Ադրբեջանի պետական ​​կոմիտե. 14 շրջանների համար պատրաստվում են ազատագրված տարածքների վերականգնման գլխավոր հատակագծեր
Ղարաբաղ  04 Նոյեմբերի 2022 - 17:50
14 շրջանների համար պատրաստվում են ազատագրված տարածքների վերականգնման գլխավոր հատակագծեր։
Այս մասին ուրբաթ օրը 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակին նվիրված գիտագործնական համաժողովի ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի փոխնախագահ Իլգար Իսբատովը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, օկուպացիայի ժամանակ հայ վանդալները վնաս են հասցրել 13197 հա անտառային զանգվածներին, 7000 հասարակական նշանակության օբյեկտներին, 693 դպրոցներին, 927 գրադարաններին և հարյուրավոր այլ օբյեկտներին։
«Պետկոմիտեն շարունակում է տեղեկություններ հավաքել օկուպացիայի ժամանակաշրջանում Հայաստանի հասցրած ավերածությունների մասին»,- ասել է նա։
Նշենք, որ Ադրբեջանի ճարտարապետության և շինարարության համալսարանում կայացած գիտագործնական համաժողովին մասնակցել են՝ հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, գիտական կազմակերպությունների և մասնագիտացված հաստատությունների ներկայացուցիչներ։

Госкомитет Азербайджана: Генпланы по восстановлению освобожденных территорий подготавливаются по 14 районам
КАРАБАХ  04 Ноября 2022 - 14:31
Генеральные планы по восстановлению освобожденных территорий подготавливаются по 14 районам.
Об этом сказал в пятницу заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджана Ильгар Исбатов в ходе научно-практической конференции, посвященной Победе Азербайджана в 44-дневной войне, передает Trend.
По его словам, в период оккупации армянские вандалы нанесли ущерб 13,197 тысячи гектарам лесных массивов, 7 тысячам общественных объектов, 693 школам, 927 библиотекам и сотням других объектов.
«Госкомитет продолжает собирать информацию о разрушениях, которые учинила Армения за период оккупации», - сказал он.
Отметим, что в научно-практической конференции в азербайджанском архитектурно-строительном университете приняли участие представители высших учебных заведений, научных организаций и профильных учреждений республики.
С докладами выступили ректор университета, профессор Гюльчохра Мамедова, глава комитета Милли Меджлиса (парламент) по труду и социальной политике Муса Гулиев, руководитель Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана, доктор экономических наук, профессор Вусал Гасымлы.