Դափ խփող Ռուբենը- մի հարցազրույցի տարեգրություն
Հրաշալի, արևի լույսի կանաչ շողերով լցված մարգագետին եկեղեցու շենքի դիմաց։ Հասարակ աթոռների վրա նստած երկու մարդ խոսում են եկեղեցու զանգերի բյուրեղյահնչյուն որոտի տակ։ Նրանցից կրտսերը հարցեր է տալիս։ Մյուսը՝ ավելի տարիքովը պատասխանում է՝ զրուկցակցին համաչափորեն բացատրելով կյանքի խճճվածությունն ու հանկարծակի փոփոխությունները։
Պատասխանողը ընդգծված դրոշմում է խոսքերը, բարբառելով, կարծես, անվիճելի ճշմարտություններ։ Հայրենիքի պաշտպանության կարևորության մասին։ Ազգային համախմբվածության անհրաժեշտության մասին։ Իր ժողովրդի հնության և հզորության մասին՝ մատնանշելով նրա տարածվածությունը աշխարհով մեկ։ Նա խոսում է հայրենի հողի վրա կյանքի սուրբ նշանակության մասին։ Ընդհանրապես էթնոսի համար առանց սարսափելի հետևանքների՝ դրա կորստի անհնարինության մասին։ Կրթության կարևորության մասին։ Տնտեսության և գյուղատնտեսության մասին։ Նոր տեխնոլոգիաների մասին։ Հավատի գրկում հույսի պահպանման մասին։ Անվտանգության բացակայության վտանգի մասին։
Լրագրողը քաղաքավարի համաձայնվում է՝ կեղծելով զրուցակցին։ «Ինչպես պահպանել և կարգի բերել Արցախը», հենց այսպես են վերնագրել Ռուբեն Վարդանյանի հետ այս տեսազրույցի հեղինակները։ Չեմ ուզում վելուծել ավելորդ մանրամսնությունները։ Չափազանց մեծ պատիվ կլինի: Կանգ կառնեմ մի քանի ակնհայտ անհամապատասխանությունների վրա, որոնք կասկած չեն թողնում, որ մի քանի ամիս «արցախի» փրկիչի պատմուճանը իր վրա փորձած հաջողակ ռուս գործարարը պատրաստ է նոր դժբախտություններ բերել Ղարաբաղի հայ բնակչությանը։ Այն խոսակցությունների հետևում, որ ոչ ոք նոր զոհեր չի ուզում, Վարդանյանը չի թաքցնում անկախության հիմերի զոհասեղանին հազարավոր հայերի կյանքերը դնելու իր պատրաստակամությունը։ Այն արյունը, որ արդեն թափվել է, նրա համար քիչ է։ «Գլխուղեղի միացում»-ը անբուժելի է։
Եթե հավատալ Վարդանյանին, ապա հայ ժողովուրդը այն քչերից մեկն է՝ ոչ, դուք միայն մտածե՜ք, ով ապրում է մեր տարածաշրջանում իր հողի վրա։ Հայկական լեռնաշխարհը։ Հայկական վիշտ՝ ահա սա ավելի մոտ է ճշմարտությանը։ Մնացած բոլորը եկվոր ժողովուրդներ են։ Քը՛ս իրանց, քը՛ս։ «Արցախ»-ը հայ և քրիստոնեական քաղաքակրթության բնօրրանն է։ Հայերն այստեղ ապրել են հազարավոր տարիներ, դրա համար էլ Ստեփանակերտը նախկինում կոչվել է Խանքենդի։ Իսկ այն մասին, որ լինելու է Ստյոպա Շահումյանը, հայ պայծառատեսները իմացել են մեր թվարկությունից առաջ ...երորդ դարում: Եվ անունը նախօրորք են տվել։ Առանց ժամանակի մեքենայի գլուխ չհանեցին: Հայերն ամենուր էին ապրում։ Միշտ։ Պարզապես հողի մեծ մասը հայերից լկտիորեն խլել են նրանց չար հարևանները։
