспрепятственно обучаются в средних и высших заведениях на родном языке. Сейчас в Иране три основных армянских общины -  в Тегеране, иранском Азербайджане и Исфахане. Что любопытно, связь между общинами курируют депутаты армянского происхождения в иранском маджлисе, рьяно отстаивающие права своих собратьев в Иране. То есть в то время, как в стране не прекращается ущемление прав азербайджанцев, армяне вольготно проживают в любой части Ирана и могут заручиться поддержкой даже не иранских, а армянских депутатов меджлиса.
При 60-80 тысячах армянского населения в Иране действует более 29 учебных заведений с армянским языком обучения, причем большинство из них в Тегеране. В стране несколько десятков армянских церквей, и правительство обеспечивает сохранность христианских храмов. И тут напрашивается вывод, что пристрастное, откровенно враждебное отношение режима к проживающим в стране азербайджанцам скорее всего вызвано опасениями, что они могут выйти на улицы Тебриза и Ардебиля с требованием о независимости.
Парадокс в том, что к такому шагу целые десятилетия планомерно подталкивали иранских азербайджанцев те, кто правил Ираном на протяжении последних ста лет. По большому счету, подобные опасения не так уж и беспочвенны, потому что персидский шовинизм, направленный почему-то именно на этнических азербайджанцев, может сподвигнуть их на радикальные действия против политики муллократов. Как минимум наши собратья в Иране имеют полное право претендовать на независимый Южный Азербайджан. Причем это станет исключительно восстановлением исторической справедливости.