Մեղավոր են բոլորը, բացի դիվերսանտների՞ց։
Ինչպես հայտնում է հայկական «Հրապարակ» պարբերականը՝ «գերեվարված զինծառայողների հարազատները այսօր բողոքի ակցիա են անցկացրել Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց»։ Նրանք Մոսկվայից պահանջում են «վերադարձնել իրենց տղաներին»։
Խոստովանում եմ, լավ նորություն է: «Հավաքների ազատության քաղաքացիների իրավունքի իրացում»։ Եվ պաստառիկ, մի տեսակ լավ պաստառիկ մի կնոջ ձեռքին. «Որտե՞ղ էիք 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին, ռուս խաղաղապահներ»: Եթե հարցին նայենք այլ տեսանկյունից, ապա Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանատան թույլտվությամբ կարելի է պատասխանել այսպես. «Իսկ նրանք թքած ունեն...»։ Ընդ որում, ձերբակալված դիվերսանտների վրա թքած ունեն ոչ միայն ռուս խաղաղապահները։ Թքած ունեն բալայաններն ու կապուտիկյանները, ովքեր սարքեցին այս խառնաշփոթը, թքած ունեն քոչարյանականները և սարգսյանականները օհանյանների հետ միասին, ովքեր մեր հողի վրա մեզ սպանել ու թալանել են։ Թքած ունի Ռուսաստանը, որը զենք է տվել հայերին, թքած ունի Արևմուտքը, որը խփել է նրանց ուսին և խոստացել բարոյական, և ոչ միայն՝ աջակցություն։ Բոլորը թքած ունեն ձեր վրա: Որովհետև դուք՝ տիպիկ գործիք եք, որով երկրները ավելի շատ լուծել են (կամ փորձել են լուծել) իրենց հարցերը և առաջ են տարել իրենց շահերը: Ինչ-որ բան ստացվել է, բայց ինչ-որ բան այնքան էլ լավ չի ստացվել, ահա և գործիքների մի մասը դուրս է գրվել «ծախսի նյութեր» հոդվածի տակ:
Բոլորից շատ թքած ունեն, իհարկե, մենք։ Ընդ որումն դա հիմնավորված է միջազգային իրավունքով, Որովհետև Հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո (2022 թ. նոյեմբերի 10-ին) Ադրբեջանի տարածքում կլանավորված զինծառայողների վրա Ռազմագերիների մասին Ժնևի կոնվենցիան չի տարածվում։ Նրանք հանցագործներ են։ Ահաբեկիչներ են։ Դիվերսանտներ են։ Մենք առանց այդ էլ բարի կամք ենք դրսևորել՝ նրանցից մի քանիսին հայրենիք վերադարձնելով, բայց մեր ժեստը պատշաճ կերպով չգնահատվեց։ Դուք շարունակում եք գնդակոծել մեր դիրքերը։ Դու շարունակում ես համառել։ Ականապատված դաշտերի քարտեզները, որոնք դուք մեզ փոխանցել եք՝ ճշգրիտ չեն և թերի են: Նման դասավորության դեպքում ո՞ր վստահության, ո՞ր խաղաղության մասին կարող է խոսք գնալ։ Այնպես որ, համբերեք: Եղեք համբերատար և ընտելացեք օբյեկտիվ իրականությանը՝ կրավորական սեռը կդառնա նոր հայերենի քերականության հիմքը. «ունիտազների հետ փախչել չհասցրած զինվորները խստորեն պատժվել են ադրբեջանական բանակի կողմից»։
