Կաթողիկոսներն և դաշնակները հայերին մղում են Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի...
Օրերս հայկական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ Երեւանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական ֆորումը կանցկացվի առանց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Կիլիկիո Արամ Առաջին կաթողիկոսի և դաշնակների մասնակցության։
Լուրը ոչ միայն չափազանց հետաքրքիր է, այլեւ խորհելու տեղիք է տալիս։ Թեև դժվար է պատկերացնել, որ համայն հայությանը միասնության կոչ անող հարթակը այս անգամ կկայանա՝ առանց «Ծովից ծով Մեծ Հայաստան» կերտելու տխրահռչակ գաղափարախոսության ամենաեռանդուն քարոզիչների և հայկական շովինիզմի մոլեռանդ քարոզիչների մասնակցության։
Երկու կաթողիկոսներն էլ հրաժարվել են ֆորումին մասնակցել պատճառաբանելով բուն Հայաստանում տիրող «անբարենպաստ մթնոլորտը», իսկ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը (ՀՀԴ) բնավ չի էլ բացատրել մերժման պատճառը։ Սակայն հայտնի է, որ երկու տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով, երբ Հայաստանի հետ պատահեց 44-օրյա պատերազմում ջախջախիչ պարտությունը՝ նրա հոգևոր առաջնորդները և քաղաքական գաղափարախոսները չեն ցանկանում որևէ ընդհանուր բան ունենալ Փաշինյանի դավաճանական, ինչպես նրանք են համարում, ռեժիմի հետ։
Գարեգին Երկրորդը 2020 թվականի դեկտեմբերին նույնիսկ աղերսել է վարչապետին, որպեսզի նա հրաժարական տա։ Այդ ժամանակ նմանատիպ կոչով Փաշինյանին է դիմել նաև Կիլիկիո Արամ Առաջինը։ Հատկապես այդ ժամանակ տասնյոթ ընդդիմադիր կուսակցությունները բողոքի ցույց կազմակերպեցին Փաշինյանի կառավարական ամառանոցի մոտ, որտեղ նրանից վերջնագրային ձևով պահանջում էին մինչև դեկտեմբերի 8-ը հրաժարվել վարչապետի լիազորություններից։ Իսկ 2021 թվականի հունվարին Հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչը, մեկնաբանելով վարչապետի հրաժարականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի պահանջը՝ հայտարարել է, որ հատկապես Փաշինյանն է պատասխանատու Ղարաբաղում հակամարտության աշնանային սրման արդյունքի համար, և որ նա ի վիճակի չէ ուղղել իրավիճակը։ Եվ կարելի է չկասկածել, որ այդ Գարեգինին աջակցելու համար են հայ հոգեւորականության ներկայացուցիչները բացահայտ դեմարշ սկսել գործող իշխանությունների դեմ։ Գարա Քիլսում (հայերը անվանում են «Սիսիան»- Խմբ.), օրինակ, երբ վարչապետը մտավ եկեղեցի, քահանա Պարգև Զեյնալյանը ցուցադրաբար նրա չմեկնեց ձեռքը՝ իր արարքը բացատրելով երկրում իրադարձությունների նկատմամբ իր դժգոհությամբ։ Միջադեպից հետո եկեղեցին շրջափակվել է Փաշինյանի վրդովված կողմնակիցների կողմից, իսկ Զեյնալյանին սպառնացել են հաշվեհարդարով։
Քանի որ եկեղեցին միշտ կարևոր դեր է խաղացել հայերի պատմության մեջ, իշխանությունների նկատմամբ նրա դժգոհությունը սպառնալիքի տակ էր դրել, ծայրահեղ դեպքում այդ պահին՝ Փաշինյանի իշխանությանը։ Սակայն երկրի ղեկավարությանը հասցեագրված Հայաստանի հոգևոր առաջնորդների բողոքի հայտարարությունները շարունակվում են նաև հետկոնֆլիկտային ներկա ժամանակահատվածում։ Համեմատաբար վերջերս Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը մտահոգություն է հայտնել «Հայաստանի տարածքային ամբողջականության սպառնալիքների» և աղբարկղ նետված «Ղարաբաղի կարգավիճակի» կապակցությամբ։ Ելույթ ունենալով Երեւանում Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) համագումարի բացմանը, նա հայ ժողովրդին՝ «Ադրբեջանի հետ 44-օրյա պատերազմի սարսափները հաղթահարելու համար» համախմբվելու կոչ է արել։
Այս ամենը, անվիճելի, հաստատում է հայ հոգևոր առաջնորդների սադրիչ գործունեությունը, և գլխավոր խնդիրն նրանում չէ, որ այն ուղղված է Փաշինյանի քաղաքականության դեմ, այլ նրանում է, որ եկեղեցական ամբիոններից ամեն ձևով քարոզում է ռևանշիզմի գաղափար։ Երկու կաթողիկոսներն էլ, արհամարհելով խաղաղությանը նպաստելու մեջ կայացող քահանայապետի առաքելությունը՝ իրենց լիազորություններն օգտագործում են Ադրբեջանի դեմ ատելություն և նոր պատերազմ հրահրելու համար՝ դրանով հանդերձ էլ ավելի մեծացնելով հայ հասարակության մեջ պառակտումը և խոչընդոտելով հարևան պետությունների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ համարժեք երկխոսության հաստատմանը։
