Այց նվազագույն քեշբեքով. ինչ է մուրացել Փաշինյանը Իրանում
Ուղևորվելով Թեհրան երկրի մոլլաների առջև կոտրատվելով Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին ընդհանուր առմամբ, կարծես թե արդարացնում է իր այցի նպատակները, մանավանդ, որ դրանք, ըստ երևույթին, ավելի քան համեստ էին։ Պարզապես նախագահ Ռաիսիի հետ լրագրողների համար հպարտորեն նկարվելու և որոշ փաստաթղթեր ստորագրելու համար՝ ստեղծելով քաղաքական և դիվանագիտական «բեկման» տեսք։ Առավել ևս, որ ԻԻՀ նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին ինքը հայտարարել է երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման մեջ շրջադարձային պահի մասին։ Բայց ի՞նչ կա չոր նստվածքում: Այստեղից ակնհայտորեն հզոր տեղաշարժ չի բուրում, ավելի շուտ պոպուլիզմի ու դատարկ հայտարարությունների հոտ է փչում։ Իսկ ինչ վերաբերում է բուն սեպարատ երկպառակությանը, ապա, սկզբունքորեն, սա Երևանի և Թեհրանի կեղծ բարեկամության հավերժական թեմա է։
Ամենևին չչափազանցելով, պետք է արձանագրել, որ Երևանի և Թեհրանի դիրքորոշումները հատկապես մոտեցնում են երկու հարևանների քաղաքականությանը բնորոշ երկակի ստանդարտներին հավատարմությունը և գրեթե չքողարկվող նենգությունը։ Ինչպես հայտնի է, Պակիստանը, Թուրքիան, Իսրայելը, ինչպես նաև արաբական շատ երկրներ շատ զգույշ են վերաբերվում Իրանի քաղաքական հակումներին։ Հայաստանը, իհարկե, մի դասով ցածր խաղացող է, սակայն գնալով նրան անհարմար է դառնում հարեւաններով շրջապատում, որոնց նա տարածքային պահանջներ է ներկայացնում։ Եվ միայն Իրանը, ակնհայտորեն ոչ առանց դիտավորության, հավերժ բարեկամություն է խոստանում հայերին։
Այժմ ժամանակներն առանձնահատուկ են, և Երևանի ու Թեհրանի դիրքորոշումները միավորում են մեկ ընդհանուր խնդիր՝ ցուցադրել արտաքին քաղաքականության և համագործակցության վեկտորների փոխադարձ մերձեցումը։ Եվ ամեն ինչ այն պատճառով, որ անզուսպ հավակնություններով այս երկու երկրները եղել և մնում են սպառնալիք տարածաշրջանի այլ երկրների համար և իրենց համար շոշափելի արտաքին ճնշման են ենթարկվում մի շարք պատճառներով: Դրանցից մեկը կայանում է նրանում, որ հատկապես Թեհրանն ու Երևանն են, որ ամեն կերպ հուշտ են լինում տարածաշրջանում բաց դռների և հաղորդակցությունների բացման քաղաքականությունից, համընթացորեն որքան հնարավոր է առաջ մղելով անջատողականության գաղափարները։ Այստեղ, ի դեպ, Երևանը ու Թեհրանը նույնպես շատ ընդհանրություններ ունեն. ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի երեսուն տարիների ընթացքում հայերն ու իրանցիները թմրանյութերի ապօրինի շրջանառություն և մաքսանենգության հոսք են ստեղծել, որից հիմա շատ չեն ցանկանում հրաժարվել։
Բայց սա Իրանի թունավոր քաղաքականության միայն մի մասն է: Ավելի պարզ ասած, այսօր, աշխարհաքաղաքական իրականության փոփոխության պայմաններում, Իրանը և Հայաստանը՝ այն նույն վտարանդի-երկրներն են, որոնք այնքան շոշափելի բացասական բալաստ են կուտակել իրենց հարևանների հետ հարաբերություններում, ինչը լիովին կարող է կասկածի տակ դնել սեփական գոյությունը։
