Եղեք ավելի պարկեշտ. Բելառուսի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Հայաստանին՝ թիկունքը գետնովն է տվել ...
Պատմությունն այն մասին, թե ինչպես Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ-ի ոչ վաղուցվա արտահերթ նիստում Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին խրատներ է տվել՝ այսօր ցանցի ամենահայտնի տեսահոլովակներից մեկն է։ Սակայն այս պատմությունը ունեցել է շարունակություն, որի մասին ոչ բոլորը գիտեն: Հայաստանի ԱԳՆ-ն, խիզախություն հավաքելով, կշտամբանքներ է թափել Բելառուսի ԱԳՆ-ի վրա՝ փորձելով պաշտպանել Փաշինյանի պատիվը, սակայն ստացել է արժանի հակահարված։ Մինսկի պատասխանը էլ ավելի սպառիչ է ստացվել և բացահայտել է Հայաստանի և Փաշինյանի կաբինետի ոչ ադեկվատ և խարդախ քաղաքականության բոլոր խաղաքարտերը։ Ինչպես ասում են, արժանի է ընդօրինակման՝ ծափահարում ենք ոտքի վրա։
Ոմն մեկը, ով շտապել էր սոցիալական ցանցերում կիսվել հայկական վեհության մոլուցքի համար կործարար Բելառուսի նախագահի բարձր միջոցառումում մենախոսությամբ տեսանյութը՝ ազդարարելով այն «Ինչպես է Լուկաշենկոն պաշտպանել Իլհամ Ալիևին» վերնագրով, իմաստը չի հասկացել։ Չէ որ փաստը ոչ միայն և ոչ այնքան Ադրբեջանի և Բելառուսի ղեկավարների ջերմ հարաբերությունների մեջ է, ուղղակի Լուկաշենկոն ամեն ինչ արտահայտել է միջազգային հարթակներում անընդհատ խեղկատակային ներկայացումներ խաղացող Փաշինյանի երեսին։ Ավելին, Բելառուսի ղեկավարը զգուշացրել է, որպեսզի Նիկոլ Վովաևիչը և մյուս հայ գործիչները այսուհետ չփորձեն նման խեղկատակության վերածել ՀԱՊԿ-ն ու մյուս դաշնակցական կազմակերպությունները՝ արձագանքը կլինի կոշտ։
Լուկաշենկոյի կծու և սթափեցնող ելույթը բառացիորեն լցված էր Փաշինյանի պահվածքը բնութագրող վառ փոխաբերություններով։ Նրանում էլ ավելի անվրեպ են բացահայտվել Ադրբեջանի քաղաքականության մասին Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունների անհեթեթությունը, ՀԱՊԿ-ին և այլ միջազգային կառույցներին՝ հայկական կողմի բողոքների բացարձակ անհիմն լինելը։ «Ձանձրացրել է» - ահա, թերեւս, Լուկաշենկոյի առանցքային ուղերձը։
Ըստ ամենայնի, մերժելով տված դասը՝ Հայաստանի արատավորված վարչապետի կաբինետը չգտավ ավելի լավ բան, քան պահանջներով հարձակվել Մինսկի վրա, բայց դա այնքան անճոռնի է արել, որ և Հայաստանի ողջ ղեկավարությանը, և անմիջապես Փաշինյանին դրել է էլ ավելի հիմար դրության մեջ։
Համաձայնվեք, որ ադեկվատ մտածող մարդու արձագանքը, երբ նրան ասում են իր սխալ հաշվարկների և սխալների մասին, համոզիչ կերպով ապացուցելով, թե ինչ, որտեղ և ինչու, որպես կանոն, կայանում է նրա խոսքերը իր վարմունքի վերաիմաստավորման մեջ։ Բայց ոչ Փաշինյանը, ոչ էլ Հայաստանի ԱԳՆ-ն նման որակներին ակնհայտորեն չեն տիրապետում։ Ուրիշ ձևով միջպետական մակարդակով սկանդալ ստեղծելու համար նախատեսված մեսիջը ՀԱՊԿ և Մինսկ չեր հետևի։