Ինչ-որ պահ զանգերի ղողանջը պարոն Վարդանյանին դրդում է մի փոքր զարմացած և նրբագեղ, ինչպես իրեն է թվում, խոսել մեր անհանգիստ ժամանակներում թմբուկի ձայնի խորհրդանշության մասին։ Ես նրան մի գաղտնիք կբացեմ, եթե նստես գործող եկեղեցու մոտ, ապա զանգը անպայման կհնչի։ Ինչպես երկաթուղային կայարանի մոտ գնացքի սուլոցը: Խորհրդանշակա՞ն է։ Կամ ինչպես հավանոցի մոտ աքաղաղի կանչը։
Վարդանյանը իրեն իրավասու է համարում խոսել Ադրբեջանի խնդիրների, մեր տնտեսության, մեր քաղաքների ու գյուղերի և դրանց զարգացման մասին։ Առավել ևս, հասարակության մեջ տիրող տրամադրությունների մասին (խա՝ հույս չունենա՜ս): Նա նույնիսկ համարձակվել է ասել այն մասին, որ ադրբեջանցիները չեն ուզում զոհվել «չգիտես ինչի համար»: Ստիպված եմ հիասթափեցնել։ Ադրբեջանցիները գիտեն, թե ինչի համար են կռվել և զոհվել 90-ականներին 1-ին Ղարաբաղյան պատերազմում։ Նրանք առավել ևս գիտեն, թե ինչու են ռիսկի դիմել, և երբեմն նաև իրենց զոհաբերել 2020 թվականին: Նրանք պատրաստ են նորից ու նորից գնալ այս ճանապարհով, չնայած ցավին և զոհաբերությանը: Միայն թե Հայրենիքը մաքրել հայկական անջատողականության կեղտի մնացորդներից։
Հարցազրույցի վերջում Վարդանյանը՝ բազմաթիվ վերապահումներով սկսում է բացահայտ սպառնալ Ադրբեջանին՝ մեզ նախազգուշացնելով ուժային լուծումներ կիրառելու փորձերից։ Իբրև, թանկ կնստի: Պարոն Վարդանյանը կարծես թե հաջողակ գործարար է, հզոր վերլուծական կարողություններով։ Հիմա մեզ մատով ի՞նչ սպառնալ։ Իսկ ինչո՞ւ այն բոլոր սարսափելի անախորժությունները, որոնք պետք է 2020 թվականին մեր հողերը ազատագրելու որոշման համար մեր գլխին թափվեին՝ մեզ չդիպան։ Հարսանիքից հետո թմբուկ է զարկում, չնայած ըստ այս հարցազրույցի նրան ավելի կսազի խեղկատակի դափը։ Դրանով հանդերձ կեղծ ժպիտով հայտարարելով, որ չի վախեցնում։ Եվ չես էլ կարող։ Մենք վախեցած ենք։ Եվ կրակված ենք։ Եվ կոտորված ենք:
Մի երկու հարցում ես հարցադրվողի հետ համաձայն եմ։ Չէ, լուրջ եմ ասում։ Պղծված գերեզմանների և տնից հեռու հարկադրված կյանքի ողբերգականության մեջ: Ադրբեջանցիները դա հայկական օկուպացիայի 30 տարիների ընթացքում սովորել են «հինգի»։ Նրանում, որ ամեն ինչ վերադառնում է՝ բռնություն, արյուն։ Ամեն ինչ այդպես է, և հենց դա էլ 2020 թվականին վերադարձավ Ղարաբաղի հայերին։ 90-ականներին քամի ցանածները առատ բերք հավաքեցին։
Նայելով հարցազրույցի ժանրի այս գլուխգործոցին՝ ակամա հիշում ես Սոլժենիցինի «Ինչպե՞ս կարող ենք կարգի բերել Ռուսաստանը» ստեղծագործությունը։ Չունենալով մեծ հաջողություն՝ չնայած ձգտումների սկզբնական ալիքներին՝ պարոն Վարդանյանը ասում է չափազանց խելամիտ բաներ, բայց աա շփման կետը նա ընտրել է շտապելով։ Նա ոչ թե պետք է մտածի ի տեր հանգուցյալ «արցախի» պահպանման, այլ Հայաստանի պահպանման մասին։ Եթե նա ուզում է ծառայել իր ժողովրդին, թող դա անի այնտեղ, որտեղ ապրում է այդ փոքրիկ ժողովուրդը։
