«Փաշինյանին կստիպեն ստորագրել խաղաղության պայմանագիր Բաքվի հետ»
- Ալեքսանդր Անատոլևիչ, Դուք ինչպե՞ս կբացատրեիք ռուսական զորքերի նահանջելը Խերսոնից, և դա ինչպե՞ս կազդի պատերազմի ելքի վրա:
- Կարծում եմ, որ այս փաստը շատ ուժեղ կձգձգի պատերազմը։ Դա բացատրվում է նրանով, որ Ռուսաստանը չունի բավարար ուժ, չի բավարարում առաջին հերթին անձնակազմը։
- Ռուսաստանը պատերազմը արդեն տանու՞լ է տվել։
- Բացարձակապես տանուլ չի տվել:
- Բայց չէ որ ակնհայտ է, որ նա ռազմավարական սխալ է թու՞յլ տվել։
- Դա շատ դժվար է ու ոչ միանշանակ։ Հասկանում եք, այսպես թե այնպես, Ուկրաինայի դեմ պատերազմը անխուսափելի էր։ Սխալը կարող էր լինել միայն պահի ընտրությունն ու հատկացված ուժերը։
- Իսկ հետո ի՞նչ է լինելու:
- Կարծում եմ, որ Ուկրաինան այժմ կփորձի հարձակվել այլ ուղղություններով։ Բայց թե որքանով դա հաջող կլինի նրա համար, ինչպես ասում են՝ կսպասենք կտեսնենք։
- Ուկրաինայում պատերազմի ամենաթեժ պահին ռուս փորձագետների մեծ մասը չի բացառել հակամարտության աշխարհագրության ընդլայնումը առավելապես Մոլդովայի տարածքում։ Ուժերի ներկայիս դասավորվածության պայմաններում կարելի է արդյո՞ք ասել, որ Մերձդնեստրում պատերազմի վտանգը նկատելիորեն մարել է։
- Կարծում եմ, որ այստեղ հարցը նրանում է, թե Մոլդովան որքանով կցանկանա իրեն հարմարեցնել դրա ներքո։ Որովհետեւ հիմա Ռուսաստանի համար դժվար է հասնել Մերձդնեստր, բայց, մյուս կողմից, կարող է այնպես պատահել, որ վերջիվերջո նա հասնի այնտեղ։ Եվ այդ ժամանակ Մոլդովայի համար խնդիրներ կծագեն, թեև նա, ի տարբերություն Ուկրաինայի, միանշանակ ի վիճակի չէ դիմակայել Ռուսաստանին։
-Ձեր կանխատեսու՞մը ուկրաինական պատերազմի ժամկետների վերաբերյալ։
-Մեկ տարի, երկու, երեք, դժվար է ասել: Այն երկար կձգձգվի։ Դժվար է կանխատեսել։
- Ընդ որում, որ Ռուսաստանը զիջում է դիրքերը, բանակցությունները դեռ արդիական չե՞ն։
- Ես դժվարությամբ եմ պատկերացնում բանակցությունները՝ հաշվի առնելով, որ կողմերն ունեն փոխադարձ բացառող դիրքորոշումներ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Ղարաբաղի դեպքում։ Ինչպես դուք, այնպես էլ հայերը, երկար տարիներ ինձ անընդհատ հարցնում էին, թե ինչ կլինի, ինչ սպասել: Ինչին ես միշտ պատասխանել եմ, որ պատերազմ կլինի, քանի որ կողմերի դիրքորոշումները միմյանց բացառող են։ Պատերազմն ի վերջո տեղի ունեցավ։ Նույնը վերաբերում է Ռուսաստանին ու Ուկրաինային, այն տարբերությամբ, որ պատերազմն արդեն ընթանում է։
- Հայաստանը Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում կրած պարտությունից հետո փորձում է ակտիվ զինվել։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ համար։
- Ճիշտն ասած, ես չեմ նկատել, որ նա ակտիվ զինվում է։
- Ինչպես թե՝ Հայաստանը գնել է հնդկական սպառազինություն, չնայած և ստացել է՝ ժամանակակից զինատեսակների մատակարարման Իսրայելի մերժումը։
