Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուքստրային
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Լեհաստանի Լոձ քաղաքում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Նախարարների խորհրդի 29-րդ նիստի շրջանակներում հանդիպել է Նիդերլանդների Թագավորության փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Վոպկե Հուքստրայի հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով ԱԳՆ կայքին, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և Նիդեռլանդների միջև երկկողմ համագործակցության արդիական հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ներկա իրավիճակը։ Կողմերը նշել են երկու երկրների միջև առկա կապերի զարգացման ներուժը, քաղաքական երկխոսության շարունակման կարևորությունը։
Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը իր զրուցակցին տեղեկացրել է 44-օրյա Հայրենական պատերազմից հետո տարածաշրջանում ձևավորված նոր իրողությունների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերի մասին։

Джейхун Байрамов встретился с министром иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстрой
Сегодня министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках 29-го заседания Совета министров Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), проходящего в польском городе Лодзь, встретился с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Королевства Нидерландов Вопке Хукстрой.
Как сообщает Caliber.az со ссылкой на сайт МИД, на встрече были обсуждены актуальные вопросы двустороннего сотрудничества между Азербайджаном и Нидерландами, в том числе текущая региональная ситуация. Стороны отметили наличие потенциала для развития существующих связей между двумя странами, важность продолжения политического диалога.
Министр Джейхун Байрамов проинформировал собеседника о новых реалиях, сложившихся в регионе после 44-дневной Отечественной войны, о процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, о шагах, предпринятых Азербайджаном для продвижения мирной повестки. Он отметил, что продолжающиеся провокации со стороны Армении, включая минную угрозу, препятствуют миру в регионе, а предвзятый подход законодательных органов не служит нормализации отношений и мирному процессу.