Ուկրաինական «5-րդ ալիք». Հայաստանը Փարիզի աջակցությամբ անհաջող փորձում է ներկայանալ զոհի դերում
Ուկրաինական «5-րդ ալիք» լրատվականի հեռուստաալիքի կայքում հրապարակվել է հոդված, որտեղ պատմվում է այն մասին, թե ինչպես է Հայաստանը Փարիզի օգնությամբ անհաջող փորձում էներկայանալ զոհի դերում, իսկ Ադրբեջանը ներկայացնել, որպես ագրեսոր։ Դա Caliber.Az-ի ընթերցողների ուշադրության ենք ներկայացնում մի փոքր կրճատումներով։
Աշնան ընթացքում եվրոպական քաղաքականության մեջ ինտենսիվորեն ջերմանում է միտքը այն մասին, որ հայկական հարցը Ղարաբաղում հանգեցվում է այսպես կոչված «հայկական զոհաբերության» կարծիքին։ Ավելի վաղ «5-րդ ալիք»-ի նյութում մանրամասն նկարագրվել էր Ղարաբաղի համար պատերազմների պատմական համատեքստը, և պատճառները, որոնցով Ուկրաինա-Հայաստան՝ ռազմական հակամարտություններում զոհեր են զուգահեռները հնարավոր չեն։ Փաստերը վկայում են, որ Հայաստանը սեփական բազմամիլիոնանոց սփյուռքի օգնությամբ փորձում է ստանալ Արևմուտքի աջակցությունը միայն նրա համար, որպեսզի Ուկրաինայի պատերազմում պաշտպանի ագրեսորի շահերը։ Ուստի և Կրեմլից ստանալ ղարաբաղյան հակամարտությունում քարտ-բլանշ։
Վրդովեցուցիչ է, որ համաշխարհային քաղաքական միջավայրում տարածվում են մտքեր այն մասին, որ հայ ժողովուրդը հանդիսանում է զոհ Ղարաբաղի հարցում։ Հատկապես այդպիսի հռետորաբանությունն են աջակցում Ֆրանսիայում, որը բավականին համեստորեն աջակցում էր Ուկրաինային, երբեմն հայացք նետելով Մոսկվայի վրա: Այժմ Ֆրանսիայում միանգամայն բնականոն և շահեկան շեղվել են Ուկրաինայի խնդիրներից և անցել են ադրբեջանական հարցին։ Չէ որ տեղի քաղաքական գործիչները քիչ են շահագրգռված Մոսկվային հաղթելու հարցում, ինչի մասին վկայում են նրանց հայտարարություններն ու գործողությունները։
Մոսկվա – Փարիզ
Ֆրանսիան տնտեսապես և էներգետիկ առումով առավելագույնս կախվածության մեջ է Ռուսաստանի Դաշնությունից և այս հանգամանքի ֆոնին պարզ են դառնում ֆրանսիական իսթեբլիշմենտի որոշ ուժերի՝ նույնիսկ Դոնբասը և Ղրիմը հանձնելու գնով «հաշտություն» կնքելու ձգտումները։ Բայց այս «խաղաղապահ» նախաձեռնությունները մնում են չպահանջված՝ Ուկրաինայի ղեկավարության՝ սեփական տարածքների դեօկուպացմանը հասնելու վճռականության, և ԵՄ գործընկերների կողմից աջակցության բացակայության պատճառով։ Այդ իսկ պատճառով, խոշոր կորպորացիաների լոբբինգ անող ֆրանսիացի խորհրդարանականները որոշել են ԵՄ-ի ուշադրությունը ռուսական ագրեսիայից տեղափոխել Ադրբեջանի վրա։
Հոկտեմբերի 3-ին Ֆրանսիայի Սենատի վեց անդամնեը ներկայացրել են՝ Ադրբեջանին «զանգվածային հանցագործությունների և պատերազմական հանցագործությունների» մեղադրանքով միջազգային դատապարտության ենթարկելու, ինչպես նաև Եվրամիության կողմից «Ադրբեջանից գազի և նավթի ներմուծման վրա էմբարգո» սահմանելու կոչերով բանաձեւի նախագիծը։
Աշխարհի աջակցությունը Բաքվի կողմն է
Հոկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի տարբեր քաղաքների տասը հոգուց բաղկացած խումբը 52-ամյա հասարարկական ակտիվիստ Քյուբար Ալեքպերովայի ղեկավորությամբ ընդհանուր ֆրանսիական Mesopinions.com կայքում ադրբեջանական ժողովրդի անունից՝ Սենատին և Ֆրանսիայի ժողովրդին ուղերձ է տեղադրել։ Նրանում նշվում է, որ «Դեռ երկու տարի առաջ մենք դարձանք այնպիսի ագրեսիայի զոհ, ինչպիսին այժմ ապրում է մեր սրտերին մոտիկ Ուկրաինան» (նկատի ունի երկու տարի առաջ ադրբեջանական քաղաքների և գյուղերի հրթիռակոծությունները)։