- Կարծում եմ, որ տարօրինակ կլիներ, եթե Հայաստանն իրեն այլ կերպ պահեր։ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմից հետո հայկական կողմը արհամարհել էր սպառազինության գնումը և արդյունքում աղետալիորեն հետ է մնացել Ադրբեջանից։ Հետևաբար, նա պետք է գոնե մի փոքր փոխհատուցի այս բացը: Հատկապես Ղարաբաղում երկրորդ պատերազմում նրա պարտությունից հետո, որովհետև հայկական կողմի կորուստները շատ ավելի մեծ էին, քան ադրբեջանական կողմի։
- Ռուսաստանը կարո՞ղ է վերսկսել ռազմական մատակարարումները Երեւան։
- Ամեն ինչ կախված է Հայաստանի կոնկրետ խնդրանքից եւ գործարքի կոնկրետ պայմաններից։ Այսինքն, չեմ կարող պատասխանել այո կամ ոչ:
- Կա արդյո՞ք Ղարաբաղում նոր պատերազմի հավանականություն։ Ենթադրենք, երեք տարի անց, դրանից հետո, երբ վերջանա տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների գտնվելու ժամկետը։
- Կարծում եմ, որ երեք տարի հետո, ամենայն հավանականությամբ, Ադրբեջանը կսկսի պատերազմը, որպեսզի վերադարձնի մնացած տարածքները։ Հայաստանը ինչպես կարող է սկսել պատերազմ՝ ես դժվարությամբ եմ պատկերացնում, քանի որ նրան անհրաժեշտ է տասնապատիկ ավելի շատ զենք գնել, քան հիմա։ Ես նույնիսկ նրա համար նման հնարավորություն չեմ տեսնում:
- Փաշինյանը Երևանում հերթական անգամ հայտարարել է այն մասին, որ որքան էլ Հայաստանը չի ցանկացել ճանաչել, բայց Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է, քանի որ այդ փաստը ճանաչում է նաև միջազգային հանրությունը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի վարչապետի այս խոսքերը։
- Հայերի մեծ մասը կարծում է, որ Փաշինյանին Հայաստանում իշխանության են բերել, որպեսզի հանձնի Ղարաբաղը։ Ըստ երևույթին, այս առաջադրանքն էլ նա կատարում է։
- Այսինքն, նա այս առաջադրանքը կկատարի մինչեւ վերջ, թե՞ կշարունակի դես ու դեն ընկնել:
-Ակնհայտ է, այո։ Տարօրինակ կլիներ, եթե նա չկատարեր։ Հայկական տեսանկյունից, իմ կարծիքով, նա դավաճան է։ Բայց դա, դարձյալ իրենց խնդիրն է։
- Իսկ ո՞վ է պատվիրատուն: Ու՞մ է պետք Փաշինյանի կողմից «Ղարաբաղի հանձնումը»։
- Ըստ երեւույթին, Արեւմուտքին։
- Իսկ այստեղ ինչու՞մն է կայանում Արեւմուտքի անմիջական շահագրգռվածությունը։
- Արևմուտքը շահագրգռված է, որպեսզի Հայաստանը դուրս գա Ռուսաստանի ազդեցության ոլորտից, ուստի նրանք, ըստ երևույթին, կարծում են, որ առանց Ղարաբաղի հանձնման այդ խնդիրը չի լուծվում։

«Пашиняна заставят подписать мирный договор с Баку»
- Александр Анатольевич, как бы вы пояснили отступление российских войск из Херсона, и как это повлияет на исход войны?
- Думаю, этот факт очень сильно затянет войну. Объясняется это тем, что у России недостаточно сил, не хватает в первую очередь личного состава.
