Էրդողան. Ադրբեջանն այսօր ոգեշնչման աղբյուր է դարձել ողջ թուրքական աշխարհի համար
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի շնորհավորական նամակում, որն ուղղված է Ադրբեջանի նախագահ, «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ։
Թուրքիայի նախագահն իր նամակում շնորհավորել է կազմակերպության բոլոր անդամներին, Ադրբեջանի եղբայրական ժողովրդին՝ կուսակցության ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ։
«Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կողմից հիմնադրված «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը ստեղծման առաջին իսկ օրվանից մեծ ծառայություններ է ունեցել, դարձել է Ադրբեջանի առաջատար քաղաքական կուսակցությունը և այսօր, ձեր ուժեղ ղեկավարությամբ, շարունակում է հաջողությունների հասնել բոլոր ոլորտներում»,- ասված է նամակում։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, ազատագրելով իր հողերը օկուպացիայից, այսօր ոգեշնչման աղբյուր է դարձել ողջ թուրքական աշխարհի համար։ Լիակատար վստահություն հայտնելով, որ երկու երկրների միջև բացառիկ կապերի վրա հիմնված և Շուշայի հռչակագրի շնորհիվ ամենաբարձր մակարդակի հասած համագործակցությունը կշարունակվի ապագայում՝ Թուրքիայի նախագահը ընդգծել է, որ «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը հաջողությամբ կշարունակի իր գործունեությունը նաև առաջիկա շրջանում՝ հանուն Ադրբեջանի բարօրության, աշխարհում նրա դիրքերի ամրապնդման։
Նամակը նոյեմբերի 21-ին՝ Հեյդար Ալիևի Կենտրոնում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ ընթերցել է՝ Թուրքիայի Արդարություն և զարգացում կուսակցության նախագահի առաջին տեղակալ, Ստամբուլից պատգամավոր Նուման Քուրթուլմուշը։

Эрдоган: Сегодня Азербайджан стал источником вдохновения для всего тюркского мира
Как сообщает в понедельник Trend, об этом говорится в поздравительном письме Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, адресованном Президенту Азербайджана, председателю партии «Ени Азербайджан» Ильхаму Алиеву по случаю 30-летия создания партии «Ени Азербайджан».
Президент Турции поздравил в своем письме с 30-летием создания партии всех членов организации, братский азербайджанский народ.
«Созданная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым партия «Ени Азербайджан» имеет большие заслуги с самого первого дня создания, стала ведущей политической партией Азербайджана и сегодня под вашим сильным руководством продолжает добиваться успехов во всех сферах», - говорится в письме.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган подчеркнул, что Азербайджан, освободивший свои земли от оккупации, сегодня стал источником вдохновения для всего тюркского мира. Выразив полную уверенность в том, что сотрудничество, опирающееся на исключительные связи между двумя странами и достигшее высочайшего уровня благодаря Шушинской декларации, будет продолжаться и в дальнейшем, Президент Турции подчеркнул, что партия «Ени Азербайджан» и в предстоящий период будет успешно продолжать свою деятельность во имя благосостояния Азербайджана, укрепления его позиций в мире.
Письмо было зачитано первым заместителем председателя Партии справедливости и развития Турции, депутатом от Стамбула Нуманом Куртулмушем 21 ноября на мероприятии в Центре Гейдара Алиева.