Մեկ ամսից պակաս ժամանակի ընթացքում այս կոլեկտիվ խնդրագրին աջակցել է գրեթե 100 հազար մարդ։ Համերաշխության ակցիաներ են անցկացվել Բաքվում, Աստանայում, Բիշքեկում և Քյոլնում։ Այս կոլեկտիվ խնդրագրին ակտիվորեն աջակցել են մամուլը Ղազախստանում և Թուրքիայում։
Պատմության աղավաղում
Ինչպես էլ որ լինի, Ադրբեջանին ագրեսորի վերածելու փորձերը հեռու են գործերի իրական վիճակից և հետապնդում են հայկական սփյուռքից ոգեշնչված ֆրանսիացիների բացառապես չարչիական շահերին։ Միաժամանակ, և՛ Ադրբեջանի և Ուկրաինայի միջև պատմական հարաբերությունները, և՛ ագրեսորի դեմ պայքարում օգնությունն այսօր խոսում է այն մասին, որ ագրեսոր ռեժիմի դեմ պայքարում շահագրգռված Ադրբեջանին փորձում են ամեն գնով կանգնեցնել։
Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից Ուկրաինային տրամադրվող օգնության պարզ օրինակով հեշտ է հասկանալ, թե ով է իրականում ագրեսոր հանդես գալիս, իսկ ով է տուժող կողմի դաշնակիցը։
Ինչ է արել Ադրբեջանը
Պատերազմի սկզբից ի վեր Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը՝ SOCAR-ը Ուկրաինայի շտապ օգնության և արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ավտոմեքենաների համար անվճար տրամադրել է ավելի քան 200 հազար լիտր վառելիք։
Ադրբեջանը Ուկրաինային տրամադրել է ավելի քան 900 տոննա դեղորայք, բժշկական սարքավորումներ, ավելի քան 15 մլն եվրո արժողությամբ սնունդ։
Մարտի սկզբից մինչև հոկտեմբերի սկիզբը Ադրբեջանն ընդունել է շուրջ 4000 ուկրաինացի փախստականներ։
Ինչ է արել Հայաստանը
24.02.22-ից 31.10.22-ը Հայաստանի կառավարության անդամները 12 անգամ այցելել են Ռուսաստան։ Այդ ժամանակի ընթացքում այնտեղ են եղել Պնախարարության ղեկավարը (երկու անգամ), Գլխավոր շտաբի պետը և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
2022 թվականի փետրվարի 25-ին Հայաստանը դարձավ միակ երկիրը, որը Ռուսաստանի Դաշնության հետ միասին դեմ արտահայտվել ԵԽ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցչության դադարեցմանը։ 2014 թվականից ի վեր միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ներկայացուցիչները սովորաբար դեմ են քվեարկել Ղրիմի բռնազավթումը և Ուկրաինայի դեմ լայնածավալ ագրեսիան դատապարտող բանաձեւերին։
Մարտի 28-ին և ապրիլի 1-ին թուրքական «Haber Global» հեռուստաալիքը ներկայացրել է վավերագրական նյութեր, այդ թվում նաև արբանյակային պատկերներ, որոնք վկայում են՝ հայ օդաչուներով չորս Սու-30 կործանիչների Ուկրաինա ուղարկելու մասին։
Սեպտեմբերին Հայաստանի զինված ուժերը մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ «Վոստոկ-2022» զորավարժություններին։
Հայաստանում փետրվար-հունիս ամիսներին անցկացվել է ի պաշտպանություն Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի՝ 14 հանրահավաք։ Դրանցից 11-ը կայացել է Երեւանում։ Երկու դեպքում՝ մարտի 19-ին և մայիսի 9-ին, մայրաքաղաքում տեղի ունեցած հանրահավաքներին մասնակցել է 1000 և ավելի մարդ։ Նրանք կրում էին եռագույններ, խորհրդային խորհրդանշաններ և «Z» տառը։ Իրավապահ ուժերը նման գործողություններին չեն միջամտել։ Բայց հենց որ ուկրաինամետ ակտիվիստները փորձեցին անցկացնել պատասխան ակցիա, անմիջապես հայտնվեցին Կրեմլի կողմնակիցները, և միջամտեց ոստիկանությունը։ Այդպես տեղի ունեցավ, օրինակ, մայիսի 21-ին, երբ ձեռնարկվեց Երեւանում ՌԴ դեսպանատան մոտ՝ ի պաշտպանություն Ազովստալի պաշտպանների պիկետ կազմակերպելու փորձը։ Դեպքի վայր ժամանեցին ոստիկանության աշխատակիցներ և Մարիուպոլի գրավումը ողջյունող «Ազատագրում» շարժման տասնյակ ակտիվիստներ։ իրավակարգի պահակախումբը «զսպել է» հատկապես ուկրաինամետ պիկետի մասնակիցներին։