- Россия войну уже проиграла?
- Абсолютно не проиграла.
-Но ведь очевидно, что она допустила стратегическую ошибку?
- Это очень сложно и неоднозначно. Понимаете, так или иначе война против Украины была неизбежна. Ошибкой мог быть только выбор момента и выделенные силы.
- А что дальше?
- Я думаю, что Украина теперь попытается наступать на других направлениях. А вот насколько это будет для нее успешно, как говорится, поживем увидим.
- В самый разгар войны в Украине большинство российских экспертов не исключало расширения географии конфликта, преимущественно на территории Молдовы. При нынешнем раскладе сил, можно ли сказать, что угроза войны в Приднестровье заметно спала?
- Я думаю, тут вопрос в том, насколько Молдова захочет подставляться под это. Потому что сейчас России дойти до Приднестровья сложно, но, с другой стороны, может так случиться, что в конце концов она туда дойдет. И тогда у Молдовы возникнут проблемы, хотя она, в отличие от Украины, однозначно не способна противостоять России.
- Ваш прогноз по срокам войны в Украине?
- Год, два, три, сложно сказать. Надолго затянется. Сложно прогнозировать.
- При том, что Россия сдает позиции, переговоры все еще не актуальны?
- Я с трудом представляю переговоры, учитывая, что у сторон взаимоисключающие позиции. Точно так же, как в случае с Карабахом. Что вы, что армяне, постоянно спрашивали меня много лет, что будет, чего ждать. На что я всегда отвечал, что будет война, потому что позиции сторон взаимоисключающие. Война в конце концов случилась. То же самое касается России и Украины, с той разницей, что война уже идет.
- Армения после поражения во Второй Карабахской войне пытается активно вооружаться. Как вы думаете, для чего?
- Честно говоря, я не замечал, чтобы она активно вооружалась.
- Ну как же - Армения закупила индийское вооружение, хотя и получила отказ Израиля в поставках современных видов оружия.
- Думаю, было бы странно, если бы Армения вела себя иначе. После Первой Карабахской войны армянская сторона очень сильно пренебрегала закупкой вооружений и в результате катастрофически отстала от Азербайджана. Поэтому ей надо хотя бы немного компенсировать этот пробел. Особенно после ее поражения во второй войне в Карабахе, потому что потери армянской стороны были гораздо больше, чем азербайджанской.
- Россия может возобновить военные поставки в Ереван?
- Все зависит от конкретного запроса Армении и конкретных условий сделки. То есть, не могу ответить ни да, ни нет.
- Есть ли вероятность новой войны в Карабахе? Предположим, через три года, после того как закончится срок пребывания российских миротворцев в регионе?
- Я думаю, что через три года скорее всего Азербайджан начнет войну, чтобы вернуть оставшиеся территории. Как может начать воевать Армения, я с трудом себе представляю, потому что ей нужно закупить оружия раз в десять больше, чем сейчас. Я даже не вижу такой возможности для нее.
- Пашинян в очередной раз заявил в Ереване о том, что как бы того не хотела признать Армения, но Карабах - это Азербайджан, потому что этот факт признает и международное сообщество. Как вы расцениваете эти слова армянского премьера?
- Большинство армян думает, что Пашинян для того и приведен к власти в Армении, чтобы сдать Карабах. Видимо, эту задачу он и выполняет.
- То есть, он выполнит эту задачу до конца или будет и дальше юлить?
- Очевидно, да. Было бы странно, если бы он ее не выполнил. С армянской точки зрения, на мой взгляд, он предатель. Но это, опять-таки, их проблемы.
- А кто заказчик? Кому нужна «сдача Карабаха» Пашиняном?
- Видимо, Западу.
- А в чем тут прямой интерес Запада?
- Запад заинтересован в выпадении Армении из сферы влияния России, поэтому они, видимо считают, что без сдачи Карабаха эта задача не решается.