Որպես հայ հոգևորականության ռազմական քարոզչության ևս մեկ օրինակ կարելի է բերել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ հատուկ հանձնարարություններով անմոռանալի բանագնաց Պարգև Մարտիրոսյանի 2021 թվականի ապրիլին արած հայտարարությունը։ Նա հայ ժողովրդին կոչ է արել հավատալ, որ «հաղթանակ կլինի», հավելելով, որ «քիչ է դրան հավատալը, քիչ է դրան սպասելը, պետք է նպաստել դրան և ամեն ինչ անել ուս ուսի տված»։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ բացահայտ կոչ դեպի մարդատյացության, նոր արյունահեղության, իսկ եթե իրերը իրենց անուններով կոչել, հայ ժողովրդի հերթական պարտությանը։ Ինչպես նաև հակառակ քրիստոնեական դրույթների՝ Հայ առաքելական եկեղեցին անտեսում է ադրբեջանցիների զանգվածային գերեզմանների բազմաթիվ փաստերը, խաղաղ բնակիչների և ռազմագերիների ահաբեկման
հետքերը Ադրբեջանի այժմ ազատագրված տարածքներում։ Համեմատաբար վերջերս Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի Խոջավենդի շրջանի Էդիլլի գյուղում և Ֆիզուլի քաղաքում հայտնաբերվել են Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ զոհված ադրբեջանցիների զանգվածային գերեզմաններ։ Հաստատվել է, որ Էդիլլի գյուղում հողում անկանոն թաղված դիակները պատկանում են Ադրբեջանի քաղաքացիներին, որոնք հայ զինվորականների կողմից պատանդ են վերցվել Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ և սպանվել են դաժան խոշտանգումներից հետո։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի իշխանությունների և դաշնակների միջև առճակատմանը, ապա այն սկսվել է վաղուց և շարունակվում է առայսօր։ Օրինակ, այս տարվա օգոստոսին Երեւան մուտք թույլ չտվեցին եվրոպացի դաշնակցական Մասիս Աբրահամյանին, ում «Զվարթնոց» օդանավակայանում հետ վերադարձրին։ Իսկ հուլիսին այդ նույն «Զվարթնոցից», կարելի է ասել, հետ Փարիզ վերադարձրին Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, հայտնի դաշնակցական Մուրադ Փափազյանին, ով որոշակի շրջանակներում ձեռք է բերել, որպես Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից 1994 թվականի սահմաններում այսպես կոչված «լղհ»-ի ճանաչման մասին բանաձեւի հեղինակներից մեկի համբավ։ Տեղին է հիշեցնել, որ 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտությունից հետո, նրա, Ֆրանսիայում Փափազանի կողմից ղեկավարվող սփյուռքը, գրեթե անեցքներ է հեղեղել Փաշինյանի վրա՝ նրան մեղադրելով հայ ազգին դավաճանելու մեջ։ Դաշնակները եռանդագին դեմ են հանդես գալիս Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման և Ղարաբաղի նկատմամբ հավակնություններից հրաժարվելու դեմ, դե՜հ և որպես հետևանք՝ դեմ են Բաքվի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը և Անկարայի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը։ Այդ կապակցությամբ ՀՀԴ-ն բացահայտ արշավ է իրականացնում հենց Փաշինյանի դեմ, ինչը Հայաստանի վարչապետին տալիս է պատասխան հարկադրանքի մեթոդներ կիրառելու բոլոր հիմքերը։
Դրա հետ մեկտեղ, հաշվի առնելով դաշնակցականների, որպես սփյուռքի առաջատար ուժի գործոնը, չարժե թերագնահատել նրանց ազդեցությունը Հայաստանի հետ կապված գործընթացների վրա։ Ուստի ամենևին էլ պատահական չէ, որ այս տարվա ապրիլին Նիկոլ Փաշինյանին տապալելու կոչերով Երեւանի փողոցներ դուրս եկած ցուցարարների շարասյուները գլխավորում էր դաշնակցական Իշխան Սաղաթելյանը։ Եվ հետաքրքիրն այն է, որ այդ ցույցերին մասնակցել են նաև ՀՀ նախկին նախագահներ՝ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ ռեւանշիստների միացյալ ուժերը։