Չի կարելի, սակայն բացառել, որ Հայաստանի հետ համագործակցության Թեհրանի տրամադրվածությունը և տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականության վրա ինչ-որ կերպ ազդելու փորձերը՝ մասամբ ժամանակավոր երևույթ են կրում։ Նույնիսկ հայ քաղաքագետներն են լուրջ կասկածներ հայտնում նրանում, որ Երեւանի հետ Թեհրանի ակտիվ համագործակցությունը լուրջ է ու երկարաժամկետ։ Իրավիճակը կարող է փոխել ինչպես ներքաղաքական անհավասարակշռությունը, բողոքի պայթյունները բուն Իրանում, այնպես էլ նրա իշխանությունների խաղը, որոնք տարբեր պատճառներով կարող են նկատելիորեն սառչել Երևանի նկատմամբ։ Այնպես որ Փաշինյանի համար, անկասկած, դեռ վաղ է հանգստանալ։
Մինչդեռ Հայաստանի կլինիկական և քաղաքական ախտորոշումը նման է իրանականին. Երևանը չի հրաժարվում իր պատվախնդրություններից և փորձում է չկատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձած պարտավորությունները՝ վստահ լինելով, որ նրան այդպես ամեն ինչ կհաջողվի։ Երևանի լկտիությունը, որը չի էլ մտածում Բաքվի առաջ ապաշխարել ադրբեջանական ժողովրդին պատճառված բոլոր անախորժությունների համար, նույնպես հասել է իր գագաթնակետին, բայց Ադրբեջանը, առաջարկելով խաղաղություն, մտադիր չէ, սակայն, նվազեցնել ագրեսոր երկրի վրա ճնշման աստիճանը։
Երևանի անտրամաբանական պահվածքը, որը շարունակում է անտեսել տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և Ադրբեջանի հետ սահմանների սահմանազատման անհրաժեշտությունը, նյարդայնացնում է նույնիսկ Մոսկվային, որը հանդիսանում է 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարության երաշխավոր։ Բացի այդ, Ռուսաստանը, որը հայտնվել է մեկուսացման մեջ, չափազանց շահագրգռված է Հարավային Կովկասի տարածքով տարանցման իրականացմամբ։ Այստեղ կարելի է ավելացնել նաև Կրեմլի ծայրահեղ զայրույթը արտաքին քաղաքական կուրսը ռուսամետից բացահայտ արևմտամետի փոխելու Երեւանի որոշման առնչությամբ։ Մոսկվան նման խաղերը չափազանց հազվադեպ է ներում։ Այնպես որ Փաշինյանի ճամփորդությունը ոչ այլ ինչ է, քան Թեհրանի թիկունքում իր պարտավորություններից թաքնվելու պարտապանի փորձ։
Փաշինյանի և Ռաիսիի համատեղ ասուլիսի հայտարարությունները դիտավորյալ բարձր և շինծու էին հնչում։ Ընդ որում, հիմնականում Իրանի նախագահի փոխանցմամբ, ով շտապել է հայտարարել « երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար շրջադարձային պահի» մասին։ Այսինքն՝ սահմանային Գաֆանում Թեհրանի վերջին ակտիվության ոգով, որտեղ Իրանը շտապեց հայտարարել այս ավանում գլխավոր հյուպատոսության բացման մասին, բայց իրականում նույնիսկ չի ավարտել դիվանագիտական ներկայացուցչության շենքի շինարարությունը։ Տենդային շտապում, որը աշխարհով մեկ սոցիալական ցանցերում ծիծաղ է առաջացրել։
Իսկ երկրների միջեւ տնտեսական կապերի ամրապնդման հետ իրականում ամեն ինչ այնքան էլ պարզ չէ։ Հայաստանն ու Իրանը առաջին անգամ չէ, որ այդ հաշվով համատեղ խոստումնալից հայտարարություններ են անում, որոնք իրականում վերածվում են դատարկության։ Բանը նրանում է, որ նույնիսկ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ-ի հետ Իրանի կապերը և Հայաստանում հատուկ տնտեսական տարանցիկ գոտու ստեղծումը, Երևանի և Թեհրանի միջև առևտրային համագործակցության ձևավորումը չափազանց դանդաղ է ընթանում։ Տնտեսական համագործակցության զարգացման վրա առաջին հերթին ազդում