Կավարտեմ հասարակ ձևով: Դե, կամ համեմատաբար հասարակ ձևով: Եթե Ռուբենը դափ է ծեծում... Վարդանյանը փորձում է բարդ բազմաշարժ պարել՝ մեզ քաշելով փորձել հասկանալ, թե իրենից ինչ է ներկայացնում նրա ձեռնարկումը։ Ո՞վ է նա։ Կրեմլի գործակա՞լ։ Անկեղծ խելագարության մոլեռա՞նդ։ Արտասահմանյան հայության համար առարկելի փաշինյանությունը քանդելու՞ն կոչված սփյուռքի տրոյական ձի։ Հայաստանի ապագա վարչապե՞տ է, ով իրեն կանվանի «Հայաստան-Արցախի վարչապետ» ու կհավակնի և՛ Հայաստանի, և՛ «Արցախի» վտարանդի կառավարության ղեկավարությանը (կլինի արդյո՞ք կառավարություն, չգիտեմ, բայց աքսորում՝ անպայման կլինի)։ Արեւմուտքից եկած որոշ թուրքաֆոբների հակաթուրքական նիզակի ծա՞յր է։ Իմ կարծիքով՝ ամեն ինչից մի քիչ։ Բայց գլխավորն այն է, որ Վարդանյանը լինելով փորձառու և բավական խելացի անձնավորություն (իզուր, որ հարցազրույցում անհեթեթություն է դուրս տվել, բայց դա անխուսափելի է) ամեն կերպ կնպաստի ամենուր՝ էվենքներից մինչև մասայ իր գրեթե անսահմանափակ ազդեցության մասին լուրերի տարածմանը։
Բայց ամենից շատ, որպես տարբերակ, ինձ դուր է գալիս ծայրը: Ոչ նիզակի, չէ: Ինչ որ այլ բանի։ Բայց Վարդանյանի դեպքում նա պոկվել է ...

Бьющий в бубен Рубен – хроника одного интервью
Дивная, залитая лучами солнечного света зеленая лужайка перед зданием церкви. Два сидящих на простых стульях человека беседуют под хрустальные раскаты церковных колоколов. Один помладше, задает вопросы. Другой – постарше – степенно отвечает, размеренно объясняя собеседнику сложные хитросплетения и перипетии бытия.
Отвечающий подчеркнуто чеканит слова, изрекая, казалось бы, бесспорные истины. О важности защиты родины. О необходимости национальной консолидации. О древности и мощи своего народа, указывая на его распространенность на земном шаре. Он говорит о сакральной важности жизни на родной земле. О невозможности ее утраты без страшных последствий для этноса в целом. О важности образования. Об экономике и сельском хозяйстве. О новых технологиях. О сохранении надежды в лоне веры. Об опасности отсутствия безопасности.
Журналист учтиво соглашается, подыгрывая собеседнику. «Как сохранить и обустроить Арцах» - именно так назвали это видеоинтервью с Рубеном Варданяном его авторы. Я не хочу анализировать излишне детально. Слишком много чести. Остановлюсь на нескольких явных нестыковках, которые не оставляют сомнений, что успешный российский бизнесмен, несколько месяцев примеряющий тогу спасителя «арцаха», готов принести армянскому населению Карабаха новые несчастья. За разговорами о том, что никто не хочет новых жертв, Варданян не скрывает готовности положить тысячи армянских жизней на алтарь химеры независимости. Той крови, что уже пролилась, ему мало. «Миацум головного мозга» неизлечим.