Այն, որ մենք զգուշանում և անվստահ ենք մեր հարևանների նկատմամբ, ինչպես նաև դեմ չենք «անել անցյալ անգամվա պես», միանգամայն բացատրելի է քսանութ տարվա օկուպացիայից և ծաղր ու ծանակից հետո։ Ինչպես երգում են իմ ուկրաինացի բարեկամները՝ «Իսկ ես գնչուներին չեմ հավատում»։ Հետեւաբար՝ ոչ մի նախաձեռնություն «ժողովրդական դիվանագիտության» ոգով, ոչ մի ՈԿԿ նմանատիպ ուղղվածությամբ։ Կարծիք կա, որ մենք ընդհանրապես ցուցաբերում ենք անտեղի մարդասիրություն և բոլորովին անհարկի մտահոգություն կալանավորված դիվերսանտների նկատմամբ։ Հենց նրանք պետք է ականազերծեն ազատագրված տարածքներում առանձնապես վտանգավոր տարածքները, հենց նրանք պետք է մաքրեն մեր հողը ականներից, այլ ոչ թե մեր տղաները։ Եթե նրանք պայթեն՝ մեծ դժբախտություն չէ, չէ որ մերոնց չպետք է վտանգենք, իսկ ահա ձեր ահաբեկիչները բացարձակապես ափսոս չեն: «Օտարների նկատմամբ հանդուրժողականությունը հղի է յուրայինների շրջանում մահացության մակարդակի աճով»։ Եվ սա միանգամայն անթուլատրելի է։
Դուք անընդհատ ինչ-որ բան խնդրում եք։ Մեզնից չարախոսում եք մե՛րթ Ռուսաստանին, թե՛րթ Ֆրանսիային, մե՛րթ ՄԱԿ-ի դուռն էք թակում, մե՛րթ ԵԽԽՎ-ի։ ԵԱՀԿ-ում, ԵԽ-ում և ՀԱՊԿ-ում ձեր վայնասունից ավելի լավ է ականջները փակել, իսկ ձեր արցունքներից՝ լողալով փրկվել։ Վերջին քսանութ տարիների ընթացքում թավագլոր ներքև եք թռչում, իսկ հետևություններ չեք անում և չեք դառնում ավելի խելացի։ Մի փոքր պառկելով հանգստանում եք, և կրկին ձեր գործն եք բռնում։ Շարունակում եք։ Բողոքեք թեկուզ «Animal Planet»-ի խմբագրությանը։ Այլասերման աստիճանի այս հիմարությունը մեզ ոչ թե զարմացնում է, այլ պատճառաբանում է՝ «ավելի շատ զինվորներ, բռնված և թաղված»։ Ձեր բողոքները որոշ չափով մեզ ձեռնտու են: Հասկանում եք, դպրոցական բանսարկուի համբավը՝ կայուն բան է, դա խարան է։ Մեկ անգամ բամբասեցիր՝ մինչև ավարտական երեկոն չես փրկվի: Հետո կարիերա կարող է և անես, բայց ողջ կյանքում կեռիկի վրա կլինեք: Տարրական կարիքների համար, իհարկե կհերիքի, բայց կնստեք երրորդ դերերում, ոչ ավելին։ Ինչո՞ւ։ Իսկ որովհետև բանբասողներին ու չարախոսներին չեն սիրում նույնիսկ նրանք, ում համար նրանք աշխատում են։ «Կնքահայրը շան որդուն օգտագործում է, բայց չի հարգում». Բացի այդ, նրանք հաճախ շատ վատ են ավարտում: Նրանց կարող են նրբանցքում խեղդել, կամ էլեգանտ կերպով հրել անցնող մեքենայի տակ։ Մախաթը կրկին ուսի տակ: «Ինքն է ընկել».
Ամփոփենք։ Մեզ մոտ ռազմագերիներ չկան։ Կան կալանավորված ահաբեկիչներ, որոնց սպասում է արժանի խիստ պատիժ։ Ծանր աշխատանքով նրանք պետք է քավեն իրենց մեղքը ադրբեջանական ժողովրդի առջեւ։ Այնուամենայնիվ... Ինչ-որ մեկն ասել է՝ «բարի կամքի ժե՞ստ». Ինչ-որ մեկն ուզում է, որ մենք նրանց ներենք: Կարող ենք մտածել։ Բայց ի՞նչ կստանանք դրա դիմաց։

Виноваты все, кроме диверсантов?
Как сообщает армянское издание «Грапарак», «родственники пленных военнослужащих сегодня провели акцию протеста перед посольством России в Ереване». Они требовали от Москвы «вернуть их мальчиков».