Ուրիշ ինչպե՞ս կարելի է գնահատել այն պնդումը, որ Բելառուսի ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի արտահայտությունները այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ն բոլորվին պարտվոր չէ տվյալ կոնկրետ դեպքում, այսինքն հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին իրավիճակի հերթական սրման, այո և ընդհանրապես երկու հարավկովկասյան երկրների լարված հարաբերությունների պայմաններում ինչ որ մեկի կողմը բռնելը և առավել ևս Հայաստանին պաշտպանելը հակասում է Ռուսաստանի, Բելառուսի և դաշինքի այլ երկրների հետ դաշնակցային և գործընկերային հարաբերություններին։
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանի «Sputnik Արմենիա»-ին տված մեկնաբանություններում նշվում է, որ Լուկաշենկոյի բառերը կտրված են իրականությունից։ «Մենք տեղին չենք համարում մեկնաբանել Բելառուսի նախագահի խառնաշփոթ, բանակցությունների տրամաբանությունից անջատված և դաշնակցային ու գործընկերային հարաբերություններին հակասող հայտարարությունները»,- հայտարարել է Հունանյանը։
Մի խոսքով, լիովին հայկական ձևով. «ամենահին» ազգի խոցված հպարտություն, ոչ մի եզրակացություններ իր համար և արժանի փաստարկներ, որ Լուկաշենկոն ճիշտ չէ։
Բայց Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունն էլ հարկ չհամարեց լռել, քանի որ իրենց հարձակումներում հայերը ակնհայտորեն չափն անցել են՝ Բելառուսի նախագահի ելույթն անվանելով «խառնաշփոթ, դաշնակցային և գործընկերային հարաբերություններին հակասող»։ Հայերին պետք էր դաս տալ, և հարվածը ոչ պակաս անվրեպ ու ցավալի է ստացվել, քան Լուկաշենկոյի հանդիմանությունը։
Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Անատոլի Գլազը գերազանց գլուխ է հանել այդ առաքելության հետ՝ նրա հայտարարությունը հստակ ցույց տվեց, թե ով է բացահայտ ստում և փորձում ամբողջ աշխարհի ականջին լապշա կախել, և ով, հստակ գնահատելով իրավիճակը, այդ լապշան անշեղորեն դեն է գցում և բնավ չի պատրաստվում տառապել ու արյուն թափել ուրիշի ունեցվածքի նկատմամբ ոտնձգություն անող հայերի համար։ Կարճ ասած, նա տպավորիչ կերպով Երևանին դրել է իր տեղը։
Ըստ բելառուս դիվանագետի խոսքերի, «Հայաստանի ԱԳՆ-ն գրավել է չափազանց յուրահատուկ դիրքորոշում», կասկածի տակ դնելով Բելառուսի դաշնակցային պարտավորությունները, չնայած «Իր դաշնակցական պարտավորություններին հավատարմությունը Բելառուսը ողջ պատմության ընթացքում ապացուցում է ոչ թե բառերով, այլ գործով», այնպես որ այս ակնհայտ փաստի կասկածի տակ դնելը ոչ պրոֆեսիոնալ է։
Իսկ հետո լիակատար ջախջախում: Բելառուսի ԱԳՆ-ն առանց ակնարկների հայերին մատնացույց է արել, որ Երևանի քաղաքականությունը երբեք աչքի չի ընկել անկեղծությամբ և բարյացակամությամբ, իսկ եթե անկեղծ, ապա տարրական պարկեշտությամբ։
«Պարկեշտությունը՝ մեր արտաքին քաղաքականության գծերից մեկն է։ Ուստի հետագայում ևս մեր գործընկերներն ու դաշնակիցները կարող են վստահ լինել մեզ վրա։ Եթե մյուս երկրները նույն կերպ վարվեին, ապա շատ խնդիրներից կարելի էր խուսափել»,- հայտարարել է Բելառուսի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը՝ ի դեմս Ա. Գլազին։
Ինչպես համարում է դիվանագետը՝ Բելառուսի նախագահի կողմից հնչեցրած մոտեցումները ոչ թե իրականությունից կտրված են, այլ, ընդհակառակը, հիմնված են իրական, հաստատված փաստերի ու իրադարձությունների վրա, այսինքն՝ չափազանց հասկանալի են և դաշնակցային առումով ազնիվ։ Եվ հետո շատ բարոյախրատական հարված Երևանի բազմադեմ ու կեղտոտ խաղին. «Հատկապես այդպիսի բաց ելքով, առանց քաղաքական խաղերի ու ինտրիգների, և պետք է քննարկել հարցերը, երբ խոսքը վերաբերում է մարդկանց ճակատագրերին և կյանքերին»։