07.03.22-ին Ղարաբաղի անջատողական կազմավորման «իշխանությունները» այնտեղի «ռուս խաղաղապահների» միջոցով 14 տոննա սնունդ և հագուստ են ուղարկել Կիևի և Զապորոժիեի շրջանների օկուպացիոն ուժերի համար; 06.07.22-ին Երևանից Ռոստով է ուղարկվել 16 տոննա մարդասիրական օգնություն Ուկրաինայի զինված ուժերի դեմ մարտերում վիրավորված ռուս զինվորների համար։
Մարտի սկզբից մինչև հոկտեմբերի սկիզբը Հայաստանն ընդունել է 489 ուկրաինացի փախստական։
Այսպիսով, Ղարաբաղում ադրբեջանական ժողովրդից ագրեսորներ պատրաստելու անփույթ փորձերը տրոհվում են Հայաստանի արտաքին քաղաքական գործողությունների իրականությանը։ Իրականությունը դաժան է, Պուտինի ռեժիմի հետ Հայաստանի իշխանության կոլլաբորացիան կրում է միանգամայն բաց ու ակնհայտ բնույթ։ Այսպիսով, Եվրոպայում Ադրբեջանի դիրքերը թուլացնելու փորձերը՝ ընդամենը ևս մեկ ապացույց է, որ Ղարաբաղը ետ վերցնելու ցանկությունը ֆինանսավորվում և դրդվում է Մոսկվայում։
Ուկրաինացիների և ադրբեջանցիների միասնությունը
Վերջերս հրապարակված հարյուրամյա վաղեմության փաստաթուղթը ապացուցում է, որ ուկրաինացիներն ու ադրբեջանցիները միասնական են պատմականորեն։ Ադրբեջանն ավելի քան հարյուր տարի ունի Մոսկվայի հետ Ուկրաինայի նման հարաբերությունների դրամատիկ սցենար։
«Որքան էլ ապագայում փոփոխական լինեն մեր պատմական ճակատագրերը, Ուկրաինայի և Ադրբեջանի ժողովուրդները միշտ կապված են ամենասերտ պետական հարաբերությունների և անքակտելի ընդհանուր բարեկամության կապերով»,- 1920 թվականի հունվարի 14-ին՝ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության (ԱԴՀ) կառավարության ղեկավարին ուղարկված հեռագրում նշել է՝ Կովկասում Ուկրաինայի դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Կրասկովսկին:
«Ուկրաինայի... և Ադրբեջանի ժողովուրդները ենթարկվեցին բոլշևիկների կոպիտ տարերային ուժի դաժան հարվածներին, որոնց հետ նրանք ստիպված էին պայքարել ոչ թե կյանքի, այլ մահվան համար: Կորցնելով անհավատալի թվով իրենց որդիներին, նրանց արյունըով շաղախելով այրված ու ավերված գյուղերով ու քաղաքներով հարազատ հողերը՝ ուկրաինացիները և ադրբեջանցիները դողալով իրենց ազգային-պետական անկախության համար, որոշեցին պաշտպանել իրենց անկախությունը, և այս ձևով պատրաստ են պայքարել մինչև վերջին հնարավորությունը և այժմ ծանր, անտանելի պայքար են մղում բոլշևիկների դեմ», - ընդգծվում է 1919 թվականի մարտին, Առաջին համաշխարհային պատերազմի արդյունքներով կայացած Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսի Ուկրաինայի ժողովրդական հանրապետության (ՈՒԺՀ) և Ադրբեջանի ժողովրդական հանրապետության (ԱԺՀ) պատվիրակությունների համատեղ հուշագրում։ Համաշխարհային պատերազմ. Եթե այս մեջբերումում «բոլշևիկներ»-ը փոխենք «ռաշիստներ»-ով, տեքստը լիովին կհամապատասխանի ժամանակակից իրողություններին։
Երկու մեջբերումներն էլ ծառայում են փաստագրական վկայությանն այն մասին, որ ուկրաինացիների և ադրբեջանցիների ազգային պետությունների փոխգործունեությունը ունի ավելի քան մեկ դարի պատմություն: Եվ, հետևաբար, պատմությունը ցույց է տալիս նաև երկու բարեկամ երկրների ընդհանուր չարագործներին։

Украинский «5 канал»: Армения при содействии Парижа безуспешно пытается предстать в роли жертвы
На сайте украинского информационного телеканала «5 канал» опубликована статья, в которой рассказывается о том, как Армения при содействии Парижа безуспешно пытается предстать в роли жертвы, а Азербайджан выставить агрессором. Предлагаем ее вниманию читателей Caliber.Az с небольшими сокращениями.