է Հայաստանի ֆինանսական անվճարունակության ակնհայտ փաստը։ Երկիրը հնարավորություն չունի ներդրումներ կատարել Իրանի հետ համատեղ նախագծերի զարգացման մեջ, և, հետևաբար, աղքատացող Թեհրանը դրան չի շտապում՝ խանգարում են գրպաններում բյուջեի անցքերը։ Արդյունքում Երևանն ու Թեհրանը այդպես էլ չկարողացան իրականացնել նույնիսկ ժամանակակից տարանցիկ ավտոբանի ստեղծումը, և Իրանից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ բոլոր բեռնափոխադրումները, ինչպես նախկինում, իրականացվում են ծայրամասային ճանապարհով։ Բայց այս կիսահողային ճանապարհը ակնհայտորեն չի հաղթահարում նրանց համար այս կարևոր խնդիրը։ Իսկ այդքան անհրաժեշտ ավտոբանի համար, ի դեպ, եվրոպացիների կողմից հատկացրած միջոցները պարզապես թալանվել են հայ պաշտոնյաների կողմից։ Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթուղային կապ գոյություն ունի ընդամենը թղթի վրա։
Այսպիսով, ի՞նչ առանձնահատուկ բան կա «շրջադարձային պահի» մեջ: 3 միլիարդ դոլարի շրջանառության հասնելու որոշու՞մը. Բայց չէ որ սկզբի համար պետք է նորմալ ճանապարհ կառուցել, իսկ հետո միայն պայմանավորվել։
Միգուցե «շրջադարձային պահը» նրանում է, որ Իրանի և Հայաստանի նախարարները ստորագրել են էլեկտրաէներգիայի և գազի վերաբերյալ համաձայնագրի երկարաձգման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր։ Բայց նույնիսկ «երկարաձգում» ձևակերպումից հասկանալի է, որ այս նախագիծը նոր չէ, և վաղուց հանդիսանում է երկրների միջև համագործակցության հիմնական տարրը։ Դեռևս 2004 թվականին Թեհրանը և Երևանը ստորագրել են գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց 20 տարվա փոխանակման պայմանագիրը, ըստ որի Իրանի կողմից արտահանվող գազն աջակցում է Հայաստանում էլեկտրակայանների աշխատանքին, իսկ դրա դիմաց Իրանը ներկրում է հայկական էլեկտրաէներգիա։ Հայաստանի Հանրապետությունը Իրանից գազ է ստանում 2009 թվականի կեսերից՝ իրականացնելով «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» փոխանակման գործարք՝ Իրանից 1 խորանարդ մետր «կապույտ վառելիքի» փոխարեն Հայաստանից 3 կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի դիմաց։ Ընդհանրապես, այստեղ էլ ողջ աշխարհին զարմացնելու բան չկա։
Երկաթուղային կապի ստեղծման մասին կողմերը նույնիսկ դեռ չեն էլ կակազել։ Այս համատեքստում արդիական է միայն «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի շրջանակներում նախագիծը, որը նախատեսված է իրանական Ռաշտը և ադրբեջանական Աստարան միացնելու համար։ Իսկ Հայաստանն այստեղ միանշանակ աութսայդեր է, այնպես որ պարզ չէ, թե սկզբունքորեն ինչպես է աշխատելու Հայաստանի տարածքով «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի (Ռուսաստանից Պարսից ծոց) լոգիստիկան, որին ակտիվորեն լոբբինգ է անում Հնդկաստանը։ Հատկապես այս տնտեսական տարանցման երթուղին են Թեհրանն ու Երևանը գովազդում, հակադրվելով Զանգեզուրի միջանցքին։ Միայն այժմ հաղորդվում է, որ Թեհրանում հանդիպման ծրագրի շրջանակներում Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ռոստամ Ղասեմին ընդգծել է Իրանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային բեռնափոխադրումների և Հայաստանն ու Պարսից ծոցը իրանական Նորդուզով նոր տարանցիկ միջանցք ստեղծելու համար իրանական ընկերությունների լիակատար պատրաստակամությունը։ Եվ հետեւաբար, իրանական կողմը, ինչպես հայտարարված է, «որոշել է համագործակցել Հայաստանի հետ թունելների, ճանապարհների ու շենքերի կառուցման մեջ»։ Այսինքն՝ դարձյալ ինչ-որ խոստումնալից երկարաժամկետ շինարարություն, որը, ինչպես վերը նշված ավտոբանի դեպքում, ամենայն հավանականությամբ կթալանվի հայկական բյուրոկրատիայի կողմից։