Признаюсь, новость хорошая. «Реализация права граждан на свободу собраний». И плакатик, хороший такой плакатик у женщины: «Где вы были 13 декабря 2020 года, русские миротворцы?». Если рассмотреть вопрос под другим углом, то с позволения российского посольства в Ереване можно ответить так: «А им плевать…». Причем плевать на задержанных диверсантов не только русским миротворцам. Плевать балаянам с капутикянами, которые заварили эту кашу, плевать кочарянам и саргсянам с оганянами, которые убивали и грабили нас на нашей земле. Плевать России, которая давала армянам оружие, плевать Западу, который хлопал их по плечу и обещал моральную, и не только, поддержку. Всем на вас плевать! Потому что вы – типичный инструмент, которым страны побольше решали (ну, или пытались решить) свои вопросы и продвигали свои интересы. Что-то получилось, а что-то не очень, вот часть инструментов и списана по статье «расходные материалы».
Больше всех плевать, разумеется, нам. Причем это подкреплено международным правом, потому что на задержанных после подписания Трехстороннего заявления о прекращении огня (10 ноября 2020) на территории Азербайджана армянских военнослужащих не распространяется Женевская конвенция о военнопленных. Это преступники. Террористы. Диверсанты. Мы и так проявили добрую волю, вернув часть их на родину, но наш жест не был оценен по достоинству. Вы продолжаете обстреливать наши позиции. Вы продолжаете упрямиться. Карты минных полей, которые вы передали нам, – неточные и неполные. О каком доверии, о каком мире при таком раскладе может идти речь? Так что терпите. Терпите и привыкайте к объективной реальности - страдательный залог станет основой грамматики нового армянского языка: «зинворье, не успевшее убежать с унитазами, сурово наказано азербайджанской армией».
То, что испытываем настороженность и недоверие к соседушкам, а также не против «сделать, как в прошлый раз» – вполне объяснимо после двадцати восьми лет оккупации и глумления. Как поют мои украинские родственники, «А я циганам не вiрю». Потому – никаких инициатив в духе «народной дипломатии», никаких НПО подобной направленности. Есть мнение, что мы вообще проявляем неуместный гуманизм и совершенно ненужную заботу о задержанных диверсантах. Именно они должны разминировать особо опасные участки на освобожденных территориях, именно они должны очищать нашу землю от мин, а не наши ребята. Подорвутся – невелика беда, не своими же рисковать, а вот ваших террористов совершенно не жалко. «Толерантность в отношении чужих чревата повышением уровня смертности среди своих». И это совершенно недопустимо.
Вы постоянно что-то просите. Ябедничаете на нас то России, то Франции, то в ООН стучите, то в ПАСЕ. В ОБСЕ, СЕ и ОДКБ от ваших воплей впору уши затыкать, а от слез – вплавь спасаться. Последние двадцать восемь лет кувырком под гору летите – а выводов не делаете и умнее не становитесь. Отлежитесь немного – и опять за свое. Продолжайте. Жалуйтесь хоть в редакцию Animal Planet. Эта глупость на грани дегенерации нас не удивляет, а мотивирует - «больше зинворов, отловленных и прикопанных». Ваши жалобы в определенной степени играют нам на руку. Видите ли, репутация школьного ябеды – вещь устойчивая, это клеймо. Один раз стуканул – до самого выпускного вечера не отмоешься. Потом карьеру-то, может, и сделаешь, но всю жизнь на подхвате будешь. На базовые потребности, конечно, хватит, но сидеть будешь на третьих ролях, не более. Почему? А потому что стукачей и ябед не любят даже те, на кого они работают. «Кум суку пользует, но не жалует». Плюс зачастую они очень плохо заканчивают. Их и в переулке придушить могут или, элегантно так, под проезжающую машину толкнуть. Шило под лопатку опять же. «Сам упал».
Подведем итог. Военнопленных у нас нет. Есть задержанные террористы, которых ждет заслуженное суровое наказание. Тяжелым трудом они должны искупить свою вину перед азербайджанским народом. Впрочем… Кто-то сказал - «жест доброй воли»? Кто-то хочет, чтобы мы их амнистировали? Можно подумать. Но что мы получим взамен?