Միանգամայն տեղին է նաև Գլազի հարցը, թե ի՞նչի համար էր Հայաստանի ԱԳՆ-ի այս ուշացած ու անխելք գնահատականը։ Այլ կերպ ասած, եթե դու հիմար ես, ապա ինչու դա ապացուցել ուրիշներին։ Բացի դրանից, այս հարցում կա նաև շատ հստակ ակնարկ Հայաստանի ապակառուցողական գործողությունների մասին, որն իր գործողություններով որերորդ անգամ տարաձայնություններ է ստեղծ ում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքի մեջ։ Հակառակ ՀԱՊԿ-ն՝ շատ քաղվերլուծաբանների կողմից կանխատեսվող փլուզումից զերծ պահելու Մոսկվայի ջանքերին՝ Հայաստանը շատ վտանգավոր նախադեպ է ստեղծել ՀԱՊԿ-ի մեկ այլ անդամի հետ իր հրապարակային տուրուդմփոցով՝ ևս մեկ անգամ ապացուցելով իր արտաքին քաղաքականության թունավորությունը:
Իր ծավալուն պատասխանի եզրափակիչում Բելառուսի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հեգնանքով խորհուրդ է տվել «ընկերներին և գործընկերներին ուշադիր կարդալ և վերընթերցել բելառուսական պետության ղեկավարի բազմաթիվ ելույթները այս դժվարին, բայց լիովին լուծելի հարցի վերաբերյալ», այսինքն, պարզ ասած, նա հայ «բարեկամներին» խորհուրդ է տվել ավելի շատ աշխատեն իրենց վրա, որպեսզի բարելավել դիվանագիտական հմտությունները և սովորել վերլուծական կերպով գնահատել իրենց հասցեին ասվածը, առավել ևս, երբ դա արվել է բարի նպատակներով։
Բելառուսից այդքան հասկանալի և առավելագույն դյուրըմբռնելի պատասխանը լսել են արդյո՞ք ինքը Փաշինյանը և Հայաստանի ԱԳՆ-ն։ Արդյո՞ք նրանք հասկացան ասվածքի իմաստը։ Չէ որ իրենց «լավագույն պաշտպանությունը հարձակում է» սկզբունքով իրենց հիմար դեմարշով հայկական կողմը հասցրել է այն բանին, որ դաշնակից Բելառուսը ստիպված եղավ Հայաստանի ղեկավարությանը դատապարտել առիթով և առանց առիթի լկտի և գործնականում բացահայտ ստի, փաստերի մանիպուլյացիա, սևը սպիտակի փոխարեն ներկայացնելու ձգտումների մեջ՝ համաշխարհային հանրության մոլորության մեջ գցելու համար։
Սակայն այդքան էլ հեշտ չէ անառակ ելույթների ներքո քողարկել շովինիզմի, մարդատյացության, այլոց բարիքի հանդեպ կրքի քաղաքականությունը։ Հնարավո՞ր է արդյոք ձերբազատվել հայոց պետականության հզորության այս արատներից, որոնք արմատացած են բառացիորեն հայ ժողովրդի ողջ պատմության և հոգեբանության մեջ: Բարդ հարց է։ Բայց Երեւանը, անշուշտ, հիանալի դաս ստացավ, ուսանելի ապտակ պետական բարձր մակարդակով, որը լրջորեն կպել է Հայաստանի ղեկավարության ինքնասիրությանը։ Այնուամենայնիվ, այս դասը սովորելու հույսը մնում է, քանի որ նույնիսկ հիմարն է սովորում, եթե ոչ ուրիշներից, ապա գոնե սեփական սխալների և կապտուկների վրա:

Будьте порядочнее: МИД Беларуси ответил Армении, уложив ее на лопатки
История о том, как президент Беларуси Александр Лукашенко премьера Армении Пашиняна на недавней внеочередной сессии ОДКБ уму разуму учил, – сегодня одна из самых популярных видеомемов в сети. Однако история эта имела продолжение, о котором не все знают: МИД Армении, набравшись смелости, обрушился с упреками на МИД Беларуси в попытке отстоять честь Пашиняна, но получил достойный отпор. Ответ из Минска оказался еще более исчерпывающим и раскрыл все карты неадекватной и лживой политики Армении и кабинета Пашиняна. Как говорится, достойно подражания - аплодируем стоя.