Եվ սա միայն բացասական սցենարներից մեկն է, որը բացահայտ թերահավատությունից բացի այլ բան չի առաջացնում։
Իսկ ի՞նչ վերաբերում է քաղաքական հայտարարություններին։ Բացառելով, ինքստինքյան, «բարիդրացիության քաղաքականությունը հանդիսանում է այն ուղղություններից մեկը, որի վրա կենտրոնանում է Իրանի կառավարությունը» ձևի հերթապահ արտահայտությունները՝ Ռաիսին միայն միանգամայն սպասելիորեն կրկնել է տարածաշրջանային խնդիրները «առանց օտարների մասնակցության» լուծելու անհրաժեշտության մասին մանտրան: Ընդհանուր առմամբ, ոչ մի նոր բան։ Այստեղ Թեհրանի հռետորաբանությունը լղոզված է ու անորոշ: Եթե այս դեպքում ԻԻՀ-ը ենթադրում է Ադրբեջանի և Իսրայելի համագործակցությունը և նրա ուրվական ներկայությունը տարածաշրջանում, ապա ինչպե՞ս վարվել Երևանի կողմից տարածաշրջանում եվրոպացիներին հրավիրող աղաղակների հետ։ Չէ որ Հայաստանի և Պրահայում նրա գործունեության շնորհիվ է, որ այժմ Հայաստանի տարածքում տեղակայվել է ԵՄ առաքելությունը և նույնիսկ հասցրել է մասամբ մշակել ԵԱՀԿ-ի առաքելությունը։ Ընդ որում հայտնի չէ, թե Փաշինյանը էլ ում է մտադրված քարշ տալ Հայաստան։ Այնպես որ բոլորովին անհասկանալի է, թե ինչի մասին է խոսում Ռաիսին։ Թեհրանը, ընդհանրապես պետք է այս համատեքստում ավելի հստակ արտահայտվի, դադարելով երկիմաստություն խաղալ։ Իսկ առայժմ ամեն ինչով դուրս է գալիս, որ Թեհրանի պատվիրանների հիմնական խախտողը՝ նրա սիրելի գործընկեր Փաշինյանն է։
Իսկ այն, որ Իրանը հերթական անգամ խոսել է «տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության քաղաքականության» մասին, և նրա հետ Երևանը ակտիվորեն համաձայնվում է՝ընդամենը տարածաշրջանի վրա չափազանց կործարար ազդող երկու երկրների ցուցանակն է, միամտորեն ակնկալելով իրենց ուռճացված սպասումների իրականացմանը, որից հետո, սակայն, չի բացառվում, որ երկուսի համար էլ կարող է շատ վատ լինել։

Визит с минимальным кешбэком: что выцыганил в Иране Пашинян
Отправившийся в Тегеран строить глазки правящим страной муллам армянский премьер-министр Пашинян в общем, кажется, оправдал цели своей поездки, тем более что были они, по всей видимости, более чем скромные. Всего-то гордо попозировать с президентом Раиси для журналистов и подписать некоторые документы, создав видимость политико-дипломатического «прорыва». Тем паче что и сам президент ИРИ Ибрагим Раиси заявил о поворотном моменте в развитии отношений между двумя странами. Но что в сухом остатке? Мощной подвижкой здесь явно не пахнет, скорее несет популизмом и пустопорожними заявлениями. Что же касается самого сепаратного междусобойчика, то, в принципе, это вечная тема фальшивой дружбы Еревана и Тегерана.