Если верить Варданяну, то армянский народ один из немногих – нет, вы только вдумайтесь! – который живет на своей земле в нашем регионе. Армянское нагорье. Армянское горе – вот это ближе к истине. Все остальные народы пришлые. Ату их, ату! «Арцах» – колыбель армянской и христианской цивилизации. Армяне жили здесь тысячелетиями, поэтому Степанакерт ранее назывался Ханкенди. А о том, что будет Степа Шаумян, армянские ясновидящие узнали в …надцатом веке до нашей эры. И дали название заранее. Без машины времени не обошлось! Армяне жили везде. Всегда. Просто большую часть земли у армян внаглую отобрали злые соседи.
В какой-то момент звон колоколов побуждает господина Варданяна немного удивленно и изящно – как ему кажется – сказать о символизме звука набата в наше тревожное время. Я открою ему секрет – если сидишь рядом с действующей церковью, то колокол обязательно зазвонит. Это как услышать паровозный гудок рядом с вокзалом. Символично? Или как крик петуха рядом с курятником.
Варданян считает себя вправе говорить о проблемах Азербайджана, о нашей экономике, о наших городах и селах и их развитии. Более того, о настроениях в обществе (ха - не дождешься!).  Он даже осмелился говорить о том, что азербайджанцы не хотят погибать «неизвестно за что». Вынужден разочаровать. Азербайджанцы знали, за что сражались и умирали в 1-ую Карабахскую в 90-ых. Они тем более знали, для чего рисковали, а порой и жертвовали собой в 2020. Они готовы пройти этот путь вновь и вновь, несмотря на боль и жертвы. Лишь бы очистить Родину от остатков скверны армянского сепаратизма.
В конце интервью Варданян – с многочисленными оговорками – берется открыто угрожать Азербайджану, предостерегая нас от попыток использования силовых решений. Дескать, дорого обойдется. Господин Варданян вроде как успешный бизнесмен, с мощными аналитическими способностями. Что же теперь пальчиком нам грозить? А почему все ужасные беды, которые должны были посыпаться нам на голову в 2020 за решение освободить свою землю, нас миновали? Бьет в барабан после свадьбы, хотя по этому интервью ему больше подойдет шутовской бубен. При этом елейно заявляя, что не пугает. А и не сможете. Пуганые мы. И стреляные. И резаные.
В паре вопросов я с интервьюируемым согласен. Нет, серьезно. В трагичности оскверненных могил и вынужденной жизни вдали от родных очагов. Азербайджанцы это за 30 лет армянской оккупации выучили на «пять». В том, что все возвращается – насилие, кровь. Все так, и именно это вернулось армянам в Карабахе в 2020 году. Посеявшие ветер в 90-ых собрали обильнейший урожай.
Просматривая это шедевр жанра интервью, поневоле вспоминается работа Солженицына «Как нам обустроить Россию?». Не имевшая большого успеха, несмотря на начальные волны интереса. Господин Варданян говорит весьма разумные вещи, но вот только точку приложения он выбрал второпях. Ему не о сохранении почившего в бозе «арцаха» надо думать, а о сохранении Армении. Если он хочет служить своему народу, пусть делает это там, где этот народец проживает.
Закончу просто. Ну, или относительно просто. Если Рубен бьет в бубен…Варданян пытается плести сложную многоходовку, вытягивая нас на попытки понять, что представляет из себя его начинание. Кто он? Агент Кремля? Искренний в безумии фанатик? Троянский конь диаспоры, призванный снести неугодное забугорному армянству пашинянство? Будущий армянский премьер, который станет именовать себя «варчапетом айастано-арцахским» и претендовать на руководство и Армений, и правительством в изгнании «арцаха» (будет ли правительство, не знаю, а вот изгнание - будет всенепременно)? Наконечник антитурецкого копья некоторых тюркофобов с Запада? Мое мнение – всего понемногу. Но главное, что Варданян, будучи человеком опытным и неглупым (даром что чушь порол в интервью, но это неизбежно) будет всячески способствовать распространению слухов о своем почти неограниченном влиянии везде, от эвенков до масаи.
Но больше всего как вариант мне импонирует наконечник. Не копья, нет. Чего-то другого. Но в случае с Варданяном он порвался…