Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական տարածաշրջանի հանքավայրերը կփոխանցվեն միջազգային ներդրողների տնօրինությանը
Տնտեսություն  19 Նոյեմբերի 2022 - 10:34
Օկուպացիայից ազատագրված Արևելյան Զանգեզուրի և Ղարաբաղի տնտեսական շրջանները օգտակար հանածոների մեծ պաշարներ ունեն։ Այստեղ մինչև 1991 թվականը հայտնաբերվել է 167 հանքավայր, որից 15-ը՝ հանքաքար, 126-ը՝ շինանյութ և ոչ մետաղական, 26-ը՝ ջերմա-հանքային և քաղցրահամ ջրեր։
ԱզերԹաջի փոխանցմամբ՝ այս մասին Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության ֆեյսբուքյան էջում հեռարձակվող «Փորձագետի ժամ» հաղորդման եթերում ասել է՝ Ազգային երկրաբանական հետախուզական ծառայության ղեկավար Ալի Ալիևը։
«Մեր տարածաշրջանում շատ հարուստ ռեսուրսներ կան։ Տարածաղրջանում վերականգնման և ստեղծագործական աշխատանքներում առաջին պլան է մղվում տեղական հումքի օգտագործումը։ Ներկայումս մենք շատ ինտենսիվ աշխատում ենք այս ուղղությամբ։ Տեղական հումքը հաջողությամբ օգտագործվում է ազատագրված տարածքներում վերականգնման աշխատանքներում, մասնավորապես՝ ճանապարհային ենթակառուցվածքների շինարարության մեջ։ Այդ հումքը մեծ քանակությամբ դրվել է շահագործողների տրամադրության տակ։ Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանում ոսկու, արծաթի և պղնձի հանքավայրերը կփոխանցվեն միջազգային ներդրողների տնօրինությանը»,- նշել է Ա.Ալիևը։

Месторождения в Восточно-Зангезурском экономическом районе будут переданы в распоряжение международных инвесторов
ЭКОНОМИКА  18 Ноября 2022 - 20:09
Восточно-Зангезурский и Карабахский экономические районы, освобожденные от оккупации, обладают большими запасами полезных ископаемых. До 1991 года здесь было открыто 167 месторождений, из них 15 рудных, 126 строительных материалов и нерудных, 26 термально-минеральных и пресноводных.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом в эфире «Час эксперта», транслируемого на странице Министерства экологии и природных ресурсов в Facebook заявил глава Национальной геологоразведочной службы Али Алиев.
«Наш регион обладает очень богатыми ресурсами. В восстановительно-созидательных работах в регионе на первый план выходит использование местного сырья. В настоящее время мы ведем очень интенсивную работу в этом направлении. Местное сырье успешно используется в восстановительных работах на освобожденных территориях, в частности, при строительстве дорожной инфраструктуры. Эти сырьевые ресурсы в большом количестве переданы в распоряжение эксплуататоров. Думаю, что в ближайшее время месторождения золота, серебра и меди в Восточно-Зангезурском экономическом районе будут переданы в распоряжение международных инвесторов», - отметил А.Алиев.