Ничуть не преувеличивая, следует констатировать, что особенно сближает позиции Еревана и Тегерана характерные для политики двух соседей приверженность двойным стандартам и почти не маскируемое коварство. Как известно, Пакистан, Турция, Израиль, а также многие арабские страны весьма настороженно относятся к политическим пристрастиям Ирана. Армения, конечно, игрок классом пониже, однако и ей всё неуютнее становится в окружении соседей, которым она предъявляет территориальные претензии. И только Иран, явно не без умысла, обещает армянам дружбу навек.
Времена ныне особые, и позиции Еревана и Тегерана объединяет одна общая задача – демонстрировать обоюдное сближение внешней политики и векторов сотрудничества. А все потому, что две страны с неуемными амбициями были и остаются угрозой другим странам региона и подвергаются ощутимому для них давлению извне в силу целого ряда причин. Одна из них заключается в том, что именно Тегеран и Ереван всячески отбрыкиваются от политики открытых дверей и коммуникаций в регионе, попутно, насколько возможно, продвигая идеи сепаратизма. Здесь, кстати, у Еревана и Тегерана тоже много общего: за тридцать лет оккупации азербайджанских земель армяне и иранцы наладили наркотрафик и поток контрабанды, от чего им и сейчас очень не хочется отказываться.
Но это всего лишь одна из составляющих токсичной политики Ирана. Говоря более простым языком, сегодня, в условиях изменения геополитической реальности, Иран и Армения – те самые страны-изгои, накопившие такой ощутимый отрицательный балласт в отношениях с соседями, что вполне могут поставить под вопрос собственное существование.
Нельзя, однако исключать, что настроенность на сотрудничество с Арменией у Тегерана и попытки как-то влиять на геополитику региона – отчасти явление временное. Даже армянские политологи высказывают серьезные сомнения в том, что активное сотрудничество Тегерана с Ереваном – это всерьез и надолго. Ситуацию могут изменить как внутренний политический дисбаланс, протестные взрывы в самом Иране, так и игра его властей, которые могут заметно охладеть к Еревану в силу самых разных причин. Так что Пашиняну, без сомнений, рано расслабляться.
Между тем клинико-политический диагноз Армении схож с иранским: Ереван никак не отказывается от своих амбиций и пытается не исполнять взятые на себя обязательства по реализации Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 г., пребывая в уверенности, что ему так все и сойдет с рук. Наглость Еревана, даже не помышляющего покаяться перед Баку за все беды, которые были причинены азербайджанскому народу, тоже достигла своего пика, но Азербайджан, предлагая мир, не намерен, однако, снижать градус давления на страну-агрессора.
Нелогичное поведение Еревана, продолжающего игнорировать необходимость разблокирования коммуникаций в регионе и делимитации границ с Азербайджаном, нервирует даже Москву, которая является гарантом Трехстороннего заявления 2020 года. Кроме того Россия, поскольку сама оказалась в изоляции, крайне заинтересована в реализации транзита через территорию Южного Кавказа. Сюда также еще можно присовокупить и крайнюю раздраженность Кремля по поводу решения Еревана сменить внешнеполитический курс с пророссийского на откровенно прозападный. Москва такие игры прощает крайне редко. Так что вояж Пашиняна - это не что иное, как попытка должника спрятаться от своих обязательств за спину Тегерана.
Заявления на совместной пресс-конференции Пашиняна и Раиси прозвучали нарочито громко и наигранно. Причем в основном с подачи иранского президента, поспешившего заявить о «поворотном моменте для развития отношений между двумя странами». То есть в духе недавней активности Тегерана в пограничном Гафане, где Иран поторопился объявить об открытии Генконсульства в этом городке, а на деле даже не завершил строительство здания диппредставительства. Лихорадочная спешка, вызвавшая смех в социальных сетях по всему миру.