В течение осени в европейском политикуме интенсивно подогревается мысль о том, что армянский вопрос в Карабахе сводится к мнению о так называемой «армянской жертве». Ранее в материале «5 канала» детально описывался исторический контекст войн за Карабах и причины, по которым параллели Украина – Армения – жертва в военных конфликтах невозможны. Факты свидетельствуют, что Армения пытается выиграть поддержку Запада силами собственной многомиллионной диаспоры лишь для того, чтобы отстаивать в войне на территории Украины интересы агрессора. А следовательно – получить карт-бланш в Карабахском конфликте от Кремля.
Возмутительно, что в мировой политсреде распространяются мысли о том, что армянский народ является жертвой в вопросе Карабаха. Особенно такую риторику поддерживают во Франции, которая довольно скромно поддерживала Украину, то и дело оглядываясь на Москву. Теперь во Франции вполне закономерно и выгодно отвлеклись от проблем Украины и переключились на азербайджанский вопрос. Ведь местные политики мало заинтересованы в победе над Москвой, о чем свидетельствуют их высказывания и действия.
Москва – Париж
Франция экономически и энергетически максимально зависима от РФ и на фоне этого обстоятельства становится ясно стремление определенных сил в истеблишменте Франции к заключению «перемирия», пусть даже ценой сдачи Донбасса и Крыма. Но эти «миротворческие» инициативы остаются невостребованными по причине решимости руководства Украины добиваться деоккупации собственных территорий, и из-за отсутствия поддержки со стороны партнеров по ЕС. Поэтому французские парламентарии, лоббирующие интересы крупных корпораций, решили сместить фокус внимания Евросоюза с российской агрессии – на Азербайджан.
3 октября шесть членов Сената Франции выдвинули проект резолюции с призывом к правительству добиваться международного осуждения Азербайджана по обвинению в «массовых преступлениях и военных преступлениях», а также введения Евросоюзом «эмбарго на импорт газа и нефти из Азербайджана».
Поддержка мира на стороне Баку
11 октября группа из десяти жителей разных городов Азербайджана во главе с общественной активисткой 52-летней Кюброй Алекперовой, разместила на общем французском сайте Mesopinions.com Обращение от имени азербайджанского народа к Сенату и народу Франции. В нем отмечается, что «еще два года назад мы стали жертвой агрессии подобно той, которую теперь переживает близкая нашим сердцам Украина» (имеются в виду ракетные обстрелы азербайджанских городов и сел два года назад).
Менее чем за месяц эту петицию поддержали почти 100 000 человек. Акции солидарности прошли в Баку, Астане, Бишкеке и Кёльне. Эту петицию активно поддержали медиа в Казахстане и Турции.
Искажение истории
Как бы там ни было, попытки превратить Азербайджан в агрессора далеки от реального положения дел и преследуют исключительно меркантильные интересы французов, вдохновленных армянской диаспорой. Тем временем, и исторические взаимоотношения Азербайджана и Украины, и помощь в борьбе с агрессором сегодня говорит о том, что Азербайджан, заинтересованный сражаться с режимом агрессора, пытаются остановить любой ценой.
На простом примере помощи Армении и Азербайджана Украине легко понять, кто реально выступает агрессором, а кто союзником пострадавшей стороны.
