Աբդոլլահիյան. Իրանը ոչ մի պլաններ չունի հարևան երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի տարածքում
Իրանը կողմերից մեկի հաշվին չի կարգավորի հարաբերությունները Հայաստանի կամ Ադրբեջանի հետ. Այս մասին չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսում ասել է՝ Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան՝ հղում անելով Farsnews-ին։
Իրանական դիվանագիտության ղեկավարը հիշեցրել է, որ անցած ամիս նա եղել է Երևանում, իսկ Հայաստանի վարչապետն այցելել է Իրան։
«Ընդգծում եմ, որ մենք Ադրբեջանը և Հայաստանը դիտարկում ենք որպես Իրանի Իսլամական Հանրապետության երկու հարևաններ։ Մենք երբեք չենք կարգավորում մեր հարաբերությունները մեկ կողմի՝ մյուս կողմի առաջնահերթությամբ։ Առաջնահերթություն է հանդիսանում բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունները»,- ասել է նախարարը։
Իրանի արտգործնախարարի խոսքով, Թեհրանը ոչ մի պլաններ չունի հարևան երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի տարածքում։ Միաժամանակ, ըստ նրա, տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխությանը կհետևի Իրանի արձագանքը։

Абдоллахиян: У Ирана нет никаких планов на территории соседних стран, включая Азербайджан
Иран не будет регулировать отношения с Арменией или Азербайджаном за счет одной из сторон. Об этом заявил на пресс-конференции в среду глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на Farsnews.
Глава иранской дипломатии напомнил, что в прошлом месяце он побывал в Ереване, а премьер Армении - в Иране.
«Подчеркиваю, мы рассматриваем Азербайджан и Армению как двух соседей Исламской Республики Иран. Мы никогда не регулируем наши отношения с приоритетом одной стороны над другой. Приоритетом являются отношения со всеми соседями», - сказал министр.
У Тегерана, по словам главы МИД Ирана, нет никаких планов на территории соседних стран, включая Азербайджан. При этом, по его словам, на любые геополитические изменения в регионе последует реакция Ирана.