Տեղին է ասել, որ դաշնակների և Փաշինյանի միջև քաղաքական պայքարը սկսվել է դեռևս Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանի ջախջախիչ պարտությունից առաջ։ Այս երկու քաղաքական ուժերի միջև ներքաղաքական լարվածությունը սրվել է 2019 թվականի մայիսին, այն բանից հետո, երբ մեկ տարի առաջ (2018 թվականի դեկտեմբերին) «Դաշնակցություն»-ը ընտրություններում ստացավ ընդամենը 48 811 ձայն (3,89%) և չանցավ խորհրդարան։ Մյուս կողմից, Սաղաթելյանի կողմից 2022 թվականի փետրվարին հնչեցրած հայտարարությունը այն մասին, որ Դաշնակցություն»-ը այսօրվա իրավիճակից ելքը տեսնում է «Հայաստանում, Ղարաբաղում և սփյուռքում համազգային դիմադրության ձևավորման մեջ» հանդիսանում է ռևանշի բացհայտ կոչ, որը հակասում է պաշտոնական Երևանի ներկայիս՝ թեկուզ խոսքերով և բազմաթիվ վերապահումներով Ադրբեջանի խաղաղության օրակարգին և Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը համաձայնեցված քաղաքականությանը։ Համազգային դիմադրության առնչությամբ Սաղաթելյանը հայտարարել է նաև նախորդ տարվա նոյեմբերին կայացած հանրահավաքի ժամանակ՝ կոչ անելով փողոցային և քաղաքական պայքարի։
Այս բոլոր փաստերը խոսում են այն մասին, որ ռեւանշիզմի գաղափարները հետագայում ևս կշարունակվեն հայ դաշնակների և հոգևոր առաջնորդների հանձնարարությամբ առաջ մղվել հայ հասարակության մեջ՝ էլ ավելի խորացնելով Հայաստանի աննախանձելի վիճակը, այն հասցնելով անդառնալի սահմանագծին։

Католикосы и дашнаки толкают армян к новой войне с Азербайджаном
На днях армянские СМИ сообщили, что предстоящий Всемирный армянский форум в Ереване пройдет без участия католикоса всех армян Гарегина II, католикоса киликийского Арама I и дашнаков.
Новость не только весьма любопытная, но и дающая почву для размышлений. Хотя сложно представить, что платформа, призывающая всех армян к единству, в этот раз состоится без участия самых ярых пропагандистов пресловутой идеологии строительства «Великой Армении от моря до моря» и фанатичных проповедников армянского шовинизма.
Оба католикоса отказались от участия в форуме, сославшись на «неблагоприятную атмосферу» в самой Армении, а АРФД и вовсе не объяснила причину отказа. Однако известно, что из-за событий двухлетней давности, когда Армению постигло сокрушительное поражение в 44-дневной войне, ее духовные лидеры и политические идеологи не желают иметь ничего общего с предательским, как они считают, режимом Пашиняна.
Гарегин II в декабре 2020 года даже взывал к премьер-министру, чтобы он ушел в отставку. С аналогичным призывом к Пашиняну тогда обратился киликийский Арам I. Именно тогда семнадцать оппозиционных партий устроили акцию протеста у правительственной дачи Пашиняна, где в ультимативной форме потребовали от него до 8 декабря сложить полномочия премьера. А в январе 2021-го представитель Армянской апостольской церкви, комментируя требование католикоса об отставке премьера, заявил, что именно Пашинян несет ответственность за исход осеннего обострения конфликта в Карабахе и что он неспособен исправить ситуацию. И можно не сомневаться, что это в поддержку Гарегина представители армянского духовенства развернули открытый демарш в отношении действующих властей. В Гара Килсе (армяне называют его «Сисиан» – Ред.), например, когда премьер зашел в церковь, священник Паргев Зейналян демонстративно не подал ему руки, объяснив свои действия недовольством происходящим в стране. После инцидента церковь была окружена возмущенными сторонниками Пашиняна, а Зейналяну пригрозили расправой.
Поскольку церковь всегда играла важную роль в истории армян, ее недовольство властями поставило под угрозу, по крайней мере на тот момент, правление Пашиняна. Однако протестные заявления духовных лидеров Армении, адресованные руководству страны, продолжаются и в нынешний постконфликтный период. Сравнительно недавно католикос всех армян Гарегин II выразил обеспокоенность «угрозами территориальной целостности Армении» и выброшенным на помойку «статусом Карабаха». Выступая на открытии съезда Армянского благотворительного союза (AGBU) в Ереване, он призвал армянский народ к консолидации «для преодоления ужасов 44-дневной войны с Азербайджаном».