Что сделал Азербайджан
С начала войны азербайджанская государственная нефтяная компания SOCAR бесплатно предоставила более 200 000 литров топлива для автомобилей скорой медицинской помощи и Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Украины.
Азербайджан предоставил Украине более 900 тонн медикаментов, медоборудования, продовольствия на сумму более €15 млн.
С марта до начала октября Азербайджан принял почти 4000 украинских беженцев.
Что сделала Армения
С 24.02.22 по 31.10.22 члены правительства Армении 12 раз посещали Россию. За это время там побывали глава Минобороны (дважды), начальник Генштаба и секретарь Совета безопасности.
25 февраля 2022 г. Армения стала единственной страной, выступившей вместе с РФ против приостановки российского представительства в Совете Европы. С 2014 г. представители Армении в международных организациях обычно голосовали против резолюций, осуждающих оккупацию Крыма и полномасштабную агрессию против Украины.
28 марта и 1 апреля турецкий телеканал Haber Global представил документальные материалы, включая спутниковые снимки, свидетельствующие об отправке в Украину четырех истребителей Су-30 с армянскими летчиками.
В сентябре вооруженные силы Армении приняли участие в совместных учениях с РФ «Восток-2022».
В феврале-июне в Армении прошли 14 общественных акций в поддержку агрессии против Украины. 11 из них состоялись в Ереване. В двух случаях, 19 марта и 9 мая, в столичных акциях участвовали 1000 и более человек. Они несли триколоры, советские знамена и букву «Z». Силы правопорядка проведению таких акций не препятствовали. Но как только проукраинские активисты пытались провести ответную акцию, сразу появлялась прокремлевская массовка и вмешивалась полиция. Так произошло, например, 21 мая, когда была предпринята попытка организовать пикет у посольства РФ в Ереване в поддержку защитников «Азовстали». На место прибыли полицейские и десятки активистов движения «Азатагрум», приветствовавшие оккупацию Мариуполя. Стражи правопорядка «сдерживали» именно участников проукраинского пикета.
07.03.22 «власти» сепаратистского образования в Карабахе отправили через тамошних «российских миротворцев» 14 т продуктов и одежды для оккупационных сил в Киевской и Запорожской областях; 06․07․22 из Еревана в Ростов было отправлено 16 т гуманитарной помощи российским солдатам, раненным в боях против ВСУ.
С марта до начала октября Армения приняла 489 украинских беженцев.
Таким образом, попытки слепить из азербайджанского народа агрессоров в Карабахе разбиваются о реальность внешнеполитических действий Армении. Реальность сурова, коллаборация правительства Армении с режимом Путина носит совершенно открытый и очевидный характер. Таким образом, попытки ослабить позиции Азербайджана в Европе – это лишь еще одно доказательство, что желание отобрать Карабах финансируется и инспирируется в Москве.
Единство украинцев и азербайджанцев
Документ столетней давности, обнародованный недавно, доказывает, что украинцы и азербайджанцы едины исторически. Азербайджан более ста лет имеет схожий с Украиной драматичный сценарий взимоотношений с Москвой.
«Как бы ни были переменчивы наши исторические судьбы в будущем, народы Украины и Азербайджана всегда связаны узами самых тесных государственных взаимоотношений и неразрывной общей дружбы», – отмечал 14 января 1920 г. глава Украинской дипломатической миссии на Кавказе Красковский в телеграмме, направленной главе правительства Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
«Народы Украины… и Азербайджана подверглись жестоким ударам грубой стихийной силы большевиков, с которыми им пришлось вести борьбу не на жизнь, а на смерть. Потеряв неимоверное количество своих сыновей, обагрив их кровью родные земли с подожженными и разрушенными селами и городами, украинцы и азербайджанцы, дорожа своей национально-государственной независимостью, решились отстаивать свою независимость, и в этих видах они готовы вести до последней возможности и ведут сейчас тяжелую, непосильную борьбу против большевиков», – подчеркивалось в марте 1919 г. в совместном меморандуме делегаций Украинской народной республики (УНР) и АДР на Парижской мирной конференции, состоявшейся по итогам Первой мировой войны. Если в этой цитате поменять «большевиков» на «рашистов», текст будет полностью соответствовать современным реалиям.
Обе цитаты служат документальным свидетельством того, что взаимодействие национальных государств украинцев и азербайджанцев имеет более чем вековую историю. А следовательно, история демонстрирует и общих недоброжелателей для двух дружественных стран.