Некто с высокого мероприятия, поспешивший поделиться в соцсетях убийственным для армянской мании величия видео с монологом президента Беларуси, предварив его заголовком «Как Лукашенко заступился за Ильхама Алиева», не узрел сути. Ведь дело не только и не столько в теплых отношениях лидеров Азербайджана и Беларуси, просто Лукашенко все высказал в лицо Пашиняну, постоянно разыгрывающему на международных площадках балаганное представление. Более того, глава Беларуси предупредил, чтобы Никол Воваевич и другие армянские деятели впредь не пытались превратить в такой же балаган ОДКБ и другие союзные организации – реакция будет жесткой.
Едкая и отрезвляющая речь Лукашенко буквально изобиловала яркими метафорами, характеризующими поведение Пашиняна. Еще более метко в ней вскрывались абсурдность заявлений армянского премьера о политике Азербайджана, абсолютная необоснованность жалоб армянской стороны в ОДКБ и другие международные структуры. «Надоело!» - вот, пожалуй, ключевой посыл Лукашенко.
Отвергнув, судя по всему, преподанный урок, кабинет посрамленного армянского премьера не нашел ничего лучше, как наброситься с претензиями на Минск, но сделал это так несуразно, что выставил и все руководство Армении, и непосредственно Пашиняна в еще более дурацком свете.
Согласитесь, что реакция адекватно мыслящего человека, когда ему говорят о его просчетах и ошибках, убедительно доказывая, что, где и почему, как правило, заключается в переосмыслении своих слов и поступков. Но ни Пашинян, ни МИД Армении такими качествами однозначно не обладают. Иначе бы не последовало послания ОДКБ и Минску, явно рассчитанного на скандал межгосударственного уровня.
Как иначе можно расценить утверждение, что высказывание белорусского лидера Александра Лукашенко о том, что ОДКБ вовсе не обязана в данном конкретном случае, то есть в очередной эскалации ситуации на условной азербайджано-армянской границе, да и вообще в напряженных отношениях двух южнокавказских стран принимать чью-то сторону и уж тем более защищать Армению, противоречит союзническим и партнерским отношениям с Россией, Беларусью и другими странами блока.
В частности, в комментарии пресс-секретаря внешнеполитического ведомства РА Ваана Унаняна Sputnik Армения отмечается, что слова Лукашенко оторваны от реальности. «Не считаем уместным комментировать сумбурные, оторванные от логики переговоров и противоречащие союзническим и партнерским отношениям заявления президента Беларуси», - заявил Унанян.
В общем, вполне по-армянски: уязвленная гордость «самой древней» нации, никаких выводов для себя и достойных аргументов, что Лукашенко не прав.