Все это, бесспорно, подтверждает провокационную деятельность армянских духовных лидеров, и главная проблема не в том, что она направлена против политики Пашиняна, а в том, что всячески, с церковных кафедр пропагандирует идею реваншизма. Оба католикоса, презрев миссию первосвященника, заключающуюся в содействии миру, используют свои полномочия для разжигания ненависти и новой войны с Азербайджаном, еще больше при этом увеличивая раскол в армянском обществе и препятствуя установлению адекватного диалога с соседними государствами - Турцией и Азербайджаном.
В качестве еще одного примера военной пропаганды армянских духовных лиц можно привести заявление приснопамятного специального посланника католикоса всех армян по особым поручениям Паргева Мартиросяна, сделанное им в апреле 2021 года. Он призвал армянский народ верить в то, что «будет победа», добавив, что «мало в это верить, мало этого ждать, нужно способствовать этому и сделать все стоя плечом к плечу». Что это, если не откровенный клич к человеконенавистничеству, новому кровопролитию, а если называть вещи своими, к очередному поражению армянского народа. И также вопреки христианским постулатам армянская апостольская церковь игнорирует многочисленные факты массовых захоронений азербайджанцев, следы издевательств над мирными гражданами и военнопленными на ныне освобожденных территориях Азербайджана. Сравнительно недавно в селе Эдилли Ходжавендского района и городе Физули Карабахского региона Азербайджана были обнаружены еще одни массовые захоронения азербайджанцев, погибших во время Первой Карабахской войны. Установлено, что тела, как попало зарытые в землю в селе Эдилли, принадлежат гражданам Азербайджана, взятым в заложники армянскими военными во время Первой Карабахской войны и убитыми после жестоких пыток.
Что же касается противостояния между властями Армении и дашнаками, то оно началось давно и продолжается по сегодняшний день. К примеру, в августе этого года в Ереван не пустили европейского дашнака Масиса Абрамяна, которого завернули в аэропорту «Звартноц». А в июле из того же «Звартноца», можно сказать, завернули обратно в Париж сопредседателя координационного Совета армянских организаций Франции, известного дашнака Мурада Папазяна, который прославился в определенных кругах как один из авторов резолюции о признании так называемой «нкр» в границах 1994 года, принятой Национальным собранием Франции. Уместно напомнить, что после поражении Армении в 44-дневной войне ее диаспора во Франции, возглавляемая Папазяном, обрушилась чуть не с проклятиями на Пашиняна, обвинив его в предательстве армянской нации. Дашнаки рьяно выступают против признания территориальной целостности Азербайджана и отказа от претензий на Карабах, ну и как следствие - против подписания мирного соглашения с Баку и нормализации отношений с Анкарой. В связи с этим АРФД ведет открытую кампанию против самого Пашиняна, что дает все основания армянскому премьеру задействовать методы ответного принуждения.
Вместе с тем, учитывая фактор дашнаков как ведущей силы спюрка (диаспоры), не стоит недооценивать их влияние на процессы, связанные с Арменией. Поэтому представляется далеко не случайным, что в апреле этого года колонны демонстрантов, вышедших на улицы Еревана с призывами о свержении Никола Пашиняна, возглавил дашнак Ишхан Сагателян. И что любопытно, в этих акциях принимали участие и объединенные силы реваншистов во главе с экс- президентами Армении Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном.
К слову, политическая борьба между дашнаками и Пашиняном началась еще до разгромного поражения Армении во Второй Карабахской войне. Внутриполитическая напряженность между этими двумя политическими силами усугубилась в мае 2019 года, после того как годом ранее (в декабре 2018 г.) «Дашнакцутюн» на выборах получила всего 48 811 голосов (3,89%) и не прошла в парламент. С другой стороны, заявление Сагателяна, озвученное им в феврале 2022 года о том, что «Дашнакцутюн» видит выход из сегодняшней ситуации в «формировании общенационального сопротивления в Армении, Карабахе и диаспоре», является открытым призывом к реваншу, что идет вразрез с нынешней политикой официального Еревана, хотя бы на словах и с многочисленными оговорками согласившегося на мирную повестку Азербайджана и установление дипотношений с Турцией. По поводу общенационального сопротивления Сагателян заявлял и во время митинга, состоявшегося в ноябре прошлого года, призывая к уличной и политической борьбе.
Все эти факты говорят о том, что идеи реваншизма будут продвигаться в армянском обществе и в дальнейшем - с подачи дашнаков и духовных деятелей Армении, - еще больше усугубляя незавидное положение Армении, подводя ее к черте невозврата.