А с укреплением экономических связей между странами на самом деле всё не так просто. Армения и Иран не первый год делают многообещающие совместные заявления на этот счет, которые наяву в основном оборачиваются пшиком. Дело в том, что даже с учетом связей Ирана с ЕАЭС и созданием особой экономической транзитной зоны в Армении, наращивание торгового сотрудничества Еревана и Тегерана идет крайне медленно. На развитии экономического сотрудничества в первую очередь сказывается очевидный факт финансовой несостоятельности Армении. Страна не имеет возможности вложиться в разработку совместных проектов с Ираном, а потому и беднеющий Тегеран не торопится с этим - мешают бюджетные дыры в карманах. В результате Ереван и Тегеран так и не смогли реализовать даже создание современного транзитного автобана, и все перевозки товаров из Ирана в Армению и обратно, как и ранее, осуществляются по периферийной трассе. Но эта полугрунтовая дорога явно не справляется с этой важной для них задачей. А средства на столь нужный автобан, кстати, выделенные европейцами, попросту разворовали армянские чиновники. Железнодорожное сообщение между Арменией и Ираном существует лишь на бумаге.
Так что же особенного в «поворотном моменте»? Решение достичь товарооборота в 3 млрд долларов?  Но ведь для начала дорогу нормальную надо построить, а уж потом договариваться.
Может, «поворотный момент» в том, что министры Ирана и Армении подписали меморандум о взаимопонимании относительно продления соглашения по электроэнергии и газу? Но даже по формулировке «продление» понятно, что этот проект не нов, и давно является базовым элементом сотрудничества между странами. Еще в 2004 году Тегеран и Ереван подписали бартерное соглашение о газе в обмен на электроэнергию сроком на 20 лет, согласно которому экспортируемый Ираном газ поддерживает работу электростанций в Армении, а взамен Иран импортирует армянскую электроэнергию. РА получает газ из ИРИ с середины 2009 года, реализуя бартерную сделку «газ в обмен на электроэнергию» из расчета 1 куб.м «голубого топлива» из Ирана в обмен на 3 кВт/ч электроэнергии из Армении. В общем, удивлять весь мир тут тоже нечем.
О налаживании железнодорожного сообщения стороны уже даже и не заикались. В этом контексте актуален лишь проект в рамках коридора «Север-Юг», который призван соединить иранский Решт и азербайджанскую Астару. И Армения тут однозначно в аутсайдерах, так что непонятно, как, в принципе, будет работать логистика коридора «Север-Юг» (из России до Персидского залива) через территорию Армении, что активно лоббирует Индия. Именно этот путь экономического транзита в противовес Зангезурскому коридору пиарят Тегеран и Ереван. Только вот сообщается, что в рамках программы встреч в Тегеране министр дорог и городского развития Ирана Ростам Гасеми подчеркнул полную готовность иранских компаний к развитию транспортных перевозок между Ираном и Арменией и созданию нового транзитного коридора между Арменией и Персидским заливом через иранский Нордуз. И потому иранская сторона, как заявлено, «решила сотрудничать с Арменией в строительстве тоннелей, дорог и зданий». То есть опять некий перспективный долгострой, который, как и в случае вышеупомянутого автобана будет, по всей видимости, разворован армянской бюрократией.
И это лишь один из негативных сценариев, который ничего, кроме откровенного скепсиса, не вызывает.
А что с политическими заявлениями? Исключая, само собой, дежурные фразы типа «политика добрососедства является одним из направлений, на которое делает упор иранское правительство», Раиси разве что вполне ожидаемо повторил мантру о необходимости решения региональных вопросов «без участия иностранцев». В общем, ничего нового. Здесь риторика Тегерана размыта и туманна. Если в данном случае ИРИ подразумевает сотрудничество Азербайджана и Израиля и его призрачное присутствие в регионе, то как быть с зазывалой в регион европейцев – Ереваном? Ведь именно благодаря Армении и ее активности в Праге на территории Армении сейчас разместилась миссия ЕС и даже успела частично отработать миссия ОБСЕ. К тому же неизвестно, кого намерен еще затащить в Армению Пашинян. Так что совершенно непонятно, о чем толкует Раиси. Тегерану вообще следует в этом контексте более четко высказываться, перестав играть в двусмысленность. Пока же по всему выходит, что главный нарушитель заповедей Тегерана – его любимый партнер Пашинян.
А то, что Иран в очередной раз заговорил о «политике мира и безопасности в регионе», а ему активно поддакивает Ереван – всего лишь вывеска крайне деструктивно влияющих на регион двух стран, наивно ожидающих осуществления своих завышенных ожиданий, после чего, однако, не исключено, что им обоим может быть весьма несладко.