Но и МИД Беларуси не счел нужным отмолчаться, поскольку в своих нападках армяне явно хватили через край, назвав речь белорусского президента «сумбурной, противоречащей союзническим и партнерским отношениям». Проучить армян следовало, и удар оказался не менее метким и болезненным, чем отповедь Лукашенко.
Официальный представитель МИД Беларуси Анатолий Глаз с этой миссией отлично справился – его заявление наглядно показало, кто откровенно лжет и старается всему миру навесить лапшу на уши, а кто, четко оценивая ситуацию, эту лапшу неуклонно сбрасывает и вовсе не собирается страдать и проливать кровь за посягающих на чужое добро армян. Короче, впечатляюще поставил Ереван на место.
По словам белорусского дипломата, «МИД Армении занял весьма оригинальную позицию», подвергая сомнению союзнические обязательства Беларуси, хотя «верность своим союзническим обязательствам Беларусь не на словах, а на деле подтверждает на протяжении всей своей истории», так что непрофессионально ставить под сомнение этот очевидный факт.
А далее полный разгром. МИД Беларуси без обиняков указал армянам, что политика Еревана никогда не отличалось искренностью и дружелюбием, а если прямо, то элементарной порядочностью.
«Порядочность – одна из черт нашей внешней политики. Поэтому и в дальнейшем наши партнеры и союзники могут быть в нас уверены. Если бы другие страны вели себя так же, то многих проблем удалось бы избежать», - заявило белорусское внешнеполитическое ведомство в лице А.Глаза.
Как считает дипломат, озвученные президентом Беларуси подходы как раз не оторваны от реальности, а, напротив, – основаны на настоящих, подтвержденных фактах и событиях, то есть предельно понятны и по-союзнически честны. А далее весьма нравоучительный втык всей многоликой и грязной игре Еревана: «Именно в таком открытом ключе, без политических игр и интриг, и следует обсуждать вопросы, когда речь идет о судьбах и жизнях людей».
Вполне уместен и вопрос Глаза, к чему была эта запоздалая и неумная оценка МИД Армении. Иными словами, если ты дурак, то зачем доказывать это другим. Кроме того, в этом вопросе есть и вполне определенный намек на деструктивные действия Армении, который раз своими действиями вносящей разлад в работу ОДКБ. Вопреки стараниям Москвы удержать ОДКБ от прогнозируемого, по мнению многих политаналитиков, распада, своей публичной перепалкой с другим членом ОДКБ Армения создала весьма опасный прецедент, еще раз доказывая токсичность своей внешней политики.
В заключение своего развернутого ответа представитель белорусского МИД иронично посоветовал «друзьям и партнерам внимательно читать и перечитывать многочисленные выступления главы белорусского государства по данному непростому, но вполне разрешимому вопросу», то есть, проще говоря, рекомендовал армянским «друзьям» больше работать над собой, дабы повысить дипломатическое мастерство и научиться аналитически оценивать высказанное в их адрес, тем более когда это сделано с благими намерениями.
Услышали ли столь понятный и максимально доходчивый ответ Беларуси сам Пашинян и армянский МИД? Дошла ли до них суть высказанного? Ведь своим глупым демаршем по принципу «лучшая защита – это нападение» армянская сторона довела до того, что союзной Беларуси пришлось уличить армянское руководство в наглом и практически неприкрытом вранье по поводу и без, попытках подтасовки фактов, стремлении выдавать черное за белое, дабы вводить в заблуждение мировое сообщество.
Однако не так уж просто скрыть под блудливыми речами политику шовинизма, человеконенавистничества, страсть к чужому добру. Можно ли отучить от этих въевшихся буквально во всю историю и психологию армянского народа пороков власти армянского государства? Вопрос сложный. Но Ереван, безусловно, получил превосходный урок, назидательную оплеуху на высоком государственном уровне, что серьезно задело самолюбие армянского руководства. Однако надежда на усвоение оного урока остается – ибо даже глупец учится если не на чужих, то хотя бы на собственных ошибках и синяках.